B. V. G. LANDBOUWONDERWIJS. Voor en van onze Jongeren. in het longiweefsel en dan speciaal in de lffeine blaasjes waArin de luchtpijpjes uitkomen, achter blijft, waardoor dit weefsel op den duur uitgerekt wordt. Is het eenmaal zoover, dan zijn we feitelijk in een kring gekomen waar we in rond draaien. Want doordat de elasticiteit van het longweefsel ver mindert, wondt de lucht minder goed uit de longen uitgedreven en gaan deze nu heelemaal uitrekken. De dieren worden daardoor benauwder, gaai hoes ten en het longweefsel scheurt hier en daar stuk. De lucht komt dan als groote blazen in de long terecht, waardoor de dieren nog weer benauwder worden en het eind van het lied is, dat de koe dam pig wordt en daardoor natuurlijk veel van haar gebruikswaarde inboet, tenminste wanneer het dier al niet eerder gestorven of opgeruimd is. Het. hart heeft namelijk van de hierboven beschreven afwij kingen in de longen zeer veel te lijden en geeft het maar al te vaak op. Uit het bovenstaande volgt nu, dat het van veel belang zal zijn om de inwerking van de schadelijke oorzaak en dat is dus het gras van de ha^eide, zoo klein mogelijk te doen zijn, teneinde een ver- ergeren van de aandoening te voorkomen. Haal daarom een dier dat een te snelle ademhaling ver toont zoo spoedig mogelijk van de naweide af en zet het op stal of doe het in een oude weide of in een boomgaard. iDenk er echter om, dat loopen voor dergelijke dieren glad verkeerd is, ook mee het oogfop het hart. Vervoer ze daarom liefst per as of drijf ze zeer langzaam met lange rustpoozen. Natuur lijk zullen de veranderingen in de longen zoo spoe dig mogelijk behandeld moeten worden, willen ze niet verergeren. Raadpleeg daarom zoo spoedig mogelijk een veearts. Houdt verder de andere dieren goed in de gaten, want meestal blijft het niet bij een enkel ziektegeval, maar treden er na verloop van tijd meerdere op. Het direct verwijde ren van verdachte dieren van de naweide voor komt dan echter in de meeste gevallen veel narig heid. Een paar dagen in een oude weide of op stal op hooi, maakt dan dat ze na enkele dagen weer opgeknapt zijn. Nadruk verboden. R. DE LANDBOUWHUISHOUDSOHOOL TE SCHOONDIJKE. De Landbouwhuishoudschool te Schoondijke be gint haar voltooiing te naderen. Tegen half Sep tember zal zij haar deuren openen. Schoon hier in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen destijds de eerste landbouwhuishoudcursus gegeven werd dit zal ongeveer dertig jaar geleden zijn is er dus nogal eenige tijd mee heengegaan eer de school tot stand kwam. Het heeft weinig zin over de oorzaken daarvan te gaan uitweiden. Belangrijker is het te kunnen vaststellen, dat men ook in ons Landje van Cadzand, wat de ont wikkeling der vrouwelijke jeugd betreft, met zijn tijd mee wil. De groote belangstelling voor de land- bouwhuishoudcursussen, zooals we deze hier tot heden hebben gekend, is daarvan een treffend ge tuigenis. Geen wonder dan ook, dat een toenemende be hoefte ontstond aan een royalere huisvesting en een outillage, meer in overeenstemming met de eischen die tegenwoordig aan degelijk huishoudonderwijs worden gesteld. Een gelukkige omstandigheid was? dat het oude openbare schoolgebouw te kpop kwam en' dit met vermijding van elke 'luxe tot een flinke, moderne huishoudschool kon worden omgebouwd. De nieuwe school dan omvat drie lokalen, .w. een speciaal naai-lokaal, een lokaal voor de ge wone lessen en een modern ingerichte keuken, naar Deensch model, waar de leerlingen afzonderlijk of in groepjes van twee koken. Diverse moderne appa raten staan haar ten dienste, terwijl overal stroo- mend water aanwezig is. Groote stalen ramen zorgen voor een zee van licht en lucht en om het verblijf zooveel mogelijk te