Redactioneel Gedeelte NOTULEN Jaaroverzicht AKKERBOUW. latere vestiging als zelfstandig boer op een pacht bedrijf. Geen enkele toezegging kan thans echter nog worden gedaan, dat de pioniers in de gelegen heid zullen worden gesteld later als pachter op te treden. Alleen jonge boeren tusschen 18 en 40 jaar kun nen voor plaatsing in aanmerking komen. Zij kun nen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot de Directie van de Wieringermeer te Alkmaar, Post bus 43, alwaar een aanvraagformulier voor tewerk stelling verkrijgbaar is. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat landarbeiders voor den Noordoostpolder uit sluitend via de Rijksarbeidsbureaux worden aan genomen, alwaar deze categorie van werknemers tzioh alleen kan aanmelden. Van de Algemeene Vergadering der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, gehouden op Woensdag 16 Juli 1Ö41, des voormidda^s te 11 uur, in de vergaderzaal van den heer J. C. Krijger te Goes. Voorzitter: de heer Mr. P. Dieleman; wnd. Secre taris: de heer Ir. J. Versteeg. Aanwezig zijn ongeveer 200 personen, waaronder 48 vertegenwoordigers van 36 afdeelingen. De VOORZITTER opent de vergadering en heet allen welkom, in het bijzzonder de leden van Ge deputeerde Staten, de heeren Stieger, Goossens en Philipse, den heer Boudewijn, spreker van dezen morgen en den heer Ir. Droogendijk, als vertegen woordiger van den wnd. Directeur-Generaal van den Landbouw, en deelt mede, dat bericht van verhindering-is ingekomen van de heeren C. Zwa german, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot en het college van B. en W. van Goes. Notulen. De notulen van de algemeene vergadering van 4 December 1940 worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Verslag van de Commissie voor het nazien van de rekening der Z. L. M. over 1940. De VOORZITTER geeft het woord aan den heer J. J. v. d. Maas, die verslag uitbrengt over het onderzoek der commissie naar den financieelen toestand der Maatschappij. De heer v. d. MAAS brengt het volgende ver slag uit: De financieele commissie, tevens belast met het nazien van de rekening over het jaar 1940, bestond uit de heeren Aug. Borm te Graauw, J. J. v. d. Maas te Wïssenkerke en J. E. van Gorsel te Tholen. Een vergadering werd gehouden op Maandag 14 Juli 1941, ten kantore der Z. L. M., teneinde de rekening over het jaar 1940 te contröleeren. Afwezig waren de heeren Aug. Borm en J. E. van Gorsel, welke laatste met kennisgeving. De rekening werd door mij nagezien en in orde bevonden. De exploitatierekening sluit met een goed slot van 176,33. Vanwege het groot aantal posten 'is het niet mogelijk alle bescheiden met de betreffende boe- kingsposten te vergelijken, zoodat uit verschillende rekeningen een aantal posten zijn genomen, welke met de bescheiden zijn vergeleken en op de juiste wijze bleken te zijn verantwoord. Ook de saldi der verschillende rekeningen werden vergeleken en accoord bevonden. Op grond van dit onderzoek ben ik vain meening, dat de overgelegde balans per 31 December 1940 en de exploitatierekening over 1940 een juist beeld geven van den toestand der Maatschappij en geeft de Algemeene Vergadering gaarne in overweging, deze rekeningen te willen vaststellen en den Pen ningmeester te 'dechargeeren. Ten aanzien van de exploitatierekening zij nog opgemerkt, dat het te voorzien is, dat in de toe komst de baten belangrijk zullen verminderen, het welk zijn