„z. a. v." „25. P. M." AFD. NISSE EN OMSTR. DEIi Z. J. L. Algemeen Vergadering op Dionderdag 16 October a.s., te Ni$se in ,Café Jeronimus. Aanvang 8.45 uur. Agenda: 1. Inleiding. 2. Verslag excursie. B. VAN DUKE, Secretaris. AFD. AXEL OER Z. J. L. Verslag van de algemeene ledenvergadering, ge houden op 24 Sept. j.l. in „Het Centrum" te Axel. Stipt op tijd werd de vergadering geopend door het staande zingen van ons Z. J. L.-lied. Nadat we weer allen op onze zetels waren ge zeten, nam de Voorzitter de heer M. de Feijter, 'het woord. Hij besprak de positie der fZ. J. L., speciaal der Afd Axel. O.a., dat dezen winter de zaak hier in Axel eens flink zal worden aangepakt en wel speciaal die leden, die geregeld als de Z. J. L. vergadert, thuis blijven zitten dutten, zullen het op hun broek krijgen! Dus alle lelden op de vergadering in 't fVorMoIjg. Geen 16, geen 17, maar alle leden present. Verder besprak hij het winterprogram, dat er speciaal op gericht zal zijn, om ons Jonge Boeren, die kennis bij te brengen, die noodig is om later een flinken boer te worden. Een die .zijn weetje weet en ,zich geen knollen voor citroenen laat ver- koopen. Na voorlezing der notulen, welke werden goed gekeurd, las de Secretaris een schrijven voor Van den heer J. den Hamer Sr., waarin deze zeide, dat hij de benoeming als practisc'h adviseur aannam. Het verheugde ons, dat de heer J. den .Hamer, op deze manier ons werk wilde steunen. Vervolgens kwam 'vriend J. de Feijter aan de lijn, met een inleiding getiteld: „Organisatie "van den Landbouw". Deze werd met aandacht gevolgd. Vriend De Feijter zei o.a. hoe ,moeilijk de boeren in 't begin te organiseeren waren en hoe het begin der Landbouworganisatie gemaakt is door „Heere- boeren" en grootgrondbezitters. Na den groei der landbouworganisaties te hebben geschetst, die een steeds verdere splitsing teweeg bracht, kwyi hij tot de concluisie, dat getracht ^al moeten worden, in de toekomst elkander de hand te drukken. Om de reden, dat wat gezamenlijk kan, niet gescheiden moet gebeuren. Daarna werd voorgesteld, dat diegene die de meeste leden en donateurs aanbrengt, een boek als premie zal ontvangen, dus jongens aa# 't werk. Vriend J. den Hamer droeg op voortreffelijke manier een gedicht voor, getiteld „Oogst" hetwelk een beeld gaf van een boèrenlandschap op een zomerdag bij oogstweer. De wijze waarop het ge- dioht werd voorgedragen, was in een woord af. Aan het einde gekomen, zongen we ons Z* J. L.- lied, drukten elkaar de hand en scheiden met een tot wederziens. Boerenzonen, bezoekt de Z. J. L.-bijeenkomst. Komt, ziet en wofdt Z. J. L.-er. De Secretaris, P. DEKKER Jr. AFD. IERSEKE—KRUININGEN DER Z. J. L. Kort verslag der algemeene vergadering, gehou den op 24 September 1.1. te Ierseke. De heer L. A. Nieuwenhuijze hield een zeer interes sante inleiding, getiteld: „Tuberculosebestrijding bij het rundvee" Hierin werd aangetoond het groote gevaar van t.b.c. bij het rundvee en daarmee ook het besmettingsgevaar ten opzichte svan de mensch- heid. Daarom is het zaak de dieren te laten onder zoeken en de reageerende dieren op te ruimen. Tijdens de pauze werden de Z. J. L.