NOORD-SRABAHTSGHE M" VAN LANDBOUW Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. ALGEMEENE VERGADERING der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw op Dinsdag 2 September 1941, 's nam. 2.80 uur, in Café „De Beurs" te Breda (Groote Markt). Agenda Opening. Notulen der Algemeene Vergadering van 18 December 1940. Ingekomen stukken en mededeelingen. Herdenkingsrede naar aanleiding van het zestigjarig bestaan der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, door den Voor zitter. Jaarverslag. Pauze. Rede van den heer H. D. Louwes, Voorzzitter van het Ned. Landbouw-Comité over: „Onze landbouworganisaties aan het werk". Rondvraag. De Voorzitter, P. M. SNEEP. 1. 2. 3. 4. 6. 7. OPROEP TER VERGADERING. De weersgesteldheid werkt de oogstwerkzaam- heden in die mate tegen, als we nog in geen jaren hebben meegemaakt. Dientengevolge is er geen sprake van, ook al werkt het weer thans volledig mee dat de oogstwerkzaamfaeden op 2 September zullen zijn geëindigd. Zoodoende zullen bij goed weer waarschijnlijk weinigen in de gelegenheid zijn de vergadering bij te wonen. Daarom willen wij een beroep doen op alle leden, die dan niet door oogst- werkzaamheden zijn gebonden, om de vergadering bij te wonen, ook al zijn de verbindingen met Breda minder gunstig. Juist in dezen tijd eii bij eeirr ge legenheid als de viering van het zestigjarig bestaan, is het noodzakelijk, dat de Maatschappij sterk voor den dag komt. Ook verzoeken wij de jonge land bouwers, als het eenigszins kan, de vergadering te bezoeken. Deze vergadering moet een belangwek kende gëbeurtenis worden in de ge^hiedenis der Maatschappij! De Assistent-Secretaris, Ir. J. A. W. VAN HEUSDEN. Pry zen slachtvee. Besloten werd het verzoek van den Veenkolonia- len Boerenbond om den prijs van het slachtvee te verhoogen, met klem in de vergadering van het N. L. C. te ondersteunen. Slachtvee-verzekering. Met voldoening werd kennis genomen dat^de premies zijn verlaagd. Verplicht inkuilen van bietenblad. Alhoewel de vergadering dezen maatregel zeer noodzakelijk achtte, werd het toch wenschelijk ge oordeeld den Provincialen Voedselcommissaris te verzoeken in bepaalde gevallen de noodige clemen tie te verleenen en wel voor die bedrijven waar voor heen niet werd ingekuild en waar door dezen maat regel, mede door gebrek aan arbeidskrachten en paardentractie, de noodzakelijke herfstwerkzaam- laeden te laat zouden worden uitgevoerd. Tevens zal worden gevraagd den prijs van het bietenblad zoodanig te stellen, dat deze een aanmoediging voör het verzamelen van het blad is. Waarschuwing aan veehouders. De Nederlandsche Zuivelcentrale waarschuwde de veehouders voor overtreding van de economische voorschriften. Zy wijst op de zware straffen die door den Tuchtrechter en Economischen rechter worden opgelegd, terwijl men zich bovendien aan schorscihing1 of schrapping als georganiseerde van de Nederlandsche Zuivelcentrale blootstelt met alle gevolgen van dien. vruchten hebben opgeslagen en die voor het behoud van de kwaliteit uitstel van dorsching wenschen te verkrijgen, een daartoe strekkend verzoek kunnen indienen bij de Prov. Inkoop Centrale van Akker bouwproducten voor Noord-Brabant. Dezer dagen zyn reeds dergelijke verzoeken bin nengekomen, doch deze hielden niet voldoende ge gevens in. Wanneer er derhalve landbouwers zijn, die eveneens uitstel van dorsching verlangen, dan geheven zy een dergelijk verzoek bij de P.I.C.A. voor Noord-Brabant in te dienen, waarbij dan van hen wordt verwacht, dat zal worden opgegeven: 1. naam van het product; 2. aantal ha van het betreffende product, als mede de vermoedelijke opbrengst daarvan; 3. variëteit van het betreffende product; 4. datum, waarop het product te velde werd goedgekeurd en door welken dienst de keuring heeft plaats gehad, d.w.z. öf door den N.A.K. Afd. Mij van Landbouw, öf door den N.A.K., Afd. N.C.B. