Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. Jaaroverzicht HCOwmmMiiTSCHE wwni nwnggum ALGEMEENE VERGADERING. De algemeene vergadering, die op 8 Juli Was vastgesteld, maar wegens het auto-ongeluk van den Voorzitter niet kon doorgaan, zal nu op DINSDAG 2 SEPTEMBER a.s. te Breda worden gehouden. De Agenda blijft dezelfde en zal in het volgende nummer worden afgedrukt. TWAALFDE SCHAPENFOKDAG. Voor den Twaalfden Schapenfokdag, vanwege het Texelsch Schapenstamboek voor Noord-Brabant, te houden in de Overdekte Veehallen te Den Bosch, op Woensdag 20 dezer, zijn niet minder dan een 400 inschrijvingen binnengekomen, waaronder een 6-tal Oudere Ramme*), een 22-tal Jaarlingrammen, ruim 100 Ramlammeren en een 70-tal Ooilammeren, waarnaast vele groepen Ooien met lammeren en groepen Ooien. Ook voor de Verkoopafdeeling blijkt flinke belangstelling te bestaan. DE AGRARISCHE JAARBEURS. (918 September.) Naar wij van Ir Y. de Boer-, de adjunct-secreta ris der Jaarlbeurs voor de Agrarische Afdeeling, vernamen, zal deze afdeeling ook ditmaal zeer goed voor den dag komen. Zij wordt weer uitgeibreider dan de yorige keer. Wij meenen daarom een i^der te kunnen aan bevelen de Jaarlbeurs te gaan"'bezoeken. Voor het organiseeren van excursies zal het Secretariaat der Maatschappij te Zevenbergen gaarna haar bemid deling verleenen. Ook hopen wij in de volgende weken nadere mede- deelingen te doen omtrent de wijze, waarop men de Jaarbeurs het beste kan bereiken. REGELING INZAKE HET VERVOER VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. In aansluiting op bovenstaande en in de land bouwbladen verschenen publicatie 'betreffende de indeeling van /3e provincie Noord-Brabant in pro ductie-, consumptie- en grensgebied brengc de P.I.C.A. voor Noord-Brabant het volgende ter ken nis van aardappeltelers. Vervoer in en uit het productiegebied. Het vervoer langs den kortsten weg van het land waar de aardappelen zijn geteeld naar de bedrijfs gebouwen van den teler in het productiegebied mag p'laats hebben zonder geleidebiljet, maar aan de oontröleerende ambtenaren moet desgevraagd worden 'aangetoond, dat het een dergelijk ver voer as. Hetzelfde geldt voor het vervoer van het land respectievelijk, de bedrijfsgebouwen naar ,de laad plaats of de veiling in het productiegebied en terug (ingeval van afkeuring). Voor het vervoer in het productiegebied anders dan van het land naar de bedrijfsgebouwen, de laadplaats of de veiling en terug is een geleidebiljet vereischt, hetwelk kan worden aangevraagd bij de P.I.C.A. voor Noord-Brabant, den plaatselijken bureauhouder, of het provinciaal kantoor van de V.B.N.A. Aangezien Bergen op Zoom en Roosendaal dit jaar als consumptiegebieden zijn verklaard en deze gemeenten belangrijke laadplaatsen van aardappe len zijn, is hiervoor de volgende regeling getroffen. Tot aan de igrens der gemeente, welke tevens de grens van het consumptiegebied uitmaakt, is het vervoer vrij. Aan deze grens zal e^n door de V.B.N.A. ingestelde post plaatsnemen, welke ge- leidebiljetten in duplo afgeeft voor het vervoer binnen het consumptiegebied, dus van de post naar de laadplaats. Op de laadplaats moet een exem plaar worden afgegeven aan den verlader (land- koopman). Na het verladen in het consumptie gebied !zal de vervoerder het origineel van het ont vangen geleidebiljet weer bij de post, waarlangs hij is binnengekomen, dienen jaf te geven. A'l het overige vervoer uit het productiegebied anders dan onder dekking van een geleidebiljet 's verboden. Vervoer in en uit het consumptiegebied. Voor het vervoer in evenals voor het vervoer w,t het consumptiegebied is een geleidebiljet noodzake lijk. Ook indien het bedrijfsgebouw, de laadplaats of de veiling is gelegen binnen het consumptie gebied, dient voor Jiet vervoer binnen dit gebied een geleidebiljet te gorden aangevraagd bij de P.I.C.A. Voor Noord-Brabant, Spoortaan 60 te Tilburg, of het provinciaal bureau van de V.B.N.A. Vervoer in en uit het grensgebied. Voor het vervoer van het land of de bedrijfs gebouwen naar de laadplaats geldt het volgende: Door of namens de V.B.N.A. zullen de telers in het grensgebied een_ schriftelijke aanzegging ont vangen tot levering. Deze aanzegging is tevens een vervoerbewijs tot de laadplaats. Wanneer ech ter het vervoer -met t'wee of meer wagens gelijk tijdig "plaats heeft en deze niet bij elkaar blijven, kan niet met één biljet worden volstaan, doch moet de totaal te léveren partij