-insignes uitgereikt. De heer Adr. Nieuwenhuize bracht zijn verslag uit van de gehouden excursies (één naar het Land- bouwproefbedrijf in den Wilhelminapolder en pén naar West-Noord-Brabant via Tholen, in samen werking met de Ajfd. Krabbendijke en Nisse e.o., die als zeer geslaagd mogen heeten. Bij de bespreking over te houden cursussen gaven zich voor een cursus in landmeten reeds 15 leden op. Ook Voor een cursus in landbouwboekhouden toonden 7 leden interesse. Via de Contactcommis sie zal worden geprobeerd deze cursussen te laten doorgaan. i Het rooster voor de werkverdeeling van het vol gend seizoen werd samengesteld, waarna de ver gadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. E. L. DE KOEIJEIR, Secretaris. AFD. TERNEUZEN DER Z. J. L, Kort verslag van de vergadering, gehouden op Donderdag 25 Sept. Na het ziingen van het Z.J.L.-died sprak de voor zitter de hoop uit, dat de léden de kostelijke avon den niet zouden verknoeien door achter de kachel te blijven zitten wanneer onze Z. J. L. vergadert, maar dat allen déze leerzame avonden trouw zou den, bezoeken. De heer P. Dekker hield hierna een mooie decla matie, welke getiteld was „Najaarsmijmeringen". De voorzitter dankte hem hiervoor era gaf het woord aan ondergeteekende, die een inleiding hield over de Pachtwet. Na een uitvoerige behandeling van deze wet wees de inleider er aan het sildt van zijn inleiding op, dat door de invoering van deze pachtwet, dé pacht streng gereglementeerd is. De vrijheid van handelen is vooral voor den verpachter in vele ge vallen verdwenen. 'Hierop volgde een zeer leerzame bespreking over dit belangrijke onderiwerp. Na de pauze gaf onze proefveldcommissaris een uiteenzetting over onze proefvelden; hij schetste in korte trekken het doel era de wijZe van aan leggen. Ook wees spr. er op, dat het aanleggen van een proefveld' een goede manier is om theorie en practijk saimen te laten gaan. Op de vraag vara den proefveldcommissaris, wie zich beschikbaar wiilde stellen voor het aanleggen* van een proefveld, stelde ons actief lid, de heer A. Tollenaar zich hiervoor beschikbaar. Nadat deh proefveldcommis&arris dank gezegd was voor zijn mooie en leerzame uiteenzetting, hield de heer A. Tollenaar een declamatie, welke getiteld was: „De stoomwagen". De voorzitter dankte ook hiervoor den heer Tollenaar. Hierop volgde de rondvraag. Nadat over het een en ander druk gesproken was, volgde op voorstel van den secretaris nog een korte bespreking, om te komen, tot de oprichting van een landelijke rij- vereenig'ing. Hiertegen kwamen, zooals dat gewoon lijk gaat met iets nieuws, van verschillende zijden bezwaren, maar nadat deze zooveel mogelijk uit den weg geruimd waren, werd besloten om hier voor iemand als propagandist te benoemen. De vergadering wees hierVoor den secretaris aan, die d.'it aannam en dus zat probeeren, in de afd. Ter- neuzen een groep landelijke ruiters te vormen. Hierna kwam aan de orde ons Z.J.L.-insigtne en allen waren het er over eens, dat het embleem schitterend geslaagd is, zoödat aangedrongen werd op spoedige bestelling, wat inmiddels reeds, ge beurd is. Hierop dankte de voorzitter de aanwezigen»voor de goede opkomst en de medewerking, waardoor deze vergadering schitterend geslaagd is. De thuisblijvers hebben weer een leerzamen en gezelligen avond gemist. Op de vergaldérig in Octo ber hoop ik ook U in ons midden te zien, want goed begonnen, is half gewonnen. Eén nieuw lid gaf zich op. J. J. H'UIJSS'EN, secr. AFD. KAMPERLAND DER Z. J. L. Kort verslag van de algemeene vergadering, ge houden op Vrijdag 26 Sept., in café „Havenzicht" te