NOTULEN Jaaroverzicht bovenop 8 schoven en 4 schoven voor den kop, in totaal dus 52 schoven. Wanneer de tarwe rijp wordt gemaaid,, kan onmiddellijk achter den binder worden geschelfd. Een verder voordeel van het schelven is nog, dat doordat zoo weinig aren aan weer en wind zijn blootgesteld, de kwaliteit eer de kleur van den kor rel prachtig blijven (en ook de kleur van het stroo). Ook haver kan men zeer goed schelven, doch hiermee moet men evenals bij de gerst wat voor zichtig zijn. Het schelven van een normaal gewas tarwe, gerst of haver kost niet Noemenswaard meer dan het in iDuitsche hoopen zetten, wanneer de arbeiders eenige geoefendheid er in bezitten. M. W. v. ARFNTBALS. Kats, (Hoeve „Ze ld entrust". Van de Algemeene Vergadering der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, gehouden op Woensdag 16 Juli 1941, des voormiddags te 11 uur, in de vergaderzaal van den heer J. C. Krijger te Goes. (2. Blot.) Bespreking van door de af deelingen ingezonden punten. De Kring West. Zuid-Beveland vestigt de aan dacht op een artikel in de „Nieuwe Veldbode", waarin melding wordt gemaakt, dat er sen actie gaande is, om te trachten de prijzen van oogst 1941 van gerststroo op 14 en van tarwestroo op 17 per 1000 kg bepaald te zien, met behoud van een zekere hoeveelheid stroo voor de akkerbouwbedrij ven per te houden stuks vee per bedrijf. Dit laatste komt het Beltuur te scherp gesteld voor in verband met het verkrijgen van stalmest; wat deze strooprijzen betreft, deze zijn te laag gesteld en dienen minstens te liggen op hetzelfde niveau van oogst 1940. Gezien de geringe verhoo ging der graanprijzen, zou een verhooging van de strooprijzen eenige compensatie zijn voor de meer dere onkosten per ha vergeleken bij het vorig jaar. Betreffende de leverantie van stroo over grooter afstanden dan 5 km vanaf het bedrijf tot de leve ringsplaats zou men gaarne vernemen, welke tarie ven hiervoor gelden. De heer DORST zegt, dat er een rapport van een commissie uit de 3 C.L.O.'s is verschenen over*de moeilijkheden in de veehouderij, waarin inderdaad bovengenoemde strooprijzen genoemd werden. De akkerbouw mag echter niet de dupe worden van de moeilijkheden in de veehouderij door lage strooprij zen vast te stellen. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. is dan ook van meening, dat de strooprijs minstens op het peil van het vorig jaar dient gesteld te worden, ja feitelijk iets hooger moet liggen. Voorts merkte de Kring West. Zuid-iBeveland op, dat de algemeene gang van zaken bij de verkoop van paarden niet bevredigt, het minst degenen, die een werkpaard moeten aankoopen. Steeds hoort men de klacht, dat slechts mindere en aftandsche paarden worden aangebdden, terwijl men, wanneer men een degelijk, vlot paard wil hebben, op stam boekmateriaal is aangewezen tegen zeer hooge prijzen,- veel te hoog ten opzichte van de uitbetaalde vorderingsbedragen. Spreker antwoordt, dat er gebreken zijn aan het huidige stelsel voor den paardenhandel, doch het is er nu eenmaal en het moet zoo goed mogelijk worden uitgevoerd. Op den duur zullen hierin ook wel wijzigingen worden aangebracht. Ten aanzien van de geruchten over een aanstaan de paardenvordering kan spr. meedeelen, dat er in de komende weken door het geheele land een registratie van alle paarden boven 1 jaar zal plaats vinden. Daarna komt er een voormonstering door de Duitsche instanties, waarop de paarden zullen worden aangewezen die later eventueel gevorderd zullen worden. Het ligt in de bedoeling van de Duitsche instanties om reeds bij deze voormonste ring voor zoover mogelijk rekening te houden met de paardenbezetting van het bedrijf en met het fok- materiaal. De Kring