oorzaak vindt in vrij groote verschuivin gen der Maatschappij, terwijl bovendien vaststaat, dat enkele uitgaven niet onbelangrijk zullen strj- gen in de bezittingen der Maatschappij, terwijl bovendien vaststaat, dat enkele uitgaven niet onbe langrijk zullen stijgen, zoodat er o.i. middelen die nen te worden beraamd om te voorkomen, dat in de toekomst de exploitatierekening nadeelige saldi zal opleveren en geeft het Dag. Bestuur in óver weging, hiervoor de noodige maatregelen te nemen. De VOORZITTER zegt den heer v. d. Maas, als vertegenwoordiger van de conimissie, dank voor het uitbrengen van het verslag en voor het nazien der rekening. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, de rekening goed te keuren en den penningmeester te dechargeeren van het door hem gehouden beheer. Jaarrede van den Voorzitter. ((Deze rede is reeds in ons nummer van 19 Juli opgenomen.) Jaaroverzicht door den Voorzitter. (Zie hiervoor het vorige, dit en volgende num mers.) Vervolgens geeft de VOORZITTER het woord aan den heer. C. Boudewijn, Directeur van hét R. V. O. Kunstmestdistributiebureau. ■(De rede van den heer Boudewijn is reeds in ons vorig nummer afgedrukt.) (Wordt vervolgd.) van den Voorzitter, gehouden te Goes op de Algemeene Vergadering der Z. L. M., op Woensdag 16 Juli 1941. II. Algemeene tweejarige tuinbooVwqurLHiissenKa- pelle-Biezelinge (14); Kloetinge (22); Krabben- dijke (22); Middelburg (9); Oosterland (20); Ril- land-iBath (13); Rilland-Bath (9) derde jaar. Éénjarige lawlbo*rvveursussen voor volwassenen. Middelburg in landbouwboekhouden (25). Cursussen in hoefbeslag. Te Oostburg werd het tweede gedeelte van den tweejarigen cursus ge geven (8) Cursussen in paardenkennis. Te Middelburg werd een cursus in paardenkennis gegeven (22). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal leerlingen aan.) Uit deze gegevens is op te maken, dat de Z. L. M. weer gedaan heeft wat ze kon om het onderwijs te brengen, daar waar dit noodig is. Ondanks de ver duisteringsmoeilijkheden is toch een behoorlijk aan tal cursussen gegeven. Dit stemt tot verheuging, al is dit geen voldoe ning. Immers zijn er nog veel te veel jongens die in de wintermaanden door deze gelegenheid heel wat meer kennis zouden kunnen vergaren. Laten deze zich toch reeds nu al tot een land- of tuin- bouwonderwijzer wenden en zich als leerling op geven voor een in den a.s. winter te houden land- of tuinbouwcursus. Men begint meer en meer doordrongen te worden van de -noodzakelijkheid zich* een goede dosis land en/of tuinbouwkennis eigen te maken. De inrich tingen van onderwijs, die op dit gebied in Zeeland bestaan, n.l. de Rijkslandbouwwinterscholen en de lagere landbouwscholen worden thans druk bezocht. 1-and.hmüwhuishoiudonderwijs. Ook het onderwijs voor meisjes heeft nog steeds de volle belangstelling der Z. L. M. De plannen voor den bouw van land- bouwhuishoudscholen te Terneuzen en Schoondijke zijn ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden verder uitgewerkt en ter goedkeuring aan het Departement gezonden. Voor beide rcholen is toe stemming voor den bouw gegeven, zoodat tot aan besteding kon worden overgegaan. In Terneuzen zal een geheel nieuw gebouw worden gesticht, waarvoor het bouwterrein aan de Leeuwenlaan reeds vroeger was aangekocht, In Schoondijke is een bestaand schoolgebouw van de gemeente over genomen, hetwelk tot landbouwhuishoudschool. zal worden verbouwd. Met