in overleg met den teler over twee of meer biljetten worden verdeeld. Al het aiudere vervoer in of uit het grensgebied mag alleen plaats helblben onder dekking van een geldig geleidebiljet, uitgeschreven door of namens de P.I.C.A. voor Noord-Brabant of het provinciaal bureau der VjBvN.A. •Het vervoer in ten uit het consumptie-, productie- en grensgebied door den uite'indelijken consument is vrij tot 5 kg. Echter moet worden gewezen op de nog steeds van kracht zijnde bepaling, dat gedurende den ge il ee le n Zondag èp op werkdagen na 19 uur 's avonds en vóór 6 uur "s morgens, al'le vervoer van aard appelen is verboden, tenzij het .is gedekt door een geleiidebiljet afgegeven door of namens de P.LC.A. voor Noord-Brabant of de V.B.N.A. Wat betreft het vervoeren vain voeder- en poot- aardappelen, (wordt verwezen naar de publicatie in de bladen van Maandag 4 Augustus 1941. Tot nadere aankondiging is het vervoeren en doen vervoeren van voeder- en pootaardappclen verboden. ZAAIZADEN. De Directeur-Generaal voor de Voedselvoorzie ning heeft besloten, dat in veelband met de minder gunstige positie van de groenvoedergewassen, in afwijking met het in het Akkerbouwlbesluit V.V.O. 1941 bepaalde, haver en zomergerst mogen worden aangewend als stoppelgewas. De landbouwers, die hiervoor zaaizaad wenschen te koopen, moeten een bestelbon aanvragen bij den plaatselijken bureauhouder. De handel kan, wanneer hij niet meer iin het bezit is van zaailhaver, of -gerst, deze betrekken van de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproduc ten- voor Noord-Brabant, Stationsstraat 19. 'Til burg. RUILING VAN DURE STIKSTOFBONNEN (2e TOEWIJZING) VAN HET TWEEDE BEMESTINGSJAAR 1940/1941. r Verbruikers van kunstmeststoffen, die nog over bonnen van de tweede toewijzing stikstof meststof fen 1940/1941 (iblauiwe bonnen) beschikken, kunnen deze bonnen omruilen tegen nieuwe stikstof bonnen, die thans geldig zijn. De om te ruilen bonnen moeten vóór 1 Septem ber 1941 bij de plaatsellijke bureauhouders inge leverd worden tegen een ontvangstbewijs. Op dit ontvangstbewijs kunnen de betreffende verbruikers spoedig hun nieuwe bonnen ontvangen, waarvan zij te voren van ons per briefkaart bericht ontvangen. Aflleen de op (rechtmatige wijze ontvangen blauwe bonnen, dat zijn de bonnen, die men extra als 2e stikstoftoewijzing van den Prov. Voedse.commissa- ris in het 2e bemestingsjaar heeft ontvangen, komen voor de'ze ruiling in aanmerking. Degenen, die reeds bovenbedoelde bonnen van het 2e bemestingsjaar aan de Afd. Kunstmest van den Prov. Voedselcommissaris te Tilburg ter vergoeding hebben opgezonden, zullen daarvan van ons rechtstreeks een ontvangstbewijs krijgen. Na dat eerst door hen een door ons aangeboden ver klaring is geteekend en aan ons is opgezonden, kunnen zij voor meergenoemde ruiling in aanmer king komen. LOONSLAGERS VOOR HUISSLACHTINGEN. Zooals reeds eerder gepubliceerd, zijn de lo'onsla- gers, die regelmatig bij de in de L. C. O. voor Noord-Brabant georganiseerde varkenshouders de huisslacihtingen hebben verricht en daarvoor de vol gende siachtperiode wederom in aanmerking wen schen te komen, verplicht, zich onverwijld ]?ij den plaatselijken bureauhouder van het district waar zij woonachtig zijn, als loonslager aan te melden. Voor zoover zij nog niet georganiseerd zijn bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, dienen zij een aan vraagformulier daarvoor te onderteekenen. Deze aanvraagformulieren zijn bij de plaatselijke bureau houders verkrijgbaar. De termijn van aanmelding wordt op 20 Augus tus a.s. gesloten. INLEVERING VET. Door de N.V.C. zijn de voorschriften volgens welke vet moet worden ingeleverd, opnieuw vast gesteld, zoodat alle bestaande voorschriften betref fende dit punt zijn vervallen. Hieronder laten wij de nieuwe bepalingen volgen. Onder vet moet worden verstaan, alle rauwe vetten, afkomstig van runderen, kalveren en scha pen, met uitzondering van aangewassen vetten. Een ieder, die een rund, kalf of schaap slacht oi j doet slachten is verplicht het daarvan afkomstige vet ter beschikking te houden van de N.V.C. en in te leveren op de door de Plaatselijke Toewijzin-gs- commissie waaronder de betrokkene ressorteert aangewezen plaJats. De Plaatselijke Toewijzingscommissies, alsook de vleeschwarenfabrikanten en verzendgrossiers moe ten het bij haar ingeleverde vet of het uit hun bedrijf afkomstige vet ter beschikking stellen van een hun door de