Kamperland. De penningmeester, de heer A. J. Remijnse, hield een inleiding, getiteld: „Het vraagstuk der zaai- zaadvoorziening". De inleider begoci met allereerst de beteekenis van de zaaizaadvoorziening uiteen te zetten. Spr. zei, dat de kwaliteit van het zaaizaad beslissend is voor de daarmede te bereiken resul taten. Een doelmatige verzorging en bemesting kunnen slechts tot hun recht komen, wanneer men zaaizaad met uitmuntende eigenschappen gebruikt. Worden er dan ook bij de zaadkeuze fouten ge maakt, dan kunnen deze niet hersteld worden door aan het gewas extra zorgen te besteden. Spr. wees er ook nog op, dat de bevordering der zaaizaadvoorziening niet uitsluitend een vraagstuk van algeemen larad- en tuinbouwbelang is, doch tevens landsbelang. Nu is het meer dan ooit van belang, dat onze bodem het uiterste produceert en dat onze hulpmiddelen zoo goed mogelijk in orde zijn. Tot deze hulpmiddelen behooren de kweekers- arbeid, rassenkeuze en zaaizaadvoorziening. Verder zette de inleider uiteen, wel'ke middelen er bestaan, ter verbetering van de zaai zaad voorzie ning. Ook werd uiteengezet, wie als kweekers op treden en wat de kweekersarbeid is. Verder werd ook nog op uitvoerige wijze het keuringswezen in den landbouw toegelicht. Hierna werd over dit onderwerp van gedachten gewisseld en werden den inleider nog enkele vragen gesteld. Daarna dankte de voorzitter den inleider voor zijn mooie, leerzame inleiding. Na de pauze werd een aanvang genomen met hersengymnastiek; de hierbij gestelde vragen wer den meestal goed beantwoord. Vervolgens werd bet winterprogramma besproken. Bij de rondvraag werd besloten de volgende vergadering eind Oct. te doen plaats vinden. W. WISSE, secr. AFD. KORTGENE DER Z. J. L. Kort verslag van de algemeene vergadering, ge houden -op Vrijdag i26 September 1941 te Kortgene. De inleider voor dezen avond, de heer Th. Wis- kerke, behandelde 'het onderwerp: „Vlasteelt en vlasbëwerkinig in Nederland.". Spr. behandelde eerst de geschiedenis van het vlas, vanaf de Germanen, die reeds hun kleeding uit vlas vervaardigden. In de zandstreken vinden we de oudste vlascultuur. In 't begin verbouwde men vlas voor eigen behoefte, later werd er meer verbouwd dan men noodig had. Na 1720 kwam er een sterke buitenlandsche concurrentie, welke een einde maakte aan de bloeiende vlasteelt in Neder land. Ook komt dit omdat de zandgronden uitgeput raken. De .vlasteelt gaat zic'h dan ook verschuiven naar de betere gronden. Na 1870 Werd de linnen industrie bedreigd door de Amertkaansche katoen industrie. >Maar het linnen heeft zich staande weten te houden, door zijn drie niet te evenaren eigenschappen, n.l.:" 1°. Zijn goede warmtegeleiding. 2°. Zijn groote duurzaamheid. 3 Het piet pluizen. We kunnen bij de vlasteelt twee groepen cultuur rassen onderscheiden, n.l. vezelvlassen en zaad of olievlassen. Van den wereld verbouw is ongeveer gedeelte vezelvlas. Rusland verbouwt het meeste vlas ter wereld, waarvan ruim de helft olievlas is. Ook in Brazilië, Argentinië en Britsch-Indië Wordt veel olievlas verbouwd. Olievlas is kort en sterk vertakt en rijk aan zaadbollen, het wordt'piet ge trokken, maar afgemaaid. In sommige landen doet men pogingen om tusschen vormen te kweeken tusschen olie- en vezelvlas. Het Nederlandsche stroovlas behoort met het Noord-Eransche tot de beste kwaliteit ter wereld. Het vlas is een bijzonder speculatief gewas, er wordt idan ocik naar stabieler verhoudingen ge streefd. Een algemeene ordening der vlasproductie is geboden, n.l.: 1 Een niet te grillig schommelend areaal. 