SCHAPENFOKKERIJ RUNDVEEKEURINGEN. sterk bevorderd wordt. De stengelvoet en de wor tels nemen daardoor een bruine kleur aan, zoodat men spreken Hm vaneen zieken voet. De vaatbun- dels kunnen Bruin, oranje of roodachtig verkleurd zijn. De bladeren van de door deze ziekte aangetaste planten krijgen tegen het einde van Juni of begin Juli een gele tint, terwijl de blaadjes naar beneden en naar binnen omkrullen. Onder bepaalde om standigheden kan een verwelking optreden.) Bij hooge temperaturen treedt een verdorring op, die beneden bij de plant een aanvang neemt en die zich geleidelijk over de geheele plant kan uit strekken. Dit geel worden blijft soms beperkt tot één zijde van de plant, soms zelfs tot de helft van een blaadje. Uit het voorgaande is wel voldoende gebleken, dat het zeer moeilijk, zoo niet ondoenlijk zal zijn om de hiervoor genoemde ziekten met voldoende zekerheid van elkaar te onderscheiden, wanneer men alléén let op hetgeen men in het veld kan waarnemen. Toch zal het, vooral voor proefvelden, noodzake lijk zijn om te weten met welke der hiervoor ge noemde parasitaire zwammen men in een bepaald geval te maken heeft. iHet is toch zeer wel mogelijk, ja zelfs te ver wachten, dat het optreden van elk van haar gebon den zal zijn aan bepaalde omstandigheden. Meer zekerheid zal men kunnen verkrijgen door niet alléén de uitwendige ziektesymptomen, maar ook de aanwezige parasitaire zwam (men) in het onderzoek te betrekken. De Plantenziektenkundige Dienst is gaarne be reid onderzoek te doen naar de in een erwtengewas aanwezige parasitaire zwammen, die de oorzaak kunnen zijn van de optredende ziekteverschijnselen. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET S OH APEN RAS IN ZEELAND. goede kwaliteit. Geen der andere in Nederland gehouden schapensoort zal haar in dit opzicht kun nen evenaren. Wij meenden goed te doen in ons verslag op deze punten nog eens extra de aandacht te vestigen. Het kan niet anders; stamboek- en wolcontröle met een daarop gebaseerde selectie zal in betrekke lijk korten tijd de kwaliteit van de kudden en klei nere koppels verbeteren en de rentabiliteit van de schapenhouderij verhoogen. Het aantal ingeschreven dieren bedroeg in: 1940 1939 Rammen 8 10 Ooien 152 210 Lammeren 209 204 Dat het aantal ingeschreven ooien kleiner is dan vorig jaar, is mede een gevolg van het feit, dat tijdelijk in één kudde (W.P.) wegens ziekte onder de schapen niet gekeurd werd. De keuringen werden ook dit jaar verricht door de heeren J. Koopman, Gouweveer en W. Sietema, Middelburg. Omtrent den vooruitgang van de kwaliteit van de kudden kunnen we tevreden zijn. IVooral het type bij de kudden, die de zgn. omvormingskruising hebben toegepast, gaat goed vooruit. Het exterieur van de gebruikte rammen is bijna overal zeer goed tot best. De wolcontröle. De controle op gewicht en kwaliteit der wol vachten, geschiedde dit jaar door den heer E. Go vers Dzn., Alkmaar, daarvoor bijgestaan door de heeren A. Cappon en W. Sietema. Deze keuringen geschieden tegelijk met de ont vangst en taxatie van de wol voor de Regeering. Dit jaar werden de volgende vachten gecontro leerd: PROVINCIALE OOMMISSIE VOOR DE BEVORDERING VAN RIJKSWEGE VAN DE VEEFOKKERIJ IN ZEELAND. Verslag over het jaar 1940. I. Bestuur en leden. •Het bestuur was als volgt samengesteld: A. Minderhoud, Wilhelminadorp, voorz. Ir. W. Kakebeeke, Rilland-Bath. G. Vael, St. Jansteen. A. Cappon, Goes, wnd. secr. C. Zwagerman, Middelburg, adviseur. W. Sietema, Middelburg, adviseur. Het ledental bedroeg eind 1939 35. Dit aantal steeg gedurende 1940 met 3, terwijl 3 bedankten, zoodat er nog 35 leden zijn. Deze leden zijn als volgt over de provincie ver deeld Schouwen en Duiveland 9 Tholen en St. Philipsland 7 Zuid-Beveland1 4 Walcheren 3 Z.