Redactioneel Gedeelte Van den Noord-Oostpolder. AKKERBOUW. VEEHOUDERIJ. veulenkeuring te axel. VRAGENRUBRIEK. onder gegaan, zóu er geen redding vóór ons moge lijk geweest zijn. Maar uit de gebeurtenissen en door de feiten der laatste maanden hebben we toch zeer veel te leeren. Door terugblik op wat was, door vooruitzien haar wat worden moet. Gelijk er harmonie moet zijn in het binnenste van een mensch, om van beteekenis en kracht te zi,.i, zoo moet deze ook bestaan in een volk. Zoo moet ook de gespletenheid op landbouwgebied, die ons zooveel ellende heeft gebracht en zoo oneindig heeft verzwakt, ophouden en veranderen in één heerlijke eenheid, waarvoor men respect heeft. Wij hebben lang gezaaid, wij moeten eindelijk aanpakken, niet redeneeren, maar handelen. Wij moeten daarom en daardoor ons volk als gemeenschap, als geheel dienen. Dienen, zooals het heilig boek der Perzen het zoo verheven zegt: „Wie koren zaait, die zaait heilig heid". Dat doet de boer. Die wil zich niet verlazen m beschouwing, maar in activiteit zijn kennen en kun nen openbaren, als de kampende drager van denk beelden. die de wereld onderhouden en schragen, waarbij alle krachten zijner ziel worden opgewekt en gestaald. Hij wil dienen, overal, waar hij gaat of staat, of hij zaait of oogst, overal trouw, in een dracht tegen den loerenden Booze, die hem wil ver nielen, door nijd of afgunst, onder mom soms van z.g. principe of godsdienst. Gelijk in ouden tijd de mensch geroepen werd tot den dienst van het licht, zoo roept ons het eeuwig Evangelie op om te zijn kinderen des lichts, wier goede daden blijken uit hun leven, alzoo in 't openbaar. Dat is de strijd, die slechts met den dood, waarna het goede van het booze gescheiden wordt, eindigt. Tegen 'net barbaarsche, het satanische beginsel, dat zich b.v. het sterkst en brutaalst in Rusland door en in het Bolsjewisme heeft geopenbaard, de grootste bedreiging voor Christendom en beschaving voor God, eigendom en familie. Daar ligt een taak van Europa, van den Germaan, van de Nederlanden, van den boer, van den platte lander, die Neerlands volkskracht uitmaakt, niet het minst. Op het platteland toch woont de autochthon, de oerbevolking met het zuiverst bloed, het minst ge compliceerd, het sterkst karakter. Daar kent men geen verraad. Tegenwoordig wordt maar al te snel iemand, die een ander denkbeeld heeft of inzicht dan men zelf heeft, voor verrader gescholden. Beeld van den geestelijken chaos, waarin wij verkeeren. Verraad is, zegt Cyriel Verschaeve, het verkoo- pen van hoogere liefde voor een lager doeleinde. Dat doet de boer van Zeeland niet. Hij heeft zijn volk en zijn vaderland innig lief en geeft deswege daaraan zijn volle kracht, door elk wettig en be hoorlijk tot het doel leidend middel. O! land van roem en rouwe van liefde en lijdensnood Gij wordt weer vrij en groot. Wij zweren houwe trouwe U, Zeeland (Vlaanderen) totter dood". Dat land is ons Zeeland. Daar lachen weer de gelende korenvelden. Straks na bangen, kouden tijd, waarin wij hebben geweend en gebeden, waarin wij stille waren, komt de oogst: de oogst van ons werken, ons zwoegen, ons denken, ons bidden: Sikkels blinken Stkkels klinken Ruischend valt het graan Zie, de bindster gaaren, Zie, in lange scharen, Garf bij garven staan. Eens zal, zij het spoedig, ook de Z. L. M,, de in de historie gewortelde, des levens stormen getard hebbende, eeuwig jonge Z. L. M. door Uw trouw, Uw diepe trouw, de zoo krachüge en voor Zeelands volk