jiljiÈL'S- EKHOUD BUREAU Uit de Afdeelingen. KORTE BERICHTEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. o C> <*- 'r JU\S1*- Van den Noord-Oostpolder. UIT DE PRACTIJK. CHR. LANDBOUWIHUISHOUDSCHOOL TE ZEVENBERGEN. Sluiting van den tweejarigen cursus. Deze had' plaats, op 23 Juli in het schoollokaal in het gebouw ,,De Eendracht". Op verschillende tafels lagen de zelfvervaardigde kleedingstukken ten toon gespreid, terwijl boqquetten de zaal een feestelijken aanblik gaven. Nadat d'e voorzitter van het schoolbestuur, de Weleerw. heer Ds. P. G. Verweijs, met gebed de bijeenkomst had geopend, sprak hij zijn verheuge nis uit over hetgeen door deze school in zijn huidigen vorm gedurende het eerste jaar van zijn bestaan was verricht. Hij bracjit dank aan alle instanties, die tot de oprichting hadden medegewerkt, niet in het minst aan het gemeentebestuur en aan het Departement, die de school financieel mogelijk hadden gemaakt. Alle meisjes, die de school gingen verlaten, wenschte hij met het behaalde succes geluk. Hij hoopte, dat zij in haar later lwen veel profijt van het gebodene zouden hebben, niet alleen op stoffe lijk gebied, maar dat 2ij ook hetgeen zij op gees telijk terrein hadden vernomen in hun* later leven uit zouden dragen. Het deed hem zeer veel genoe gen, dat hij aan alle meisjes het getüigschrift kon uitreiken. Ook werd het woord gevoerd door den burge meester, den heer J. J. van Aken. Hij zeide o.m. dat het gemeentebestuur had gemeend, de oprich ting van deze school met kracht te moeten steunen, daar het gevoelde, alhoewel in deze plaats ook nog een Katholieke inrichting voor lamlbouwhuishoud- onderwijs was, dat er in protestante kringen een groote behoefte naar deze school bestond. Hij wees o.a. op het groote belaftg, dat de plattelandsvrouw bij het landbouwonderwijs heeft. Zij heeft de moeilijke opgave met de dikwijls maar beperkte middelen haar gezin zoo goed mogelijk te voeden en te kleedén. Ook de voorzitter van de N.-Brab. Mij van Land bouw sprak zijn verheugenis over het slagen van dezen cursus uit. De Maatschappij heeft gaarne hare medewerking tot de oprichting van de school gegeven. Zij streeft er naar de belangen van den boerenstand in den ruimsten zin te behartigen en heeft zich ook tot taak gesteld het landbouwhuis- houdondérwijs te bevorderen. De meisjes van de eerste klasse bezorgden de vertrekkende leerlingen van de tweede klasse eein aardige verrassing door aan ieder een bouquetje bloemen aan .te bieden. De leeraressen ontvingen van haar leerlingen een herinnering in den vorm van een boek en spraken een afscheidswoord tot de meisjes. Aan de volgende meisjes werd het getuigschrift uitgereikt: Tanneke van Dis, Pleuntje de Heer, Margaretha Korteweg, Nannie de Lint, Soetje Tim- mers, Adri van Besooyen, Jannigje Dekkers, Grietje (de (Gast, Johanna Langeweg, Adri Hoogewerff, jA'lberdina Konings, Mathilde Mackay. Zelfs daar waar altijd klaver wordt verbouwd, spreekt men nog wel eens van klavermoeiheid, het geen dan zijn oorzaak vindt in een onvoldoende werking der knolletjesbacterie. Ook dan kan enting nog voordeel brengen. Klaprozen, Bolderik, 'Blauwe korenbloem, Ane moon, Boterbloem, Dotterbloem, Wilde Boekweit, Nachschade, Wolfsmelk, Bingelkruid, Waterscheer ling, Dolik, Herfsttyloos, Heermoes, Vingerhoeds kruid en Monnikskap zijn alle, in ons land voor komende, min of meer gifitige onkruidplanten. Leg tlw aardappelhoopen smal. Dat kost niets en de pootaardappelen blijven er beter om. Als de weersgesteldheid zoo is, dat aantasting door de aardappelziekte te vreezen is, dient het aardappelgewas direct te worden gespoten. Op elk bedrijf van behoorlijke grootte behoort een aardappelsproeier aanwezig te zijn. Koolzaad kan behalve op daarvoor ongeschikte natte gronden ook niet verbouwd worden op gron den, die besmet zrjn met knolVoetzwam. Tn Zeeland zal deze besmetting niet veel voorkomen, omdat hier niet veel kool werd verbouwd. Bij het scheuren van weiland voor koolzaad dient de zode goed te worden ondergeploegd. Bij het in zetten van de ploeg heeft men hiermede wel eens wat moeite. 