orig. 36.— KORTE BERICHTEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. komen voor rekening van kooper. In de handels- prijzen zijn begrepen eventueele agenten- en tus- schenhandelsprovisie. De prijzen zijn exclusief zak. Op rekening ge stelde zakken moeten binnen den gestelden termijn door den handel tegen factunirprijs worden terug genomen. Uit het stellen van een maximumprijs voor origi- neele zaaigranen mag niet de conclusie getrokken worden, dat de kweeker gerechtigd is dezen maxi mumprijs te bedingen. Elke kweeker van origi- neele winterzaaigranen is verplicht aan de Neder landsche Akkenbouw-iCentrale opgave te verstrek ken van de door haar gevraagde gegevens. Aan de hand van deze gegevens zal de Nederlandsche Akkerbouw^Centrale bepalen, welke prijs voor de diverse rassen maximaal mag worden bedongen. Door de Nederlandsche Akkerbouw-Centrale zal aan alle kweekers van origineele wintergranen een vragenlijst worden toegezonden. PRIJZEN VAN DOOR DEN N. A. K. GOEDGEKEURDE ZOMERGRANEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor de door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst te velde en op partij goedgekeurde zomergranen de volgende maximum-prijzen zijn vastgesteld. In deze prijzen is de omzetbelasting inbegrepen. Telersprijzen ongeschoond. (Bij verkoop van teler aan handelaar) per 100 kg. Zomer- Zomer- Zomer- Korrel- Haver gerst tarwe rogge maïs lste nabouw ƒ12,10 ƒ14,55 ƒ15,95 ƒ15,40 ƒ17,50 2de en oudere „11,60 „14,05 „15,45 „13,90 „16,50 Telersprijzen geschoond en geplombeerd (Bij verkoop van teler aan handelaar) per 100 kg. Zomer- Zomer- Zomer- Korrel- Haver gerst tarwe rogge maïs lste nabouw ƒ13.75 16,ƒ17,85 ƒ17,75 25, 2de en oudere „13,25 „15,50 „17,35 „17,25 „24,— Uiteindelijke verbruikersprijs (Handelsprijs) per 100 kg. Zomer- Zomer- Zomer- Korrel- Haver gerst tarwe rogge maïs lste nabouw ƒ16,90 ƒ19,15 21,— 20,90 28,25 2de en oudere „16,40 „18,65 20,50 „20,40 „27,25 De telersprijzen zijn exclusief zak. Levering ge schiedt op P.I.C.A.-voorwaarden (franco binnen 10 km afstand van het bedrijf van den teler). Verdere vracht komt voor rekening van den kooper. In de telersprijzen voor geblombeerd N.A.K.-zaad zijn begrepen de keurings- en plombekosten en een bedrag voor kweekersvergoeding. Geschiedt het plombeeren voor rekening van den teler, dan moet door dezen ook de k'weekersvergoeding worden be taald. Wanneer de handelaar ongeschoond graan koopt, komen de plombeeringskosten en de kweekersver- goeding te zijnen laste. In de handelsprijzen zijn begrepen eventueele commissionnairs-, agenten- en groothandelsprovisie. De handelsprijzen zijn exclusief zak en af pak huis van den handelaar. Op rekening gestelde zakken moeten binnen den gebruikelijken termijn door den handel tegen fac- tuurprijs worden teruggenomen. Uitgaande en inkomende vracht, voorzoover deze laatste 0,10 per 100 kg te boven gaat, komen voor rekening van kooper. Een gespecificeerde opgave van de werkelijke vrachtkosten moet op de nota van den handelaar worden vermeld. De handel in door den N.A.K. goedgekeurde zomerzaaigranen is toegestaan aan die handelaren (coöperaties), die met de Nederlandsche Akker bouw-Centrale in het afgeloopen seizoen een over eenkomst „zaaigranen" hebben afgesloten. Bij verkoop van teler aan uiteindelijken verbrui ker mag ten hoogste de uiteindelijke verbruikers- prijs, verminderd met ƒ1,65, in rekening worden gebracht. PRIJZEN VAN DOOR DEN N.A.K. GOEDGEKEURD LIJNZAAD. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor door den Neder landschen Algemeenen Keuringsdienst te velde en op partij goedgekeurd lijnzaad de volgende maxi mumprijzen inclusief omzetbelasting zijn vastge steld. Witbloei Lijnzaad. lste 2de oudere Telersprijs ongeschoond 25, Telersprijs geschoond en geplombeerd 29,60 Uiteindelijke verbrui kersprijs 34, Blauwbloei Lijnzaad. Telersprijs ongeschoond ,,27, Telersprijs geschoond en geplombeerd 31,60 Uiteindelijke verbrui kersprijs 36, Wordt door den teler definitief geplombeerd af geleverd, dan komen plombe-kosten en een zeker bedrag voor kweekersvergoeding te zijnen laste. Wordt ongeschoond (onder voorplombe) afgeleverd, dan moeten plombekosten en kweekersvergoeding door den handel worden voldaan. Levering door den teler geschiedt op P.I.C.A.- voorwaarden (franco binnen 10 km van het bedrijf nabouw nabouw 21,25 19,50 25,85 24,10 30,25 28,50 22,75 20,50 27,35 25,10 31,75 29,50 van den teler). Verdere vracht komt voor reke ning van den kooper. Bovenstaande prijzen zijn exclusief vracht en zakken. Uitgaande zoowel als inkomende vracht (voorzoover deze laatste ƒ0,10 per 100 kg te boven gaat) komen ten laste van den kooper. Gespecifi ceerde vrachtkosten moeten afzonderlijk op de nota vermeld worden. Op rekening gestelde zakken moeten door den handel binnen den gestelden ter mijn tegen factuurprijs worden teruggenomen. Wordt door een teler rechtstreeks aan een uitein delijken gebruiker geleverd, dan mogen door hem alleen definitief geplombeerde partijen worden af geleverd, terwijl 'hij ten hoogste den uit eindelijken* verbruikersprijs, verminderd met 2,25 in rekening mag brengen. GELDIGHEIDSDUUR KUNSTMESTBONNEN. De Landbouw Crisis-Organisatie voor 'Zeeland maakt bekend, dat naast de reeds geldig verklaar de kunstmestbonnen (stikstof No. 1, fosforzuur No. 1, kali No. 1 en 2), met ingang van 10 October a„G. tevens geldig Worden 'verklaard No. 2 van Stik stof en No. 3 van kali. Van alle bovengenoemde kunstmestbonnen (stik stof 1 en 2, fosfor 1, kali 1, 2 en 3) veilvalt (te geldigheid op 15 November 1941. De verbruikers Van kunstmest dienen dus allé bovengenoemde bonnen uiterlijk eenige dagen vóór 15 November <a.s. bij hUn leverancier in te leveren. Zou iemand verkeerde bonnen hebben ontvangen, dan dient hij deze vóór 1 NoVem'ber a.s. bij zijn P. B. H. in te leveren. Aanvragen> die thans nog binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. VERSNELDE AEDORSCHING VAN TARWE. De P.I.C.A. voor Zeeland brengt onder de< aan dacht van de telers van granen, dat in de eerst komende maanden met name groote hoeveelheden tarwe aan de meelfabrieken zullen moeten ,worden geleverd. In verband hiermee is het 'noodzakelijk, dat met name tarwe in versneld tempo 'wordt af- gedorscht. De Prov. Inkoopcentrale Van Akkerbouwproduc ten voornoemd, doet hierbij een dringend beroep op de medewerking van alle graantelers om zoo moge lijk allereerst hun tarwe af te dorschen. Nu er zooveel weiland gescheurd wordt en het de veehouders -slecht gaat, is 'het van belang, dat zoons van weideboeren eén*gaan volontairen op akker- bo u wbedr ij v en Indien er voor weiland geen stikstof wordt gegeven, zal men -toch het gras (altijd zoo kort mogelijk moeten houden, daar dan de klavers zich gaan ontwikkelen. Doet men het niet, dan gaan de grovere grassen zich meer ontwikkelen. Aardappelen, welke geleden hebben aan doorwas, het zoogenaamde uitbotten na een droogteperiode, geven minder scheuten dan .normaal gegroeide aardappels. Doorgaans zijn bij doorwas zelfs de beste oogen verloren. Bij vele tuigen is tusisohen gareel en tu'ig (be staande uit leder of hout), een ketting van enkele schakels. Juist deze schakels of de verbindingen van schakel op het hout of leder, zijn vaak zoo aangebracht, ,dat doorwerken niet uitgesloten is. Daarom hebben sommige paarden daar een ver dikking of verharding onder de huid. Ook na den oorlog zullen t.b.e.