MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. Voor en van onze Jongeren. „Het Landbouw-Comité, kennis genomen heb bende van de veranderingen, welke bij eenige „organisaties, waarmede geregeld wordt samen gewerkt, zijn doorgevoerd, vindt daarin aanleiding ,,de samenwerking met deze en andere organisaties "niet te bestendigen en evenals vóór 1922 geheel „zelfstandig zijn arbeid te verrichten". Wildschade. Opnieuw werd ernstig geklaagd over het voor komen van wildschade aan te velde staande gewas sen. De opmerking werd gemaakt, dat op de jagers de zedelijke verplichting rust om zooveel mogelijk het optreden van wildschade te voorkomen. Wellicht zou een beroep kunnen worden gedaan op den voorzitter van de jagersorganisatie, zijn invloed in deze richting aan te wenden. De vergadering besloot zich nogmaals aan de hand van concrete feiten tot de bevoegde overheids instantie te wenden, met Het verzoek maatregelen te nemen tot verbetering. Premieslac.htveefondsen. Naar aanleiding van het tot de Ned. Veehouderij Centrale gerichte verzoek de premies van de slacht veefondsen te willen verlagen, werd van genoemde Centrale het bericht ontvangen, dat reeds een ge wijzigde regeling der slachtveeverzekeringspremies is ingegaan, hetgeen een niet onbelangrijke ver laging dezer premie beteekent. Het oordeel over deze regeling was echter in de vergadering niet onverdeeld gunstig. Verschillende opmerkingen werden gemaakt bijv. over het niet verzekeren van wrakke slachtdieren, aangaande de te geringe verlaging der premie voor het in klasse C komende jongvee, omtrent de onvoldoende ver tegenwoordiging der onderlinge veefondsen in het Bestuur van de nieuwe stichting „Centraal Bureau Slachtvee verzekering" en tenslotte over de voorge stelde regeling voor de verdeeling der winst. Opgemerkt werd, dat een verdeeling der winst naar verhouding van den omzet als een juistere maatstaf moet worden beschouwd dan een winst- verdeeling op grond van bedrijfsuitkomsten in het verleden. Overigens is het Landbouw-Comité bereid zich te doen vertegenwoordigen in den in te stellen Raad van Toezicht. 9 Besloten werd een en ander schriftelijk ter kennis te brengen van de Ned. Veehouderij Centrale. Organisatie Eigen Vervoer. Besloten werd te voldoen aan de uitnoodiging van de organisatie voor het Eigen Vervber om als bui tengewoon lid tot deze organisatie toe treden. Volkstuintjes. Als gevolg van de perspublicaties omtrent be stemming van de opbrengst van de z.g. volkstuin tjes blijkt" er in kringen van belanghebbenden onge rustheid te zijn ontstaan. Besloten werd de aan dacht van de Ned. Inkoop Centrale voor Akker bouwproducten (Nica) op deze aangelegenheid te vestigen en te verzoeken een en ander nogmaals in de pers uiteen te zetten. Verhouding verbouw Tarwe-Rogge. Naar aanleiding van het feit, dat de verbouw van rogge zich uitbreidt ten koste van dien van tarwe ook in gebieden, welke van nature meer op de tarweteelt zijn ingesteld, werd besloten na te gaan wat zou kunnen worden gedaan om den ouden toe stand te herstellen. Opgemerkt werd, dat het risico van uitwinteren bij rogge kleiner is dan bij tarwe, terwijl ook het tekort aan stikstofmeststoffen zich bij den verbouw van tarwe meer doet gevoelen. Bovendien werkt een uitbreiding van den rogge- verbouw gunstig op de werkverdeeling op de bedrij ven. De vergadering was van oordeel, dat in geen geval de bestaande prijsverhouding tusschen tarwe en rogge behoort te worden verbroken, doch kon geen doeltreffend middel aangeven om den verbouw van tarwe te stimuleeren. Gewichtsgrens voor het verplicht te leveren vee. Met het oog op den aandrang, welke van de zijde van den georganiseerden Landbouw is uitgeoefend, ten gunste van een verlaging van de