'Daarom ploegt men heel licht over dwars aan de einden en gooit deze dunne zode wat verder over het Jpnd. Op verschillende bedrijven kan men nu reeds aan de gewassen zien, dat de kunstnibstvoorziening niet te ruim is geweest. De opbrengsten van ge wassen, die reeds op het gezicht achterbi j ven. val len bij het dorschen vaak nog eens tegen. (De gewijzigde Ruilverkavelingswet maakt een ruilverkaveling reeds mogelijk, wanneer het alge- pieen belang dit eisoht, ook al bezitten de tegen standers meer dan de helft van den grond. De nieuWe paardenwet bepaalt, dat hengsten geen paarden van ander ras mogen dekken. De fokpaarden zullen er niet direct beter door worden, maar de kruisingsproducten zullen plaats maken Voor betere raspaarden en de veelal slechte pro ducten uit de kruisingsproducten zullen verdwijnen. 30 Juli6 Aug. Onlangs las ik, dat in Augustus in ons land de meeste regen viel. Dat klinkt natuurlijk heel vreemd, doch van 't jaar geloof ik het zeker. Er is reeds meer gevallen dan ons lief is, want in de oogstmaand houden we het liever met de zon dan met de' regenboog. De barometer was hard terug- geloopen, doch zooveel regen had1 ik niet verwacht. Het is nu buiten een triestig gezicht. Op den akker ligt het graan ongebonden nog, doorweekt, en het geen nog vast staat,ligt zoo plat als een cent. Het mooie is er zoo .vlug af. De erwten op de ruiters worden met den dag zwarter en de struiken" graan worden ook al grauw. Het weer is zwak, telkens hoor je het onweren en dat is een slecht teeken in den oogsttijd. Er is veel werk en. men moet rustig afwachten, wat ons soms heel moeilijk valt, we willen alles maar afwerken, achter elkaar, doch daar komen we niet aan toe. We hebben al meer natte zomers meegemaakt en toch is het graan altijd binnen gekomen. Wij, boeren, zijn altijd menschen die met den dag moeten rekenen, van tevoren klaarmaken gaat nu eenmaal ,niet, we zijn te veel gebonden aan de weersomstandigheden. Voor de aardappels wordt het ook een kwade tijd. Veel regen en veel doorgroeiers maakt de aardappels vatbaarder voor de aardappelziekte, dus zoodra het weer droog is, spuiten. Laten we nu toch den tijd daarvoor nemen, al is het ook soms moeilijk om er in dezen tijd gelegenheid voor te krijgen, te laat of niet spuiten kan ons Veel meer kosten. Wanneer de aardappels maar in den groei blijven, kan de opbrengst nog wel meevallen, ster ven zij vroeg af, dan is de opbrengst slechter. Door te sproeien gaat men de ziekte tegen en blijven ze .groeien. In de keuken lijkt het op het oogenblik wel een conservenfabriek in "t klein, 't Is druk met de boonenweckerij en heel het gezin is er aan ge waagd. Er is veel werk aan, eerst plukken, dan reepen, door den snijmolen, koken en wecken. Doch ,,de cost gaet voor den bae't uit", van den winter is een menu boonen een aangename afwisseling. Van 't voorjaar een nieuw soort princessestok- boonen gekocht, die een maand later komen, en ze blijken een aanwinst te zrjn. De eerste zijn nu te plukken en de nieuwe soort staat nu wit van de bloemen (en zal ons later veel opbrengst geven als de eerste versleten zijn. De tomaten zijn nu bijna volgroeid en kleine broer kuiert er eiken dag langs of er nog geen roode plekken aan komen, hij is altijd van de tomatenopbrengst de grootste gemeene deeler. Zooals .reeds in diverse bladen is meegedeeld, is door de Z. L. M. een „Commissie Noord-Oostpolder" ingesteld, die tot taak heeft op de juiste wijze de mogelijke perspectieven van den N. O.-Polder voor de Zeeuwen te belichten, waarbij gewaakt zal worden voor het opwekken van overdreven ver wachtingen en verder die bijzonderheden over het nieuwe gebied mee te deelen, die de belangstelling daarvoor blijven prikkelen. Ook in andere streken van ons land wordt in gelijken geest gewerkt. Onder de gegadigden zullen er zijn, die de kat uit den boom zullen kijken en kalm afwachten den tijd, waarin de gelegenheid zal opengesteld worden aTs pachtboer te solliciteeren. Een andere groep zal misschien probeeren om bedrijfsleider te wor den, wellicht met als beginfunctie arbeider-ploeg baas. Deze weg is lang en niet gemakkelijk, maar nog geldt het: Waar een wil is, is ook een weg. Dezer dagen is een bericht in de bladen opgeno men ook in het Zeeuwsch Landbouwblad" dat binnen enkele weken met het in cultuur bren gen van den N. O.