MRD-BRABANTSCtlE IfVIN LANDBOUW Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. BEZWAARSCHRIFTEN VEELEVERING EN TOEWIJZING RUNDEREN. Daar verondersteld mag worden, dat thans iedereen in het bezit is van zijn aanslag verplichte veelevering, alsmede de toewijzing runderen boven 1 jaar per 1 Dec. 1941 en voldoende gelegenheid gegeven is eventueele bezwaren daartegen kenbaar te maken, wordt de aandacht erop gevestigd^ dat alle bezwaarschriften, welke na 7 Aug. a.s. den Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant be reiken, niet meer in behandeling zullen worden ge nomen. Degenen, die vóór dien datum een bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen erop rekenen, dat de be handeling daarvan in handen is gesteld van een speciaal daarvoor aan te wijzen corm. lissie, zoo dat tezijinertijd hieromtrent nadere mededeelingen zullen worden gedaan. LEVERING LOOPVARKENS. Varkenshouders, die in de maand Augustus loop- varkens zullen leveren aan de N.V.C., moeten er voor zorgen, dat de contracten op de leverings plaats door een erkend handelaar wordeninge leverd. Zij, die nog niet in het bezit zijn "van een leve ringscontract, kunnen dit aanvragen bij den plaat selijk bureauhouder. De handelaar mag voor zijn bemoeiingen bereke nen 0,50 per varken, benevens de werkelijk in verband met de levering gemaakte kosten. De uitbetaling geschiedt aan den handelaar, die de netto-opbrengs met de leveranciers verrekent. fBEWlAARLOONVERGOEDING AAN TELERS VOORAKKERBOUWPRODUCTEN OOGST 1941. Wij verwijzen hiervoor naar het betreffende be richt onder de rubriek Voedselvoorziening Zeeland. - KUN STMESTTOEW UZI NGEN. Reeds is een aanvang gemaakt met het verzen den f van kunstmesttoewijzingen voor het 3e be mestingsjaar aan de Plaatselijk Bureauhouderv.. Tegelijkertijd bij deze verzending wordt door den Prov. Voedselcommissaris, afd. Kunstmest, te Til burg aan den verbruiker een berichtkaart gezon den om binnen 14 dagen de toewijzing bij oen Plaatselijk Bureauhouder af te halen, anders wordt de toewijzing naar Tilburg teruggezonden. Deze berichtkaart moet bij het afhalen worden medegebracht en geteekend voor ontvangst bij den Plaatselijk Bureauhouder worden achtergelaten. Zonder deze berichtkaart kan men de toewijzing niet in ontvangst némen, waarom verliezen moet worden voorkomen. Op deze berichtkaart staat behalve de grootte der toewijzing, aantal en soort zegels, ook het te betalen retributiebedrag. De zegels moeten bij ont vangst gecontroleerd worden, daar een latere reclame niet meer kan worden behandeld. In ruil voor de per 15 Mei ingeleverde stikstof zegels van het 2e bemestingsjaar, worden déze week aan den Plaatselijk Bureauhouder verzonden, waarvan de verbruiker speciaal bericht ontvangt. Bij de gewone toewijzing is voorts een kaart in gesloten, waarop duidelijk vermeld staat, hoe U met de ontvangen kunstmesttoonnen moet handelen om daarop kunstmest te kunnen betrekken. Men leze en beware deze kaart zorgvuldig en men ge lieve ook te handelen naar de daarop vermelde richtlijnen. Verder zij er op gewezen, dat indien een grond gebruiker gedurende het seizoen 1941/'42 het be drijf of gedeelte van het bedrijf, waarvoor hem een kunstmesttoewijzing is verstrekt, verlaat, de kunst- mestbonnen, eventueel het ontvangstbewijs, dat men voor ingeleverde bonnen bij den handelaar van hem heeft ontvangen, of de reeds ontvangen en nog niet uitgestrooide kunstmeststoffen, aan den opvolgenden grondgebruiker moet worden overge geven. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat, wanneer een aanvrager, van de nieuwe toewijzing nog kunstmest moet gebruiken, op de nu te ver bouwen stoppelgewassen, hij daarvan per brief kaart aan de Afd. Kunstmest bericht kan geven, met vermelding: Bemesting Stoppelgewassen". In verband met het groote aantal aanvragen is het anders niet mogelijk alle toewijzingen nog tijdig voor de bemesting van stoppelgewassen te be handelen. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat thans tot nader order, voor stikstof en phosforzuur de met 1 gemerkte bon en voor kali de met 1 en 2 gemerkte bonnen geldig zijn. OPSLAGHOUDERS KOOLZAAD. Hierdoor wordt bekend gemaakt, dat dgor het bestuur van de Prov. Inkoopcentrale van Akker bouwproducten voor Noord-Brabant alsnog zijn aangewezen voor den opslag van koolzaad de na volgende opslaghouders Fa. Getor. Knook te Klundert, Fa. P. Overwater te Wieldrecht (tevens droog- inrichting) Voor levering van koolzaad bij de fa. Gebrs. Knook te Klundert dienen de landbouwers een aan- vrage-vervoerbewijs in te dienen bij den heer P. Verhagen, A 77 te Fijnaart en voor levering bij de fa. P. Overwater te Wieldrecht bij den heer H. Groeneveld, A 180 te Nieuwendijk. Nogmaals wijzen wij de landbouwers erop, dat bij hét indienen van een aanvrage-vervoerbewijs tevens dient te worden vermeld het nummer waaronder zij bij de L. C. O. voor Noord-Brabant zijn georga niseerd. Aanvrage-vervoerbewijzen waarop deze gegevens niet voorkomen, kunnen, niet in behande ling worden genomen. Verder is gepubliceerd, dat de C. H. V. te Zeven bergen beschikt over een drooginrichting voor koolzaad. Gebleken is, dat deze inrichting niet voldoet aan de gestelde eischen voor het drogen .van koolzaad, waarmede de telers dus terdege- rekening dienen te houden. VERZEKERING SLACHTVEE. Met ingang van Maandag 28 Juli 1941 is bij de Ned. Veehouderijcentrale de mogelijkheid openge steld tot het verzekeren tegen verborgen gebreken van runderen, kalveren en schapen, welke voor de slacht aan haar worden geleverd. De premies, welke den leveranciers in rekening (worden gebracht zijn als volgt vastgesteld: a. voor runderen die geclassificeerd zijn in: klasse AA en A 2, klasse B 2, klasse C ƒ3, klasse D ƒ5, b. voor vette kalveren 0,40 voor graskalveren 0,75 voor nuchtere kalveren 0,20 c. voor schapen 0,25 'Alle reeds bestaande bepalingen betreffende de verzekering tegen verborgen gebreken, zijn hier mede vervallen. Voor wrakke (afwijkendé) runderen, kalveren of schapen, wordt geen verzekering tegen verborgen gebreken afgesloten. Onder wrakke slachtdieren zijn te verstaan, kennelijk chronisch zipke of acuut (subacuut) zieke dieren, die echter niet in onmid dellijk dreigend levensgevaar verkeeren, doch waar van de gezondheidstoestand zoodanig is en/of de economische Waarde in die mate is verminderd, dat ofwel in het belang van het dier, ofwel in het belang van den eigenaar, ofwel in het algemeen belang, tot slachten wordt besloten. VERBOUW VAN STOPPELKNOLLEN. Eejiige resultaten vjan de stoppelknollen- proefvielden in Westelijk Noord-Brabant in het jaar 1940. \Nu de tijd van den zaai van stoppelknollen nadert, kaai het van belang zijn eenige resultaten mede te deelen, welke verkregen zijn met de stop- pelknollen-proefvelden, welke in 1940in Westelijk Noord-Brabant aangelegd werden. Het vorig jaar werd n.l. een vrij 'groot aantal proefvelden met dit belangrijk stoppelgewas aan gelegd, ten einde onze kennis van de groeivoor- waarden en den invloed hiervan op de productie van droge stof en eiwit door dit gewas, te vergrooten. De resultaten, welke deze proefvelden 'hébben op geleverd zijn echter nog te onvolledig om hier^thans reeds geheel te worden medegedeeld.^Een* nader onderzoek is noodig om deze resultaten te ver volledigen. Gehoopt mag worden, dat binnen eenige jaren een voldoende inzicht verkregen i9. Thans kan slechts de algemeene indruk weerge geven worden, welke door het verkregen cijfer materiaal gewekt wordt. A. Iiïvjded Van den ziaaidatum. Gezaaid werd op de volgende 5 data, n.l.: 22 en 29 Juli, 5, 12 en 19 Augustus. Als gemiddelde van een aantal proefvelden wer den de volgende opbrengsten verkregen: Zaaidatum 22 Juli 29 Juli 5 Aug. 12 Aug. 19 Aug. Gemiddeld Opbr. knollen loof in kg per are Versch Droge stof 359,6 416,3 424,1 397.0 304.1 35,09 39.12 40,16 37,62 29.13 vrij belangrijk aantal proefvelden echter gaf de hoogste opbrengst bij vroegere zaaidata. Waarvan dit afhankelijk is, is nog een open vraag. Vermoedelijk zal men, naarmate de vrucht- baarheidstoestand van den grond hooger is, meer kans hebben om door vroegeren zaai 4e hoogste opbrengst te verkrijgen. Zekerheid bestaat hier over echter niet. In het algemeen verdient het dus aanbeveling de eerste dagen van Augustus te zaaien. Immers, blijkt uit de hierbovenstaande cijfers, dat bij zaai na 5 Augustus de opbrengst sterk begint te