Notulen. De notulen van de Hoofdbestuursvergadering-, ge houden op 18 November 1940, worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen van tien Voorzitter. De VOORZITTER doet hierna de volgende mede deelingen Verplichte veeleveringen De verplichte veeleveringen, welke sinds 1 November 1940 worden voorgeschreven, hebben voortdurend een onderwerp van bespreking in het Dagelijksch Bestuur gevornüd. Deze verplichte leve ringen dreigen vele bedrijven in hun bestaansmoge lijkheid aan te tasten, zoodat het systeem van aan slag van de grootste beteekenis is. Het Dagelijksch Bestuur heeft dan ook, zoodra de verplichting tot levering werd ingevoerd, een schrijven gericht tot de Nederlandsche Veehouderij-Centrale waarin ver zocht is, bij de veeleveringen rekening te houden met den aard der bedrijven en de samenstelling van den veestapel, terwijl eveneens verzocht werd om voor de dieren, die voor 1 November afgeleverd waren, alsnog een afleveringsbewijs te verstrekken. Door de levering werd de mogelijkheid tot aanvul ling van den veestapel van de grootste beteekenis. Deze aanvulling kon geschieden door invoer van gebruiksvee voor fokkerij en mestery in Zeeland eenerzijds en door het doorhouden van stierkalve ren anderzijds. Te bevoegder plaatse werd hierop de aandacht gevestigd. In antwoord hierop deelde de Nederlandsche Vee houderij-Centrale mede, dat mestdieren vanaf 250 kg levend gewicht van een identiteitsbewijs voor zien konden worden en dat daarna de dieren konden worden aangehouden tot een onbeperkt gewicht. Waar de handel in leveringsbonnen tot gevolg had, dat de beter gesitueerden de verplichte leverin gen konden ontgaan ten nadeele van de minder gesitueerden, heeft het Dagelijksch Bestuur aange drongen op een verkoopverbod der leveringsbonnen. De overdracht der bonnen diende alleen plaats te kunnen vinden met goedkeuring van de L.C.O. 'Zoodra de aanslag bekend werd voor het tweede halfjaar is uitvoerig nagegaan, in hoeverre de mogelijkheid bestond, plaatselijke commissies in te schakelen. Als gevolg van dezen nieuwen aanslag zullen in Zeeland ook naar schatting pl.m. 2500 kalfvaarzen geleverd moeten worden. Wanneer deze kalfvaar zen als mestdieren moeten geleverd en dus ook als zoodanig betaald worden, zijn de bóeren de dupe. Het Dagelijksch Bestuur heeft dan ook bij de betreffende instantie aangedrongen, bij levering van drachtig vee het gewicht van de vrucht niet in mindering van het uitbetaalde gewicht te brengen. Waar de gevolgen van deze verplichte leveringen steeds ernstiger worden en de moeilijkheden steeds grooter, dient de boerenstand zich solidair te toonen zooveel mogelijk elkaar te helpen en daardoor de gevolgen te verzachten. Met onderlinge hulp, met het daadwerkelijk toonen van gemeenschapszin is ook hier wat te bereiken. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat de verminderde verzekeringspremie, welke thans terug gebracht was tot 2per koe, nog vrij hoog is. Het stalgeld dient volgens de meening van het Dagelijksch Bestuur afgeschaft te worden, daar dit een gevolg is van de maatregelen van de Neder landsche Veehouderij^Centrale zelf, die voorschrijft, dat het vee op den dag volgende op dien der schat ting, moet worden gewogen. De bij de nieuwe regeling van den verkoop van paaiden vastgestelde winstmarge van 10 voor de handelaren, al is dit dan een maximum, is naar de meening van het Dagelijksch Bestuur zeer hoog. Bovendien besloot het Dagelijksch Bestuur bij her haling met den meesten nadruk te verzoeken, om als veeleveringsplaats voor Walcheren inplaats van Vlissingen, Middelburg te doen aanwijzen. Emeltenbest rijding. Het Dagelijksch Bestuur heeft een verzoek onder steund, om bij de bevoegde autoriteiten er op aan te dringen, dat aan den Prov. Voedselcommissaris