r,i PLUIMVEEHOUDERIJ. Voor en van onze Jongeren. Ontwikkeling: Half' Maart stonden Alba en Lovink het weligst, terwijl tusschen de overige ras sen met uitzondering van Bersée niet veel -verschil bestond. Bersée vertoonde door uitwintering den dunsten stand en in 't bijzonder op de derde parallel. Half Mei: Alba en Lovink toonden een kruiperig gewas, terwijl Juliana en Jubilé meer in de hoogte groeiden. In aar gekomen: 15 Juni iBersée; 16 Juni Jubilé; 18 Juni Alba; 20 Juni Juliana en 21 Juni Lovink. Bij Juliana en Alba kwamen nogal enkele afwijken- de aren voor. Lengte en stevigheid van 't stroo: De lengte be droeg in cm bij Jubilé 115, bij Bersée en Alba 120, bij Lovink 122 en bij Juliana 125. Zeer stevig was het bij Jubilé; Lovink lag tegen het rijp worden iets gedreven. Bij de overige rassen was het stroo stevig. Ziekten en beschadigingenVan Bersée was 5 van de planten uitgewinterd. Op drie ver schillende tijdstippen werd de stuifbrand-aantasting nagegaan; het meest werd ze aangetroffen bij Juliana, terwijl Alba, Jubilé en Bersée er vrij van bleven. Een enkel geval van steenbrand werd nog bij Juliana geconstateerd. Rijp en gemaaid: Bersée 31 Juli', Jubilé en Alba 6 Aug., Juliana 8 Aug. en Lovink 12 Aug. Bij Jiïfcilé was het stroo iets later rijp dan d« aar; hier trad ook eenig korrelverlies op. Binnengehaald en gedorscht: 22 Augustus. Optreden van schot: 't Meest bij Bersée, daarop volgde Alba, dan Lovink en Juliana, terwijl Jubilé er het mildst van te lijden had. De gemiddelde opbrengsten in kg per are waren als volgt: •r RAS Stroo Graan le l^wal. Graan 2e kwal. Graan totaal Juliana 92,7 46,7 47,8 Bersée 79,9 49,1 1.6 50,7 Jubilé 90,9 54,8 1,5 56,3 Alba 95,3 46,2 2,0 48,2 Lovink 94,6 46,9 1,1 48,0 Het beschot was hier zfeer hoog. Jubilé kwam aan de spits te staan en liet de overige rassen ver ach ter zich. Ook Bersée maakte den dunnen stand in aanmerking genomen, geen slecht figuur, 't Is niet onmogelijk, dat dit ras en Jubilé beter bestand geweest zijn tegen de droogte in Juni en Juli. Aan hen, die het ras Jubilé niet kennen, zij nog mee gedeeld, dat de korrel lichtrood van kleur en van vrij goede kwaliteit is. Wintergerstproefvehl op het Landbouwproef- bedrijf te Wilhelminadorp (Z. 562). Rassen: Vindicat, Mahndorfer Victoria, Hylkema 11, Fletumer en Thoolsche zesrijige. Grondsoort: Zware klei. Voorvrucht: Koolzaad. Bemesting: Tegen 600 kg sup (17- 200 kg k-40 en 250 kg kas per ha. Aantal par.: 3 elk van 0.6 are. Gezaaid: 17 October tegen 100 kg per ha. Alles droog, ontsmet. Rijenafstand: 22,5 cm. Opkomst: 4 .Nov. Vindicat, 6 Nov. Mahnd. Vic toria de overige rassen op 5 November. Ontwikkeling: Begin Maart stond Hylkema 11 het weligst en de Thoolsche 6-rijige het schraalst; tusschen de overige was niet veel verschil.. Begin Juni hadden Hylkema 11 en Vindicat den besten stand. Lengte en stevigheid van het stroo: Lang, forsch stroo hadden Vindicat en Hylkema \1 (140 cm); daarop volgden Fletumer en Thoolsche 6-rijige met een lengte van J.30 cm, terwijl de Mahnd. Victoria slechts 122 cm mat. Het stro® van Fletumer' en Thoolsche 2-rijige had wat steviger kunnen zijin. Plantenziekten; In geringe mate werden Hylke ma 11 en Vindicat door zwarte roest aangetast. Rijp en gemaaid: 14 Juli Mahnd. Victoria, 16 Juli Thoolsche 6-rijige; 21 Juli Vindicat en Fletu mer; 22 Juli Hylkema 11. Bij Fletumer Werd eenig korrelverlies geconstateerd. Gedorscht 11 Augustus. Kwaliteit van het zaad: Vindicat en Hylkema 11 waren blanker dan de overige. Over 't geheel was Tde kwaliteit goed. De gemiddelde opbrengsten in kg per are be droegen RAS Stroo Graan le kwal. Graan 2e kwal. Graan totaal Vindicat 61,0 50,2 1,8 52,0 Mahnd. Victoria 54,0 54,0 1.2 55,2 Hylkema 11. 61,5 47,5 2,1 49,6 Fletumer 51,3 51,3 1.5 52,8 Thoolsche 6-rijige 54.1 47,7 2,2 49,9 De grootste gemiddelde opbrengst aan graan gaf dus Mahndorfer Victoria. KIPPEN HOUDEN OP GAASRALCONS. Zeer weinig uitloopgelegenheid en toch .geen vervuilde, modderige rennen, maar volop, groenvoer. Het houden van kippen heeft op vele manieren plaats, al naar gelang verschillende omstandig heden daar invloed om uitoefenen. Vooral nu, mét de ongunstige voedeVmogelijkheden, zijn omstan digheden met weinig kippen en een onbeperkte uit loop verreweg de gunstigste.