AKKERBOUW. o 1939 1940 1941 41,4 107,2 15,9 97,5 130,1 105,4 LANDBOUWONDERWIJS. VRAGENRUBRIEK. Voor en van onze Jongeren. Vêe aangevoerd. De belangstelling voor veeverbete ring- is hier aan het opkomen. Met aandacht werd het werk der jury gadegeslagen. Van Baarland, ElLewoutsdijk en Driewegen was men opgekomen. Moge deze keuring tot het inslaan van de goede richting hebben bijgedragen. Tamboer VILLI 17955 S, van J. L. Overbeeke te Baarland, 78 p., een beste stier, rug kon sterker, gang en staartstuk iets beter; Mina's Botermijn 17956 S, van Jac. de Jager te Oudelande, 77 p., zon digt in schouder en kruis, iets rond, ook komt sleet in de beenen, overigens een goede stier; Julia's Botermijn 17992 S, van Gebr. Smallegange, de eerste van de 3-jarige stieren kreeg 78.7 p.; schou der kon nog geslotener, beste rug en lendenen. Dit waren 3 .zeer goede stieren; Tamboer 14, van J. L. Overbeeke, verkreeg 77.7 p., is niet onberispelijk in horens, staartstuk en beenen; Edison, van de Wed. M. de Dreu, 75.4 p. te Driewegen, kon over het ge heel wat ruimer zijn, schouder, rug en de gang zijn niet onberispelijk; Amalia's Heron, van J. de Dreu te Oudelande, 76 p., horens, schoft, schouder en kruis, wijken iets af. In de 2e klasse werden ge plaatst Dolf, van B. Rijik te Oudelande, 74.5 p.; Karei, van Wed. P. van Wingen te Baarland, 74.7 p.; Willem, van Jac. de Jager te Oudelande, 74.5 p; Martina's dlElsdiek, van Gebr. Smallegange, 2e prijsklasse jongeren. De koeien vielen voor de eerste keuring niet begen. 29 verkregen 77 tot en met 84 p., voorwaar een mooi begin. Van de le kalfskoeien waren er 6 met 77 en meer p.; Starre, van B. Rijk, kwam no. 1 met 79 p.; van de 2e kalfskoeien waren er 7 boven de 77 p. Een goede klasse waarvan Lena, van Jan de Dreu met 81 p. bovenaan kwam, gevolgd door Starre, van Jan de Winter met 70 p. De 3e kalfs koeien waren ook goed. Hier waren er 9 boven 77 p., vooral de 4 eerste waren beste dieren; Ida, van J. L. Overbeeke met 81 p. kwam bovenaan. Bij de 4e kalfskoeien was het Miebus, van D. Driedijk met 81 p. Bij de oudere koeien spande Mina, van Jac. de Jager de kroon met 84 p. Ook het jongvee maakt een goeden indruk, al kan van uniformiteit nog niet worden gesproken. Het was een mooie keuring, een heel goed begin. 's-Heer Hendriks kinderen. Hier was de aanvoer wel eens drukker. Toch waren er 7 stieren. 33 koeien en 4 stuks jongvee aangevoerd. Ook hier kon men zien wat door orga nisatie bereikt kan worden. De stieren- en con- trölevereeniging verricht hier goed werk. Hertas 16985 S, eigenaar de stierenvereeniging te Goes, behaalde 81.2 p. Deze stier maakt het best; in het kruis niet onberispelijk. Het zou aardig ge weest zijn wanneer hij met zijn afstammelingen tegelijk had kunnen demonstreeren; nu kwamen deze te Kloetinge voor. Deze maken een zeer goe den indruk, zoodat hem een lsten prijs voor stieren met afstammelingen werd toegekend; Diamant 18404 S, van den Wilhelminapolder, 79 p.; best ont wikkeld, doch schouder, kruis en beenen wijken iets af; Sjoerd II 17047 S, van C. KarelseLuteijn, 79.5 p., een stier met diepe voorhand, iets lossen schouder en kruis niet