een INNAME GRANEN EN PEULVRUCHTEN IN ZE E U WSOH-YIiAA NI>EREN De P.I.C.A. voor .Zeelan'd maakt bekend, dat alle granen en peulvruchten in Zeeuwsch-Vlaanderen, na het dorschen ten spoedigste moeten worden in geleverd. De dorsehvergunning moet tijdig worden aangevraagd bij den plaatselijken bureauhouder der V.V.O., waarna de districtssecretaris beslist, wanneer gedorscht kan worden en waar het pro duct ingeleverd moet worden. Reeds bij de dorsching dienen de'partijen te wor den gesorteerd (kop en voet van stapels, le en 2e soort, enz.). (Het van elke dorsching opgemaakte tiorsch- briefie moet worden onderteekend door den teler, den loondorscher en den opzichter en wordt door- laatstgenoemde aan den districtssecretaris gezon den, waarna deze aan den teler een vervoerbewijs zendt voor de inlevering in het pakhuis. Bij de inlevering wordt een doorsnee-monster getrokken en ontvangt de teler een ontvangstbon. De monsters worden twee maal per week ge keurd. De uitslag wordt aan den telers en den pak huishouder medegedeeld; zij kunnen binnen vier dagen na den datum van den keuringsuitslag beroep aanteekenen hij den districtssecretaris. Na het verstrijken van dezen termijn zendt de districtssecretaris aan den. teler een inleverings- hewiis Voor de zomiergwrst wordt op deze regeling in zoover een uitzondering gemaakt, dat hiervoor reeds bij de dorsching een doorsneemonster ge nomen wordt. Deze monsters worden zoo spoedig mogelijk ge keurd waarna direct levering plaats vindt. Voor zomergerst worden derhalve ook geen voorloopige ontvangstbonnen afgegeven. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de telers steeds zoo vroeg mogelijk, na gepleegd over leg met hun loondorscher, een dorsehvergunning moeten aanvragen. OVERNEMING SLACHTDIEREN. Met ingang van Maandag 28 Juli 1941 zijn de volgende wijzigingen gebracht in de regeling ten aanzien van de overneming van slachtdieren dooi de Nederlandsche Veehouderijcentrale. Wrakke slachtdieren. Wrakke (en afwijkende) slachtdieren, die niet in eenige voor slachtdieren ingestelde klasse zijn ge plaatst, worden overgenomen voor rekening en risico van .den leverancier, onder het beding, dat alle kosten voor diens rekening komen. Uitbetaling vindt plaats naar het geölacht gewicht. Daarnevens worden de wrakke (en afwijkende) slachtdieren niet imeer tegen verborgen gebreken verzekerd. Slachtvee verzekering. De premies der runderen in de AA, A, B en C klasse worden met ƒ1,— verlaagd, terwijl die m de D klasse met 1,— wordt verhoogd. Voor vette kalveren is de premie gesteld op ƒ0,40. Noodslachtingen. Het afslachten van dieren, die in nood zijn ge slacht, mag Slechts geschieden op een openbare slachtplaats, in een noodslaohtplaats of een inrich ting die voldoet aan de eischen gesteld m artikel 19 der Vleeschkeuringswet (iS. 1919 no. 524). Het goedgekeurde en voorwaardelijk goedgekeurde vleesch van noodslachting afkomstig, moet aan de Nederlandsche Veehouderij-centrale worden ge leverd, onder beding, dat alle kosten van slacht- loon keurloon, sterilisatie of verkoop over de vrij- bank enz. voor rekening van den eigenaar komen. Verplichte rundveelevering. Voor een rund, hetwelk in nood is geslacht en aan bouten een totaal gedicht van 150 kg of meer opgebracht heeft, zal door de plaatselijke toewij zingscommissie een noodslachtingsverklaring wor den uitgereikt. Voor wrakke runderen, welke aan bouten een totaal gewicht van 150 kg of meer opbrengen, worden door de Nederlandsche Veehouderij centrale leveringsbeivijzen verstrekt, welke aan de leveran ciers zullen worden toegezonden. REGELING LATE AARDAPPELEN, OOGST 1941. men tegenover de veiling, waarbij men is aange- i sloten,, een statuairen veilingsplicht heeft. In het laatste geval dient aflevering via de veiling plaats te hebben. 2. Voorzoover aflevering niet via een veiling geschiedt, mag zij slechts plaats hebben aan het Provinciaal Bureau der V.B.N.A. tegen afgifte van een afleveringsbriefje, uit te schrijven door een landkoopman of een commissionnair van de V.B.N.A. 3. Gedurende de maand Augustus geldt de ver plichting tot afleveren aan het Provinciaal Bureau ten aanzien van alle aardappelen boven 28 mm vierkantsmaat. 4. In de ^.g. grensstrook zal de aanzegging tot levering schriftelijk door het Provinciaal Bureau der V.B.N.A. worden gedaan. Het daartoe door den teler ontvangen formulier dient tevens als vervoer bewijs voor het vervoer naar de laadplaats. 