aft», wemeldinge der z. j. l. dag IS Juni de contact-commissie bijeen in Café Slager te Dreischor. Hoofdzakelijk bad deze vergadering ten doel bet maken van een «cursie met de verschillende afdee- lingen gezamenlijk. Hiertoe werd dan ook besloten. Deze excursie zal geheel gewijd zijn aan ons eigen mooie eiland. Zoo dikwijls ziet men, dat dergelijke uitstapjes „over water" werden gehouden, terwijl men zijn eigen omgeving nauwelijks kent. Hierbij komt het volgende spreekwoord goed tot zijn recht: Zoek toch in den vreemde niet, wat Uw eigen streek U biedt". Alzoo zal door de gezamen lijke Z. J. L.-afdeelingen op Schouwen- en Duive- land een excursie worden gehouden op Zaterdag 5 Juli. Het programma hiervoor luidt: Voor afdeeling Nieuwerkerk 10.30 uur W. T.) Proefvelden bezichtigen bij den heer C. J. M. Klompe, Dreischor. Voor afdeeling Zonnemaire en Dreischor 10,30 uur (W. T.): Proefvelden bezichtigen bij den heer Joh. Klompe, Dreischor. Vervolgens gezamenlijk naar de proefvelden van den heer P. S. Vis en den heer N. A. Deïst, beiden te Zonnemaire. Hierna wordt de tocht voortgezet naar Haamstede, waar de heer Hartog, leeraar aan de Tuinbouwschool aldaar, een lezing zal houden. Tot slot wordt dan nog een bezoek gebracht aan het wel zeer gemengde bedrijf van den heer Toledo te Haamstede. Wijzigingen in dit programma voorbehouden. Z. J. L.ers, deze dag mag door geen enkel onzer worden gemist. Laten we hopen, dat het een mooie en leerzame dag mag worden. Hierdoor leeren we ook elkaar beter kennen en het is zeer bevorderlijk voor den goeden geest ein verstandhouding onder ons, Z. J. L.-ers. Nadere aankondiging achten wij niet meer noodig. Wij zijn dus goed afgesproken, allen zijn op Zaterdag 5 Juli paraat Namens de Contact-Commissie op Schouwen- en Duiveland, J. BIERMAN. Algemeene vergadering op 18 Juni 1941, in het gebouw der C. J. V. Na het zingen van het Z. J. L.-lied opende de Voorzitter de vergadering. 'Hij heette hierbij allen welkom, speciaal den heer Van Uxem. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken waren eenige schema's voor inleidingen, welke door den Voorzitter nader werden besproken en het 2e exemplaar van de leesporte feuille van de Afd. Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierna hield de heer Wabeke zijn inleiding over het onderwerp: „De Boeren in de Volksgemeen schap". Hij zette het verschil uiteen tusschen de plattelands- en de stadsbevolking en het verschil in levenswijze. Uitvoerig werd stilgestaan bij de be langrijke functie, die de boer vervult als grondstof - fenproducent, welke grondstoffen noodig zijn voor de bevrediging van de eerste levensbehoeften. Verder werd er op gewezen, dat over het algemeen de stadsmensch den boer niet begrijpt en omge keerd is dit ook het geval. We moeten er naar streven deze verkeerde begrippen zooveel mogelijk te veranderen. De inleider werd door den Voorzitter dank gebracht voor zijn uitstekende inleiding. Na de pauze volgde nog een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Vervolgens was de verkiezing van een nieuw bestuurslid aan de orde, wegens ver trek van ondergeteekende. Door den Voorzitter werd het aftredende bestuurslid bedankt voor het werk, dat hij voor de vereeniging heeft verricht. Na eenige malen stemmen werd de heer I. van Overbeeke tot bestuurslid-gekozen; deze wil echter zijn toezegging nog even in beraad houden. Tot lid voor de Contactcommissie Zuid-Beveland, werd gekozen de heer M. de Groene. Besloten werd een excursie naar het Landbouw- proefbedrijf in den Wilhelminapolder te maken. De heer Wabeke stelde voor een aantal vlug schriften van de P. D. aan te schaffen. Dit voor stel werd aangenomen. Na het zingen van het Z. J. L.