onberispelijk; Albert, van Jac. op 't Hof te 's-Heer Arendskerke, 76.4 p. Deze Jonge Graaf, stond er goed voor, kon wat meer flankendiepte hebben, ook ontsiert het Staartstuk wat. Van de jongere stieren was Goliath, van G. de Feijter te Goes een beste stier, die nog steeds in zijn voordeel ontwikkelt; Tonny, van G. M. Tim mermans te Goes bracht 't tot 'n 2en prijs; Peter, van A. de Dreu te 's-iHeer Hendrikskinderen be haalde een lsten prijs. De koeien waren zeer goed. Niet minder dan 24 behaalden 77 tot 84 p.; de 5 eerste kalfskoeien waren best. Bertha, van M. Vermeulen, kwam met 80 punten nummer 1bij de 2e kalfskoeien was Lena, van Q. Trimpe het met 79 p. Zes beste koeien vormden de 3e kalfsklasse, waarvan iMina 9, van Gebr. Rouw met 84 p. en Nora, van M. Vermeulen met 82 p. bovenaan stonden. Drie goede 4e kalfs koeien werden voorgebracht, waarvan Mina 8, van Gebr. Rouw met 83 p. No. 1. Bij de oudere groep waren het Nora, van Q. Trimpe met 84 en Ada, van Gebr. Rouw met 81.5 p. Enkele goede kalveren werden getoond. Van den Vereenigingsstier Hertas kan men met de voorgebrachte koeien veel ver vachten. Kwadendamme. Verheugend is het te constateeren, dat men ook hier tracht vooruit te komeii. 5 stieren, 20 koeien, 12 stuks jongvee werden voorgebracht. Oudere stieren waren niet aanwezig. Simon, van Jac. Vermue te 's-Gravenpolder, 1ste prijsklasse; een vast gebouwde stier, werd in het N.R.S. opge nomen; Emir van Heron, van Gebr. Rijk, 's-Gra venpolder belooft ook wel wat, stond op de grens van le of 2e prijsklasse, kan volgend jaar wel eens meevallen; Marcel van Heron, van Mart. Steijn te Hoetlekenskerke, 74.5 p., 2e prijsklasse; wat platte stjer, moet wat breken; Arnold, van Wed. A. Rijk te Kwadendamme, 2en prijs, is niet meegegroeid; Goris van Heron, van Mart. Steijn, bracht het tot eervol. Van de koeien waren er 13 boven de 77 p., waar van Bontje, van L. J. Bliek met 83 p. eii Martha, van Wed. A. Rijk met 82 p. uitblonken. Bij de le kalfskoeien was No. 1 Aagtje van Trui, van J. Goense met 77 p.; bij de 2e kalfskoeien Bertha, van Gebr. Leendertse met 78 p.; bij de 3e kalfskoeien Gonda, van Wed. Rijk met 79 p.; bij de 4e en 5e kalfskoeien Martha, van Wed. Rijk met 82 p., en de oudere Bontje, van L. J. Bliek met 83 p.; deze koe blonk ver uit. De kalfvaarzen waren van beste kwaliteit. Hier van trokken vooral vaarzen van M. Almekinders en van L. J. Bliek de aandacht. Ook de kalveren beloven voor de toekomst (Wordt vervolgd.) REGENVAL IN ZEELAND. In (onderstaand staatje is aangegeven de regen val in mm voor het tijdvak Januari 1941 tot heden opgenomen op het landbouwproefbedrijf Zeeland te Wilhelminadorp. Van 1 Januari21 Juli 1941 zijn de cijfers ver meld voor elke periode van 10 dagen, daarna is de dagelijksche regenval opgegeven. 