-vrije en gokbe drijven een belangrijken 'voorsprong blijven houden op de andere bedrijven. Mieren verorberen een afscheiding der bladluizen, de zoogenaamde honingdauw. Ze tasten echter de bladluizen zelf niet aan. Zelfs verplaatsen de mie ren de ongevleugelde wijfjes naar de friisch groene plantendeelen, zoodat ze aan de bladluizenplaag en de gevolgen medehelpen. Er loopen weer verscheidtene runderen in het weiland te 'hoesten door aantasting met longworm. Spoedig opstallen en uw dierenarts waarschuwen, geeft bijna steeds genezing. Vooral jongvee op nat land heeft er veel last van. In Duitschland mag op gronden, die minder vruchtbaar worden doordat groenbemesting en kunstmestbemesting door oorlogsomstandigheden niet in behoorlijke hoeveelheden bonden worden verstrekt, 1 worden afgeschreven voor boeren die aan boekhouding doen. Dit verdient meer aan beveling dan een verdubbeling der grondlasten. Voor zware gronden is de tijd aangebroken om op wintervoor te ploegen, vooral als men niet klaar denkt te komen voor den winter door te weinig paarden of gebrek aan benzine. Vroeger werden veel Zeeuwsche Bonten en Blauwen om den 'hoogeren prijs verbouwd, toch' bleven ze meerencïeels door de geringe hl-opbrengst beneden de geldelijk n opbrengst van de produo tieve soorten als Alpha's, Bevelanders, Bintjes, Eigenheimers, Industrie, enz. Bewaart de certificaten uit Uw partij goedge keurd zaaigraan zorgvuldig. Indien -U het betref fende perceel voor de keuring wenscht aan te geVen, moeten de certificaten als bewijsstukken worden overgelegd» Bij aangifte van perceelen van de keuring waar eigen zaaizaad is gebruikt, dat in het afgeloopen jaar is goedgekeurd, is deze bepaling niet van kracht. 23 iSept.1 October. We schrijven vandaag weer al 1- October, het laatste kwartaal 1941 is ingegaan. De tiid gaat wel snel, gisteren zag ik de zaaimachine de eerste wintertarwe weeral zaaien en zoowaar zag ik ook de eerste kraaien. We zijn weer al zoover, de droogte belet mij het zaaien op het oogenblik, het geploegde is te hard geworden en we zullen even moeten wachten. Aan den eenen kant wenschte je wat regen doch wanneer ik de vele aardappels nog zie staan, dan maar wat droog weer en wat later zaaien. iHet is overal handen tekort, je kunt geen mensch vastkrijgen, alleen de aardappelkappers rijzen als paddestoelen uit den grond op en loeren als kraaien op de tarwe, naar leege aardappelvel den. Nu de menschen hebben gelijk, die probeeren om hun rantsoen wat verhoogd te krijgen, want anders gaan de aardappels toch verloren en 't is eerlijk verdiend. Gelezen dat de kolen zeer schaarsch zullen zijn van den winter, dus te hopen dat de kou wat wegblijft en dat de schaatsen maar een winter werkeloos moeten blijven. De dagen beginnen al wat te korten en we moeten weer al gebruik gaan maken van kunstlicht, wat buiten de dorpskommen een heele toer zal worden van den winter om hier van te worden voorzien. Wanneer de prijsvraag voor 