zegenrijke Z. L. M. op al haar arbeid, en stre ven en opoffering, rijke vrucht zien, zich open barend in een krachtige eenheid van allen, die het wel meenen met land en volk, tot rijken zegen. Zeeland: de dichter van Zeeland ziet het: Ook nu, juist nu, in dezen tijd; Alles vereend: Saam onder dramlicht en meeuwen, Eind'loos gebeukt door de eeuwen. Zeeland! zien wij de verten, wij Zeeuwen, zwij gend, maar scherp. Naar aanleiding van de groote belangstelling, welke in landbouwkringen bestaat voor alles wat de Wiericigermeer eh den N.O. polder betreft, heb ben wij met Ingang van heden een nieuwe rubriek in ons landbouwblad geopend, onder het hoofd „van den Noord-Oostpolder". Het - Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. heeft een kleine commissie ingesteld, bestaande udt de hee- ren A. Mindethhoud te Wilhelminadorp, P. Scheele- de Putter te Biezelinge, G. Houtekamer te Goes, benevens het Secretariaat der Z. L. M. De commissie is voornemens op ongeregelde tijden mededeeling te doen over den stand van zaken in den N.O. Polder, opdat onze leden van een en ander op de hoogte blijven. Wij twijfelen er niet aan, of onze leden zullen voor deze rubriek belangstelling hebben. Het eerste artikel volgt hieronder. DE N. O. POLDER. Bij de wet van 14 Juni 1918 werd de afsluiting en droogmaking gelast van gedeelten van de af te sluiten Zuiderzee. Oorspronkelijk gingen de gedachten daarbij nog niet veel verder dan het droogleggen van dén grond en het maken van de noodige werken voor afvoer en verkeer. Sindsdien hebben de inzichten zich omtrent de taak, welke de Staat hier heeft te vervullen, aanzienlijk verbreed en heeft de overtui ging zich gevestigd, dat de Staat ook moet zorgen voor de ontginning en het in cultuur brengen van den nieuwen grond, benevens het treffen van maat regelen op sociaal en economisch gebied. 'Ie? het IJsselmeer zullen gemaakt worden 3 pol ders, met een oppervlakte van rond 200.000 ha. Inmiddels is reeds een polder klaar. Het reuzen werk van den afsluitdijk tusschen Friesland en Noord-Holland en de drooglegging van den Wierin- germeerpolder mag als voldoende bekend ver ondersteld werden. Dat bij landbouwend Nederland voor deze nieuwe landaanwinst groote belangstelling bleek te be staan, moge blijken uit het feit, dat voor een 50-tal boerderijen zich niet minder dan 1000 gegadigden aanmelden. En nu? Met een variant op de be kende slagzin: „En de boer ploegt voort" zouden we kunnen zeggen: „En de ingenieurs ontginnen nieuwe polders". De N. O. Polder dient zich thans aan. Niet minder dan 47.600 ha, dat is 2 maal zoo groot als de Wieringermeerpolder, is aan de gol ven ontworsteld en zal een vruchtbare polder wor den, begrensd door de plaatsen Lemmer, Kuinre, Blankenham, Blokzijl, Vollenhove en Ramspol en waarin een zestal dorpen zullen verrijzen. Sommigen leven in de veronderstelling, dat de polder geheel wordt opgehoogd. Dit nu is geheel onjuist. Wat eens de zeebodem was, weden straks de vruchtbare akkers. Een wrak van een boot of schip te vinden te midden van een koren- of een bietenveld, behoort heusch niet tot de onmogelijk heden. Deze polder, die voor bijna 60 pet. van zijn opper vlakte bestaat uit een aaneengesloten gebied van goede klei en zware' zavelgronden, zal een land bouwgebied worden van zeer groote waarde. Men verwacht, dat de N. O. Polder op den duur 50.000 inwoners zal hebben, waarvan de eene helft op het platteland en de andere helft in de dorpen zal wonen. 