VERZEKERINGSWEZEN. VEREEN1GINGSWEZEN. LANDBOUWONDERWIJS. VRAGENRUBRIEK. VEEHOUDERIJ. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw GEEN DOORBEREKENING VEREVENINGS HEFFING. In het Verordeningenblad van 16 Augustus is afgekondigd een besluit van de Secretarissen- Generaal van de. Departementen van Sociale Zaken en Financiën betreffende een zoogenaamde verevé- ningsheffing. In verband met de tijdelijk ingevoerde verhooging van een aantal sociale verzekeringsrenten bepaalt dit besluit, dat van de werkgevers een verevenings heffing geheven zal worden ten bedrage van 4% Van het loort. Na verkregen toestemming van het College van Rijksbemiddelaars mag de werkgever ih dit verband IV2 op het loon van den werk nemer inhouden, zoodat in dat geval nog 3 te zijnen laste blijft. De Gemachtigde voor de Prijzen vestigt er uit drukkelijk de aandacht van werkgevers op, dat deze heffing van 4% resp. 3 <jnder geen voorwaarde tot prijsverhooging aanleiding zal mogen geven. ^EDERLANDSOH I. A N D HUISHOUD KI ND IG CONGRES. Het 92ste Ned. Landhuishoudkundig Congres zal Op 17 September 1941 in de Industrieele Ciub in het Jaarbeursgebouw te Utrecht worden gehouden. De navolgende vraagpunten zullen worden inge leid. 1. „De, ten gunste van den pachter en van den grondgebruiker genomen maatregelen in verband met de positie van den grondeigendom". Inleider: Jhr. Mr. C. M. O. van Nispen tot Seve- naer te Scheveningen. 2. „Welke is het doel en de- beteekenis van de Agrarische Jaarbeurs voor onzen Landbouw?" Inleider: Ir. Y. de Boer l.i. te Utrecht. Na afloop van het Congres zal onder leiding van Ir. Y. de Boer l.i., een rondgang over de Agrarische Jaarbeurs worden gemaakt. BEZOEK AAN EN REISGELEGENHEID NAAR DE AGRARISCHE JAARBEURS TE UTRECHT 9—18 SEPTEMBER 1941. De beurs is geopend van 9—-17 uur (Zondag 14 Sept. gesloten). Voor. bezoek van gezelschappen van minstens 20 personen vrage men bij het Secre tariaat der Jaarbeurs Agrarische Afdeeling, Utrecht, tijdig het gewenschte aantal toegangs bewijzen tot de Jaarbeurs aan (reductie 50 op den toegangsprijs, die dan 0,50 per persoon be draagt). Tegelijkertijd met deze aanvrage make men het verschuldigde bedrag over per postwissel aan of op giro 12778 van de Jaarbeurs te Utrecht. De toegangsbewijzen worden dan toegezonden, om dat men den spoorbon noodig heeft aan het station van vertrek. Gezelschappen kunnen echter alleen reizen met normale treinen. Individueele personen kunnen het goedkoopst reizen met den extra-trein, welke op Vrydag 12 Sep tember 1941 is ingelegd. Dj dienstregeling van dezen extra-trein is als volgt: Retourpr. inclusief Heen Terug toegang Jaarbeurs 3e klasse V 6.23 Vlissingen A '22.18 6,75 0 "jj V 6.33 Middelburg A 22.08 6,60 V 6.53 Goes A 21.47 6, V 7.02 Kapelle—Biezelinge A 21.38 5,80 g V 7.13 KruiningenIerseke A 21.27 5,60 g V 7.28 Rilland-Bath A 21.12 5,30 .2 V 7.46 Bergen op Zoom A 20.54 4,85 V 8.07 Roosendaal A 20,34 4,40 ra A 10.07 Utrecht V 18.30 =3 LAND- EN TUINROUWCURSUSSEN. Weer is de tijd aangebroken, dat met het organi- •seeren van algemeene land- en tuiribouwcursussen, cursussen voor volwassenen, cursussen in paarden- en veekennis, in hoefbeslag enz. moet begonnen worden. Aanvragen voor subsidie van het Rijk voor deze cursussen moeten n.l. vóór 1 October bij het Rijk worden ingediend. Na dien datum worden doqr het Rijk geen verzoeken om subsidie meer in behandeling genomen. Zooals de Z. L. M. steeds deed, zal ze ook nu weer gaarne hierbij bemiddeling verleenen. Laat