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, op Dinsdag 19 Augustus te Breda. Aanwezig de heerenP. M. Sneep, J. Snoek, J. van Beek, J. P. Dekkers, W. G. de Waard, Ir. Ariëns, Ir. Smale en Ir. van Heusden. Ruilverkaveling in de gemeenten Sprang-Ca- pelle en Waalwijk. Ir Smale stelde de Mij voor, een verzoek tot ruilverkaveling in te dienen voor de polders: Oude Straat, de Buitenpolders van Besooyen en van Waalwijk, de Buitenpolders van Baardwijk ten Westen van het Drongelsche Kanaal, de Binnen- polders van Baardwijk, van Waalwijk, van Be sooyen, van Sprang, van Vrijhoeve-Capelle en van 's Grevelduin-Capelle. Het geheele gebied is ruim 2000 ha groot. Ter vergadering licht Ir Smale dit voorstel toe. De ruilverkaveling is dringend noodzakelijk van wege de langgerekte ,smalle perceelen, die boven dien slecht toegankelijk zijn. Tevens worden de slooten van Waalwijk tot aan het Drongelsche veer geheel vervuild door he.t industriewater, hetgeen dringend verbetering 'behoeft. Bij de ruilverkave ling zal de ontwatering verbeterd worden, terwijl goede verharde wegen zullen worden aangelegd. Hij wijst hierbij op de gunstige resultaten, die met de ruilverkavelingen in de polders Bovenkerk, de Buitendijksche Hooipolder en de Kleine Oude Straat tusschen de Capellensche haven en de Vrij- hoevensche vaart) zijn verkregen. De vergadering is er ook van overtuigd, dat een ruilverkaveling in deze streek zeer wenschelijk is. Echter zal, voordat in dezen een definitief besluit genomen wordt,- eerst het bestuur van de plaatse lijke afdeeling worden geraadpleegd. Uitbreiding roggeteelt. 'Het N. L. C. vroeg, of men de meening was toe gedaan, dat de roggeteelt zich het volgende jaar ten koste van de tarweteelt zal -uitbreiden en zoo ja, welke maatregelen moeten worden genomen om dit tegen te gaan. De eerste vraag werd bevestigend beantwoord (rogge is een minder riskant gewas). Aanbevolen werd de tarweprijs te verhoogen en deze spoedig bekend te maken. Saneering van den veestapel. In het nummer van 2 Augustus werd bekend ge maakt, dat er een commissie werd opgericht, be staande uit de heeren: Ariëns, Kirch en Stehouwer, die tot taak heeft de veeruil bij de veelevering te bevorderen. Binnenkort zullen door den heer Kirch nadere in lichtingen hierover worden gepubliceerd. LE(VERING AARDAPPELEN. In aansluiting op de publicatie in de bladen van 20 Augustus 1941 maakt de Prov. Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noord-Brabant het volgende aan belanghebbenden bekend: In bovengenoemde publicatie werd bekend ge maakt, dat aardappelen zouden worden afgenomen vanaf 20 mm opwaarts. Met ingang van 25 Augustus 1941 moet weer worden geleverd in de sorteering 28 mm vierkants- maat opwaarts. Thans kan dus voor het kriel beneden 28 mm vergunning tot vervoederen worden aangevraagd. TOEWIJZING HAVER VOOR PAARDEN. ADRESVERANDERING. LEVERING LOOPVARKENS 40—55 KG. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant maakt bekend, dat varkenshouders, die een „aan wijzing tot levering" ontvangen hebben, zoo spoe dig mogelijk aan hun varkenshandelaar opgave moeten doen van de door hen te leveren loopers. Wanneer men een „aanwijzing tot levering" heeft ontvangen en men is niet in het bezit van een looper van 4055 kg, dan kan men zich voor ont- 1 heffing wenden tot den betreffenden plaatselyken bureauhouder. Tevens maken wy de varkenshouders er op attent, dat loopers, die minder dan 40 kg en meer dan 55 kg wegen, zonder meer geweigerd worden. Mocht door de varkenshouders niet aan de hen toegezonden „aanwijzing tot levering" worden vol daan, dan zal tot vordering worden overgegaan. Ter kennis van belanghebbende ge organise er den wordt gebracht, dat gedurende het tijdvak van 15 September 1941 tot 22 Juni 1942 wederom voor paarden eene toewijzing haver uit eigen oogst zal worden verstrekt. De eigenaren van paarden, die voor eene toewij zing van haver uit eigen oogst in aanmerking wen schen te komen, moeten dit opgeven op de regi- stratiekaart voor de periode van 15 September- 13 October 1941. Zij moeten hierbij rekening houden met het vol gende dat alleen voor een toewijzing haver in aanmer king komen werkpaarden, 3 jaar en duder, melk rijderspaarden en hengsten; dat zij zelf voldoende haver hebben