gelegenheid wordt gegeven een bepaalde hoeveelheid zemelen voor de emeltenbestrijding vrij te geven op advies van den Prov. Productiecommissaris. Ook wat de andere bestrijdingsmiddelen betreft, dienen de thans beschikbare voorraden zoo billijk mogelijk te worden verdeeld om hamsteren of prijs opdrijving te voorkomen. Vestigingseischen voor boe-ren en tuinders. Aangaande een voorstel inzake vestigingseischen voor boeren en tuinders, was het Dagelijksch Be stuur van meening, dat het gewenscht is, dat be paalde eischen worden gesteld aan hen, die zelf standig een bedrijf gaan beheeren, mits deze eischen niet te hoog worden gesteld en aanvankelijk eenige overgangsmaatregelen worden ingesteld. In verband hiermede heeft 't Dagelijksch Bestuur nogmaals het volgen van Landbouwonderwijs met klem aanbevolen. Steunregeling kleine boeren. Alhoewel de norm van 9 voor het inkomen der kleine boeren een theoretische norm is, dienen deze menschen onder de huidige omstandigheden -een hooger loon te ontvangen. Wijziging van de steun regeling in dien zin, dat gemeenten, welke tot op heden niet aan de regeling wenschten mede te wer ken, daartoe kunnen worden verplicht, achtte het Dagelijksch Bestuur dringend gewenscht. Bietenprjjs. In verband met de gestegen kosten van arbeids loon, kunstmest en veevoer en het groote nadeel van deze posten in de productiekosten van de suiker bieten, achtte het dagelijksch Bestuur de bietenprjjs van oogst 1940 te laag en besloot dan ook tijdig op een verhooging van dezen prijs voor de vaststelling van den prijs van oogst 1941 aan te dringen. KI ave rzaadvoorzienin g. Onder de huidige omstandigheden, nu, de verbouw van klaver ten behoeve van de voedselvoorziening van paarden en vee van de grootste beteekenir is, achtte he Dagelijksch Bestuur een voorziening in de klaverzaad-behoefte dringend noodzakelijk. Eenheid landbouworganisatiewezen. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich vereenigd met het standpunt, dat te dezer zake door het Landbouw Comité wordt ingenomen. Het Dag. Bestuur sprak voorts den wensch uit, dat er in Nederland komt een zoo groot mogelijke en werkglijke eenheid op landbouworganisatorisch gebied. De Z. L. M. blijft open voor samenwerking met ieder, die een zefde streven heeft en wenscht hem gaarne in haar gelederen op te nemen. Vergadering Keuringsdienst Zeeland. Tot stemgerechtigd vertegenwoordiger van de Z. L. M. naar de Algemeene Vergadering van den Keuringsdienst Zeeland, welke gehouden werd op Vrijdag 17 Januari 1941 te Goes, werd aangewezen de heer P. Scheelede Putter te Biezelinge. Bovendien heeft het Dagelijksch Bestuur zich vereenigd met de aan de ontwerp-statuten toe te voegen artikelen in verband met de reorganisatie van den N.A.K., welke reorganisatie tevens inhield, dat door den N.A.K. de stichtingsvorm voor de toe komstige organisatie zal worden aanvaard. Tot bestuurslid van den Keuringsdienst Zeeland is in de vacature-Van Langeraad aangewezen de heer J. v. d. Stolpe te Ouwerkerk. Kimstr lestvoorziening. Het Dagelijksch Bestuur heeft herhaalde malen de wenschelijkheid betoogd, dat de kunstmesttoe- wijzing zal geschieden naar de behoefte van elk bedrijf afzonderlijk, aangezien het huidige distribu tiestelsel van kunstmest in zijn algemeenheid te. ruim is en te weinig rekening houdt met de behoef ten van elk bedrijf afzonderlijk. Toen bekend werd, dat een extra toewijzing van stikstof zou plaats vinden heeft het Dagelijksch Bestuur de bevoegde instanties geadviseerd, de be drijven, welke procentisch veel hak vruchten, kool zaad en uien verbouwen dus in hoofdzaak de kleine bedrijven in de eerste plaats in aanmer king te doen toekomen voor een extra toewijzing van stikstof. Bovendien dient fraude met bonnen onmogelijk te zijn. De mogelijkheid hiertoe kan