-lied, sloot de Voorzitter deze prettige vergadering. De Secretaris, A. DE GROENE. AFD. NIEUWERKERK EN OMSTREKEN DER Z. J. L. Kort verslag van de algemeene ledenvergadering gehouden op 19 Juni te Nieuwerkerk. De Voorzitter opende op gebruikelijke wijze de ^vergadering, waarna hij het woord gaf aan den Secretaris tot voorlezing der notulen, welke onver anderd werden vastgesteld. Daarna werden de inge- KoVnen stukken behandeld. Zij bestonden o.a. uit 4eii verslag van de proefvelden van Noordelijk ^"^roningen, een leesportefeuille van Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen, alsmede een schrijven van den Secre taris dér landbouwvereeniging „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk, waarbij onze afdeeling een jaar- lijksche subsidie van 5 verleend werd. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer A. J. Gaanderse, die een inleiding hield over „Oude en jonge gronden". Hij vergeleek de eigen schappen van de poldergronden in de oudste gedeel ten van Zeeland, met die van de jonge pas inge dijkte gronden. De ouder® gronden vertoonen, aldus spreker, min of meer gebreken des ouderdoms. Zij slibben gemakkelijk ineen, hebben vaak gebrek aan Ca Co3 en als gevolg daarvan neemt de zuur graad toe. Hierna ging spreker in korte trekken na, welke lot de kalk in onze zeeklei-afzettingen beschoren is en wat de gevolgen zijn van de veran deringen in het kalkgehalte. Vervolgens zette hij uivoerig uiteen, de veranderingen, die eerst optre den in de slibafzettingen en later in de poldergron den. Op het eind van zijn betoog gaf hij als zijn meening te kennen, dat ieder landbouwer den plicht heeft te zorgen, dat door een oordeelkundige bewer king en door geschikte bemestingen de grond niet afgeleefd raakt en zijn verloren krachten terug krijgt. Op deze inleiding volgde een korte bespreking. De Voorzitter dankte vervolgens den inleider voor- zijn geleverd werk. In de pauze gaf zich weer een nieuw lid op! Na heropening door den Voorzitter werd de vragenbus behandeld. Verschillende interessante vragen kwa men te voorschijn. Zij werden door den Voorzitter beantwoord. Hierna kreeg de heer C. Steendijk het woord. Zijn onderwerp luidde: „Crediet en Banken Spreker schetste het doel en de beteekenis van* credietban- ken. Crediet is het vertrouwen, dat iemand, die oen zekere hoeveelheid goederen of diensten ontving, het aequivalent daarvan in de toekomst zal prestee- ren. Banken zijn dan instellingen, welke als tus- schenpersonen optreden bij het geven en nemen van crediet. Verder behandelde hij de voornaamste soorten van banken n.l. de hypotheekbank, de depositobank, de circulatiebank, de spaarbank en de bank van leening. Na een ruime gedachtenwisseling dankte de Voorzitter den inleider voor zijn leerzame uieen- zetting. Hij deelde hierna mede, dat de afdeelin- gen der Z. J. L. in Schouwen- en Duiveland op 5 Juli a.s. gezamenlijk een excursie door ons eiland zullen houden. Hierbij zullen #verschillende proef velden worden bezocht. Voor de volgende vergadering stelden de heeren C. van Westen Ozn. en J. Jonker zich beschik baar voor het houden van een inleiding. De vergadering werd met een woord van dank speciaal aan den inleider van dezen avond, door den Voorzitter gesloten. J. P. JONKER, 'Secretaris. AFD. 'S HEER ARENDSKERKE J)ER Z. J. L. De afdeeling kwam bijeen op Maandag 23 Juni j.l. in Café „Tol" te 's-Heer Arendskerke. Aanwezig waren li' leden; benevens de %eer Otte, Voorzitter van de afdeeling 's-Heer Arendskerke der Z. L. M. en de heer Van Uxem. De bestuursverkiezing had het volgende resul taat: Jac. P. Lindenbergh, Kerk weg F 90, Voor zitter, A. Huijson, Postweg F 121, Vice-Voorzitter, W. Tielkemeijer, Kerkweg F 80, Secrearis, J. op 't Hof, Viaduct, Penningmeester, Jac. Nieuwen- huijze Lzn., Zandweg E 109, Alg.