Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. hij beginnen met een vervoerbewijs daarvoor aan te vragen. Het vervoerbewijs moet schriftelijk wor den aangevraagd door middel van een daarvoor be stemde kaart, welke verkrijgbaar is bij den plaatse lijken bureauhouder van het district waarin de teler woonachtig is, of 'bij den opzichter-schrijvei die belast is met de afgifte van vervoerbewijzen voor het pakhuis waarin de teler eventueel wenscht te leveren. Alle gegevens welke op deze kaart ver meld dienen te worden, moeten nauwkeurig worden ingevuld. Hoe vollediger en nauwkeuriger deze kaarten worden ingevuld, des te minder oponthoud ondervindt men in het algemeen bij de levering in de pakhuizen. Wanneer de gegevens niet nauwkeu rig worden verstrekt en mededeelingen welke nood zakelijk zijn voor de afgifte van vervoerbewijzen ontbreken, worden geen vervoerbewijzen door den opzichter, die belast is met de afgifte voor het pak huis, waarin de landbouwer wenscht te leveren, verstrekt. Men vergete niet de kaart te voorzien van een postzegel. Wij laten hieronder volgen de namen van de op zichters. die belast zijn met de afgifte van vervoer bewijzen voor de inname in de erkende opslag plaatsen. Achter hun naam staan vermeld de ge meenten, dorpen of kerkdorpen, die vallen onder hun werkgebied. Wenscht men dus te leveren bij een der opslaghouders, die woonachtig is in een van die plaatsen, dan dient men zich voor een ver voerbewijs te wenden tot den opzichter, die hier voor aangewezen is. Opzichter-schrijvers. A. P. Adriaansen, Pannehuis, Hoogerheide: Ber gen op Zoom, Halsteren. Heerle Hoogerheide, Huy- bergen, Moerstraten, Nieuw Rorgvliet, Ossendrecht, Putte en Wouw. J. C. Adriaansen, B 74, Steenbergen: Nieuw Vos meer en Steenbergen. H. Groeneveld. ,A 180, Nieuwendijk: Dordrecht en Wieldrecht. G. van Hooijdonk, C 13. Teteringen: Achtmaal, Ba vel, Beek. Breda, Geffen, Ginneken, Princen- hage, Rijsbergen, Ulvenhout, Wernhout, Zundeft en Klein-Zundert. J. J. Klijn, Hoogeind 46. Waalwijk: Aalburg, Cromvoirt. Drunen, Elshout, Genderen, 's-Grevel- duin-Capelle, Haarsteeg. 'Helvoirt, Herpt, Den Bosch, Heusden, Kaatsheuvel, Nieuwkuik, Sprang, Vlijmen en Wijk. P. Korteweg, B 5, Dinteloord: Dinteloord, Fijnaart, Oude Molen, Stampersgat en Willemstad. R. Moerings, A 54, Hoeven: Etten. Hoeven, Leur, Oudenbosch, Sprundel en Standdaarbuiten. J. Schoenmakers, Molenstraat 104, Roosendaal: Oud-Gastel, Kruisland, Nispen, Roosendaal, Ruc- phen en Schijf. P. J. Slits, B 40. |Bakel: Beek en Donk, Boekei, Elzendorp, Gemert, Gerwen, Lieshout, Mariahout, De Mortel, Nuenen en de Rips. H. J. Verbunt, Venne 22, Dongen: Chaam, Don gen, Dorst, 's-Gravenmoer, Huiten, St. Joachiims- moer, Molenschot, Reijen, Teteringen, Ulicoten en Wagenberg. P. Verhagen, A 67, Fijnaart: Klundert, Moer dijk, Zevenbergen en Zevenbergschenhoek. W. Verschoor, C 72, Almkerk: Almkerk, And^l, Dussen, Hank, Meeuwen. Nieuwendijk, Sleeuwijk, Veen. Werkendam en Woudrichem. C. Wijne, Groenendijk 32, Lage Zwaluwe: Geer- truidenberg, Den Hout, Made, Oosteind, Oosterhout, Raamsdonk, Raamsdonkveer, Waspik, Lage Zwa luwe. J. v. d. Zande, A 8^ Leende: Budel, Geldrop, Heeze, Leende-dorp, Leende, Strijp, Maarheeze, Soerendonk en Ster'ksel. J. Smulders, Nuenen. iDe aanvragen voor vervoerbewijzen moeten uiter lijk 4 dagen vóór den dag van levering in het bezit zijn van den betreffenden opzichter. In verband met de moeilijkheden, welke dagelijks ondervonden worden bij het postverkeer, zij er uitdrukkelijk op gewezen, dat de termijn van 4 dagen strikt in acht genomen zal moeten worden. De teler, die dezen termijn niet in acht neemt, kan niet voor aflevering op een