NOQMABANTSCHE Mu VAN LANDBOUW Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. Uit de Afdeelingen. VEEHOUDERIJ. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, op Dinsdag 17 Juni, in Hotel „Centraal" te Breda, des namid dags om twee uur. Aanwezig alle bestuursleden benevens Ir. Ariëns. Distributiehegeling van kunstmest. Kennis werd genomen van de nieuwe regeling. Hierbij geschiedt de verdeeling niet, zooals in sei zoen 1940/'41 gebeurde, van boven af, maar van onderen af, d.w.z. de aan verbruikers toegewezen hoeveelheden moeten door bestellingen van klein handel via tusschenhandel en groothandel tot bij den producent-verkooper geraken. Via deze bestellingen wordt de beschikbare hoe veelheid over den handel verdeeld. De kwantums, die de handel krijgt toegewezen, zijn dus niet meer ge baseerd op de omzet in het vorige jaar. Zoodoende wordt voorkomen, dat de afgegeven hoeveelheid bonnen niet in overeenstemming is met de hoeveel heid kunstmest, waarover de plaatselijke handel de beschikking krijgt. Dit kwam vooral in deze streek herhaaldelijk voor, doordat het vorige jaar tenge volge van de inundatie plaatselijk extra weinig stik stof werd gebruikt. De nieuwe regeling moet als een goede verbete ring van de bestaande worden geziën. Ontslag Landarbeiders. Van het N.L.C. kwam een schrijven binnen, waar in werd medegedeeld, dat inzake het ontslaan van landarbeiders een nieuwe regeling zal worden ge troffen. Tot zoolang blijft de z.g. 3 wekenregeling van kracht. De nieuwe regeling kan spoedig tege moet worden gezien, daar de bestaande met 1 Juni is afgeloopen. W er k gefversaangelegenheden. Op 27 Mei werd te Utrecht de-groep Werkgevers aangelegenheden van het N.L.C. opgericht. De heer Takens uit Groningen werd tot voorzitter benoemd. Het secretariaat wordt vervuld door de adj.-secre- taris van het N.L.C., Ir. iStmit. De landbouworganisaties zijn zich noodgedwon gen met deze aangelegenheden gaan bezig houden. De arbeiders zijn zich steeds beter gaan organi- seeren en komen goed gedocumenteerd ter vergade ring. Derhalve zijn de afzonderlijke werkgevers verenigingen zwakker komen te staan. Vandaar dat de behoefte tot aaneensluiting werd gevoeld. Van de Commissie voor werkgeversaangelegen heden uit de Noord-Brab. Mij v. L. kunnen spoedig nader mededeelingen worden verwacht. N aCoBroulw- tentoonstelling. Op de onlangs te Rotterdam gehouden tentoon stelling werd de medaille, die door de Mij. beschik baar werd gesteld, gewonnen door de Fa J. Voge laar Lzn te Dinteloord. Vlasplukcursus. De ass. secretaris woonde een bespreking bij van het Dag. Bestuur van de beroepsschool voor vlas- bewerks te Standdaarbuiten over het houden van een cursus in het vlasplukken op de Vlaamsche wijze. In het blad van 14 Juni is hiervoor een op roep geplaatst. De Mij zal er gaarne toe medewerken om deze wijze van vlasplukken te bevorderen, daar zij groote voordeelen heeft. Algemeene vergadering. Op de vergadering op 8 Juli zal het 60-jarig be staan der Mij. worden herdacht. Naast het uitspre ken van een herdenkingsrede door den voorzitter, zal de heer H. D. Louwes een rede houden met als onderwerp: „Onze Landbouworganisaties aan het werk". V©eie vering. Ir. Ariëns deelde mede, dat de levering van vee thans als volgt is geregeld. Per Dec. a.s. zal 40 van het aantal dieren, boven het jaar en 20 van het aantal dieren beneden het jaar moeten worden geleverd van het aantal dieren, dat men van beide leeftijdsgroepen in Nov. 1940 had. Per Dec. a.s. mag het aantal dieren boven een jaar niet grooter zijn dan 80 van de Nov. '40 in ventarisatie. Dieren van beneden het jaar mag men zooveel hebben als men wil. Bedrijven met vier of minder koeien blijven in het algemeen van de levering vrijgesteld. Het jongvee moest ook in de levering betrokken worden, daar anders de melkbedrijven ten opzichte van de fokkersbedrijven overmatig zwaar moesten worden belast. Melkprijs. Het verzoek van