- Door de bijzondere tijdsomstandigheden is echter een grootaantal personen, dat daar vroeger zelfs niet aan dacht, er toe overgegaan wat kippen te houden, om regelmatig over wat versche eieren te kunnen beschikken. Voor eert groot gedeelte zullen die kippen gehotiden worden in kleine rennetjes, zoo klein, dat alle grasgróei daarin onmogelijk is. Dat in dergelijke rennen geen gras groeit, is nog niet zóó erg, groenvoer kan men meestal gemak kelijk bijvoederen, maar het vervuilen van de ren geeft de meeste moeilijkheden en gevaar voor be smetting en ziekte otnder de dieren. Een groot aan tal der nieuwe kippenrennetjes heeft bovendien maar al te kennelijk een tijdelijk karakter. 'Het laatste heeft de ondoelmatigheid in de hand gewerkt, te meer daar duurte en schaarschte aan materialen ook een rol speelden. Zoo zag ik niet- I Foto Lindhout. overdekte rennetjes, die tijdens de laatste regen dagen in een kwalijk riekende modderpoel waren veranderd en waarin de kippen vuil en- onooglijk geworden waren. Een en ander bevordert noch den gezondheidstoestand der dieren, noch de liefhebberij van den eigenaar. Ook vóór dezen tijd waren er pluimveehouders, die over heel weinig grond beschikten, maar toch een behoorlijk aantal kippen 'Vilden houden. De moeilijkheden met de uitloopgelegenheid waren dan meestal groot en gaven vaak aanleiding tot aller lei tegenslagen. Eén van de hier voortoedoe 1de pluimveehoudersheeft zich uit de hiervoor aange haalde moeilijkheden bij'zonder goed weten te red den en zijn ervaringen kunnen ook anderen tot voordeel zijn. .De oplossing, die hij vond, toont ons foto 1. Hij kwam op het idee, de geheele buitenren met gaas te overspannen, zoodat de dieren niet bij den grond konden komen. De kippen kunnen niet méér groen #pikkep' als door het garts heengroeit, terwijl van stukmaken der zode of verkuilen der ren geen sprake meer is. De aanvankelijk op kleine schaal genomen proe ven met op houten ramen gespannen gaas, hadden zoo'n succes, dat hij tenslotte zijn geheele terrein met gaas overdekt heeft. Aan een groot aantal gaas ramen is echter veel onderhoud noodig, ^oodat er toe ,werd overgegaan om alle betonregels te plaatsén en daar een zware kwaliteit gaas (1 duims mazen, draaddikte 18) op te spannen. De zaak is netjes aangelegd en zoo stevig, dat door het strenge winterweer de laatste winters geen schade is aan- Foto Lindhout. gericht. Ruim 150 m? grond is op die manier be dekt; daarop werden voorheen pl.m. 120 kippen gehouden en de noodige jonge hennen opgefokt. Meerdere malen heb ik kunnen constateeren, dat deze pluimveehouderij uitstekend liep en dat op het kleine terrein volop groenvoeder groeide, hoewel in den zomer minder dan een vierkante meter ren .per hen beschikbaar was. In navolging van het hiervoor bedoelde bedrijfje heeft iemand, dieik „oorlogs-pluimveehouder" zou kunnen noemen, ook een gaa^balcon-systeem in toepassing gebracht en heeft daarmede zeer be vredigende resultaten bereikt. Hoe eenvoudig een en ander is ingericht, toont ons foto 2. Van een paar latten is een geraamte gemaakt, waar gaas rond gespannen is. De bodem, van één duims gaas, ritói op steunlatten en is 10 cm boven den grond ge plaatst. Tijdens het gure voorjaarsweer was het ren netje gedeeltelijk door een rietmat omgeven om de die ren tegen den kouden wind wat te beschermen. Op de 4 m2, die het rennetje groot is, vinden 5 kippen een behoorlijken uitloop en ook behoorlijk wat groen voer. Het rennetje is iets te klein voor volop groen, omdat b.v. het vierkant Ibij den uitloop teveel be vuild wordt, 'zoodat dit vaak minder groen levert en zoo nu en dan schoongemaakt moet worden. Onder verschillende omstandigheden zullen «pluim veehouders, welke slechts een beperkt aantaf dieren houden, er goed aan doen, het gaasbalcon-systeean in toepassing te brengen. Geen vervuilde