'Hoeveel Zeeuwen zullen'daarbij zijn? We weten het niet. Wel weten we, dat getracht zal worden, vol doende belangstelling op te wekken in de Zeeuw- sche contreien voor de mogelijkheden van den N. O. Polder, door eenige personen, die inmiddels de hand aan den ploeg hebben geslagen om na te gaan, of het straks voor meerdere Zeeuwen^,in het Oosten kan gaan dagen". Daarover later meer. BROU'WGERST-INNAME OOGST 1941. De brouivvgersttoeslag voor oogst 1941 is weder om vastgesteld op 0,50 per 100 kg. Gerstverbouwers, levert daarom Uw zomergerst af voor de brouw; dit is Uw voordeel! De eischen zijn U bekend; ze komen hierop neer: Ras: Abed Kenia, Saxonia of Mansholt's twee- rijïge zomergerst. Naam opgeven! Kwaliteit: prima en vooral kurkdroog. Tijd van inlevering: zoo vroeg mogelijk. Om in de brouw te komen behandele men zijn gerst als volgt: 1) Maak de schoven klein en niet te vast; deze drogen sneller dan groote vaste schoven. Een omtrek van 30 tot 40 cm is aan te bevelen. 2) Laat de schoven aan de hok staan tot ze vol komen droog zijn. Dit kan, omdat gerst niet gauw schiet. 3) Brouwgerst dorsche men zoo mogelijk van het land! Dit is goedkooper en het geeft de beste kwaliteiten. Dorsch geen gerst die nat is van den dauw. 4) Lever Uw brouwgerst zoo vroeg mogelijk af. Door bewaren op de boerderij gaat in vele ge vallen de brouwwaarde en daarmede de -toeslag verloren. 5) Wie zijn brouwgerst laat inlevert, vischt achter het net. Na een bepaalde datum wordt er niet meer voor de brouw gekeurd.^ Een goede raad: BroUwgerstteler, lever droog en lever vroeg! Op 8 Juli 1941 werd door de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers te Axel, op haar terrein de jaarlijksche veulenkeuring gehouden. Het was een zeer warme zomerdag, wat voor de jonge veulens minder gunstig was. Het bezoek was goed. Vele liefhebbers konden genieten van de prachtcollecties, waaronder vele met toekomst. Vooral bleek, dat het geval te zijn bij de oudere hengstveulens. Er werden nogal zaken gedaan en tegen hooge prijzen. Merrieveulens, geboren vóór 1 Mei 1941. 1. Gisy van Zuiddorpe, van A. C. van Waes, Zuid dorpe, d. Avenir. Best soort met grof beenwerk en goede gangen. 2. Ida van Othene, van A. de Kraker- de Feijter, Zaamslag, d. Frans v. d. Lente. Best soort, doch matig in gangen. 3.. Flora, van Sluiskil, van J. van Hoeve, Terneuzen, d. Nero van Veerhoek. Goed veulen, doch iets nauw in stap vóór en een tikje te weinig rug. 4. Sompa van Sluiskil, van J. van Hoeve, Terneuzen, d. Acron van Avenir. Goed veulen, doch iets minder grof beenwerk dan haar voorgangsters. 5. Bella, van H. C. M. van Acker, Axel, d. Frans v. d. Lente. 6. Mirza van Klein Eiland, van P. F. Kant, Sint Jansteen, d. Pau lus van Hengstdijk. 7. Certa, van E. Verhelst, Westdorpe, d. Certain van Lamswaarde. 8. Flora, van J. F. de Cock, Overslag, d. Urbain v. Frederica. 9. Irene van Overslag, van W. Koster, Overslag, d. Paulus van Hengstdijk. 10. Irena van Zaamslag, van A. Haak, Zaamslag, d. Acron van Avenir. 11. Marie, van C. .Hamelink, Axel, d. Byou van Frede- ricapolder. 12van Jac. Haak, Zaamslag, d. Paulus van Hengstdijk. In deze klasse zittenvele toekomstige fokmerries. Merrie veulens, geboren na 1 Mei 1941. 1. Gerda van Capellepolder, van Jac. de Putter, Axel, d. Avenir. Best soortig veulen met grof been werk en goede gangen. 2van Kinderen Dael- man, Westdorpe, d. Avenir. Best soort, grof, doch matig in stap. 3. Ida van 't Veer, van Adr. de Put ter Mz., Zaamslag", d. Arint Clairon. Goed soort, beste voorbeenen, achterbeenen iets gespannen. 