de drie reeds bestaande schoolgebouwen wordt dit aantal dan tot vijf uitgebreid, zoodat behalve voor Walcheren en Zuid-Beveland binnen korten tijd de overige deelen van Zeeland een be hoorlijke inrichting zullen hebben voor het Volgen van landbouwhuishoudonderwijs. Er zullen dan scholen zijn gevestigd in Zierikzee, Tholen, Kortgene, Terneuzen en Schoondijke. Het is onze overtuiging, dat deze scholen van groot nut zullen kunnen zijn voor de geheele plattelandsbevol king van Zeeland. Naast het onderwijs aan de scholen worden nog een drietal ambulante cursussen gegeven, n.l. in Schoondijke, Nisse en Koudekerke. De belangstelling voor het landbouwhuishoud onderwijs is in het algemeen bevredigend, alleen in Tholen en Kortgene is dit anders, hier moet moeite worden gedaan om de klassen aan deze school behoorlijk te bezetten. Het onderwijs werd tengevolge van den oorlog eenigen tijd onderbroken, maar is op vrijwel alle plaatsen in de maand Juni hervat kunnen worden, behalve in Kortgene waar het gebouw voor mili taire doeleinden was gevorderd. Belangrijke schade werd aan onze gebouwen niet geleden. Alleen van de inventarissen te Schoon dijke, Koudekerke en Kortgene is een gedeelte ver loren gegaan, hetwelk aan de bevoegde instanties is opgegeven. In Zierikzee was het schoolgebouw ingericht als hulpziekenhuis. Aan de school te Zierikzee waren de hieronder genoemde leerkrachten verbonden, t.w.: Mej. C. N. van Liere, leerares-leidster, mej. C. M. Voerman, leerares Na., mej. L. H. S. Biermasz, leerares stofversieren tot 1 Sept., op welken datum genoemde leerares wegens huwelijk ontslag heeft gevraagd, mej. iM. van Lubeck, leerares Na., mej. G. G. iSikkens, leerares N XIX, mej. F. de Kat. leerares Na. en mej. O. C. M. M. Barends, leerares in kinderverzorging en -opvoeding. Verder de heerén W. iP. |L. Bakker, N. A.' Quist en C. A. Breetvelt, die de land- en tuinbouwvakken, alsmede het algemeen vormend onderwijs verzorgden. Het aantal leerlingen aan deze school is zeer bevredigend. Het schooljaar loopt van 1 Oct.30 Sept. In het tijdvak 1 Jan.30 Sept. waren de volgende leerlingen ingeschreven: 1 le klasse 2-jarige cursus met 16 leerlingen en 18 lesuren per week. 1 ,2e klasse 2-jarige cursus met 19 leerlingen en 17 lesuren per week. 1 3e klasse 3-jarige cursus met 18 leerlingen en 13 lesuren per week. 1 le klasse 2-jarige cursus met 16 leerlingen en 12 lesuren per week. 1 2e klasse 2-jarige cursus met 18 leerlingen en 12 lesuren per week. Tijdvak 1 Oct.31 Dec.: 1 le klasse 2-jarige cursus met 19 leerlingen en 18 lesuren per week. 1 2e klasse 2-jarige cursus met 16 leerlingen en 17 lesuren per week. 1 le klasse 2-jarige cursus met 19 ieerlingén én 11 lesuren per week. 1 2e klasse 2-jarige cursus met 15 leerlingen en 11 lesuren per week. 1 klasse ljarige cursus met 16 leeHingen en 8 lesuren per week. Voorts werden gegeven 1 acht-maands cursus met 19 leerlingen per week en 2 avondnaaicursussen met 7 leerlingen en 2% lesuur per week, 2 middag naaicursussen met 38 leerlingen en 2y2 lesuur per week en 1 kookcursus met 18 leerlingen en 2y2 lesuur per week. In Tholen waren werkzaam: Mej. J. A. Kome, leerares-leidster, mej. M. van Lubeck, leerares Na., mej. E. Boon, leerares L.O. en den heer A. P. Bil, land- en tuinbouwonder- wijzer. Het schooljaar loopt van 1 Mei—30 April. Het aantal leerlingen bedroeg van 1 Jan.30 April: 1 le klasse 2-jarige cursus met 14 leerlingen