rennen, welke herhaaldelijk schoongemaakt moeten worden en bij regen geen stinkende modderbrij, maar het grootste deel van het jaar volop groenvoer. Bij toe passing van dit systeem is het in de eerste plaats noodig, dat de gaasbodem voldoende stevig is, strak gespannen en voldoende hoog boven den grond. Is er te weinig ruimte tusschen grond en gaaSvloer, dan wordt het gras te kort en groeit niet voldoende. Dus geen half werk met slap en spoedig versleten gaas, dan zou het resultaat niet bevredigend zjjn, maar een degelijke constructie, die wegens den geringen omvang toch niet duur wordt en veel genoegen kan geven. J. LINDHOUT. IAFD. SOUBURG—RITTHEM DER Z. J. L. Algemeene ledenvergadering, te houden op Woens dag 10 September 1941, in Café „Dorpzicht" te Souburg, des avonds 8 uur. Agenda 1. Inleiding door den Secretaris over het onder werp: ,,Iets over het voederen van melkvee". 2. Voordracht door den ^er J. Schimmel, ge titeld De Kluif". 3. Vragenbus. J. STROO, Secretaris. VERSLAGEN VAN VERGADERINGEN. h De flinke groei van de Z. J. L., zoowel in leden tal als in afdeelingen heeft reeds in het afgeloopen seizoen er toe geleid, dat de ons toegestane plaats ruimte in het Zeeuwsch Landbouwblad dikwijls te klein was. De redactie was dan echter steeds zoo welwillend om, indien het eenigszins mogelijk was, ons meer ruimte toe <3te staan. In verband met $e papierschaarschte -zal dit in het komende seizoen niet meer mogelijk zijn. In verband hiermee verzoeken wij de secretaris sen, de verslagen van vergaderingen zoo beknopt mogelijk te1 houdem (Bovendien kan ook de franje verdwijnen, b.v. de steeds terugkomende en van zelfsprekende opening door den voorzitter, lezen ^n 0 goedkeuren der notulen, de sluiting der vergadering e.d. Vermelding van genomen besluiten, benoemin gen en gehouden inleidingen met vermelding van een korte-inhoud en de daarop gevolgde gedachten- wisseling, vormen dus in het komende seizoen het raam voor de verslagen: Wij kunnen op deze manier heel wat regels be sparen, waardoor bovendien de verslagen tijdig kunnen worden' geplaatst. v. U. AFD. ST. ANNALAND DER Z. J. L. Voor de vijfde maal vergaderde onze af deeding en wel bij den heer M. J. Boogaard te St. Annaland. Aanwezig waren 14 leden. De Voorzitter opende deze vergadering en heette allen welkom. Hij bracht naar voren, dat de ver- gadering op '11 Juli niet door kon gaan, omdat al de leden van Oud-Vossemeer afwezig waren. Hij verzocht om in het vervolg in elk geval even te be richten als door weersomstandigheden of iets der gelijks'zoo iets weer eens voorkomt. Het is onpret tig dat de helft der leden wel opkomt en onverrich- terzake, omdat de inleiders niet aanwezig zijn, weer huiswaarts moeten keeren. De heer A. de Wit las dan zijn inleiding voor. Hij besprak hierin de sociale wetten. Vele dingen in. deze wetten, zooals ziekte-, ongevallen- en invali diteitswet, waar we toch dagelijks mede te maken hebben, werden ons .duidelijk gemaakt. De tot standkoming, doel en praktijk van iedere wet wer den duidelijk belicht. Enkele vragen werden rtog gedaan en besproken. In de pauze was er gelegenheid tot betaling der contributie, voor zoover dit nog geschied was. Door een achttal leden werden schriftelijke vra gen ingeleverd, die ter beantwoording weer door andere leden werden medegenomen. De antwoor den worden schriftelijk op èen volgende vergadering ingewacht. !Voor de Contact-commissie werd gekozen de heer' M. Brooymans als afgevaardigde en de heer J. de Wilde als plaatsvervangend. De heer P. Goorden leidt hierna in het onderwerp- „De vooruitgang op het zuivelgebied". Op deze met cijfers gedocumenteerde inleiding volgt .ook nog weer een bespreking. Mededeeling werd gedaan, dat nog weer twee- nieuwe leden zich hebben opgegeven. Tevens werd nog medegedeeld, dat de notulen en het verslag voor het Zeeuwsch Landbouwblad in het vervolg door het bestuurslid, den heer M. Friderichs, zullen worden opgemaakt. Hierna volgde sluiting door- den Voorzitter. J. DE WILDE, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 6