-Vlaanderen O. deel 8 Z.-Vlaanderen W. deel 4 Samen 35 Hieronder zijn 8 kudden, waarvan momenteel slechts 4 schapen uit de kudde laten registreeren. Keuringen voor het stamboek. In 1940 werd bij 31 leden gekeurd. Het is verblij dend, dat het aantal houdèrs van Texelsche scha pen uitbreidt en eveneens het aantal, dat aan registratie en wolcontröle meedoet. Moge de tijd, dat ook de andere 4 kudden wederom aan de stam- boekhouderij meedoen, niet ver meer zijn. Voor het omwisselen van goed fokkende rammen is het voor de tegenwoordige leden van groote beteekenis, dat deze kudden met ons meewerken. Het komt ons voor, dat het voor de betrokken kudden zelf ook zeer wenschelijk zou zijn, weer spoedig aan de stamboek- en wolcontröle mee te doen. Momenteel toch kan noch bij het aanhouden van lammeren, noch bij den verkoop van ooien, rekening worden gehouden met wolproductie en kwaliteit en evenmin met de fokwaarde der dieren. De mogelijkheid bestaal, dat met weinig vrucht bare, matig productieve ooien wordt doorgefokt, terwijl lammeren verloren gaan van productieve dieren. Er is nog een ander feit aan het licht getreden, dat eveneens een prikkel zou moeten zijn om meer intensief mede te werken aan de verbetering van den schapenstal. Bij het overnemen van slachtschapen door de N. V. C. is n.l. gebleken, dat in vele streken van ons land een belangrijk percentage van de aange boden schapen van minder goede kwaliteit was. Nu mag het waar zijn, dat de geleverde schapen geen juist beeld geven van de gemiddelde kwali teit van onzen schapenstapel, toch blijkt daaruit, dat er nog vrij veel schapen van matige kwaliteit worden gehouden en in dit opzicht staan sommige deelen van Zeeland zeker niet aan de spits. Deze minder goede kwaliteit zal vooral afkomstig zijn van de schapenhouders, die nog te veel van den hak op den tak springen, geen lijn houden en nog veel Lincolnbloed gebruiken. Ook de zeer arm gespierde Vlaamsche schapen zullen in dit opzicht wel zeer matig voor den dag komen. Het is bekend, dat de goede Texelaar een prima slachtproduct levert, met veel vleesch van zeer van rammen 18- van 1-jarige ooien 81 van 2-jarige ooien 119 van oudere ooien ''97 niet-definieerbaar 5 Samen 320 vorig jaar 21 109 83 107 15 335 Dat het aantal gecontroleerde vachten, niet tegenstaande de- uitbreiding, dit jaar niet grooter is, moeten we grootendeels aan het volgende toe schrijven. Het vorig jaar werd besloten slechts 2 controles op gewicht en kwaliteit bij de ooien toe te passen, omdat men meent, dat dit voor beoordeeling van de fokwaarde voldoende is. Dit jaar werden dan oek overal, behalve tenge volge van een misverstand in één kudde, slechts van die ooien de vachten gecontroleerd, waarvan nog geen twee controles bekend waren. Bovenbedoeld misverstand heeft nog een ander gevolg gehad. Het heeft n.l. een beteekenenden invloed op de cijfers voor de gemiddelde productie van de oudere ooien en eveneens op het gemiddelde van het totaal uitgeoefend. Door dit misverstand was n.l. het percentage vachten van oudere ooien, dat door deze kudde ge leverd werd, zeer groot, n.l. 46 van de 97 vachten oudere of bijna de helft. De invloed van deze 46 op het