1 10 Januari 10-20 21-31 1 10 Februari 11-20 21-28 1 10 Maart 11-20 21-31 1-10 April 11-20 21—30 1-10 Mei 11-20 21-31 regen val in mm r 14,3 12.2 9.8 8.9 6,0 47,1 0 47.3 3,2 24,5 0,5 3,7 0 31,1 regen val in mm 1-10 Juni 11-20 21-30 1-10 Juli 11—20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1,3 14.6 0 1,3 14,6 0 0 0 0 0 0 2,5 21,0 48,0 12,0 6,0 regen val in mm 1 Augustus 0 2 4,2 3 0 4 0 5 14,5 6 13,0 iHloe wisselvallig de regenval in dezelfde maan den van verschillende jaren 'kan zijn blijkt uit een vergelijking der maanden Juni en Juli van enkele voorafgaande jaren met die van heden, eveneens opgenomen op het landbouwproefbedrijf Zeeland, welke in onderstaand staatje zijn vermeld: regenval in mm Juni Juli In het algemeen zijn droge jaren in Nederland de beste boerenjaren. ,Er is thans in een week tijds zooveel regen gevallen, dat de grond vrij'wel ver zadigd is. Sommige gewassen hebben reeds ernstig van de regen geleden. Laat ons hopen, dat met den oogst in het vooruitzicht de maand Augustus voldoende zonneschijn geeft. UITVAL VAN TARWE. cijfers, doch men trekken, "de volgende: De krachtige wind van de laatste dagen, welke zoo nu en dan de sterkte van een storm 'aannam, gepaard met hevige regen, heeft bij verschillende gewassen uitval van zaad tengevo'lge gehad. De onderscheidene rassen ondervinden*hiervan niet alle dezefden nadeel'igen invloed. We kregén dezer dagen eenige vérgelijkings- cijfers van verschillende tarwe rassen onder oogen, welke de belangstelling verdienen. Het zijn weliswaar schatting kan er toch eenige conclusies De uitva'l bedroeg in (procenten Imperial Na Jubilé Juliana Alba Lovink Astra Staring Jan Kops Hierbij d!ient opgemerkt dat de Bersée e.a. Fransche rassen reeds gesneden waren, zoodat deze niet in de tabel :zijn opgenomen. Deze zouden vermoedelijk een nog hooger cijfer gegeven hebben, dah de hoogste in de tabel vermeld. Gevoelig voor uitval blijken derhalve te zijn: Imperial Ha, Jubilé, Algebra X Yeoman, Carstens V benevens de Sta ring, Wiïhelmina en Prins Hendrik. 2 o/0 Anker 0 3 Juliana X 0,5 Imperial Ila 0,5 0,5 Skandia 0 .0,5 Algebra X Yeoman 2 0,5 Carstens V 1,5 1 Wiïhelmina 1 0 Prins Hendrik 1 RUKSLA NDBOUWWIN TERSCHOO L TE GOES. Het landbouwonderwijs mag zich de laatste jaren, in een steeds gfootere belangstelling verheugen. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te geven, waarop wij thans niet zullen lingaan. Landbouwonderwijs is naast een voldoende kennis van de practijk noodzakelijk om het bedrijf op rationeele wijze te kunnen uitoefenen. De jonge boer, die zjjn bedrijf goed wil beheeren, dient zoo wel practisch als theoretisch voldoende te zijn onderlegd. Wij vernamen deze week, dat zich voor de Rijkslandbouwwinterschooi te Goes voor de eerste klasse reeds 40 leerlingen hebben aange meld. Voorwaar een feit, dat tot verheugenis stemt. Hieruiit blijkt wel, dat in Zeeland groote belangstelling voor het voljgen van landbouwonder wijs bestaat. Daar het aantal beschikbare plaat sen uiteraard beperkt is (maximaal kunnen er 50 leerlingen worden aangenomen) is het zaak, dat zij die voornemens zijn de school te Goes te volgen, zich ten spoedigste aanmelden, daar zij anders wellicht niet meer kunnen worden geplaatst en een •jaar zouden inmeten wachten. Het grootst aantal leerlingen heeft zich aange meld uit Noord- en Zuiid-iBeveland. Laten ook de andere deelen van Zeeland er voor zorgen op de school te Goes in voldoend aantal vertegenwoordigd te zijn. Er is nog plaats, doch