-Polder zal worden aangevangen. Naast landarbeiders zal ook een beperkt aantal jonge boeren tusschen 18 en 40 jaar de gelegenheid geboden worden zich aan te melden om onder voor de landarbeiders (geldende arbeidsvoorwaarden aari het ontginningswerk deel te nem^n. Zij moeten bereid zijn alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Uit deze groep, die toonen vat te wil len en te kunnen, zullen in de toekomst de benoo- digde werkkrachten als: ploegbazen, trekker-chauf feurs, paardenknechten, landbouwkundige oozich- ters enz., gerecruteerd Worden. Intusschen kan thans nog geen enkele *"oezeg- ging worden gedaan, dat de pioniers in de gelegen heid .gesteld zullen worden, later als pachtboer op te treden. Zij, die zich willen aanmelden kunnen zien rich ten tot de directie Van de Wieringermeer te Alk maar, postbus 43, alwaar een aanvraagformulier voor tewerkstelling verkrijgbaar is. ZAAITIJD VAN KOOLZAAD. Een belangstellend lezer uit Zuid-Beveland wijst er ons op, dat in punt 6 betreffende den zaaitijd van koolzaad in ons vorig nummer thet volgende is vermeld „Bij voorkeur zaaie men echter op 'tijd, dus vroe ger, en op een tijdstip, waarop de grond voldoende vochtig is". Z.i. is het noodzakelijk voor een goede opkomst van het gewas, dat het koolzaad wordt gezaaid in grond, die goed is verweerd, dus land, dat 5 a 6 dagen geploegd is bij droge structuur. Men zal dan beter slagen, want het spreekwoord zegt: Zaai koolzaad in devkluiten". Zaait men koolzaad in te vochtigen grond, dan wordt het bij de opkomst vaak aangetast door insecten. Wij danken den inzender voor zijn opmerking, waarmede ieder zijn voordeel kan doen. HET IN SCHELVEN ZETTEN VAN GERST, TARWE EN HAVER. 'Naar aanleiding van de gehouden vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. op Maan dag 16 Juni 1941, waarop het punt „bindtouw" van de agenda van de Eerste Afdeeling van het Land- bouw-Comité, te houden op 18 Juni 1941, werd ter sprake gebracht en waarbij de opmerking werd ge maakt, dat bij herhaaldelijk nat-regenen van het papiertouw, dit spoedig stuk zou gaan en moeilijk heden bij de verwerking der schoven zou geven, werd door mij de opmerking gemaakt, dat, om dit euvel te vermijden, het schelven van met papier- touw gebonden granen een afdoend mid'del zou zijn tegen het spoedig breken van het touw, omdat daardoor de schoven voor het grootste deel niet meer zijn blootgesteld aan den regen. Mij werd nu vanwege de redactie van het Zeeuwsch Landbouwblad gevraagd een nadere be schrijving te willen geven, van het schelven van granen, welke methode reeds jaren lang met groot succes op mijn bedrijf wordt toegepast. Het groote voordeel van het schelven is, dat het graan voor 95 c/r geborgen staat en weken lang zoo kan blij ven staan, zonder noemenswaardige schade op te loopen. Het staat in de schelven gevrijwaard tegen regen en wind. Men moet echter het schelven pas toepassen, wanneer het graan daarvoor rijp genoeg is. Wanneer het weer het toelaat, laat ik mijn gerstschoven eerst een dag of drie bij gunstig zon nig weer plat op den grond nadrogen en daarna worden ze in de schelf gezet. Is het weer minder gunstig, dan wordt de gerst voorloopig in gewone hoopen gezet. Zoo spoedig mogelijk wordt dan ech ter daarna geschelfd en kan de gerst zoo blijven staan tot de dorschmachine op 't land komt om ze af te dorschen. Te vroeg in de schelf zetten van granen kan broed veroorzaken, waardoor de kwa liteit sterk achteruit kan gaan. Het groote voordeel van het schelven ligt m.i. voor een middelmatig en groot bedrijf hierin, dat men rustig eerst zijn graanschuren kan volrijden en wat daar niet meer in kan, op het land kan., dorschen. Het dorschen uit de schelf gaat veel vlugger dan •uit de Duitsche of gewone hoopen, omdat slechts de aren van 4 schoven bloot liggen. Als nadeel van het schelven wordt wel genoemd, dat men het graan niet zoo vlug kan binnenhalen. Op een be trekkelijk groot bedrijf kan d'at toch niet allemaal tegelijk. WJat buiten blijft staan, staat dan toch goed verzorgd. Na dus de voor- en nadeelen welke laatste verre in de minderheid zijn te hebben opgesomd, wil ik nu nog het opbouwen van de schelven be handelen. Velen zien meestal te veel op tegen dit werk, ook de arbeider. Wanneer echter de arbei ders eenige ervaring in dit werk hebben verkregen, gaat dit minstens zoo vlug als het zetten van Duitsche hoopen. Er wordt het voordeeligst ge werkt met 3 man. Eén draagt de schoven aan en twee bouwen de schelf. (Bij gerst 32 machinescho- ven in den voet rechtop geplaatst, daarop een laag van 18 schoven en daarop weer een tweede laag van 12 schoven, waatna de kop erop wordt gezet, bestaande uit 4 schoven met de aren naar beneden gekeerd. Dus in totaal 60 schoven. Met 2 man worden dan de schoven met wisschen uit deze, na stevig aangehaald te zijn, met elkaar vastgebon den, zoodat een mooie spitsche kop ontstaat. Zóó gezet zal een schelf nooit inregenen! Bij tarwe worden er 24 schoven in den voet gezet, 16 in de eerste laag daar bovenop en hier

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4