veraangenamen, zijn de wanden in frissche moderne kleuren gehouden. Ver der geven de lokalen uitzicht op een flinken tuin, die de verfraaiing van het geheel en de rust rondom de school nieJL weinigten goede zal komen. Ook aan de zorg voor het onderwijs is alle aan dacht besteed, waar dit aan vijf bevoegde leer krachten wordt toevertrouwd. We gewaagden reeds van de groote belangstel ling, die de laatste jaren in onze streek voor het landbouwhuishoudonderwijs aan den dag is gelegd. We wochten dus verwachten, dat een flink aantal leerlingen voor de nieuwe school zou komen op dagen en het is ons een voldoening te kunnen mel den, dat we in de door ons gekoesterde verwach tingen daaromtrent niet beschaamd zijn: voor den tweejarigen cursus, jongste afdeeling (aansluiten de op de lagere school) is zelfs maar één plaats meer open; voor den tweejarigen cursus voor oudere meisjes (minimum leeftijd 16 jaar) zijn nog slechts 6 plaatsen beschikbaar en idem voor den éénjarigen vervolgcursus voor gediplomeerden land bouwhuishoudcursus. Waar we weten, dat verschillenden zich nog moe ten aanmelden, raden we dus belanghebbenden aan, met hun aangifte spoed te betrachten. Men bedenke: Die eerst komt, die eerst maalt! 'Hoe de verschillende onderwijsprogramma's zijn ingericht, is naar we meenen onder belanghebben- den voldoende bekend gemaakt. We zullen er daarom alleen nog dit van vermelden, dat ze op aanvrage gaarne door de Landbouwschool te Schoon dijke worden toegezonden, waar eiken werkdag in lichtingen te verkrijgen zijn en leerlingen aange nomen kunnen worden tot uiterlijk 9 Augustus a.s. HET C/RED IET DER AGRARISCHE ONDERNEMING. HE. Na pnze (opmerkingen over het crediet in het algemeen, willen w,e thans eens bespreken de cre- dietbehoefte Vaïï den landbouw. In de eerste plaats willen we ide (vraag onder het oog zien, of een afzonderlijk Landbouwcredietwezen rede'n van bestaan heeft. Deze vraag" doet eenigs- zins eigenaardig aan, nu we een zoo uitgebreid net van Landlb o u w c redie tins tel 1 i nge n1 bezitten. Toch willen we aan deze vraag aandacht schenken. Reeds in 1911 kwam de Staatscommissie Westerv dijk, waarvan) de overleden Gronin'gsche hoog leeraar Bordewijk secretaris was, tot de conclusie, „het Landbouwkrediet heeft binnen det lijst van het geheel eedjet ©en eigen plaats". Tot dezelfde concluise komt ook v. d. Marck in zijn bekende werkje oVer de Boerenleenbanken. Vooral het rapport der genoemde 'Staatscom missie is zeer goed gedocumenteerd. Ook van andere zijde is echter onderschreven, dat het land- bouwcrediét een afzon'dérijke regtling. behoeft. Dr. Westerman schreef reeds in 1919: ,)Het liet zich begrijpen, dat de banken, wier „geheele aa'ndacht op d'e bevordering 'van den han del en het steun Verleenen aan' de eveneens in een „tijdperk van opkomst verkeerende industrie was „gericht, er weinig voor gevoelden om haar kapita len te versplinteren over een onnoemelijk aantal „kleine boerenbedrijven, wier uitbreiding en toe komstkansen door d'e aanwezige oppervlakte „grond aan1 betrekkelijk enge grenzen waren ge- konden en bij wie het voortdurende gevaar was te „duchten, dat dé voorgeschoten- bedragen ten- „gevolge van misoogsten of aanzienijke prijsdalin gen voor geruimen tijd' zouden blijken te zijn vast gelegd', zonder dat de mogelijkheid gegeven was „het aldus verstrekte kapitaal door een publieke „uitgifte wéder terug te erlangen. Daarbij' kwam, „dat ook den duur van het productieproces in den „landbouw der banken niet de noodige waarborgen „Ron geven voor een behoorlijken omzet op°de „rekeningen, zoodat het landbouwcrediet, zelfs „met hypothecaire dekking voor het bestaande „.bankbedrijf weinig aantrekkelijks kon hebben". (De concentratie in