men geve zich onver wijld op! Vraag 41. VERKOOP POOTAARDAPPELEN. Ik heb een partij Alpha A, die vóór 1 Augustus j.'l. is gerooid. Ik kan deze partij verkoopen, doch zou dan willen afleveren veldgewas (28 mm en op). Is zulks toegestaan? H. te M. AntVvoord. Hef koopen van pootaardappelen van telerstis verboden op grond van het bepaalde in art. 9 v,an het Aardappelbesluit V.V.O. 1940. Ook het afleveren van pootaardappelen is ver boden. Red. Vraag 42. VERVOER VAN AARDAPPELEN Ik ben van plan mijn tóintje consumptiegewas te rooien en naar huis te halen. Is het vervoer over den wejg vrij of moet ik hiervoor een geleidebiljet hebben? C. te M. Antwoord. Het vervoer van aardappelen van het land, waar de aardappelen zijn geteeld, naar de bedrijfsgebouwen van den teler üs vrij. Hiervoor is géén vervoerbewijs noodig. Red. vnaag 43. AFLEVERING CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Mag ik dit najaar weer aan een familieliid buiten Zeeland woonachtig, consumptieaardappelen af leveren. Ik heb dat reeds tal van jaren elk najaar gedaan. l. te W. Antwoord. Deze aangelegenheid is nog niet ge regeld. Vermoedelijk - zal dit niet meer worden toegestaan. Red. Vraag 44. VERHANDELEN STIERKALF BE NEDEN DRIE MAANDEN. Ik ben consumptiemelker. Deze week is een stier kalf geboren, dat ik niet kan houdein. Er is echter een verkoopverbod voor stierkalveren beneden 3 maanden. Hoe moet ik handelen om het stierkalf af te kunnen leveren? M. te V. Antwoord: Stieren met een leeftijd beneden 3 maanden mogen niet verhandeld worden. Indien U het kalf onmogelijk 3 maanden kunt aanhouden, kunt U het via een erkenden handelaar aan de Centrale afleveren. De L.C.O. kan, alhoewel bij uitzondering en wel licht alleen voor prima stierkalveren, vergunning verleenen om het kalf aan een anderen veehouder te verkoopen. Bij het aanvragen van de vergunning moet de naam van den kooper worden opgegeven. Vraag 45. LEVERING VAN VARKENS, BE STEMD VOOR HUISSLACHTING. Ik ben in het bezit van een vergunning om mijn varken aan te houden voor huisslachting. De be lichten in de dagbladen hebben eenige vrees teweeg gebracht, n.l. dat het varken geleverd moet worden. Gaarne had ik hierover inlichting in de vragen- rubriek. r. te S. Antwoord: In de pers is gepubliceerd, dat con tractvarkens vrijwillig e<n bij te gering aanbod ver plicht moeten worden afgeleverd. Dit betreft enkel contractvarkens. Er is geen reden om aan te nemen, dat varkens, bestemd voor huisslachting, in het seizoen 1941/42 zullen geleverd1 moeten woi-den. MEDEDEELING. Wegens plaatsgebrek {moest het verslag van de tweedaagsche excursie door Walcheren tot het volgend nummer blijven overstaan. v. U. DE LA NDARBEEDlERSJCURS USS EN op de Volkshoogesohool „Allardsoog" bij Bakke- veen (Fr.) en op het Gemeenschapshuis „Oldorp" bij Uithsuizen. Onder bovengenoemden titel schreef de heer O. V. L. Guermonprez een artikel in het contactblad voor het land- en tuinbouwonderwijswij ontleenen hier aan het volgende. De vraag of ook voor de landarbeiders een vak opleiding gewenscht of noocjzakelijk is, is de laatste

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 8