bepaalden dag in aanmerking komen. De vervoerbewijzen worden den telers per post toege zonden. Het heeft dus geen zin om zich persoonlijk bij den opzichter te vervoegen om een vervoerbe wijs, wanneer men genoemden termijn niet in acht heeft genomen, teneinde alsnog op deze wijze in het bezit te komen van een vervoerbewijs. Zonder vervoerbewijs mogen geen granen, zaden of peulvruchten worden vervoerd. Wanneer men dus niet tijdig in het bezit is gekomen van een ver voerbewijs, dan wachtte men zich er voor, zich met de af te leveren producten naar een pakhuis te be geven. Doet men dit toch, dan loopt men de kans dat de producten tijdens het vervoer in beslag wor den genomen en bovendien wordt men aan het pak huis niet geholpen. Voor een behoorlijke regeling van de ontvangst in de erkende opslagplaatsen is het noodzakelijk, dat aan bovenstaande regeling de hand wordt gehouden. De ontvangst der producten is zoo geregeld, dat practisch in elk dorp vrijwel elke coöperatieve in stelling, iedere graanhandelaar of molenaar granen kan ontvangen. De landbouwers zijn en blijven ge heel vrij in de keuze van levering bij een der erken de opslagplaatsen. De telers moeten de granen, zaden en peulvruch ten franco in het pakhuis bezorgen. De granen en peulvruchten dienen „boerenschoon" geleverd te worden, waaronder wordt verstaan een product, zooals dat vanuit een groote dorschmachine wordt geleverd. Bg de levering in de erkende pakhuizen zgn 2 opzichters van de P.I.C.A. voor Noord-Brabant aanwezig voor het vaststellen van het gewicht, voor het nemen van goed gemiddelde doorsnee-monsters en voor het uitschrijven van de leveringsbewijzen. Op partijen, welke buiten den vastgestelden ont vangtijd, dus zonder toezicht van de opzichters in een pakhuis worden opgeslagen, wordt beslag ge legd, terwijl het betreffende pakhuis voor verdere inname oogenblikkelijk zal worden uitgesloten. Elk pakhuis heeft zijn vastgestelde ontvanguren, welke bekend zijn bij den betreffenden opzichter. De landbouwers kunnen zich bij de opzichter-schrijvers vervoegen om te informeeren op welke dagen en uren men terecht kan bij een bepaald pakhuis. Ook de opslaghouders zelve zullen bericht ontvangen, op welke dagen bij hen kan worden ingenomen. De aanvrage-vervoerbewijzen zullen door de op zichters worden behandeld in volgorde van binnen komst, d.w.z. in die volgorde zullen de vervoerbe wijzen worden verzonden. Wanneer vooral in het begin door veel landbouwers in een bepaald district aanvrage-vervoerbewijzen worden ingediend voor een bepaalden leveringsdag en het is in verband met de vastgestelde ontvangtijden niet mogelijk om allen te gerieven, dan zullen die landbouwers, welke een later verzoek hebben ingediend, bij de eerstvol gende levering het eerst voor levering in aanmer king komen. Het is vanzelfsprekend onmogelijk om iedereen op hetzelfde oogenblik en iv dezelfde week te helpen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op de vervoerbewijzen, welke door de opzichter-schrijvers worden afgegeven, ook vermeld zal worden het uur waarop de telers aan de erkende opslagplaat sen worden verwacht. Van de landbouwers mogen wij verwachten, dat zij al het mogelijke in het werk zullen stellen om op het aangegeven uur met hun producten aan het betreffende pakhuis te verschij nen. Wanneer de. télers zich hieraan niet houden, is het niet uitgesloten, dat zij langer aan het pak huis moeten wachten dan aanvankelijk was ge dacht. (Wordt vervolgd.) MAATREGELEN IN VERBAND MET DE VOEDSELVOORZIENING *- IN ZEELAND. (Vervolg van pag. 2.) SCHEURBESLUIT PACHTOVEREEN KOMSTEN. De Directeur-Generaal van den Landbouw maakt de landbouwers-pachters opmerkzaam op den