'n brmkbaren fietsband zonder rubber zal ^ijn opgelost en met goed resultaat zullen we hopen, schrijven we een nieuwe prijsvraag uit: ,,Hoe komen we aan licht", 't Is jammer dat onze oude lan taarnopsteker niet meer leeft, die was zijn carrière misgeloopen, daar hij van nature „uitvinder" was, wanneer die 50 jaar later geboren was, dan was hij nu lid van de directie van Philips, zoo vast als een huis# Alles in huis herinnerde aan zijn vinding rijke geest, b.v. een waterketel, die niet omvallen kon, een sigarenkist, die bij het openen muziek maakte, een zelfgemaakte klok enz. Eens heeft hij op een haar na, het perpétuum mobile" uitgevonden. Hij had een Uurwerk gemaakt, dat een kleine ma chine aan den gang maakte en deze bleef draaien steeds maar dc#r, doch toen hij het onder toezicht liet draaien, schrok het ding zeker van de belang stelling en hiel'd op. (Hij was een echte uitvinder, doch kon zijn uitvindingen niet aan den man bren gen en is als de meeste uit'vindefs aim gestorven. 17 October. Beschouw niets als een kleinigheid, [al schijnt 't gering ook maar. Zandkorrels vormen saam een berg, [seconden saam het jaar En kleinigheden 't leven. Dit woord kwam ik van de week tegen in een boek en daar valt niets tegen in te brengen. Hoe vaak negeeren we kleinigheden en later blijkt het zeer verkeerd geweest te zijn hierop niet te letten, ook in ons werk op boerderij en akker. Een klein rad niet op tijd gesmeerd, doet een groote machine warm loopen, een niet goed aangezette moer doet een wiel afloopen, een spijker, iets uitstekend, .ver oorzaakt een wondje en soms bloedvergiftiging, een los hoefijzer, waarvan de lip wordt ingetrapt, maakt een paard kreupel en onbruikbaar enz., we kunnen wel aan het opnoemen blijven. Van vroeger her inner ik me nog goed, dat een klein kuchje achter onzen asthmatischen veldwachter, me een flink pak slaag kostte met den stok, dien we met zijn allen hadden gegeven als aandenken, een klein lachje in een ernstig geschienishalfuur kostte me 500 straf regels: „ik moet niet lachen, Wanneer er een ern stige geschiedenis wordt verteld", 'verbeeld je zoo'n langen zin op een lei van 20 bij 80 'en dat zegge 500 maal. Doch al deze kleinigheden vormen "t leven. Wat treffen we het toch bijzonder met het weer dit najaar, wat schiet alles goed op en wat komen de aardappels schoon bij elkaar. Nog een goede week goed weer en we zijn van de aardappels af en kunnen de bieten hun beslag krijgen, 't Is ook gepakt met het weer voor (onze vrouwen die toch, niettegenstaande de weinige zeep, aan den schoon maak zijn geslagen. Met dit weer blijven de man nen ook goed uit den weg en dat is een ghoot gemak, 't Is maar op 't kantje af, dat ik het week boek kon schrijven, want ik had bijna gezegd, dat „een groöten troep" was, maar zoo erg was het niet, alles stond alleen niet op zijn plaats, maar 't komt in orde hoor, 't moet toch eerst een rommel zijn eer het goed is. Ik zal weer blij zijn, dat we in „den groöten uuze" zitten in de keuken zie je niets en van uit „den uuze" ,kan ik overal kijken, bijna een half uur in de rondte. Zoo straks de kachel helpen zetten, nu die zal van den winter ook wel niet dikwijls op „full speed" moeten branden want vele dingen zullen van flen winter met orde en fnate moeten geschieden. Wei nig licht, weinig 'warmte, daar zal niets anders op zitten dan vroeg naar bed en laat er tuit van den winter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2