en 18 lesuren per week. Van 1 Mei31 Dec,: 1 le klasse 2-jarige cursus met 15 leerlingen en 18 lesuren per week. 1 2e klasse 2-jarige cursus met 14 leerlingen en 17 lesuren per week. Voorts een 1-jarige cursus met 14 leerlingen en 8 lesuren per week. Zooals reeds hierboven is opgemerkt, kon het aantal leerlingen aan deze school veel grooter zijn. Wij wekken dan, ook alle hiervoor in aanmerking komende meisjes op, kennis van onze leerplannen te nemen, waaruit zal blijken dat een cufkus voor allen van groot nut zal kunnen zijn. (Wordt vervolgd. RASSENKEUZE WINTERGEWASSEN HERFST 1941. Eerste Bericht. Koolzaad. Wanneer we de in ons lacid in den loop der jaren beteelde oppervlakte koolzaad overzien, komen we tot het volgende beeld: gemiddeld aantal hectaren 1861/70 23.117 1871/80 12.690 1881/90 7.655 1891/1900 4.701 1901/10 3.047 1911/20 2.767 1921/30 2.097 1931/38 1.973 Hieruit blijkt, dat in de zestiger jaren de kool zaadteelt een belangrijke plaats innam in onzen landbouw. De verbouw is geleidelijk ingekrompen tot ongeveer 2000 ha gemiddeld in de jaren 1931/38. De teelt bleef in Groningen, Noord- en Zuid-Holland en Noord-iBrabant van eenige beteekenis, daarna kunnen nog Friesland en Gelderland worden ge noemd. In de overige provincies werd slechts zeer sporadisch een perceel koolzaad aangetroffen. De koolzaadverbouw in Nederland is geheel ge baseerd op Mansholt's Hamburger koolzaad, dat in 1895 werd geselecteerd uit handelszaad van een Hamburger firma. Het ras werd in 1899 in den handel gebracht eni heeft de ouderwetsche land- rassen gein eel verdrongen. Mansholt's 'Hamburger koolzaad onderscheidt zich door egaal kort stroo, bleekgele bloem en vroege rijping. De korrel is vrij klein, het op brengstvermogen zeer goed. Onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de koolzaadteelt van overheidswege sterk wordt ge stimuleerd, zou het van belang zijn de beschikking te hebben over rassen, die b.v. laat zaaten goed verdragen of wel, die neg eerder of later rijpen dan het thans verbouwde ras. Sedert eenige jaren zijn een tweetal Duitsche rassen in beproeving, het eene is gekweekt door C. Janetzki te Schneidenburg, het andere door Dr. H. Lembke te Malchow. Naar het zich laat aanzien, zal Janetzki's koolzaad hier te lande geen toe komst hebben wegens het slappe stroo. Een bete ren indruk heeft Lembke's koolzaad gemaakt. Dit ras verschilt in veel opzichten van Mansholt's Hamburger. Tijdens den winter zijn de planten van Lembke's koolzaad kort en gedrongen, ze ontwik kelen zich tot een krachtig, forsch, iets wild en onegaal gewas, dat ongeveer 30 cm langer wordt dan Hamburger. Lembke's koolzaad bloeit wat later, (beeft donkergele bloemen en rijpt tenslotte 4 a 5 dagen na de Hamburger. In overeenstemming met het s£orsche gewas zijn de hauwen groot van stuk, terwijl de eveneens groote zaden op het oog van uitstekende kwaliteit zijn. Ook de opbrengst lijkt goed te zijn. Beproeving in de practijk op be perkte schaal kan worden aanbevolen. De iets latere rijping kan bij uitbreiding der cultuur voor de indeeling van de oogstwerkzaamheden van be lang zijn. In een volgend bericht hoop ik iets meer over de opbrengst en het oliegehalte te kunnen mededee- len; tevens zal dan worden bekend gemaakt of het ras in de Rassenlijst voor landbouwgewassen wordt opgenomen. Het origineele zaad van Lembke's koolzaad, dat

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 5