2°. E'en krachtig rationeel werkende vlas industrie. 3°. Voldoende spincapaciteit. 4°. Gewaarborgde afzet der linnengarens aan de weverijen van heele- en half-linnen stoffen. De 'vlasteelt wordt langzamerhand verschoven van het Zuiden naar ,het Noorden (des lands, van wege de kwade koppen. Voor den Nederlandsc'hen landbouw liggen naast de prima stroo- en vezelkwaliteiten ongekende mogelijkheden in de productie en export van ge keurd zaailijnzaad. De vlasnijverheid heeft afwisselend goede en slechte 'tijden gekend. De laatste jaren is' de vlas industrie weer krachtig ingezet, vooral nu den bouw van warm'waterroterijen regelmatig voort gang vindt. De coöperatieve vlasfabriek /te Dintel- oord verwacht ieder jaar meer vlas. De coöpera tieve roterij te Dreischor is eenigszins verouderd, tefwijl de coöperatieve warmwaterroterij te Koe wacht steeds wordt uitgebreid. Zeeland is Vanouds het voornaamste vlasgeWest geweest, zoowel voor de teelt als voor de bewer king, vooral in het (kleinbedrijf wordt veel vlas /ver werkt. De vlasserij is een bron van werkgelegenheid voor vele 'honderden menschen, het is dus begrijpelijk, dat 'een uitbreiding van on,ze vlasbewerking, van zeer groote beteekenis is. Hiertoe dienen de werk methoden verbeterd te worden, wat bereikt wordt door een vakkundige scholing der jongeren, door rationalisatie en moderniseering om ,het productie apparaat aan alle moderne eischen te laten vol doen. Hieraan wordt de laatste jaren .door Over heid en particulieren met toewijding gewerkt. Na deze inleiding volgde er een uitvoerige ge- dachtenwisseling, waarin de inleider vele vragen te beantwoorden kreeg. Na de pauze werd de vragenbus geopend en enkele vragen besproken over de musschenkooien, kunstmestvoorziening, aardappelbesproeiïng en be mesting. Tot slot werd nog een poosje parate kennis ge houden, "waarna deze leerzame en prettige avond gesloten werd. De Secretaris, P. DE BRjUIJNE. AFD. ST. ANN ALAND DER Z. J. L. Kort verslag van de algemeene ledenvergadering op (Vrijdag 26 September j.l. De heer iM. Goorden hield een inleiding over het inkuilen van bietenkoppen en -bladeren. Spreker zette uiteen de verschillende manieren van inkuilen en de voordeelen welke er aan verbon den zijn. Daarna werden nog eenige vragen gesteld. Vervolgens werden de gestelde vragen van de vorige vergadering beantwoord. De 'heer Van Hal hield een luimige voordracht, getiteld: „De Weddenschap". De Secretaris J. de Wilde, hield ,zijn inleiding over „Coöperatie". Hij schetste hierbij de voor- en nadeelen daarvan, de werking en oprichting. Na eenige gedachten wisseling was de vergadering ten einde. M. C. FRIiDiERIGHlSalg. adj. AFD. GOES DER Z. P. M. Algemeene vergadering op 14 October 1941, des namiddags om uufr, in de Melksalon „De Land bouw". Agenda: 1. Vaststelling der statuten. 2. Inleiding door mej. I. Smallegange. 3. Keuze van een verbondslied. 4. Besprekingen. De iSecretaresse, CORRU BLOK. AFD. KORTGENE DER Z. P. M. Algemeene vergadering op Maandag 27 October a.s., des avonds ,7,30 uur (W. T.), in „De Stadswijn- kelder" te Kortgene. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. i 8. Zang.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7