ieder, die later in den land- of tuinbouw zijn bestaan hoopt te vinden, zorgen, dat hij theoretisch goed onderlegd is. Zonder diploma van minstens een algemeene land- en/of tuinbouwcursus bereikt men bij eventueele sollicitatie wéinig meer. Hierbij denken we aan de Zuiderzee-indijkingen en aan de vele ontginningen. Wij geven de jongeren in overweging een en ander gezamenlijk, te bespreken en te trachten voldoende leerlingen voor een cursus bijeen te krijgen. Een goed voorbeeld gaf reeds de Afd. Souburg van de Z. J. L., die reeds voldoende leerlingen voor een algemeenen land'bouwcursus bijeen heeft. Laat men zorgen, dat van iederen onderwijzer met land en of tuinbouiwakte zooveel mogelijk zijn voor dit onderwijs beschikbaren tijd bezet is. Voor het volgen $an een algemeenen lamd- of i tuinbouwcursus of een land- of tuinbouwcursus voor volwassenen, kan men zich wenden tot een land- of tuinbouwonderwijzer in zijn omgeving. Deze is met alle wettelijke voorschriften békend. Voor een cursus in paarden- en veekennis, hoef beslag, e.d., dient men zich op te geven aan den Secretaris van de Afdeeling of van den Kring der Z. L. M., in zijn streek gevestigd. Bij voldoende deelname verzekert de betrokken Afdeeling of Kring zich van- de medewerking van de leerkrachten, die deze soort cursussen moeten geven (dierenartsen en hoefsmeden). Aangezien het Rijkssubsidie vóór 1 October door de Z. L. M. moet aangevraagd worden en aanvra gen, na dien datum binnenkomende, niet behandeld worden in Den 'Haag, is het noodzakelijk, dat uiter lijk 25 September a.s. de aanvragen bij ons Secre tariaat, Landbouwhuis te Goes zijn binnengekomen. Maak er dus spoedig werk van. Wek' Uw vrienden en kennissen op in den a.s. winter een cursus te volgen. 'Ouders, laat Uw kinderen van de geboden ge legenheid tot het ontvangen van vervolgonderwijs in de vakken, waarin zij later werkzaam zullen zijn, een ruim gebruik maken. In den winter heb ben zij ruimschoots tijd dit nuttige onderwijs te volgen, terwijl de kosten, dank zij de groote mede werking van het Rijk, zeer gering zijn. On- of min vermogenden kunnen zelfs op vertoon van een door den burgemeester afgegeven bewijs, geheele of ge deeltelijke vrijstelling van betaling van het cursus geld verkrijgen. Men geve zich dus zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 20 September, op aan een land- o£ tuin bouwonderwijzer of aan een Afdeelings- of Kring secretaris der Z. L. M. Vraag 48. OPRUIMING AFSCHEIDINGSHEG. Mijn vader heeft in zijn tijd bouwgrond verkocht van een stuk weiland; de* koopers moesten voor afscheiding zorgdragen, hetgeen ook gebeurde. Verschillende eigenaren plantten bovendien nog een doornheg tegen de afscheiding hetgeen mijn vader oogluikend toeliet. Nu hangt die heg op sommige plaatsen meer dan 1 meter over de schei ding en moet ik elk jaar moeite doen om hem ge kort te krijgen. Mag een heg nu op de scheiding staan, al is dat 10 jaar gebeurd? Indien die menschen blijven weigeren, kan ik die heg laten opruimen en tot wien mij te wenden? In zoo'n geval, voor wie zijn de kosten? Mag men zoo'n heg onbeperkt naar boven laten groeien? Antwoord. De nieuwe koopers-eigenar^n moes ten voor afscheiding zorgen en hebben dat gedaan, doch wat als afscheiding gemaakt werd, wordt door vrager niet medegedeeld. Ik neem aan, dat het geen hekkèn waren, doch palen met draad. - Nu mag een heg op geen kleineren afstand dan een halven meter van de scheiding geplaatst wor den en wordt zij dichter bij de