verbouwd; dat de toe te wijzen haver uitsluitend in ge- dorschten toestand mag worden vervoederd, zoo dat derhalve niet eerder een toewijzing haver zal worden gedaan, dan nadat voldoende gedorscht is. De aandacht zij er nog op gevestigd, dat wijziging in een eenmaal gedane keus niet mogelijk is', zoo dat derhalve zij, die opgeven haver te willen ver voederen, doch zelf geen of niet voldoende haver hebben verbouwd, het risico loopen van een voeder toewijzing voor hun paarden te worden uitgesloten. Te beginnen met de periode van 15 September 13 October 1941 kunnen de georganiseerden, die zulks hebben aangevraagd op de registratiekaart en daartoe van den Provincialen Voedselcommis saris eene schriftelijke vergunning hebben ontvan gen, haver uit eigen oogst aan hun paarden voe deren. Voederen van haver zonder vergunning is ten strengste verboden. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 26 Augustus de afdeeling Veehouderij verplaatst is naar Kruisstraat 48 te Tilburg, telefoon uitsluitend 5852. Voor alle aangelegenheden betreffende rundvee, varkens, paarden en pluimvee, alsmede hooi en stroo dient men zich te wenden tot bovenstaand adres. UITSTEL VAN DORS0HING. MOTORBRANDSTOF VOOR DORSCHEN. Aanvragen Zooals meerdere malen is gepubliceerd moet elke teler, die zijn granen en/of peulvruchten wil dorschen of laten dorschen met een dorschgarni- tuur, dat met behulp van motorbrandstof wordt ge dreven, een aanvrage voor motorbrandstoftoewijzing indienen bij den plaatselylken bureauhouder. De hiervoor benoodigde formulieren zyn ibij den gemeen telijken Distributiedienst verkrygbaar. Degenen, die om welke redenen dan ook, hebben nagelaten om een aanvrage voor motorbrandstof voor het dorschen van hun oogst in te dienen, moe ten dit nog ten spoedigste doen, ook al laten zij in loondienst dorschen. Wanneer de benoodigde aan vraagformulieren niet op den Gemeentelijken distri butiedienst voorradig mochten zijn, gelieve men aan zijn plaatselijken bureauhouder hiervan kennis te geven. Mach tigi ngen/toe^vijzin gen Zoodra de betrokkene de machtiging/toewijzing in zijn bezit heeft moet hy ten spoedigste de daarop Toegewezen motorbrandstof betrekken, daar ver- loopen toewijzingen niet omgewisseld kunnen worden. TOEWIJZING BRUINE- EN WITTE BOONEN- PIKSEL. In de landbouwbladen is reeds bekend gemaakt, dat de landbouwers, die zaaigranen en/of zaai-peul- Door de Ned. Inkoopcentrale van Akkerbouw producten wordt medegedeeld, dat zeer binnenkort een hoeveelheid bruine- en witte boonenpiksel zal worden vrijgegeven, hetwelk door de veehouders kan worden betrokken in mindering op de meng voedertoewijzing. De veehouder, die de hem verleende mengvoeder toewijzing geheel of gedeeltelijk wenscht te vervan gen door een toewijzing van dit boonenpiksel, dient hiertoe eene aanvrage in te dienen bij den plaatse lijk bureauhouder van zijn district. Tegelijk met deze aanvrage dient de veehouder de hem afge geven toewijzingsbon voor mengvoeders in te leveren. De veehouder ontvangt dan een bijzondere bestel bon, welke hij kan inleveren bij zijn leverancier. In verband met de omstandigheid, dat de hoeveel heid boonenpiksel, welke vrijgegeven wordt, beperkt is, is het raadzaam, dat de veehouder, alvorens hy zijn toewijzingsbon laat wijzigen, zich er van over tuigt, dat hij de gewenschte hoeveelheid inderdaad van zijn leverancier kan betrekken. REGELING INNAME VAN GRANEN, ZADEN EN PEULVRUOHTEN OOGST 1941. Van de landbouwers wordt verwacht, dat van de navolgende mededeelingen goede nota zal worden genomen. Voorts wordt den landbouwers in over weging gegeven, deze publicatie goed te bewaren, daar deze in de naaste toekomst van groot belang kan zijn. Algemeene regeling, geldende voor ade producten. De inname van granen, zaden en peulvruchten heeft plaats door de Prov. Inkoopcentrale .voor Akkerbouwproducten (P.I.C.A.) voor Noord-Bra bant, Stationsstraat 19 te Tilburg. 1. Levering. Wanneer een landbouwer zijn producten wil leveren aan de P.I.C.A. voor Noord-Brabant, moet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 3