het Bankwezen, pag. 271.) Westerman, komt d'an verder tot d'e conclusie, (dat hieruit logisch voortVloefide eeA afzonderlijke regeling van het landbouwcrediet. De landbouw was dus te klein, te riskant én -te we'iniig Winstgevend om door de 'algemeene bank in haar credietbe'hoefte te worden, voorzien, i 'Ook Prof. Minde rhoud 'komt in zijn werkje' .Landbouw-coöperatie in Nederland" tot gelijke ponclusie (blz. 22). Hét blijkt dus wel, dat de landbouw ook ten aan zien Van het crediétVraagstuk een bijzondere plaats .inneemt. Enkele Verschilpunten willen we hier noemen. i In de eerste plaats overweegt in den landbouw heel sterk de behoefte aan Grondcred'iet. De land bouw vordert een Veel grooter ged'eelte vani het totale grondoppervlak dén handel en industrie. In den tuinbouw is dit, hoewel in mindere ma-te, ook |het geval. Voor den aankoop van den grond zullen .beidé dus behoefte -hebben aan crediet op langen .termijn. Juist déze behoefte aan grondcrediet is .oorzaak, dat in de agrarische onderneming het hypothecaire crediet zulk een Igroote rol speelt, Wel is oök op dit terrein een goed geregeld pachtwezen van Zeer groote- beteekenis, maar dit jkan het oredietvraagstuk niet geheel oplossen. Een tWeede verschil ligt in, -het géheel bijzonder productieproces der agrarische onderneming- De omloopsnelheid van -het kapitaal is veel geringer ,en in verhouding daarmee de gemiddelde duur van het crediét veel boo'ger, dan' bij' handel en industrie. Zet b.v. een handelaar zijn gemiddelden voorraad product eens per [maand en alzoo 12 maal per jaar ,om, voért de fabrikant door verbetering zijner machines en eenige uitbreiding zijner fabrieken zijn productie tot het dubbele of nog verder op, de landbouw kan dit niet. Meestal' wordt een jaar ge- .vorderd voor het prodbet is Verkregen en verhan deld. Het groeiproces is volkomen afhankelijk van ,de natuur en als regel kan de landbouw niet mee1- dan één product per jaar verkrijgen. In den tuin bouw. is dit eenigszins anders, maar toch is ook hier eén principieel verschil met de industrie. De' agrarische onderneming heeft dus een bij- .zonJdere credietbe'hoefte, welke ook een bijzondere regeling vereischt. Deze regeling is verkregen op verschillende wijze. Het grondcrediet wordt verkregen onder hypothecair verhand ien -het bedrijfscrediet via de .Boerenleenbanken. Nu is déze regeling van het landlbouwcrediet- wezeni maar niét als bij tooverslag vefkregen. Er aan voorafgegaan is een periode waarin' de land bouw met zeer vele moeilijkheden te kampen had. Meermalen waren de landbouwers overgeleverd aan allerlei minderwaardige praktijken van winke lier of hanldfelaar, die van hun'-financieel moeilijk- (positie misbruik maakten. In het 'rapport der Staatscommissie-Westerdijk wordt gewezen op ge dwongen winkelnering en woekerrente. Ook de z.g. zaakwaarnemers hebben in die periode veel kwaad gesticht. Vrijgevig in het verstrekken van credie- >ten, geenl hooge eischen wat de waarborgen be treft, zoolang nog h$,t contract -niet geteekend' was. Had echter eenmaal de zaak zijn beslag, dan keer den de rollen om en door sluw opgestelde conty-av.- tten was dé boer aan handen) ten voeten gebonden. v. d. Marck noémt in zijn werkje enkele tref fende voorbeelden van het optreden dezer heeren. Hooge rente en 20 provisie, rente, welke ieder jaar met 1 toenam en waarbij het 'crediet alleen in zijn geheel aflosbaar was, zoodat de boer, die hiervan gebruik maakte en wien gedeeltelijke af lossing verboden was, geheel w^i'd uitgeknepen. Ook van de gedwongen winkelnering zijn frapante staaltjes bekend. Dit alles heeft geleid tot een regeling van het landbouwcredietwezen, zooals wé die thans .keninen. In een volgend artikel willen we hierover nog een en ander behandelen. OOST. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De leden worden beleefd verzocht om de boeken van onze leesbibliotheek zoo spoedig mogelijk, in te leveren ter controle, bij den heer H. de Vrieze te Terne,uzen. DE C.-OOMMIS'SIE. MEDEDEELING. Wegens plaatsgebrek moesten verschillende stuk ken worden uitgesteld tot het volgende nummer. AFD. SEROOSKERKE (W.) EN OMSTREKEN DER Z. J. L. Op Zaterdag 12 Juli maakte bovengenoemde ver- eeniging een excursie naar Schouwen-Duivelanó. 's Morgens om 6.30 uur vertrokken wij van Seroos- kerke. Het weer sclheen ons bijzonder mee te wil len werken, want de regenwolken waren van de lucht verdreven, wat aan den eenen kant jammer was, maar voor ons kwam het goed van pas en de zon scheen vroolijk. Om half nege'n kwamen wij in Wolf aartsdijk aan, waar we nog een kwartiertje konden rusten. De Provinciale boot bracht ons over de Ooster- schelde naar de haven van Zierikzee, waar we om 10 uur arriveerden. Hier werden we verwelkomd door drie bestu.usleden van de Afd. Zonnemaire. Nadat we onzen doröcht geleschl hadden, reden we naar 't bedrijf van den heer J. Koopman bij Zie rikzee. Op dit uitgebreide bedrijf worden landbouw, veeteelt en fruitteelt beoefend. Nadat wij 'n kijkje genomen haddein bij de nieuwe variëteit aardappe len, Koopman's blauwe, en de verschillende soorten bruine boonen, bekeken wij de beste stamboekkoeien van den heer Koopman, waarna we de verschillende gewassen beoordeelden. Na nog een bezoek ge bracht te hebben aan de boomgaarden en de be drijfsgebouwen, namen we afscheid van de familie Koopman, die ons zoo gastvrij het bedrijf liet be zichtigen. Wtf willen dan ook van deze plaats den heer Koopman bedanken voor al het mooie en leer zame, dat wij bij hem te zien kregen. Daarna bezochten wij het proefveld van de oud- landbouwcursisten „Blijvend contact", gelegen aan den straatweg tijsschen Capelle en Zierikzee. Door enkele leden van deze vereeniglng werden we rond geleid en ingelicht. Er lag een tarweproef Juliana, met 3 stamnumm^rs in drievoud; een erwtenproef tusschen Org. Mansholt's (Gekruiste extra korte groene erwt en Zelka Schokkers in tweevoud; een uienproefveld; een suikerbietenproefveld en een proef van oude landras bruine boonen met Ceka bruine boenen in viervoud en verschi-llénde aard appelveldjes. We fietsten daarna naar Schuddebeurs, waar we de knap hongerige magen vulden en verkoeling zochten in de boschrijke omgeving. Van hier ging de tocht naar Dreischor, waar we een tarvverassen- proefveld bezichtigden van den hèer C. J. M. Klompe. Vervolgens naar Zonnemaire, waar we een proef veld te zén. kregen van erwten- en boonenrassenl van den heer P. S. Vis. Ook de nieuwe bedrijfs gebouwen van den heer Vis werden in oogenschouw genomen. Vooral de modern gebouwde en van alle gemakken voorziene schuur werd bewonderd. In middels was het 6 uur geworden en werd het tijd om dén kant van Zierikzee op te fietsen. Te Schuddebeurs gebruikten we het avondeten en waren wij een uurtje gezellig bij elkaar. Onder een vroolijke stemming reden we naar Zierikzer waar we om 8 uur moesten zijn voor de boot. Na een hartelijk afscheid en een tot wederzien, waarhij we den wensch uitspraken, ook de Schor,vensche Z.J.L.-ers eens op Walcheren te mogen o.itvr en, stoomden we de haven uit. Om half tien wa we op Zuid-Be velandschen bodem en na een fie d ht van een paar uur kwamen we op enze eigen ;i- an aan. We kunnen met genoegen op dezen dag Mg zien en kunnen gerust zeggen, dat deze e: 'e, met hulp van onze Schouwensche vrienden, k namens onze afdeeling nog hartelijk wil be y uitstekend geslaagd is. De secretaris, L. FRAI

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7