Nelderlandsche Zuivelcentrale (Afd. Margarine, Vetten en Oliën), door middel van een aangèteekenfl schrijven, aangewezen vetsmel- terij en dit voor afhaling door deze vetsmeltery gereed houden. Het ingeleverde vet moet in bestorven toestand zijn en er mogen geen stukken ontbreken, behou dens indien afkeuring heeft plaats gehad, in welk geval duplicaat-afkeuringébeVrijzen moeten worden overgelegd. Bij inlevering door de Plaatselijke Toewijzings commissie en bij afhaling ten behoeve van een vet- smelterij moet een afleveringsbewijs worden over gelegd, waarop vermeld wordt van hoeveel dieren het .vet afkomstig is en tot welke klasse deze behooren. De Plaatselijke Toewijzingscommissies zijn ver plicht het vet gedurende den tijd, dat zij dit ter beschikking houden ter afhaling in goede conditie te bewaren. De uitbetaling van het aan een Plaatselijke Toe- wijzigingscommissie afgeleverde vet geschiedt door bemiddeling van de Plaatselijke Toewijzingscommis sie. De Plaatselijke Toewijzingscommissies, verzend grossiers en vleeschwarenfabrikanten zenden weke lijks aan de NJV.C. een opgave van de door hen bij afhaling afgegeven boeveelheden vet, waarbij de door de vetsmelterij afgegeven ontvangstbewijzen moeten worden overgelegd. Degene, die in gebreke blijft eenig vet in te leveren kan van verdere toewijzing van vet en/of vleesch worden uitgesloten. 613 Augustus. Binds Vrijdag in vorige week 40 mm regen ge vallen, waardoor we in Augustus, dat nog niet voor de helft om is, zoo rond de 100 m<m ontvangen hebben. Het gemiddelde "der laatste 10 jaar was bij ons 73 mim, we zijn dus bijna de helft er hoven en dat in een tijd van drukte, waarin we geen regen kunnen gebruiken. Zaterdag was alles weer fijn droog, overal zag en hoorde je de zelflbinders rate len tot den laten avond toe. De knecht met de machines en de arbeiders met de schoven leken wel een gevecht te leveren. Doch Zendag en Maan dag leek het totaal mis. De regen viel in stroomen neer en het graan, dat reeds vol zat met water, vertoonde het beruchte „schot" reeds, vooral in de haver en in de liggende gedeelten van de tarwe, die te lang nat bleven, 's Maandags liepen we met zorg op de gezichten langs de verregende akkers, niets kunnende uitvoeren en toch veel werk hebbende! Wat moet daarvan terecht komen, waren onze eerste gedachten; wat voor brood moet daarvan gelbaikken worden en in zulk een tijd, waarin de broodvraag zoo'n groote rol speelt. Arbeider en ooer waren somlber gestemd en keken telkens de lucht langs en tikten op den barometer om hem maar naar goed weer te krijgen. Gelukkig is Dins dag het weer beter geworden en reden 's middags de machines weer al door de droge tarwe. Het leed was weer geleden, zeker er is schade en een berg werk meer gekomen, doch het is „force majeur" buiten onze schuld. Met den zelf binder langs 4 kanten is afgeloopen, het wordt van één kant, doch we rijden weer en dat is de hoofdzaak Gisteren een brief ge/kregen van een vriend uit de stad, waarin deze klaagde dat er zoo weinig aardappels in de stad kiwamen, het was een beetje vei wijt aan ons. Ja, we helblben op 't oogenblik geen gelegenheid om te botten, de oogst is nu no. 1, we rooiden zelfs nooit geen consumptie-aardappels om: dezen tijd, dus de schuld ligt bij de vroegere Augus'tus-leveranciersdoch de droogte zal er wel de meeste schuld aan hebben. Ik vermoed, dat die menschen de aardappels nog wat laten groeien want de opbrengst is zeker ruim een derde minder* dan vorig jaar in Augustus. Doch nu groeien ze hard door en wanneer de ziekte wat wegblijft, kan de opbrengst zeker bevredigend worden. Zoo ziet de stedeling verlangend uit naar het platteland, waar de plattelander werkt en zwoegt om te zorgen voor de voedselvoorziening van ons land en volk. van den Voorzitter, gehouden te Goes op de Algemeene Vergadering der Z. L. M op Woensdag 16 Juli 1941. rv. B. Algemeen gjedeeltel 10. Vlas. Bij velen is de teelt van dit gewas dit jaar op een mislukking uitgeloopen, vooral in Ze,euwsch-Vlaanderen is zeker van 80 der percee- len weini'g of niets terecht gekomen. Da oorzaak daarvan was in de eerste plaats het late zaaien, in de tweede de droogte en in de derde olaats 'h^t optreden der thrips. De bestrijding van dit schade lijke insect kon helaas door de tijdsomstandigheden met tijdig en niet vodoende plaats hebben. Die mis lukking was voor vele landbouwers een groote

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 3