in houd van het zgn. Scheurbesluit Pachtovereen komsten, dat ten doel heeft het scheuren van gras land te bevorderen. Doordat in de pachtovereenkomsten veelvuldig werd bepaald, dat de pachter niet gebruik zou ma ken van artikel 27 van de pachtwet, volgens welke hij voor het* ontvangen van toestemming voor het veranderen van de bestemming van het gepachte object zoo noodig de hulp van den rechter kon in roepen, was het den verpachter steeds mogelijk, zijn toestemming daartoe te onthouden. "indien de verpachter dit niet wenschte, kon dus niemand hem dwingen de bestemming van het verpachte object te veranderen. Het Scheurbesluit Pachtovereenkomsten, dat in de plaats treedt van artikel 27 der Pachtwet, be paalt, dat de pachter na overleg met den ver pachter bevoegd is de bestemming van 'iet ge pachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, indien de algemeene of landbouwkundige belangen dit wen- schelijk maken. Indien de verpachter zich hiertegen verzet, richt de pachter zich tot het Pachtbureau, met het verzoek om machtiging tot geheele of ge deeltelijke wijziging van de bestemming van het gepachte. Het Pachtbureau geeft deze machtiging slechts na het desbetreffende advies van den Rijks- landbouwconsulent -te hebben ingewonnen. Het Pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Dit besluit geldt zoowel voor pachtovereenkom sten voor onbepaalden tijd als voor pachtovereen komsten voor bepaalden tijd, welke vóór 1 Januari 1936 zijn aangegaan. Bij wijziging van de bestemming van het ge pachte wordt allereerst gedacht aan de omzetting van grasland in bouwland, hetgeen van groot be lang is voor de voedselvoorziening van ons volk, of noodzakelijk ter verbetering van de bodemgesteld heid. Onder wijziging van bestemming is o.m. ook be grepen de omzetting van weiland in hooiland, het geen in sommige streken in bepaalden omvang zeer gewenscht is met het oog op een betere voorzie ning van het vee met hooi en kuilgras. De pachters, die bezwaar mochten hebben tegen het nemen van initiatief ten deze, kunnen zich in verbinding stellen met de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. INKRIMPING VAN DEN VARKENSSTAPEL. In aansluiting op de reeds eerder gedane aan kondiging inzake inkrimping van den varkenssta pel, zulks met het oog op de slechte veevoeder positie, deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd mede, dat alle varkens mèt een levend gewicht van 80 kg of hooger, waarvoor geen vergunning voor fokdoeleinden of huisslach- .ting is afgegeven, vóór 15 September a.s. ter leve ring moeten worden opgegeven bij de plaatselijke bureauhouders, onder vermelding van de plaats van levering. In verband hiermede zal voor varkens, die na 14 September a.s. aan de Nederlandsche Veehouderg- centrale worden geleverd en die na levering een geslacht gewicht van 66 kg of hooger blijken te bezitten, alleen dan de normale prijs worden uitbe taald, a. indien het varken vóór 15 September a.s. ter levering is opgegeven; b. of indien, wanneer deze opgave na 14 Sep tember a.s. geschiedt, tusschen den tijd van opgave aan den plaatselijken bureauhouder en afname door de Veehouderijcentrale meer dan 14 dagen zijn ver- loopen. Indien de opgave ter levering na 14 September a.s. geschiedt en de afname door de Nederlandsche Veehouderijcentrale uiterlijk 14 dagen na den datum van opgave plaats vindt, zal, indien het varken een geslacht gewicht van 66 kg of hooger blijkt te bezitten, voor dit varken een prijs worden uitbetaald, welke 5 ct. per kg geslacht minder be draagt dan de op het tijdstip van levering geldende prijs van dit varken. Den varkenshouders wordt derhalve in hun eigen belang aangeraden, in