afscheiding geplaatst dan is dat een handeling in strijd met de wet en kan opruiming gevorderd worden. Hangt de heg over de scheiding en over den eigendom van den vrager, dan kan deze inkorting vorderen en weigert de buurman, dan kan hij aan den rechter machtiging vragen om zelf te mogen inkorten.. Het feit, dat de heg reeds 10 jaren binnen ver boden afstand staat, is een groot bezwaar om op ruiming te vorderen, omdat in deze en dergelijke gevallen een stilzwijgende goedkeuring aangenomen wordt van het feit, dat de heg binnen verboden afstand is geplaatst, maar dat belet niet, dat wèl inkorting gevorderd kan worden nu die heg zoo danig gegroeid is, dat zij hinder medebrengt, ter wijl blijkbaar reeds inkorting verkregen is. Mr. Z. Vraag 49. PLAATSEN HEKJES. Verschillende bewoners hebben aan de achter zijde tegen mijn weiland hekjes geplaatst in hun afscheiding, moet ik daar genoegen mede nemen. P. B. te Ph. Antwoord. Deze vraag is te onduidelijk gesteld om te beantwoorden; hekjes plaatsen in een afschei ding is eene omschrijving, die niet te begrijpen is; bovendien is in deze en dergelijke gevallen meestal plaatselijke bezichtiging noodig, zoodat vrager zich maar moet. wenden tot een advocaat, alvorens ver dere maatregelen zelf te nemen; die advocaat kan dan zoo noodig ter plaatse een onderzoek instellen. Mr. Z. Vraag 50. SOHEURPREMIE MET TOESLAG? Ik heb een perceel lucerne gezaaid voor jaar 1940. Als ik dit omploeg, tevens meer aardappelen poot het volgend jaar en op het lucer- "neland dit najaar koolzaad verbouw, krijg ik dan voor dit perceel ook scheurpremie met toeslag voor koolzaad en N.-toeslag? H. te D. Antwoord. .Scheurpremie wordt niet gegeven voor omgeploegde lucerne. Alle perceelen koolzaad kunnen voor een extra stikstofgift in aanmerking komen. pr. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE EN VAN ANDERE VEEZIEKTEN IN DE PROVINCIE ZEELAND. Verplichte veelevering en t.b.c.-onderzoek. Het Bestuur van de Vereeniging tot bestlijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in de provincie Zeeland, brengt het vol gende onder de aandacht van de veehouders. Door de zeer ingrijpende verplichte vee-inkrim ping worden de veehouders genoodzaakt binnen afzienbaren tijd een beduidend aantal stuks vee te leveren. Iedere veehouder zal uit den aard der zaak trachten het beste van zijn stal te behouden en de minderwaardige dieren op te ruimen. Nu weten de veehouders wel, welke hun beste prpdnctiedieren zijn, doch zeer velen van hen weten niet hoe het met den gezondheidstoestand, met name wat de rundertuberculose betreft, is gesteld. Een best productiedier kan niettemin, uit dit oogpunt bezien, een gevaar voor den gezondheidstoestand van een veestapel en ook voor den mensch beteekenen. De leden onzer Vereeniging zullen zich thans oeijveren om hun runderen, die het vorige jaar b'j het onder zoek positief reageerden, te leveren. iHun wordt in overweging gegeven thans hun die renarts te verzoeken, hun runderen reeds nu weer opnieuw te onderzoeken, opdat ze eventueel reageerende dieren zouden kennen en deze kunnen opruimen. Bij de thans toegepaste z.g.n. intracutane methode van tuberculineeren is dit mogelijk en behoeft den staltijd niet afgewacht te worden.