gemiddelde van de oudere en op het gemiddel de van het totaal was dus groot. Wlaar zoowel de kwaliteit als het gewicht der vachten van deze kudde juist bij de oudere ooien nogal beneden het gemiddelde liggen, worden deze cijfers daardoor ongunstig beïnvloed. In veriband met liiet i'eit, dat van de ooien over 't algemeen slechts 2 normale vachten behoeven te worden gecontroleerd, wijzen wij er nadrukkelijk op, dat het noodig blijft, a/Je rajnmenvachten, dus ook de oudere, ter cointröle in te zenden. Wij verzoeken den leden dringend, hiermede rekening te willen houden. In aansluiting hierop herinneren wij er aan, dat het vorig jaar op de vergadering van het Centraal Bureau werd besloten, dat rammen, om ingeschre ven te kunnen worden, aan bepaalde eischen van wolkwaliteit en -hoeveelheid moeten voldoen. Minimumeischen, te stellen aan rammenvachten. 1. Eischen wolkwaliteit: Eenj. dieren, zoowel manl. als vrouw.el.Goede eerste. Oudere dieren, zoowel manl. als vrouwel.: Eerste. 2. Eischen gewicht vachten: 'Eenj. dieren: manl. 5 kg, vrouwel. 4% kg. Oudere dieren: manl. 4% kg; vrouwel. 4 kg. Gem. rendement 5862 omrekening op 60 rdm. 3. Regels bij keuringen voor het stamboek: In het algemeen mogen alleen rammen in het stamboek worden opgenomen, die zelf, of hun beide ouders aan de bovengenoemde eischen vol doen: a. Volbloed rammen waarvan öf de productie der ouders öf de productie der moeders niet bekend is bij inschrijving, kunnen voorloopig worden toegelaten. b. Voor definitieve inschrijving is de vacht van den ram op 1-jarigen leeftijd beslissend. c. Kwaliteits- en gewichtseischen worden slechts één keer gesteld. d. Verplichte éénmalige wolcontröle van ooien, waarvan ramlammeren worden aangehouden. e. Verplichte wolcontröle voor alle rammen, zoo lang ze in de fokkerij worden gebruikt. f. Rammen, die eenmaal in 't stamboek zijn in geschreven, kunnen tot hun dood worden ge bruikt. t (Wordt vervolgd.) Ruiidvei&keurmgen Walcheren. Met vreugde kan geconstateerd worden, dat de Walchersche veestapel in de laatste jaren goed is vooruitgegaan. Hier wordt duidelijk bewezen wat mgt stieren- en contrölevereenigingen bereikt kan worden. Mei ons stierenmateriaal staat Walcheren er goed voor, want niet minder dan 10 stieren kregen respectievelijk 85.5, -84(1, 83.4, 83, 83, 82.1, 81.9, 80.6, 80.4, 80.2 p., terwgl de 10 opvolgende van 79.8.,, tot en mét 78 p. verwierven en 7 andere van 77.9 tot 77.5 p. Dit zijn de 2-jarige en oudere, maar ook onder de jongere zitten er, die beloven voor de toekomst. In het geheel werden 84 stieten, 367 koeien en 146 stuks jongvee voorgebracht. Grijipskerke. Hier op het voormalige buitenverblijf van Vader Cats, waren 6 stieren, 34 koeien, 8 kalfvaarzen en 11 één-jarige vaarzerrvoorgebracht. De primus va.i Zeeland Thomas van Eelshuis, die in November 6 jaar moet worden, stond er best voor. Ook toonde hij een groep van 15 afstammelingen, die gezien mochten worden. Dieren met vasten, gesloten bouw, ruime kruizen en beste beenen. Hem kon dan oc'-c met eere den eersten prijs voor stierenafstammeliii- ,gen worden toegekend, 85.5 p. De 4-jarige Sander 15490 S, van Geb;1 Cevaal te Landzicht, is ook uit best bloed, is vast gebouwd, doch vertoond slijtage; Antoon 17993 S, van Eenzelfde, de afstammeling van Gerard van Kruiningen, ontwikkelt zich best, moest wat meer flankendiepte hebben, ook da* gang kon beter, 77.7 p.; Floran d^ jonge Egbert Booij, van A. W. Cevaal, heeft zich ^oed ontwikkeld, heefc diepe borst en beste dijen- kop, horens en kruis drukken hem nog al ,75.9 p.; Jan 18938 S, van Gebr. Cevaal, verkreeg.76 p.; Flora, van Gebr. Geerse, een jonge Hertas, werd in de 2e prijsklasse geplaatst, evenals Lea, een jonge Egbert Booij, van W. de Wolf. De koeien waren van prima tot beste kwaliteit. 