gewichts- grenzen van het verplicht te leveren vee, werd er op gewezen, dat het vervangen van de gewichts- grenzen door den eisch, dat het te leveren dier twee breede tanden moet hebben, bezwaren kan opleve ren. Het komt n.l. voor, dat jonge dieren zonder breede tanden meer dan 350 kg wegen. Zulke dieren zouden dan niet mogen geleverd worden. Daarom zou het de voorkeur verdienen, indien voor de te leveren dieren of de eisch van twee breede tanden, of de gewichtseisch zouden mogen worden gesteld. Voor de dieren, die volgens den thans geldenden eisch minstens 250 kg moeten wegen, zou eenige verlaging van deze gewichtsgrens gewenscht zijn. Besloten werd zich omtrent deze aangelegenheid te wenden tot de Ned. Veehouderij Centrale. Landelijk© organisatie van bédrijfsorganisatiCs. Als resultaat van het ingestelde onderzoek naar de mogelijkheid van een samenwerking tusschen de in verschillende provincies bestaande bedrijfs organisaties, werd besloten te gelegenertijd de vertegenwoordigers dezer bedrijfsorganisaties eens bijeen te roepen. Stichting poterbewaarplaatsen. Mededeeling werd gedaan van het voornemen den bouw van poterbewaarplaatsen voorzoover deze door gesteunde kleine boeren worden gebruikt te suo- sidieeren. Om den bouw en exploitatie van deze bewaarplaatsen mogelijk te maken, is besloten een stichting in het leven te roepen door de landbouw organisaties, welke ieder een lid en een plaatsver vangend lid in het Bestuur der stichting zullen benoemen. Als zoodanig zijn door het Landbouw- Comité voorgedragen de heeren G. J. Heusinkveld te Dinxperloo en G. Bolk te Almelo. Intusschen zijn de voorbereidende maatregelen voor het totstand komen der stichting reeds getroffen. Rundveelevering. Nogmaals werd de aandacht gevestigd op de lage prijzen, welke voor het door de Ned. Veehouderij Centrale overgenomen gébruiksvee worden betaald. Opgemerkt werd, dat in vergelijking met den akker bouw de veehouderij toch wel zwaar wordt getrof fen. Als gevolg van het gebrek aan kracht voeder is de productie van den veestapel aanmerkelijk gedaald, terwijl de varkenshouderij en de pluimvee houderij als takken van bedrijf vrijwel ineen geschrompeld zijn. De prijzen, welke bij de gedwongen levering van vee gelden liggen aanzienlijk, soms 200 beneden de marktwaarde. Vele veehouders vragen zich dan ook tevergeefs af, waaraan zij het hebben verdiend, dat hun bedrijf zoo wordt achtergesteld. Besloten werd nogmaals bij de Ned. Veehouderij- Centrale aan te dringen op verhooging van de prij zen voor het overgenomen gebruiksvee. Paardenvordering. Uiting werd gegeven aan de vrees, dat landbou- bouwers, die uitsluitend werkpaarden op hun bedrijf hebben, in 't bijzonder warmbloedpaarden, bij een mogelijke volgende vordering wat overigens een ramp voor den landbouw zou zijn opnieuw het grootste deel van het contingent zullen hebben te leveren. Daarentegen zullen degenen, die uitsluitend fokpaarden houden van levering worden vrijgesteld, terwijl zij bovendien niet onbelangrijk van de sterk verhoogde prijzen der paarden konden profiteeren. Hoewel het behoud van het fokmateriaal voor den paardenstapel van groote beteekenis moet worden geacht, oordeelde men een billijker verdteling van lasten toch zeer gewenscht. Het middel daartoe moet worden gezien in een navordering, waardoor de aanwezige paarden zoo goed mogelijk over de bedrijven kunnen worden verdeeld. Besloten werd dit punt te bespreken met den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening. Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren". Week van 10 tot 16 Augustus 1941: Laagste vetgehalte 2,55 hoogste vetgehalte 4,75 gemiddeld vetgehalte 3,43 De boer ontving gemiddeld per kg melk 10,39 cent. (Grondprijs per kg 2,50 cent plus 2,30 cent per vet.) Kunstmeststof fen Algemeen© opmerking. De hier genoemde prijzen zijn de inkoopprijzen voor de vereenigingen, die aan de verbruikers deze prijzen berekenen, verhoogd met haar onkosten/vrachten, verkoopkosten etc. Stikstof meststoffen. Het Centraal Stikstof Ver koopbureau is thans voor zijn eerste koopers met beperkte hoeveelheden stikstofmeststoffen op de markt gekomen. De partijen zijn verkocht voor directe levering. Met de verladingen werd de afge- loopen week reeds een begin gemaakt. De prijzen liggen iets hooger dan het afgeloopen jaar. Naast de gestegen productiekosten is in den nieuwen prijs een heffing voor het Landbouw Crisis fonds en de 2 omzetbelasting verwerkt. De hef fing voor het Landbouw Crisisfonds moet dienen om eventueel import van stikstof tegen hoogere prijzen mogelijk te maken. Naar de voornaamste overslagplaatsen zijn door ons partijen stikstofmeststoffen afgeroepen, deels reeds onderweg. De vereenigingen, die ons reeds machtigingen stuurden, zullen hierop worden inge deeld. De door producenten voor grootkoopers vastge stelde prijzen, directe levering, voor ladingen franco voor wal, bij afroepen van minstens 200 ton, luiden als volgt: Kalkammonsalpeter 20% basis los, 6,79; Kalksalpetcr 15% in- papieren fust van 50 kg 6,79; Zwavelzure Ammoniak 20% bapis los, 6,59 per 100 kg. Thomasmeel. Over dit artikel zijn nog steeds geen mededeelingen van positieven aard te doen. Kalizouten. De officieele prijzen voor afroep tot en met 27 Mei j.l., luidden voor prompte levering, franco voor wal, bij ladingen van minstens 250 tons: Kainiet 14 1,73; Kalizout 20 2,40; Kali- zout 40 4,55; Kalizout 50 ƒ5,54; Patentkali 26 4,75 per 100 kg losgeladen. De verschepingen naar ons land blijven goed ver- loopen. Er wordert nog weinig aankoopmachtigin gen voor kalizouten door de vereenigingen ingezon den. Vele vereenigingen beschikken blijkbaar nog over oude voorraden. Onze prijzen worden op aan vrage verstrekt. Kalkmeststoffen etc. Gebluschte Poederkalk, 70/80 fijn kalkhydraat, incl. papieren zakken. Prijzen verstrekken wij gaarne op aanvraag. Voorradig zijn disponibel te Ruischerbrug„ Musselkanaal, Meppel, Steenwijk, Hasselt en Zutphen. Ook kan geleverd worden spoorvrij Maastricht in wagons van minimum 15 ton. Kalkmergel, 70 fijne koolzure kalk,- losgeladen boordvrij omgeving Maastricht ƒ0,19; spoorvrij Valkenburg 0,30. Emkal. Deze kalkmeststof bevat 94 fijne koolzure kalk en is verpakt in vierwandige papieren ventielzakken van 50 kg. Het vochtgehalte ligt beneden de 1 Prijsbasis boordvrij Borgharen (bij Maastricht) per 100 kg ƒ1,15. Disponibel te Hasselt en Haarlemmermeer. Den prijs hiervoor verstrekken wij op aanvraag. Freyamergel, 70 fijne koolzure kalk, in papie ren zakken, spoorvrij werk Höste of „Lengerich, per 100 kg 0,75. Silica,kalk. De producenten van dit artikel stellen zich voor, dit seizoen toch nog met beperkte hoe veelheden aan de markt ^te komen. Men vrage prijzen voor alle soorten kunstmest stoffen, voederartikelen, ontsmettingsmiddelen, zaaigranen en -zaden, landbouwwerktuigen, boeren wagens met luchtbanden, gasgeneratoren voor auto's, enz. aan bij de zaakvoerders der Coöpera tieve Aankoopvereenigingen. MEDEDEELING. Wegens plaatsgebrek moesten verschillende stuk ken worden uitgesteld tot het volgende nummer. v. U. RATIONALISATIE EN WERKLOOSHEID. De sinds de twintiger jaren sterk toenemende mechanisatie en de invoering van arbeidsbesparen de werkmethodes ging gepaard met een massale werkloosheid. Dit samengaan van rationalisatie en werkloosheid deed de vraag reizen, of wellicht de werkloosheid een geyolg was van de rationalisatie, speciaal van de invoering van machines. Sommigen beweerden van wel, anderen beweer den van niet. Deze laatste