-adjunct. De contributie werd vastgesteld op 1 gulden per ar. De Secretaris, W. TIHLKEMIBIJER. VERSLAG van de tweedaagsche excursie in het sehoone landschap Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeuwsche Vrienden Na nog imaar even thuis gearriveerd te zijn, is ondergeteekende weer al aan het schrijven. Ja, wat moet er toch altijd voor die Z. J. L. geschreven wor den? Nu natuurlijk een verslag van de tweedaag sche excursie van de afdeelingen Oostkapelle en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen der Z. J. L. Het is toch mijn plicht, mijn taak, om ook de andere Zeeuwsche vrienden te laten weten, wat wij daar in die twee dagen gezien, gehoord en geleerd hebben. Vooruit dan, daar gaan wij Op Vrijdagmorgen van den 20sten Juni staan er 12 jongens bij elkaar op het dorp Grijpskerke; de dorpsgenooten vragen zich af: wat moeten die jonge kerels toch gaan doen? O, goed zoo, ertkelen zien het, het is de Afdeeling der Z. J. L.; die gaan zeker ergens op excursie! Het is 8.30 uur en dan ver trekken wij. Het is prachtig zonnig zomerweer, de zon spreidt haar gouden stralen over ons hoofd uit. Wat ziet het er alles mooi uit! In vroolijke stemming, zoo als dat altijd bij' de Z. J. L.-ers het geval is, trekken zij door Goes haar Hoedekenskerke en gaan dan met de boot van 11.50 uur over naar Terneuzen. Daar aangekomen, worden wij onmiddellijk verwel komd door de Afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij gaan met zijn allen, dit is 45 personen, naar het hotel „du Commerce". Hier maken wij kennis met elkaar, hier leeren wij kennen voorzitters en secre tarissen en andere schrijvers uit de Z. J. L.-rubriek, kortom wij leeren kennen vele Z. J. L.-ers, die an ders geheel in den vreemde voor ons stonden. Van hieruit rijden wij naar het bedrijf van den heer VanHoeve, 't hof „Vogelschor" te Sluiskil. Hier krijgen wij op doeltreffende wijze te bezich tigen de paardenfokkerij, waarvan ik anders niets kan schrijven, dan dat het een zeer mooie stal met goede, sterk gebouwde paarden is. Ook geeft de heer Van Hoeve ons de landbouwgewassen te be zichtigen en ook deze waren prima in orde. Vervolgens wordt de reis voortgezet naar Axel. i Maar helaas, bij Sluiskil aangekomen, blijkt het, dat wij moeten worden overgezet met een pontje. Ik vraag aan een vriend, of dat altijd zoo geweest is. doch hij antwoordt dat dit komt omdat de brug gen in Mei 1940 zijn opgeblazen. Dan sta ik even raar te kijken, maar niet lang..., want er moet ge trokken worden. In «Axel bezoeken .wij allereerst de paardenfok kerij van den heer Jac. de Putter. Het exterieur en type der paarden was daar eveneens prima in orde. Wij zien daar bij de paardenfokkers in zeer sterke mate naar voren komen de liefde en de energie, die er bestaat tot verbetering van hun sterke en*dikke vrienden, die door hun arbeid mede de vruchtbaarheid van Vlaanderen's bodem op peil houden. Van hieruit rijden wij naar de Vlasfabriek in Axel en daarna naar „Het Centrum". Hier lesschen we allereerst onze dorstige keleft, ^waarna de Afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ons een schitterenden maaltijd aanbiedt. Wat smaakt het 'bij ons jon gens heerlijk en wat vullen we onze magen goed. Ik kan dan ook niet anders doen, dan hiervoor nog van deze plaats een woord vah" warmen dank tot de Oost Zeeuiwsch-Vlaamsche Z. J. L.-ers publi- ceeren. Na gegeten te hebben, gaan wij allen gezellig met elkaar naar den watertoren te Axel. Als wij daar komein, staat de gi^js al klaar. Wij zien dan van binnen 4 betonnen zware pilaren van 35 meter hoogte, waarop een betonnen plafond bevestigd is; dit plafond is dus ongeveer de helft van den toren. Aan den zijkant van den tören is een houten trap gebouwd, die geheel langs den binnenwand in het rond van den toren loopt. Wij beklimmen allemaal achter elkaar dezen trap en komen op het eerste plafond terecht. Op dit plafond is weer een groote verdieping gebouwd, ï^et de grootste tank van dien toren. Ook hier is weer een trap gebouwd, smaller dan de vorige. *Wij beklimmen deze en komen dan in den zgn. koepel ifen