dalen, vroeger, dan heeft men kans op een hoogere op- Later zaaien is dus steeds nadeelig; zaait men vroeger dan hééft men, kans op een hoogere op brengst, doch ook op een lagere. B. invloed van de hoövoelheWi stikstof. Vergeleken werden hoeveelheden van 0, 200, 400 en 600 kalkammonsalpeter per ha. Tot en met 400 kg kalkammonsalpeter per ha stijgt de drogestof-opbrengst vrij sterk. Gaat men van 400 kg tot 600 kg per ha, dan is er soms nog een stijging; verschillende velden geven dan echter een daling van de drogestof-productie te zien. De eiwit-productie neemt met een stijgende N- gift vrij regelmatig toe. Dit wordt voor een goed deel veroorzaakt door een stijgende loofopbrengst. Hoe meer stikstof men n.l. geeft des te bladrijker wordt het gewas. En daar het loof ongeveer ander half maal zooveel eiwit bevat als de knol, stijgt daarmede de eiwit-opbrengst. Anderdeels wordt de eiwit-productie door N-gift verhoogd, doordat zoo wel knol als loof meer eiwit gaan bevatten. Men zal dus wel goed doen de stoppelknollen ook dit jaar, zoo eenigzins mogelijk, een, zij het matige, hoeveelheid stikstof te geven. Vooral aan gier moet hier gedacht worden daar knolgroen hiervoor zeer dankbaar is. C. Invloed van den tijd van aanwending van de stikstof-gift. Vergeleken werd: N. gegeven bij het zaaien, de zelfde hoeveelheid bij het opkomen en dezelfde hoe veelheid bij het eggen gegeven. Hieronder volgen de opbrengst-gegevens voor „geen N.", vergeleken met een gift van 200 kg kalkammonsalpeter op de drie aangegeven tijd- stfppen. Tijd aan wending N-gift Opbrengst knollen loof in kg per are zonder stikstof Opbrengst (versch) Droge-stof opbrengst)! 200 kg kalkammon salpeter per ha Opbrengst (versch) Droge-stof opbrengst 493,8 47,90 gemiddeld 39.01 477,0 45,96 472,0 45,32 •Bij het zaaien Bij het gemiddeld opkomen 396,7 Bij het eggen Hieruit blijkt, dat de opbrengst-verhooging ten gevolge van de stikstof-bemesting minder groot is, naarmate deze gift later wordt toegediend, zoodat de conclusie zijn moet: Geef de stikstof die U voor Uw Itoppelknollen beschikbaar hebt zoo vroeg mogelijk, dus vlak voor of gelijktijdig met het zaaien, dan zult U hiervan het grootst mogelijke voordeel trekken. De Rijkslandbouwconsulent voor Westelijk Noord-Brabant. Ir. H. J. M. STEEN BERGER. AAN ONZE VEEHOUDERS. werd dus de hoogste opbrengst aan droge stof bereikt bij zaai op 5 Augustus. Een In onderling overleg tusschan de drie geweste lijke Landbouworganisaties, werd op Maandag 28 Juli j.l. te Tilburg een bespreking gehouden over de mogelijkheden om bij de huidige verplichte vee- levering 'en veestapel-inkrimping zooveel mogelijk te trachten een veestapel over te houden die èn in productievermogen èn in gezondheidstoestand nog beter zou. zijn dan de tegenwoordige m. a. w, pro- beeren. te voorkomen, dat beste diereh werden ge slacht en minder beste in het leven werden ge laten. Aan deze bespreking namen deel vertegenwoor digers van de gewestelijke landbouworganisaties, van de Bonden van Fokvereenigingen en Stier- ihouderijen, van den 'Zuid-Nederlandsohen Zuivel- bond, van den Brabantschen Zuivelbond, van de Vereeniging tot Bestrijding der Rundertuberculose „iZuid Nederland" te Roermond, terwijl aan de uit voerige discussies ook deelnamen de Rijksveeteelt- consulent Ir. Ariëns en de Inspecteurs van den Veeartsenijkundigen Dienst Stehouwer en Kirch. Unaniem was men van meening, dat d'e voorge schreven levering en inkrimping, waaraan nu een maal niet is te ontkomen, dienstbaar moest worden gemaakt aan een verbetering van het peil van onzen veestapel. De kans op succes werd het grootst geacht, indien deze zaak niet vanuit een centraal punt, doch door de plaatselijke organisa ties zelve, ieder voor haar eigen gebied, werd aan gepakt, waartoe deze plaatselijke organisaties zou den moeten overgaan tot het samenstellen van een bemiddèlingscommissie, die belanghebbende vee- houdèrs nader tot elkaar zou trachten te brengen. De saneering van den veestapel moet ten doel hebben: een zpo goed mogelijke kern over te hou den en zal er derhalve wel in het bijzonder reke ning moeten worden gehouden met eischen van

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 3