Oostburg verzocht bij de bevoegde instanties te willen aandringen op een spoedige bekendmaking in ieder geval voor het rooien van de .prijzén van pootaardappelen. De heer DORST deelt mede, dat binnen zeer kor ten tijd deze prijzen bekend gemaakt zullen wor den, hetgeen ook zeer noodig is. De afdeeling Zaamslag had een achttal vragen ingezonden, n.l.: 1. Wil onze organisatie der Z. L. M. een poging aanwenden om ook de cursussen ter opleiding van bedrijfsleider voor den Noord-oostpolder gesteund te krijgen met Rijkssubsidie. De heer DROOGENDIJK zegt, dat het onmoge lijk is iemand op 'n z.g. korten cursus te bekwamen voor" bedrgfsleider. De titel van dergelijke cursus sen is dan ook misleidend. Het lijkt wel of men op die manier leerlingen wil vangen. De deelnemers worden echter gedupeerd, want men wekt verwach tingen op, welke niet kunnen worden nagekomen. De directie van den N. O.-polder'hecht hoegenaamd geen waarde aan deze cursussen en stelt heel wat hoogere eischen. Na het ongunstig advies van de directie van den N. O.-polder, besloot de Directie van den Landbouw geen subsidie te verleenen. De tweede vraag: ,,"$il de Z. L. M. hierbij nog eens wijzen op de mogelijke toekomst van onzen boerenjeugd, welke deze bij eventueele vestiging in den N. O.-polder kan hebben", is volgens den heer DROOGENDIJK overbodig, want bij de flinken be staat die belangstelling reeds, terwijl daarnaast ingesteld is de Commissie voor den N. O.-polder door de Z. L. M. De derde vraag „Wordt het geen tijd, dat de z.g. 2-jarige landbouwwintercursussen worden om gezet in landarbeiderscursussen, daar deze voor 8090 door deze menschen worden bezocht", noemde de heer DROOGENDIJK volkomen onjuist. Integendeel is het bezoek van landarbeiders aan die cursussen zeer gering. Een omzetting 'van den 2-jarigen in een 3-jarigen cursus is wel gewenscht. Daarnaast dienen speciale landarbeiderscursussen te komen. De VOORZITTER dankt den heer Droogendijk voor de beantwoording der vragen. Vervolgens vroeg de afdeeling Zaamslag de aan dacht voor de lage prijzen van de broodgranen en den zeer hoogen prijs van de toegewezen slechte veevoeders. De heer DORST meende dit het best te kunnen verwijzen naar het Dagelijksch Bestuur. De vee voeders zijn op dit oogenblik, zonder van uitsteken de kwaliteit te zijn, echter niet slecht te noemen, al is de prijsverhouding inderdaad vaat scheef. De afdeeling Zaamslag vroeg eveneens de aan dacht voor de loopende arbeidscontracten. Deze leggen ongeveer alleen den werkgever hoogere las ten en plichten op, terwijl de werknemer, bij ont slagname geen enkele risico enz. wordt opgelegd. Wij vinden dit contract wel zeer eenzijdig opgesteld. De heer VERSTEEG merkt op, dat het buiten gewoon moeilijk was om tot overeenstemming te komen. De Contact-Commissie van de Z. L. M. heeft getracht het beste te bereiken, al is het na tuurlijk een compromis. Vraag zes: „Nu deiZ. L. M. zelf als werkgevers organisatie optreedt, worden nu de Kringen en Afdeelingen ingeschakeld voor het behartigen van de werkgever^belangen", beantwoordt de heer VERSTEEG met de opmerking, dat deze kwestie in behandeling is bij een Commissie der Z. L. M. Vraag zeven: Nu zoowat van alle producten een prijs is vastgesteld, zou het wel wenschelijk zijn, dat ook voor den verbouw van N.A.K. gekeurde eerste nabouw-zaaigranen eens een loo- nende prijs werd vastgesteld daar tot 'heden steeds maar een prijs wordt gegeven van 12 cent boven de handelswaarde, terwijl de handel na be werking enz soms 10 cent boven de handelswaarde gaat, zoodat de boer voor zijn te duur origineel zaad niet wordt beloond", beantwoordt de heer VERSTEEG met de opmerking, dat dit juist is én dat het