28 verwierven 77 tot en met 84 p. Van de le en 2e kalfskoeien kwamen Martha en Juliana, van L. J. Bicrens met resp. 79 en 81 p. aan den kop, terwijl Nelly, van W. de Wolf met 82 eerste werd der 3e kalfskoeien. Het waren alle goede productiedieren en de laatste kreeg nog 77 p. De groep 4e kalfs koeien was zeker niet minder. Hier was het Corry, van W. de Buck te Meliskerke, die met 83 p. no. 1 kwam. Bij de oudere was het de sterk gebouwde mooie Sophie, van L. J. Bierens met 84 p., die ook de medaille van de Afd. der Z. L. M. verwierf. Ook het jongvee was best. Hier kan men met vertrou wen de toekomst tegemoet gaan. Het was een mooie keuring. Toch is er niet meer die belang stelling van- eenige jaren geleden. Laat men hier er toch voor waken, dat men de goede grondslagen, die vroeger gelegd zijn, bewaart. Oost- en West-Souburg. Ook hier is vooruitgang merkbaar. 5 stieren, 25 koeien en 5 vaarzen stonden op het Marnixplein opgesteld. Evert 6, van H. A. Vos te Abeele, kreeg 77.6 p.; een -tfast gebouwde stier, die iets zondigt in rug en gang; Nora's Bonno, van P. Koole, een afstamme ling van Koudekerke's vereenigingsstier, is best ontwikkeld met a. b. borst, de rug kon sterker, ook de beenstand is niet correct, 76.7 p.; Dora's Tho mas, van P. Besuijen, 76.5 p.; deze jonge Thomas ontwikkelt zich best,kop kon fraaier, ook de rug liet hij iets zakken, beenstand is matig; Albert, van C. M. Jasperse, 2y2 jaar, bracht het met 76.1 p. tot een eersten prijs; Bernhard, van A. Ovaa, kon het maar net tot eervol brengen. De le kalfskoeien waren matig. Flora, van A. Ovaa verkreeg 76.5 p. Van de 3e kalfskoeien kre gen Elza, van H. A. Vos, 80 p., Greta, van den zelfde 79 p. en Willy, van M. Lorier, 82 p. kregen. Biggekerke. Aangevoerd werden 5 stieren, 48 koeien en 14 stuks jongvee. Hier kwam de beste vereenigings stier Arie 11 175i22 S.. gefokt door Dijkhuis, Gro ningen, zijn opwachting maken. Arie'9 Mofeder was 3 maal kampioene in Groningen. Hij verkreeg 83.4 p. Moge de stierenvereeniging geluk met dezen, besten stier hebben. Leopold van P. Schout is een eigen product van den vorigen vereenigingsstier, best ge kweekt, vast gebouwd, behalve wat lossen schouder en staartstuk, 77.9 p. Ida's Bert I gefokt door Gebr. Traas en eigenaar P. Lampert Jzn, is aan den fijnen kant; 2e prijs. Ook toonde D. Stroo een jon gen Arie H, nog te jong om te bekronen. Hier ziit wel wat in. De koeien hebben wij hier wel eens zwaarder ge zien. Evenwel waren er 29 die 77 tot en met 83 p. behaalden. Bij de eerste kalfs waren de eerste 4 goed, de rest zakte nog al af. Emma, van P. Ver- hage kwam no. 1 met 78 p. Bij de 2e kalfs waren 6 goede dieren; hiervan was Rika H, van D. Stroo, ,met 80 punten aan den kop. Van de 3e kalfs ver kreeg Emma, van P. Lampert Pzn, 83 p. en bij de 4e kalfs Mina, van J. Schreijenberg, 80 p. De oudere groep liet beste idieren zien, vooral de eerste 7 Aan den kop kwam Doortje III, van J. Kodde met 82 p. De vaarzen waren goed, doch moesten het tegen de Thomassen van Grijpskerke afleggen. Deze keuring heeft bewezen, dat er veel belangstelling is, vooral onder de jongere boeren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7