waren aanhangers van de z.g. compensatietheorie, welke aannam, dat de tijdelijke werkloosheid na korter of langer tijd zbu worden opgeheven door nieuwe werkgelegenheid, die juist het gevolg zou zijn van die arbeidsbespa ring. Al's argument werd o.a. aangevoerd, dat de invoering van machines grootere bedrijvigheid en dus meer werkgelegenheid schiep in de machine industrie. Ooik was men optimistisch in den zin van „het is altijd nog terecht gekomen, dus waarom nu niet" en beweerde, dat de ervaring over een tijd perk van 150 jaar, sinds de invoering der machines, vertrouwen geeft in het vermogen der productie, de uitgeschakelde arbeidskrachten te absorbeeren, ook voor de toekomst. Weer anderen meenden, dat door de rationalisatie der productie, onder den druk der concurrentie, een verlaging van den kostprijs zou tot stand komen, hetgeen ook een verlaging van den verkoopprijs zou beteekenen. Door deize verlaging zou de vraag naar het betreffende^ product toenemen, waardoor de productie zou worden uitgebreid en meer weik- gelegenheid zou verwekken, zoodat de uitgestooten arbeiders in het bedrijf zelf weer konden geabsor beerd worden. Dit alles is echter compensatie-theorie, met den nadruk op het laatste woord. Wat leert ons nu een onderzoek van de feiten? Dit onderzoek is in de laatste jaren voor de meeste landen onmogelijk geworden, omdat de maatregelen van handelspolitiek en de monetaire onrust al lang vóór de huidige oorlogsperiode zoo zeer verschillende elementen tezamen hadden ge bracht, dat het practised onmogelijk is, daaruit de compensatie in zuiveren vorm te precipeteeren. Toch is een onderzoek, al is het dan op beperkt terrein, mogelijk geweest. In de Economisch- Statistischer, Berichten van 6 Augustus geeft de heer P. J. S. Serrarens ©en overzicht van een studie van den Amerikaan Spurgeon Bell over de feiten in Amerika. Wij zullen deze cijfers hier njet ver melden, oah het artikeltje niet onnoodig ingewik keld te maken. De conclusie van den schrijver is, dat een onderzoek van de feiten in de Vereenigde Staten van Amerika leert, dat het bekende gezegde van Kruger: „Alles sal reg kom"', geen bevestiging vindt. Het is wel jammer, dat in het onderzoek de land bouw niet (betrokken is. Ook in dezen bedrijfstak is de rationalisatie en de mechanisatie in de laatste 20* jaar sterk toegenomen. Dat de compensatie hier niet optrad, is wel waarschijnlijk, doch niet door feiten bevestigd, al was de groote winterwerkloos heid een direct gevolg van de invoering van dorsch- machine e.d. Wanneer dan ook door rationalisatie de werk loosheid toeneemt, m.a.w. wanneer de compensatie theorie niet automatisch opgaat, dienen maatrege len getroffen te worden om het tempo te beheer- schen en de gevolgen tijdig op te vangen. Men heeft ook in ons land enkele jaren geleden maatregelen genomen t.a.v. het tempo der mecha nisatie, o.a. in de sigarenindustrie. Toch is het "^e vraag, of wij de oplossing niet in een andere rich ting moefen zoeken. Het heeft toch weinig zin, om b.v. het dorschen met de machine te beperken door, zooals men ook wel heeft voorgesteld, een premie te verstrekken voor het dorschen met den vlegel. Juist de werkzaamheden in het landbouwbedrijf zijn* zeer gevarieerd en ibieden vele mogelijkheden. Wij hebben dan 'ook gezien, dat enkele boeren de oplos sing hebben gezocht in het bewerken van het zelf geteelde vlas, hetgeen tevoren buiten het bedrijf geschiedde. Nu door de ontslagverordening een „vaste kern" van arbeiders voor elk bedrijf wordt aangegeven, zal op elk bedrijf ook in den winter productief werk moeten kunnen worden verricht. Hier ligt een dankbaar onderwerp voor de studie groepen van onze afdeelingen. v. U.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7