de bedoeling is, dat ook voor zaaizaad een prijsregeling wordt vastgesteld. De VOORZITTER dankt den heer Versteeg voor de beantwoording dezer vragen. Tot slot vroeg de afdeeling Zaamslag nog of het waarheid is, dat „de lieden van de Akkerbouw Centrale wisten van de prijs verhooging van het vlas, voordat die prijs was gepubliceerd, daarvan misbruik hebben gemaakt met het Voopen van vlas, zoodat hier de landbouwer weer is gedupeerd. De heer DORST zegt, dat hem van een dergelijke handeling met zekerheid niets bekend is. De afdeeling LewedorpNieuwdorp vraagt, hoe het komt dat varkens, geleverd aan de Nederl. Vee houderij Centrale eerst soms zes weken nadien worden uitbetaald en of de Z. L. M. een poging wil aanwenden om hierin verbetering te krijgen. De heer DORST deelt mede, dat gemiddeld in Nederland uiterlijk 4 weken na de levering betaald wordt. Wanneer dit niet binnen dien tijd betaald wordt, kan men dit met de noodige gegevens opge ven in Goes. Verder waren nog diverse vragen ingekomen, welke alle door den heer DORST werden beant woordt, n.l.: 1. Wordt er benzine voor koolzaad beschikbaar gesteld Hierop wordt geantwoord, dat de benoodigde benzine tgdig zal worden toegewezen. 2. Het inzamelen vah oud bindertouw geeft veel extra kosten. Krijg ik toch een toewijzing als ik niet inlever? De heer DORST deelt mede, dat de extra kosten voor de inzameling van het oude touw beduidend zijn. Met de voorziening van touw staat het er redelijk voor. Ook diegenen, die geen oud touw inleverden, zullen een toewijzing ontvangen. De norm voor toewijzing is 6 k 8 kg per ha. De prijs is ƒ1,27 per kg voor de hoeveelheden, waarvoor oud touw werd ingeleverd, voor het mindere 10 cent per kg hooger. 3. Wanneer worden de nieuwe mestcontracten voor rundvee verkrijgbaar gesteld? Zeer binnenkort, uiterlijk volgende week zullen deze contracten verkrijgbaar zijn, te bestemmen uitsluitend voor c-dieren, te leveren vóór 1 Novem ber en 1 December a.s. Daarboven komt nog een belangrijk aantal contracten beschikbaar voor den a.s. winter om het ruwvoer te verwerken. De nieuwe aanslag geldt tot 1 Dec. a.s. Mest vee moet voor 100 geleverd worden. Van alle vee boven één jaar 40 (20 rf8rmale en 20 extra levering) en van alle vee beneden één jaar 20 alles gebaseerd op de telling van Dec. 1940. De duinweiden krijgen een geringen aanslag, zoo ook bedrijven met meer dan 70 weiland en de zand- bedrijven langs de grens. Voor consumptiemelkers zal naar eenige verlichting gestreefd worden. Het valt niet te ontkennen, dat deze levering zeer in grijpend is. 4. Wordt voor een bedrijf, dat over voldoende paarden beschikt, toch benzine gegeven voor maaien met tractorbinder? De tractor moet beslist niet gebruikt kunnen worden voor paardentractie. In dat geval kan men het alsnog aanvragen. 5. Als men over te weinig broodgraan beschikt door gebruik als zaaitarwe, kunnen dan nog brood kaarten worden verstrekt? Ja. 6. Tot welk gewicht mag een varken komen, dat voor huisslachting béstemd is? Antwoord 150 kg. De VOORZITTER dankt den heer Dorst voor de beantwoording der vragen en geeft het woord aan den heer Stleger. De heer STIEGER zegt, dat in de kernachtige rede van den Voorzitter gewezen is op de krachtige, immer jeugdige organisatie der Z. L. M. Vooral in deze dagen komt dit wel tot uitdrukking. Het Provinciaal Bestuur volgt de werkzaamheden der Z. L. M. met de grootste belangstelling en verleent zooveel als mogelijk is steun op elk gebied. Spreker hoopt, dat de Z. L. M. met de behartiging van de belangen van den Zeeuwschen boerenstand nog lang mag voortgaan onder leiding van den Voorzitter! De VOORZITTER zegt den heer Stieger dank voor zijn woorden. De heer