5. De aardappelen moeten worden geleverd practisch vrij van grond en gebreken. 6. De definitieve keuring der partij door den landkoopman geschiedt op de laadplaats. ®VS>«XS-<5X5>«>«>^SX5XSX5><S>«>«>«XS>«>«XS>«X5>«> HET BODEMPRODUCTIEPLAN 1942. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Zeeland deelt mede, dat op 4 Augustus 1941 de regeling voor late aardappelen, oogst 1941, is ingegaan. In verband hiermede ves tigt zij de aandacht op het volgende: I. Consumptie-aardappelen. a. Roolverbod. Tot 1 Augustus 1941 is van kracht het reeds bestaande rooiverbod. Met ingang van genoem den datum is het rooien van de aardappelen vrg en behoeft men daarvoor geen vergunning meer aan te vragen. b. Aflevering. 1. Tot en met 3 Augustus 1941 mag aflevering van aardappelen niet anders plaats hebben dan via een veiling. Daarna, dus met ingang van 4 Augus tus 1941, bestaat geen veilingsplicht meer, tenzij 7. Ingeval de landkoopman heeft verzuimd vóór de aflevering op de boerderij de noodige aanwijzin gen te geven of te doen geven door een commis sionnair tot het klaar maken, heeft nij niet het recht op de laadplaats de partij af te keuren. 8. De prijzen zijn voor de maand Augustus als volgt vastgesteld: 4 t/m 9 Augustus 1941 4,50 per 100 kg. 11 t/m 16 Augustus 1941 ƒ4,25 per 100 kg. 18 t/m 23 Augustus 1941 ƒ4,05 per 100 kg 25 t/m 30 Augustus 1941 3,90 per 100 kg. met dien verstande, dat er voor de week van l t/m 9 Augustus, boven den prijs van 4,50 een toeslag wordt gegeven van 0,50. Deze prijzen gelden voor alle soorten aardappe len, zoowel van klei-, zand- als veengrond, met uit zondering van duinzandaardappelen en bij levering ,,af boerderij". 9. Bij levering „franco laadplaats" ontvangt de teler als vergoeding voor het vervoer vanaf de boerderij naar de laadplaats een bedrag van 0,15 per 100 kg. Deze regeling is voorloopig en kan met ingang van 1 September eventueel nog wijziging ondergaan. c. Vervwter. 1. Het vervoer van het land naar det bedrijfs gebouwen van den teler kan plaats hebben zonder geleidebiljet, maar aan de controleerende ambte naren moet desgevraagd worden aangetoond, dat het een dergelijk vervoer is. 2. Hetzelfde geldt met betrekking tot het ver voer van het land, resp. de bedrijfsgebouwen naar de laadplaats of de veiling en terug (ingeval van afkeuring). 3. Indien echter het bedrijfsgebouyv, de laad plaats of de veiling is gelegen binnen een consump- tiegebied, dient voor het vervoer binnen dit gebied een geleidebiljet te worden aangevraagd bij de Prov. Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten (P.I.C.A.den. plaatselijken bureauhouder of het Provinciaal Bureau der V.B.N.A. (De provincie Zeeland heeft geen consumptiegebieden. 4. In verband hiermede wordt verwezen naar een afzonderlijke publicatie inzake het vervoer bin nen de vastgestelde consumptie- en productiegebie den en de vastgestelde grensstrook. 5. Vloor het overige wordt gewezen op de nog steeds van kracht zijnde bepaling, dat gedurende den geheelen Zondag en op werkdagen na 19 uur 's avonds en vóór 6 uur 's morgens alle vervoer van aardappelen verboden is, tenzij het gedekt is door een geleidebiljet, afgegeven door of vanwege de N.I.C.A. of de V.B.N.A. II. Voederaardappelen 1. Het bestemmen van aardappelen tot veevoe der, dan wel het verhandelen van aardappelen voor veevoederdoeleinden is verboden. 2. Dit verbod geldt niet alleen voor aardappelen boven 28 mm vierkantsmaat, doch voor alle aard appelen, dus ook voor kriel en uitschot, onverschil lig van welke kwaliteit dit is. 3. Ontheffing van het onder 1 genoemde verbod kan (schriftelijk) worden aangevraagd bij de Prov. Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zee land te Goes. in. Pootaardafl>pelen. 1. Het koopen van pootaardappelen van telers is tot nader order verbodeVi op grond van het Aardappelbesluit V.V.O. 1940, artikel/ 9, lid 2 en het N.I.C.A.-bestuursbesluit no. 6, artikel 5. 2. Ook het afleveren van pootaardappelen is verboden. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd' maakt bekend: De voorschriften, welke wederom van overheids wege voor oogst 1942 voor de bodemproductie wor den gegeven, zijn de volgende: le. De totale oppervlakte bouwland in Neder land moet onder de huidige omstandigheden niet verminderen. Daarom zal 't Verboden zijn in 194.2 grond, welke in 1941 als bouwland in gebruik was, te gebruiken als grasland, behalve wanneer een even groot op pervlak grasland «zordt gescheurd. 