de Friesche Mij om aan te drin gen op een spoedige vaststelling van den zomer- melkprijs, zal de Mij. gaarne steunen. Strooprijzen. Tegen bestaande plannen om den strooprijs te ver lagen om de veehouderijbedrijven tegemoet te komen, moet de maatschappij bezwaar maken. De strooprijzen zijn thans zeker niet te hoog, temeer daar dit jaar een kleinere stroo-opbrengst verwacht magworden. ■MBHBnnBBHHBHniBSIBV' Wanneer de veehouderijbedrijven niet loonend kunnen worden geëxploiteerd, dient allereerst de melkprijs verhoogd te worden. Distributie van motorbhandstof. Er is een regeling in de maak, waarbij de distri butie van motorbrandstof afhankelijk zal worden gesteld van het op het bedrijf aanwezige aantal paarden. Tevens zal rekening met de verkaveling worden gehouden. Bij de hierover te houden be sprekingen zal er door de Mij. op worden 'gewezen, dat men op kleigrond minimaal 1 paard op 7 ha noodig heeft. Tevens zal gevraagd worden rekening te houden met den afstand waarover de producten moeten worden afgevoerd (bieten en aardappelen). Voorwerkerscjursus N.O.-polder. Tengevolge van de werkzaamheden van de inge stelde commissie van A. van Woerden te Raams- donkveer, J. den Ouden te Werkendam en J. v. d. Kar te Wouw, met ingang van 16 Juni bij de Heide Mij. in opleiding genomen. Voorloopig zijn zij in Kesteren geplaatst. De laatstgenoemde persoon was niet in het bezit van een diploma der Landbouw- winterschool. Zaaizaad en pootgoed verkoop bureau. Kennis werd genomen van de benoeming van den heer A. J. van Woerkens tot directeur van het bureau, met ingang van 1 Juli. Daar de buiten- landsche handel gecontingenteerd is, zal getracht moeten worden in het binnenland de relaties uit te breiden. Voorloopig zal op het kantoor te Zeven bergen een plaats voor dit bu :eau worden ingeruimd. Chr. Landbouwhuishoudsohool te Zevenbergen. In het schoolbestuur wprd wegens het bedanken van mevr. den Engelse te Lage Zwaluwe, mej. A. den Engelse te Klundert benoemd. H.H. VARKENSHOUDERS, BEWAART UW BESCHEIDEN GOED. De varkenshouders wofden er met nadruk op attent gemaakt, dat zij verplicht zijn de hun uit gereikte bescheiden, zooals toewijzingskaarten var kens, toekenningskaarten biggenmerken, leverings contracten, vergunningen voor het aanhouden van fokvarkens en/of voor het aanhouden van een var ken, bestemd voor huisslachting, zorgvuldig te be waren. Het verloren geraken van deze bescheiden kan tot groote moeilijkheden leiden. Zij moeten zoodanig bewaard worden, dat zij op eerste aanvrage aan daartoe bevoegde personen, vertoond kunnen worden. BOVENTALLIGE TOEWIJZING VAN FOKVARKENS (FOKZEUGEN). In verband met de nieuwe regeling der boven tallige toewijzingen van fokvarkens, wordt het vol gende onder de aandacht der Stamboekfokkers gebracht. Voor deze toewijziging komen uitsluitend in aanmerking: a. houders van sterzeugen of daarmede door de Commissie van Toezicht op de Selectiemeste- rijen gelijkgestelde geïmporteerde eeugen; b. fokkers van uitsluiten^ stamboekvarkens; deze fokkers worden door het erkend Varkensstam boek aan de L.C.O.N. geadviseerd; c. leden van een door het Centraal Bureau voor de varkensfokkerij in Nederland erkend Stam boek. Voor elke sterzeug en voor elke stamboekzeug kan één boventallige toewijzing worden verleend. Voor eiken stamboekbeer kunnen twee boventallige toewijzingen van geregistreerde beeren verleend worden. Hiervoor worden door den Inspecteur van het Stamboek namens de L.C.O.N. vergunningen uitgereikt. Voor elke sterzeug, stamboekzeug of fokbeer moet een gewone „Vergunning voor het aanhouden van een fokvarken" uitgereikt zijn. Voor elk boventallig fokvarken (fokzeug) moet een afzonderlijke vergunning worden aangevraagd bij den plaatselijk bureauhouder. Jaarlijks mogen van elke sterzeug hoogstens 8 vrouwelijke nakomelingen aangehouden worden. Hiervoor worden door den Inspecteur van het Stamboek namens de L.C.O.N. vergunningen uit gereikt. De Stamboekfokkers moeten hun varkensstapel binnen 6 weken na ontvangst der toewijzingskaart resp. vergunningen aan de nieuwe boventallige toe wijzing hebben aangepast. VERBRUIK BIGGENMERKEN NA 1 JULI 1941. Reeds op 25 Februari werd gepubliceerd, dat na 1 Juli 1941 de nog niet verbruikte biggenmerken slechts voor 50 benut zouden mogen worden. De L.C.O.'s hebben thans bevestiging gekregen van dezen maatregel. Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen kan hierop een afwijking toegestaan worden. Deze gevallen blyven ter beoordeeling van de Landbouw-Crisis- Organisatie, welke tevens den datum vaststelt, waarop in die uitzonderingsgevallen de betreffende maatregel toepassing zal vinden. Fokkers van uitsluitend stamboekvarkens zullen na 1 Juli 1941 nog 75 van het restant biggen merken mogen verbruiken. Aan houders van ster zeugen is het toegestaan hun merken voor de volle 100 9# te benutten. Garantietoomen mogen na 1 Juli 1941 slechts tot een maximum van 10 stuks „volgemerkt" worden. Alle biggen vóór 1 Juli geboren en waarvan de aangifte ter merking vóór 2 Juli plaats vindt, zullen nog op de oude voorwaarden gemerkt worden. VEREENIGJN G VAN JONGE LANDBOUWERS TE ZEVENBERGEN. De vereeniging, die door de tijdsomstandigheden tijdelijk opgehouden had te bestaan, werd de vorige maand weder opgerichv. Op 20 Juni werd in Hotel De Wit een tweede vergadering gehouden. Hierop werd door den voor zitter, den heer A. Kor^eweg Antzn. een inleiding gehouden over het kweeken van nieuwe aardappel rassen. Verder werd besloten op 24 Juni een expursie te houden naar het proefveld Niervaart en het contröleproefveld van den N.A.K. te Dintel oord. De eerstvolgende vergadering zal in September gehouden wedden. Er gaven zich drie nieuwe leden op. De assistent-secretaris va,n de Maatschappij woonde de vergadering bij. ai De Secretaris, A. DE LINT. WIJZIGING VAN ENKELE PRODUCTIE-EISCHEN VAN HET N. R. S. In aansluiting aan de desbetreffende besprekin gen c in de districtsvergaderingen 1941 van het Nederlandsche Rundvee Stamboek, bésloot het Dagelijksch Bestuur van het Stamboek om de vol gende wijzigingen in de productie-eischen aan te brengen. A. Keurs taan boek. Voor dieren, welke hebben gekalfd tusschen 15 October 1939 en 16 Januari 1940 is de eisch, dat zij een zelfde melkopbrengst moeten hebben gegeven als runderèn, welke een jaar ouder zijn, komen te vervallen. B. 100-dagenlijsten. De melkopbrengst van koeien, waarvan een z.g. 100-dagenlijst mag worden overgelegd, wordt met 20 verhoogd, voor zoover het runderen betreft, welke hebben gekalfd tusschen 1 October 1940 en 1 April 1941. Op het vetgehalte wordt geen ver hooging toegepast. De goedkeuring, welke voor deze wijziging noodig was, is van den Directeur-Generaal van den Land bouw verkregen. Met betrekking tot de overige bij het N.R.S. geldende productie-eischen besloot het Dagelijksch Bestuur om, wanneer voldoende lijsten zijn afge sloten, welke door de huidige schaarschte aan krachtvoeder zijn beïnvloed, te doen nagaan, hoe groot die invloed is geweest. Wanneer voldoende gegevens beschikbaar zijn, zal beslist kunnen wor den, welke maatregelen genomen dienen te worden om de verlaagde opbrengsten te corrigeeren. MOND- EN KLAUWZEER. Opgave van den stand van het mond- en klauw zeer in Zeeland en West Noord-Brabant: Aantal besmette Waarvan Zeelandboerderijen. nieuw. Hoek 1 St. Jansteen 1 Philippine 2 Totaal 4 Geen sterfgevallen. West Noord-Brabant: Dinteloord 1 Hooge- en Lage Zwaluwe 4 3 Willemstad 4 Zevenbergen 2 1 Totaal 11 4 Geen sterfgevallen. „NEDERLAND VOEDT ZICH ZELF". Productie-Slag 1941. Radi o-uitzen dingen Dinsdag 1 Juli, 21.40-21.55 uur, Hilversum H: „Eerst Raet dan Baet". Practische wenken aan den boer. Donderdag 3 Juli, 21.40121.55 uur, Hilversum H: „Wenken voor den verbouw van stoppelgewas- sen". Spréker: Dr. J. iH. F. Deckers l.i.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 3