LEENHDUTS brengt den Voorzitter hulde voor alles wat hij voor de Z. L. M. en daar mede voor den Zeeuwschen boer heeft gedaan en zegt hem namens allen hiervoor dank. Spreker hoopt, dat de Voorzitter nog lange jaren aan de Z. L. M. leiding mag geven. Ook de heer Leenhouts wordt door den VOOR ZITTER dank gezegd, waarna de vergadering wordt gesloten. van den Voorzitter, gehouden te Goes op de Algemeene Vergadering der Z. L. M., op Woensdag 16 Juli 1941. ui. In Kortgene werden de lessen verzorgd door mej. J. A. Kome, leerares-leidster, mej. M. van Lubeck, leerares Na., na 1 iSept. opgevolgd door mej. F. de Kat, leerares Na., en den heer J. Eversdgk voor de land- en tuinbouwvakken en het algemeen vormend onderwijs. Het schooljaar aan deze school loopt eveneens van 1 Mei80 April. De volgende leerlingen namen aan het onderwijs deel: 1 klasse 2-jarige cursus met 1V7 leerlingen en 18 lesuren per week, daarna 17 lesuren per week. Uit het aantal leerlingen dat het onderwijs aan deze school volgde, blijkt wel, dat ook het aantal leerlingen hier belangrijk hooger kon zijn. Aan de school te Terneuzen waren verbonden: mej. J. Dekker, leerares-leidster, mej. J. R. van As, leerares Na., en de heeren St. van Harn, W. Slabbe- kooin en W. H. Louwerse voor het land- en tuin bouw en het algemeen vormend onderwijs. Door den heer W. H. Louwerse werd helaas om gezond heidsredenen in Maart ontslag aangevraagd. Schooljaar aan deze inrichting eveneens 1 Mei 30 April. 1 2e klasse 2-jarige cursus met 19 leerlingen en 17 lesuren per week. 2 Ie klasse 2-jarige cursus met 35 leerlingen en 18 lesuren per week. 1 Mei31 Dec.: 1 2e klasse 2-jarige cursus met 25 leerlingen en 17" lesuren per week. 2 le klasse 2-jarige cursus met 36 leerlingen en 18 lesuren per week. Voorts werd gegeven een avondnaaicursus met 16 leerlingen en 2% lesuur per week en een 1-jarige cursus met 15 leerlingen en 8 lesuren per week. In Schoondijke werd een ambulante landbouw- huishoudcursus gegeven door mej. G. G. Sikkens, leerares-leidster en den heer L. van Dijk, voor de land- en tuinbouwvakken. Aan dezen cursus namen 19 leerlingen deel. In Koudekerke werd de ambulante cursus gegeven door mej. 'Sikkens, leerares-leidster, mej. M. van Lubeck, leerares Na., na 1 Sept. opgevolgd door mej. F. de Kat, leerares Na., en den heer W. Spin- naay, land- en tuinbouwonderwijzer. Deze cursus werd gevolgd door 23 leerlingen. De cursus in Nisse werd gegeven door mej. J. A. Kome, leerares-leidster, mej. M, van Lubeck, lee rares Na., na 1 Sept. opgevolgd door mej. F. de Kat, leerares Na., en den heer M. A. Slotboom, land- en tuinbouwonderwijzer te 's-Gravenpolder. Het aantal leerlingen, dat aan dezen cursus deel nam, bedroeg 17. Aan de drie laatstgenoemde cursussen werden 8 lesuren per week gegeven. Commissie huishoudelijke voorlichting. Ook in het werk der Provinciale Commissie voor Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande, uitgaande van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plhttelande te 's-Gravenhage, had de Z. L. M. weder een belangrijk aandeel. Zooals bekend, worden door bovengenoemde commissie korte cursussen georga niseerd. Dit zijn cursussen van 6 lessen van 2% uur per les, te verzorgen door de landbouwhuis- houdleeraressen en leerar^ssen Na. Aan deze cur sussen kunnen gratis deelnemen arbeidersvrouwen en meisjes van arbeiders, die een gezin moeten ver zorgen. Sinds korten tijd kunnen hieraan ook deel nemen vrouwen en meisjes van meer gegoeden, die dan echter een matig cursusgeld moeten betalen. Dit cursusgeld bedraagt ten hoogste 2,50 per cursus. Er is keuze tusschen het volgen der verschillende

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 5