KRACHT..... Boekhoudbureau Z-LM- Redactioneel Gedeelte KORTE BERICHTEN. Oogst en regen. STEEDS OP VOLLE KRACHT VOOR IEDEREN DEELNEMER! Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. AKKERBOUW. Men is begonnen met het verzamelen van eenden kroos, daar dit wegens zijn gehalte aan zetmeel, eiwit en vet geschikt is voor vervaardiging van krachtvoeder. Wanneer men meent, dat men er beter aan doet om graan, dat niet voor 100 droog is, te gaan dorschen, omdat de weersomstandigheden hiertoe dwingen, dan kan men het eerst uitstorten en laten drogen. Door eens om te scheppen en later bij mooi weer de deuren tegen elkaar open te zettèn, zijn hier nog wel goede resultaten mee bereikt. Wie zijn paarden niet dp ijzers laat loopen, om dat het duur is en omdat de paarden toch niet op harde wegen komen, moet zorgen, dat de hoeven kort blijven, daar er anders gemakkelijk stukken afbreken. De electriciteit zal op de Jaarbeurs te Utrecht een voorname plaats innemen. Er-is een brochure gereed gekomen, getiteld: „Electriciteit op de boer derij". In deze brochure is zeker iets te vindein, waarmede de landbouwers hun voordeel kunnen doen. Het ruilen van vee tegen t.b.c.-vrij vee bij de vee levering, zou niet zoo'n groot bezwaar opleveren als niet de slechtste koe van een productieven stal soms nog meer melk geeft dan de beste van een niet-productieven stal. Het verdient altijd aanbeveling geen onontsmette taijwe, gerst en rogge uit te zaaien, thans zal dat in neg meerdere mate gelden, daar veel nat weer altijd aanleiding geeft tot kiemschimmels. Men ziet in Zeeland nog dikwijls stoppelen met een éénscharigen ploeg. Er wordt dan echter veel te weinig werk per dag gedaan. Met een goede twee- schaar kan men zelfs wel tot 20 cm diep ploegen, b.v. voor koolzaad of tarwe en men doet er 1% X zooveel werk mee. Al zijn de schooven droog, dan zal het toch goed zijn om ze nog even voor het mennen om te halen, omdat de ondereinden zeker vochtig zijn of inge groeid. Men trekt ze daarin voorzichtig om, met de ondereinden naar wind of zon. Er zal dan weinig of geen koren uitvallen. Op vele perceelen zal zooveel koren uitgevallen zijn, dat de hoeveelheid gelijk staat met dit van een groenbemesting. In dat geval is het voordeelig, wanneer het land niet te vuil is, niet tot stoppelen over te gaan, maar dit eenigen tijd te laten groeien voor groenvoeder of groenbemesting. Jong vee beneden 350 kg komt, door de weinige kilogrammen en het hooge afvalpercentage bijna altijd in klasse C. Hiervoor is 3 assurantie ver schuldigd, terwijl dat toch zeer gezonde, maar niet slachtrijpe dieren zijn. In verband met het geringe risico is dit veel te veel. De boer krijgt voor die dieren intusschen geen geld. Het is tijd van oogsten en het regent. De goud gele graanvelden golven in den wind. De halmen dalen en rijzen, buigen en heffen zich op. De wind speelt zijn spel mét het yolle, rijpe koren en de regen spot er mee en het is langzamerhand een wreed spel geworden en een meedoogenlooze spot. Het wordt een strijd, op leven en dood. De halmen rijzen en dalen en heffen zich weer op om onmiddellijk als met een ijzeren vuist neer te worden geslagen. De halmen wuiven me toe. Ze roepen me. Een smartkreet! Maak ons los! En breng ons in de veilige schuur. Maar we zijn machteloos. We kun nen niet. De graanmaaimachine staat stii en stom op het veld. Het zeil, waarmee zij is afgedekt, druipt. Het regent. Het is tijd van oogsten en het regent. Soms zijn het lange koorden van water die van den hemel afhangen, dan weer een dicht gordijn, dat zich legt over de akkers. Het regent en de wind speelt zgn spel, tracht"' het koren in het slijk te slaan, om het dan in den mod der te vertrappen. Het koren schijnt wel te dansen in den regan en in den wind, maar het is e'en doodendans. De schoven, die reeds afgemaaid zijn, kunnen niet meer meedoen in den strijd op leven en dood. Zij kunnen alleen maar wachten. Wachten op den zonneschijn en op den verlossenden wagen, die hen thuisbrengt in de schuur, of wachten op de zorg zame hand, die hen weer uit het slijk opraapt en weer opzet. Wachten op de zorgzame hand, die, wanneer er even een pauze intreedt in dit machtige treurspel van regen en wind, de schoven wat op elkaar zet, opdat ze straks de ellende wat beter kunnen doorstaan. Het is tijd van oogsten en het regent. De regen ruisoht op het volle, rijpe koren, dagen en nachten. De *regen ruischt op onze ruggen. De regen daalt op onze