- Met nog meer aandrang - wordt den veehouders, die nog geen lid onzer Vereeniging zijn, in overwe ging gegeven hun runderen thans op t.b.c. te laten onderzoeken, opdat de reageerende dieren opge ruimd kunnen worden. De verplichte levering biedt hiervoor een gunstige kans, die zooveel mogelijk benut moet worden en in het belang van het alge meen, maar niet het minst in dat van den vee houder zelf is. De locale Secretariaten van onze Vereeniging kunnen in dezen nuttig werk verrichten. KORT VERSLAG van de vergadering der Eerste Afdeeling van het Lap.lbouwcomité, welke op Woensdag 20 Augustus 1941, onder Voorzitterschap van den heer H. D. Louwes te Utrecht werd gehouden. "Landelijk verband coöp. grasdrogerijen. Bij het ingestelde onderzoek naar de mogelijkheid van het tot «ftand brengen van een landelijk verband tusschen de bestaande grasdrogerijen met het doel te komen tot een betere behartiging van de gemeenschappelijke belangen, is gebleken, dat voor deze samenwerking in 't algemeen wel belangstel ling bestaat. Reeds zijn in verschillende provincies de coöpera tieve grasdrogerijen in een organisatie vereenigd. Nader zal dienen te worden uitgemaakt hoe het landelijk contact het best zal zijn te regelen, waar toe te gelegenertijd vertegenwoordigers van belang hebbenden zullen worden samengeroepen. Kunstmestdistributie. Door enkele der aangesloten organisaties werd er de aandacht op gevestigd, dat nog niets is gepu bliceerd omtrent de normen volgens welke de kunst mest voor het seizoen 194(1/42 zal worden gedistri bueerd. In het bijzonder zal men gaarne weten of „er nog stikstof zal worden toegewezen voor het grasland en voor den verbouw van stoppelgewassen. Medegedeejd werd, dat een' publicatie omtrent deze aangelegenheid zal kunnen worden tegemoet gezien, zoodra men met de toewijzing gereed zal zijn gekomen. De mogelijkheid, dat er voor het grasland en voor den verbouw van stoppelgewassen stikstof zal worden toegewezen, moet intusschen niet groot worden geacht. Ombouw bemalingsinstallaties. Evenals zulks ten aanzien van dorschmachines het geval is, wordt ook het ombouwen van bema lingsinstallaties, voorzooveel deze door explosie motoren worden gedreven, teneinde ze geschikt te maken voor een gasgenerator, van overheidswege bevorderd met de bedoeling het verbruik van olie en benzine te beperken. - Deze ombouw brengt echter aanzienlijke kosten en andere bezwaren met zich mede, vandaar dat van overheidswege onder- bepaalde voorwaarden gasgeneratoren voor dorsch machines gratis worden verstrekt. In verband hiermede zou het voor de hand liggen, dat ook bij den ombouw van bemalingsinstallaties, de kosten van aanschaffing van een gasgenerator van rijks wege worden gedragen, daar anders een belangrijke verzwaring van de lasten voor de daarbij betrokken waterscnappen en polders het gevolg zou zijn. Voorts komt het voor, dat op waterschappen aan drang wordt uitgeoefend om tot electrische bema ling over te gaan, waarvoor soms kostbare ver bouwingen noodzakelijk worden, terwijl ook. het combineeren van waterschappen met extra-kosten gepaard gaat. Ook in zulke gevallen is het niet juist om alle kosten ten laste van de ingelanden te doen komen, doch moet financieele bijstand van de zijde der overheid redelijk worden geacht. Besloten werd zich omtrent deze aangelegenheid nader te informeeren en daaraan te bevoegder plaatse de noodige stappen te doen. Samenwerking met andere organisaties. De verandering, welke bij sommige organisaties, waarmede wordt samengewerkt .is opgetreden, heeft het noodig gemaakt, voor het Landbouw- Comité zich nader te bezinnen op zijn houding. Besloten werd dienaangaande de volgende verkla ring af te leggen:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 6