o.m. gevonden worden door het uitreiken van genummerde bonnen in groote eenheden met wisselbonnen, benevens de verplichting" voor de handelaren en coöperaties om volledig boek te houden, waardoor controle moge lijk is. Brandstoffenvoorziening ten plattelande. Doordat het platteland verstoken is van gas en veelal ook van electriciteit, is de brandstof voorzie ning van het platteland een ernstig probleem. Al hoewel er in sommige streken eenige aanvulling mogelijk is door het stoken van hout, dient de toe wijzing van brandstoffen op het platteland hooger te zijn dan in de stad. Rantsoeneering van het eleetriciteitsgebririk. Alhoewel als gevolg van de rantsoeneering van het electriciteitsgebruik de maximaal te verbruiken hoeveelheid stroom momenteel in feite bepaald wordt door het verbruik in de overeenkomstige maa'nd van het vorige jaar, achtte het Dagelijksch Bestuur het ten zeerste gewenscht, dat bij aan schaffing van nieuwe installaties op de boerderij en bij noodige zwaardere belasting van bestaande installaties, door de betreffende instantie een rui mer verbruik toegestaan wordt. Gezien de groote noodzaak van een en ander voor een goede functio neering van de bedrijfswerkzaamheden en daarmee van de voedselvoorziening, adviseerde het Dage lijksch Bestuur degenen, die voor een hooger ver bruik in aanmerking meenen te komen, dit onver wijld aan te vragen bij de P.Z.E.M. Winterhulp. Op verzoek van de Stichting „Winterhulp Neder land" besloot het Dagelijksch Bestuur een bedrag beschikbaar te stellen voor de behoeftige landge- nooten. Krooienstelsel of koppel bazen systeem. Door den wnd. Secretaris-Generaal van het Depar tement van Sociale Zaken werd medegedeeld, dat het voornemen bestond, om geen nieuwe vergunnin gen tot het uitoefenen van arbeidsbemiddeling aan koppelbazen te verleenen. In hoeverre reeds loo- pende vergunningen konden worden ingetrokken, zou worden nagegaan. In verband hiermede besloot het Dagelijksch Be stuur nogmaals te wijzen op het belang voor bepaal de deelen van Zeeland van het koppelbazenstelsel, terwijl medegedeeld werd dat minder gewenschte toestanden, als gevolg van dat systeem optredend, in Zeeland niet voorkomen. Richtprijzen. Toen het voorjaar voor de deur stond en de pro ductiekosten over de geheele lijn zeer belangrijk stegen, besloot het Dagelgksch Bestuur met den meesten nadruk aan te dringen op bekepdmaking van de prijzen of de prijsverhoudingen voor de pro ducten van oogst 1941, opdat de boer Wetén zóu, waar hij zich aan te houden of naar richten moest. Bovendien bleek ook de stikstofvoorziening een factor van groote beteekenis. Omzetbelasting. ,P Waar de orrfzetbelasting uitgebreide administra-. tieve verplichtingen met zich brengt voor vele boeren, dient te worden gestreefd naar een vereen voudiging van het systeem. Dit kan o.a. gebeuren door de landbouwproducten, voorzoover mogelijk, op enkele centrale punten te belasten. Waar als cri terium voor de omzetbelasting geldt de voorwaarde, dat de omzetbelasting moet verhaald worden oo den consument, was het Dagelijksch Bestuur van mee ning, dat dit criterium bij een vordering, zooals b.v. de paardenvordering, niet aanwezig is. weshalve dan ook bij het Landbouw-Comité werd aangedrongen op vrijstelling van omzetbelasting voor de betref fende artikelen. Prijs van gerst en van brouwgerst. De Holl. Mij van Landbouw vestigde de aandacht op het feit, dat voor het voortbrengen van goede brouwgerst bijzondere voorzorgsmaatregelen en werkzaamheden noodzakelijk zijn^ hetgeen echter 'uiteindelijk ook weer in den prijs verdisconteerd zal moeten worden. Uit het oogpunt van de kwaliteits verbetering van de brouwgerst is het huidige prijs verschil tusschen brouwgerst en gewone gerst te gering en dient er bij de bevoegde instanties op