den toren terecht. Nu staan wij op pl.m. 70 meter hoogte en (hebbed daar, zooals te begrijpen, een ruinf zicht. Wlij bezien de Vlaamsche landouwen, wij #ien #oor ons de vrucht bare velden; hoe mooi is dit ftlles, de natuur, het spreekt immers tot ons, het is alsof het zeggen wil, ik ben uw toekomst! Wij gaan weer naar beneden, onder diepen indruk, de druppels zweet loopen tege lijkertijd langs ons voorhoofd, want het is vreese- lijk warm. Van hieruit gaan wij weer naar „Het Centrum". Het is ondertusschen reeds 8 uur ge worden en dus tijd om een begin te maken met de aangekondigde vergadering. De heer M. de Feijter, commissaris der C. C., opent deze vergadering met een woord van war men dank toe te roepen. Het doet spr, groot ge noegen, dat wij Wialchersche Z.J.L.-ers, naar Z. Vlaanderen 'zijtn gekomen. 'Het verheugt spreker ook, dat onze jeugdleider, de heer Van Uxem, dezen dag zijn belangstelling toont en zijn krachten geeft voor het doen welslagen van dezen avond. Hierna zingt een groepje jongens het Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied tweestemmig. Dit# klinkt schitterend en zeker voor ons, Walchenaars. Ook het Z. J. L.-lied wordt gezongen*, het klinkt als een klok en wij zijn het er allen over eens, dat de wijze van dit lied goed te noemen is. Beide liederen worden gezon gen onder pianobegeleiding van den heer D. J. Dees. Vervolgens krijgt de heer J. den Hamer het woord voor het voordragen van zijn declamatie, ge titeld „Holland". Nu, wij zijn er allen van overtuigd, dat vriend Den Hamer op schitterende wijze kan declameeren. Nu spreekt de heer Dirk Dekker over het onderwerp „Naar hooger levenspeil". Hij wijst met nadruk op de Z.J.L., die zoo in de belangstel ling der ouderen staat. Wat kan ook deze inlei der met zijn woorden vooruit, ook hij heeft ons een goede les gegeven. Hierna declameert de heer D. J. Dees voor ons op fraaie wijze het gedicht, ge titeld „Oogst". Hierna zegt de Voorzitter aan het punt gekomen te zijn, waarop de aanwezigen hun indrukken over dezen dag naar voren kunnen bren gen, doch hierover zal ik niet schrijven, want dan wordt dit verslag te lang. (Hiervoor verwijs ik U naar het uitgebreide verslag van deze vergadering, door mijn collega Dekker uit Zaamslag). Hierna sluit de voorzitter deze indrukwekkende en goed geslaagde vergadering, waarna we huiswaarts gaan. De Walchersclhe jongens genieten de gastvrijheid bij de leden uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De nacht is niet lang, het is vlug Zaterdagmorgen en gelukkig weer prachtig zonnig zomerweer. In den voormiddag bezichtigen wij de bedrijven waar wij gastvrijheid genieten. Wat hebben onze jongens het daar naar hun schik gehad, vrij slapen, vrij eten, wat wil je nog meer! Laat ik ook hiervoor nog een woord van warmen dank neerschrijven. Om 12.30 uur komen we allen bijeen op het be drijf van dein heer De Feijter te Axel. De heer Van Uxem' kan tot onzen grooten spijt dezen middag niet meer aanwezig zijn. Hier krijgen wij te be zichtigen het concours der Axelschc- rvjvereemging. Zij geven ons te zien prachtige wedstrijden, nrach- tige hindernissen, kortom, het is buitengewoon in teressant. Als groep Z.J.L.-ers hebben wij dan ook een prijs beschikbaar gesteld voor den besten rijder. De Voorzitter, de heer De Feijter, zegt de ruiters hartelijk dank voor het gebodene. Intusschen is net reeds 4 uur geworden en rijden wij weer op onze karretjes naar „Het Centrum", om even brandstof bij te vullen. Vervolgens bezoeken wij nog de paar denfokkerij van den heer Dekker te Zaamslag. Ook deze stal is bij dezen bekenden paardenfokker prima in orde. Aangezien onze tijd kort is, moeten wij hier vlug vertrekken en dan rijden we naar de boot te Terneuzen, alwaar wij afscheid van elkaar moeten nemen. Dit afscheid, vrienden, viel ons

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 9