4. Lizette, van Pr. v. d. Abeele, Zuiddorpe) d. Houtain van Wieringermeer. Best soort, doch iets te licht beenwerk. 5. Certine, van Eug. Verhelst, West dorpe, d. Certain van Lamswaarde. 6. Monna van Capellepolder, van Jac. de Putter, Axel, d. Avenir. 7van Kinderen Daelman, Westdorpe, d. Avenir. 8van R. de Smet, Zuiddorpe, d. Houtain van Wieringermeer) 9. Elza van Axel, van Iz. de Feijterde Mul, Axel, d. Certain van Lams waarde. 10. Kitta, van J. C^den Hamer, Koewacht, d. Roland van Clairon. 11. Kitty van Avenir, van E. A. J. Daelman, Westdorpe, d. Avenir. 12. Irene, van P. de Jongede Kraker, Terneuzen, d. Certain van Lamswaarde. 13. van E. B. van Acker, Axel, d. Urbain van Frederica. Goede en groote klasse jonge veulens. Waarvan meerdere met toe komst. Hengstveulens, geboren vóór 1 Mei 1941. 1. Henk van Othene, van A. H. Dekker, Zaamslag, d. Acron van Avenir. Best soortig veulen, grof en gaaf beenwerk, met goede gangen. Een betere is verre te zoeken. Verhuisd naar C. de Feijter, Vo gelwaarde. 2. Blesson van Acron, van J. de Feijter- Scheele, Axel. Best veulen, grof en diep, doch niet die prachtlijn als zijn voorganger. Verkocht aan Gebr. J. en P. Dekker, Aelx. 3. Acron van Sluiskil, van J. van Hoeve, Terneuzen, d. Acron van Avenir. Best gelijnd en goed beenwerk, doch iets minder macht. 4van K. de Koeijer, Terneuzen, d. Avenir. Best grof veulen, doch iets minder soort. Verkocht aan Bram Vermeulen. 5. Frans van Zorg vliet, van L. W. de Regt, Zaamslag, d. Frans v. d. Lente. 6. Clairon van Pauline, van Wed. Jac. de Feijter, Vogelwaarde, d. Arius van Clairon. (Beide laatsten niet gezien.) Klasse beste veulens, waarvan naar wij hopen, meerdere goede hengsten groeien zullen tot steun der fokkerij. Hengstveulens, geboren na 1 Mei 1941. 1van R. de Munck, Zuiddorpe, d. Houtain van Wieringermeer. 2. Paul van Capellepolder, van Jac. de Putter, Axel, d. Avenir. 3. Benno van Zuid dorpe, van A. D. van Waes, Zuiddorpe, d. Byou van Frederica. 4van Kinderen Daelman, West dorpe, d. Avenir. 5. Elaet van Catharinahof, van J. Koster, Vogelwaarde, d. Avenir. 6. Gustaaf van Zaamslag, van A. Dieleman Jz., Zaamslag, d. Frans v. d. Lente. 7van J. Dekker, Axel, d. Certain van Lamswaarde. 8. Primera van Coegors, van P. Dieleman, Axel, d. Certain van Lamswaarde. 9. Wilson van Capellepolder, van Jac. de Putter, Axel, d. Avenir. 10. Klaas van Tempelhoeve, van L. W. de Regt, Zaamslag, d. Frans v. d. Lente. 11. Theo Dubois, van W. L. den Hamer, Axel, d. Roland van Clairon. 12. Benito van Zuiddorpe, van A. Puy- laert, Zuiddorpe, d. Houtain van Wieringermeer. In deze klasse gezien dé nummers 1, 2, 3 en 4. Alle goede veulens, waarvan no. 2 in de voorbeenen erg zwak. No. 4 zeer jong, doch wel een veulen met toekomst. Hengsten met afstammelingen. Drie aangegeven, waarvan één opkwam en wel de bekende Avenir K. 1468. Gezien zijn leeftijd liet hij, wat wel blijkt uit het aantal bekroningen, zeer beste nakomelingen zien, die later aan de fokkerij van het zware trekpaard een goede steun kunnen geven. S. te K. Vraag 37. SLOOT ALS SCHEIDING. Ik heb een perceel bouwland naast weiland van mijn buurman, welke gescheiden is door een sloot. Nu heb ik gedurig last van runde een op mijn land, omdat die wei niet naar behooren is afgerasterd. Buurman wil mij verplichten om samen te delven, maar daarin heb ik niet veel z n, omreden ik daar

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7