aangedrongen te worden, dat het bovengenoemde prijsverschil van 0,50 op 1 per 100 kg wordt ge bracht, ook voor wat betreft de goede pelgerst. Het Dagelijksch Bestuur heeft dit verzoek ge steund:21 N oord-Oostpolder. In verband met het feit, dat binnenkort veel werkkrachten noodig zijn voor de in-cultuurbren- ging van den Noord-Oostpolder besloot 't Dagelijksch Bestuur een kleine commissie te benoemen, welke geregeld medbdeelingen zal verzorgen aangaande de vordering der werkzaamheden aan den "Noord-Oost polder. Afzet van aardappelen. Bij de bespreking van de door de C. L. O. in te stellen commissie ter bestudeering van den geza- menlijken verkoop van aardappelen kwam het Dage lijksch Bestuur tot de conclusie, dat het huidige ordeningsstreven geen waarborgen biedt, dat er voldoende rekening wordt gehouden met de belan gen van producent en consument voor alle gebieden in ons land. In het algemeen zijn de marges van den tusschenhandel te groot. Er dient dan ook getreefd te worden naar een reorganisatie van den tusschen handel, aangezien ons huidige distributie-apparaat veel te wensohen overlaat, doordat de bezetting te zwaar is en daardoor de marges te groot moeten zijn. Werkgeversorganisatie. Uitvoerig is de vraag besproken of, gezien de gewijzigde omstandigheden, de Z. L. M. ook als werkgeversorganisatie moet optreden. Het Dage lijksch Bestuur besloot een kleine commissie te benoemen onder leiding van den heer J. L. Groene- wege te St. Maartensdijk, welke commissie op kor ten termijn een rapport over deze aangelegenheid aan het Dagelijksch Bestuur zal uitbrengen. Bekendmaking prijzen uien. Het heeft het Dagelijksch Bestuur ten zeerste bevreemd, dat de Groenten- en Fruitcentrale van veranderingen in de prijzen van uien aan de land bouworganisaties geen bericht zendt. Waar echter de ui overwegend wordt verbouwd in de landbouw bedrijven, dient naar de meening van het Dage lijksch Bestuur van prijsveranderingen van uien tijdig kennis gegeven te worden aan de landbouw organisaties, opdat de telers in de landbouwbladen van deze veranderingen op de hoogte kunnen wor den gebracht. Thans is de toestand zoo, dat de handel veel eerder op de hoogte van de prijsveran deringen is dan de telers, wat ongewenscht wordt geacht. Een verzoek in bovenvermelden zin aan de Groenten- en Fruitcentrale gezonden en bevestigend beantwoord. Intrekking kamverguimingen. Nadat vernomen was, dat het in de bedoeling lag en gedeeltelijk reeds werd uitgevoerd om de tot heden verstrekte karnvergunningen voor de be drijven in Zeeland belangrijk te verminderen, is bij den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening de aandacht gevestigd op de gevolgen van dezen maatregel. Het Dagelijksch Bestuur was van meening, dat, alhoewel de bedoeling van dezen maatregel was de voedselproductie en speciaal die van boter te ver grooten en deze tevens beter onder controle te kra gen, bij het uitvoeren van dezen maatregel geheel onvoldoende met 't bijzondere karakter der veehou derij in de akkerbouwprovincie Zeeland gerekend wordt en dat als gevolg daarvan door de nu rigou reus doorgaande inperking der karnvergunningen de boterproductie in onze provincie -belangrgk zal achteruitgaan en bovendien de vee-opkweek en de productie van slachtvee eveneens zal verminde ren. Namens de landbouworganisaties in Zeeland is dan ook met den meesten aandrang verzocht, de uitgereikte karnvergunningen in Zeeland zooveel mogelijk te handhaven in het bijzonder voor veehou ders met één koe, voor veehouders, die ver van de routes der ophaaldiensten wonen en voor de uitslui tend consumptiemelkers. Bovendien is nog ver zocht toe te staan, dat de veehouders die aan de fabrieken moeten leveren de melk ontroomen en dus

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4