lichamen. De regen daalt in onze harten. We worden stiller en stiller. We zeggen niets meer. Er is alleen maar een kijken en een luisteren naar den regen. De velden zijn-eenzaam en verlaten. Daar zrjn geen menschen meer en geen stemmen. Daar is alleen maar het lied van den regen. Een zacht zingend geluid van den ruischenden regen. Wat is de groote mensch nu klein geworden. Wat voelen we ons diep afhankelijk. Dit zijn oogenblikken, waarop velen opzien naar Hem, Die wolken, lucht en winden wijst, spoor en loop en baan, met de bede: Bevestig het werk onzer handen, ja, het werk onzer handen bevestig dat. P. TH. DEN BOER. Of hej bedrijf groot is of klein, of de boekhouding omvangrijk is of beperkt, kortom, wat zich ook voordoetaan de verzorging van boekhouding en belastingzaken geeft het Boekhoudbureau alle krachten. Alles krijgt de volle aandacht. De belangen der deelnemers worden met toewijding verzorgd. Stelt Uw belangen in goede handen en wordt deel nemer bij ons Bureau. 28 Aug.3 September. Morgen, 4 September komt de oogst binnen, wanneer het weer zoo blijft. Ja, wanneer het ge wone tijd was zou het koeken bakken zijn, doch nu zal het einde van den oogsttijd alleen maar een blij en opgelucht gemoed geven. Ja, het is toch nog goed oogstweer geworden al heeft het lang geduurd. De dagen korsten anderè weer al heel goed in, want om 9 uur kan je in de schuur niet veel meer zien en 's morgéns is het ook zeer lang nat van den dauw. Maar enfin, het leed is geleden en een groote doorn ,uit den voet. Je kunt overal de dorsch- machines al hooren ratelen en de opbrengst van wintertarwe schijnt gemiddeld niet slecht te zijn, al maakt een zwaluw nog geen zomer, 't Is wel alles abnormaal, de Zeeuwsche boer kan zijn pro ducten laten drogen, doch dat is de schuld der weersomstandigheden, waar van 't jaar geen ont komen aan was. maar naar den zin is dit niet. We waren altijd trotsch op ons mooi droog product en met welgevallen konden we onzen arm diep in de pas gedorschte tarwe steken om haar kwaliteit aan té voélen en stijf, klam graan was ons een gruwel. Over het algemeen genomen is het toch nog mee- geloopen, want we hebben wel eens gestaan zonder hoop, dat het leek of al onze arbeid zou vernietigd worden en werden we gedachtig onze kleinheid, dat we hier ook niets, totaal niets tegen konden doen. Alles zal reg kom van den ouden Brand is hier ook bewaarheid. De zomer 1941 zal in onze gedachten blijven als de natte zomer. We hebben toch nog geleerd; in ons vak raakt vmen nooit uitgeleerd. Al een 'jaar of wat ging het oogsten van een leien dakje, doch nu werden we er attent op gemaakt, dat aan ons graan nooit te veel moeite en zorg na het snijden kan worden besteed, dat het stuiken en schelven nooit te goed gebeurt en dat nat snijden en opbinden altijd uit den booze is (dat van 't jaar heel moeilijk was). Er is toch door te weinig moeite en zorg meer schade gekomen dan moodig was, laten we dat eerlijk bekennen.. Zoo doende leert men. In mijn dagboek heb ik geschreven: ,,De zomer 1941 heeft door zijn vele regens ons veel zorg en schade bezorgd, doch ook onze fouten aangetoond.. De eene oogst binnen, de andere beginnen. Na de tarwe onze tweede hoofdvoedsel de aardappel. De Bintjes zijn het eerst aan de beurt. De opbrengst is heel wat minder dan vorig jaar, doch ze zijn de laatste weken nog hard ge groeid, want het leek 1 Aug. nog nergens naar. Er is mij gevraagd waarom ik van Duitsche stüken spreek inplaats van stuiken. Nu heb ik gehoord uit overleveringen, dat de Duitsche stuiken voor 't eerst werden toegepast in 1886 door den Duitschen opzichter Jurgens in den Wilhelminapolder, vandaar den naam Duitsche stuiken en dat woord stükem heb ik eens een keer gelezen ergens, maar ik wil er gaarne van af om het met den vrager eens te blij ven; ik ben geen taalkundige als hij. het gaat mij als boer er meer om, hoe de stuiken staan dan hoe ze heeten, dus voortaan staat hier steeds stuiken; afgesproken. ONTSMETTING VAN TARWE, GERST EN ROGGE. Mede in verband met de voedselvoorziening wordt ter verbetering van de opkomst en ter be strijding van de ziekten, die met het zaaizaad worden overgebracht, de ontsmetting van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbe volen. Te meer is ontsmetting noodzakelijk, omdat in verband met de slechte weersomstandigheden tijdens het afrijpen en oogsten van het graan, de kans zeer groot is, dat het zaaizaad door kiem schimmels is aangetast. Geen korrel {worde daarom onontsme® uitge zaaid, dus oók niet van te velde en op partij goedgekeurde tarwe, gerst of rogge. De ontsmetting kan op twee manieren worden uitgevoerd, nl. nat en droog. De natontsmetting x vindt hier te lande hoofdzakelijk volgens, de om- schep-methode plaats. Hierbij wordt het zaad op den dorschvloer of op een zeil, onder toevoeging van de ontsmettingsvloeistof, zoolang omgeschept, dat men er verzekerd van kan zijn, dat alle korrels voldoende bevochtigd zijn geworden. Ook kan de natontsmetting' uitgevoerd worden in voor de droogontsmetting bestemde trommels. Noodzake lijk is dan echter, dat een trommel gebruikt wordt, waarbij de toevoer van de vloeistof automatisch plaats heeft, daar anders het zaad samenkoekt en de verdeeling van de vloeistof niet regelmatig ge schiedt. IBij toepassing van deze „machinale om- 1 schepmethode" kan y2 k 1 liter vloeistof per hl zaad minder gebruikt worden dan bij de gewone omschepmethode. Men ga hiermede echter niet te ver. Voor zaad, bestemd voor bezaaiing van per ceelen, die ter keuring zullen worden aangegeven, gebruike men, ook bij de machinale omschep- methode, zekerheidshalve de gewone bij de omschep methode opgegeven hoeveelheid vloeistof, of hoog stens V2 liter oplossing per hl minder. De droogqgtsmetting mag nimmer uitgevoerd worden door het zaad met de ontsmettingsstof om te scheppen. Zij mag alleen plaats hebben in hier voor goed ingerichte apparaten, hetzij in trommels of in continu werkende machines. Hoewel de thans in gebruik zijnde middelen weinig stuiven, moeten toch steeds voorzorgsmaatregelen genomen wor den om het inadem^i van de ontsmettingsstof te voorkomen. Hiervoor kan een stofmasker gebruikt worden of men Ran een doek voor neus en mond binden. Bij de opgave van de aan te wenden hoeveel heden zal bij tarwe en gerst onderscheid gemaakt worden voor die partijen, die een gewas moeten opleveren, dat voor de veldkeuring zal worden opge geven en voor die, waarbij dit niet het geval is. In het laatste geval kan, zonder dat er gevaar bestaat voor het optreden van te veel zieke planten, een geringere hoeveelheid ontsmettingstof gebruikt worden. Verder zal opgegeven worden hoe gehan deld moet worden met zwak zaad. Ontsmetting van zaaizaad met kopersulfaat wordt ontraden, daar dit in vele «gevallen onvol doende werkt en meermalen ernstige kiembescha- diging veroorzaakt. De middelen, waarmede ontsmet kan worden, zijn in alphabietisohe volgorde genoemd: Nat ont snietting Tarwe en Gerst, tegen steenbrand, kiemschim mels en bij gerst ook tegen strepenziekte: Abavit- natontsmetter, Ceresan-natontsmetter, Fusariol- natontsmetter of Germisan-natomtsmetter, waar van gebruik wordt: voor keuring te velde 3 liter van een 3 oplossing; voor gewoon zaad 3 liter van een iy22 oplossing en voor zwak zaad 22y2 liter van een 2 oplossing per hl graan. Stuifbrand kan alleen worden bestreden door toe passing van de warmwater-behandeling. Het zaad wordt eerst 1 y2 uur te weeken gezet, in water van pl.m. 18°20° C., daarna blijft het 4iy2 uur, tegen afkoeling beschut, buiten water naweeken en tenslotte wordt het gedurende 10 minuten onder gedompeld in water, dat voor tarwe een tempera tuur moet hebben van 53° C. en voor gerst van 51— 52° C. Na de ontsmetting moet het graan zoo spoedig mogelijk worden afgekoeld. De ontsmetting met warm water alleen is niet afdoende tegen steenbrand en strepenziekte. Mede ter voorkoming van achteruitgang in kiemkracht is behandeling met een chemisch middel vóór, tijdens of na de warmwaterbehandeling beslist nood zakelijk. Bij toepassing t^an de nabehandeling wordt genomen 50 gram van een der genoemde nat- ontsmetters opgelost in 2 S, 2V2 liter water of 2 gram van een der droogontsmetters. Noodig is om den trommel 4 a 5 minuten te draaien. Door het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wageningen is een omtsmettingsin- stallatie ontworpen, waarvan beschrijving en werk- teekening op aanvrage bij genoemd Instituut gratis verkrijgbaar zijn. Zwak zaad- verdraagt de warmwaterbehandeling niet zonder groote vermindering van kiemkracht. Het is daarom zeer raadzaam, en zeker dit jaar, nu veel graan is uitgeloopen, dat van partijen, die men niet vertrouwt, eerst een monster wordt behandeld en dat dan door een kiemkrachtsbepaling, liefst door uitzaai in grond, wordt nagegaan hoe groot de achteruitgang is. (Zie verder pag. 5, le kolom.) I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2