den vervolge hun varkens vroegtijdig ter levering op te'geven. Een uitzondering hierop vormt het na 14 Sep tember a.s. af te mesten fokmateriaal, waarvoor de op het tijdstip van levering normale prijzen zul len gelden. VEETELLING. De L. C. O. voor Zeeland mahkt bekend, dat in de week van 16 September 1941 een varkens-, rundvee- en schapentelling zal gehouden worden. Gelijktijdig zal opgave worden gevraagd van de oppervlakte, beteeld met koolzaad en stoppelge wassen. Teneinde de telling vlot te doen verloopen, wor den de georganiseerden verzocht, tevoren een op gave gereed te maken. WEKELIJKSC|HE KEURINGEN VAN GRANEN EN PEULVRUCHTEN. De P. I. C. A. voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: De wekelijksche keuringen van granen en peul vruchten zullen vanaf 1 September a.s. op de vol gende plaatsen worden gehouden. N oord-Beveland. Op Maandagmiddag 2 u. 30 om de andere week in Hotel de Patrijs, Kolijnsplaat en de Korenbeurs te Kortgene, te beginnen op 1 September te Kolijnsplaat. Zuid-BevCand. Dinsdag, Göes, Graanbeurs, voormiddag 11 uur. Schouwen-D niveland Woensdag, Zierikzee, Hotel Juliana, voormiddag 10 uur. Tholen. Donderdag, St. Maartensdijk, Hotel v. Iwaarden, voormiddag 11 uur. Walcheren. Vrijdag, Middelburg, bovenzaal de Vriendschap, voormiddags 9 uur. De inlevering van monsters te Middelburg dient, evenals vorige jaren, Donder dags op de Graanbeurs te geschieden. De aanbieding der monsters is gelijk aan die van vorige jaren. De regeling voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd reeds eerder bekend gemaakt. 13—20 Aug. Van de week half oogst geweest op den kalender doch niet op onze akkers. Drie weken lang, beter drie lange weken regent het nu al, den eenen dag meer, den anderen dag. minder. Overal waar ik uit mijn huis kijk, zie ik rijen en rijen schoven staan, die als treurwilgen hun koppen schuin houden, gebogen door den last van regen en wind. 't Lijkt of ze mee treuren over het weer, dat maar steeds de zon wegstuit. De oogst is er geheel af en alles, op het vlas na, staat nog op het veld, ik heb dat zelf nog nooit meegemaakt, de ouderen misschien wel, doch het is niet gezond, we kunnen er niets aan doen dan maar rustig en kalm afwachten, wat ons soms zwaar valt. We moeten er nog geen groo- ter rommel van maken door te vroeg te beginnen. Alles loopt met dit weer in de war, het zaaien van koolzaad moet nu ook gebeuren doch de erwten zijn nog niet binnen, dus klaarploegen gaat niet. Aard appels rooien gaat ook niet met zulk weer, want ze groeien nog hard en door nat te rooien kan men er soms leelijk zieke in krijgen, wanneer de sporen van „het kwaad" op de aardappels zitten en deze nog wat gaan broeien in den hoop, weet men soms niet waar men blijft. Met zulk weer wenschte je soms wel in Chili te wonen waar per jaar maar 10 mm regen valt, doch we mogen niets wenschenen gezien de dunne be volking van Chili, zal er daar ook wel wat aan mankeeren. Dat is de risico van boer zijn, mijn oom zei eens, toen hij een koe door een ongeluk moest missen, „dat is de risico van het boeren bedrijf; wie niet tegen verlies kan, moet geen boer zijn en wanneer je geen koe hebt, kun je er ook geen missen. Deze man was altijd tevreden en altijd rustig. In een jaar had hij aardappels, die zeer weinig opbrachten. Toen ik hem zei, dat ze zoo slecht waren, zei hij, ik heb maar één poter gezet en heb nu 3 groote en 3 poters, dus nog zes voudige vrucht en noem mij den man, die één poter er bij maken kan. Ja, zoo'n berusten in alles is een grooten zegen, doch weinigen is dit gegeven. De vacantiegangers treffen het dit jaar ook bijzon-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4