2e. De gewassen, welke op bouwland kunnen worden verbouwd', zijn te onderscheiden in 2 groe pen, n.l. a. gewassen, waarvan de teelt onbeperkt wordt toegestaan; b. gewassen, waarvan de teelt aan beperkingen onderhevig is. De teelt van andere gewassen is verboden. Ad a) Gewassen, waarvan de teelt onbeperkt is toegestaan, zijn: tarwe, rogge, gerst, boekweit, kor- relmais (zaadmais), ^toolzaad, erwten, boonen, vlas, kanariezaad, aardappelen (zoowel consumptie- als fabrieksaardappelen), suikerbieten, chichorei en hennep. Een gedeelte van deze gewassen behoort tot die, waaraan onze volksvoeding in de eerste plaats be hoefte heeft, n.l. tarwe, rogge, gerst, aardappelen en koolzaad. Uitbreiding van de teelt van deze ge wassen is dringend noodig. Ad b) De gewassen, welke aan beperking onder hevig zijn, zijp: Haver. Hiervan zal de totale oppervlakte voor elk bedrijf niet grooter mogen zijn dan 15 pet. van de totale oppervlakte, welke in 1942 als bouwland wordt gebruikt. 'Hierbij is dus ook begrepen het voor oogst 1942 gescheurde grasland. Bruine en gele mastend. Van deze gewassen zal een bepaalde oppervlakte worden toegestaan, noo dig voor binnenlandsch gebruik. Bruine mosterd zal echter alleen op contract mogen worden geteeld, terwijl gele mosterd slechts kan worden toegestaan als noodgewas. Voor de teelt van gele, zoowel als bruine mosterd is een teeltvergunning noodig. Het heeft geen zin reeds vroegtijdig een teeltvergunning voor gele mosterd a,an te vragen, daar deze teelt toegestaan Jzal worden, wanneer, door het mislukken van een tgewas, gele mosterd, het eenige gewas is. dat nog •kans van slagen heeft. Karwij. De teelt van karwijzaad is behoudens enkele kleine toewijzingen ten behoeve van de zaai zaadvoorziening,, slechts in beperkte mate op speciale vergunning van de landbouw-crisis-orga- nisatie^jffi.de provincie Groningen toegestaan. Uien. De teelt van uien is toegestaan aan die be drijven, welke in 1941 uien hebben verbouwd en voor ten hoogste die oppervlakte, waarvoor in 1941 een teeltvergunning is verleend. Ook voor deze teelt is een vergunning noodig. Land- en tuinbouwizaden. De teelt hiervan is slechts toegestaan op een door de landbouw-crisis- organisa,tie uit te reiken teeltvergunning. De teelt voor eigen ^rekening en risico door land bouwers van suikerbieten, voederbieten, koolrapen, stoppelknollen, gele en witte wortelen, Wester- woldscfa zaaigras en boterzaad voor zaad'winning is verboden. 'Deze gewassen mogen slechts worden verbouwd op contract. De teeltvergunning wordt dan aange vraagd door den kweeker-handelaar, met wien een contract is gesloten en die in het bezit is van een toewijzing van de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale. Het zal echtter eiken landbouwer toegestaan zijn in totaal ten hoogste 5 are te bestemmen voor de teelt van landbouwzaden voor eigen gebruik, zon der dat hiervoor een teeltvergunning behoeft te worden aan,gevraagd. Knol-, wortel- en groenvoedergewassen. De ge zamenlijke oppervlakte voederbieten, koolrapen, landbouwwortelen, groen te oogsten mais, merg- kool, klaver, lucerne, kunstweide en eventueel an dere groen te oogsten gewassen is per bedrijf be perkt tot de oppervlakte, welke in 1941 met die gewassen beteeld was. De landbouwer is echter vrij, wijzigingen aan te brengen in die gewassen onderling. Cj. Tot de verfboden gewassen behooren o.a: spelt, evene en blauwmaanzaad. 3e. Het afmaaien van onrijp graan met uitzon dering van groene mais is verboden. 4e. Wanneer de bedrijfsomstandigheden dit be slist noodzakelijk maken, kan de landbouw-crisis- orgarïisatie op advies van den productiecommissa ris ontheffing verleenen van de bovengenoemde be palingen. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat slechts in uitzonderingsgevallen b.v. wanneer door het mislukken van een gewas, of door zeer bij zondere bedrijfsomstandigheden uitvoering van de bovengenoemde bepalingen onmogelijk is uitzon deringen zullen worden toegestaan. Aanvragen voor d'eze vergunningen»moeten tijdig bij dó gewestelijke landbouw-crisis-organisatie wor den ingediend. Afwijkingen van de gegeven bepa lingen ten aanzien van de zomergewassen moeten vóór 1 Februari 1942 worden aangevraagd. Betreft het echter afwijkingen wegens mislukking van een gewas, d'aci kunnen deze aanvragen ook na dien datum worden ingediend, doch in elk geval zoo spoedig mogelijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2