AKKERBOUW. Landbouwproefvelden. KORT VERSLAG van de vergadering van 'het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuinbouw (sociale sectie), gehouden te 's-Graven- hage op 'Dinsdag 29 April 1941. Verslag van den arbeid van het Centraal Secre tariaat over 1940. Behandeld werd het door Ir. G. J. Heymeijer samengestelde conceptjaarverslag. Verschillende aanvullingen en 'wijzigingen werden voorgesteld en aangenomen, waarna de definitieve vaststelling plaats vond'. 'Besloten werd, dat elke der samenwerkende or ganisaties nader zal opgeven hoeveel exemplaren zij noodig heeft voor verspreiding. Regeling betreffende oplossing geschillen. Het door een afvaardiging van het Centraal Secretariaat in overleg met den secretaris en adj.- secretaris van het College van Rijksbemiddelaars reap, de Iheeren Mrs. Quint en Jlhr. Wittert van Hoogland, gewijzigde reglement inzake de vrijwil lige arbitrage, werd bespraken en na eenige redae- tioneele wijzigingen van ondergeschikt belang vastgesteld. Besloten werd het gewijzigde reglement, waarin niet meer van vrijwillige arbitrage wordt gerept doch dat handelt over de oplossing van geschillen door middel van een bindend' advies, opnieuw te doen drukken. Extra broodrantsoen. Medegedeeld werd, dat aan het Centraal Distri butiekantoor schriftelijk is verzocht inlichtingen te mogen ontvangen omtrent de regeling voor de ver strekking van extra-broodrantsoenen. Brandstof fendist ributie. Naar aanleiding van een schrijven onzerzijds is van het Centraal Distributiekantoor de medediee- ling ontvangen, dat t.a.v. de kolenvoorzienmg voor kookdoeleinden en de zomerbevoorrading met pers en baggerturf, een nieuwe regeling op komst is. Afscheid van den heer A. J. Loerakker. In verband met zijn aftreden als voorzitter van den R.K. Nederlandschen Landarbeidersbond, woon de de heer Loerakker voor het laatst de vergade ring bij. Als zijn pp volger zal zitting nemen de ixeer C. J. v. d. Ploeg. Namens de vergadering dankte de voorzitter den heer Loerakker, die zich voor de totstandkoming en den uitbouw van het overleg, zeer verdienstelijk heeft gemaakt, voor de prettige samenwerking. KORT VERSLAG van de vergadering van Dag. Besturen der Drie Centrale Landbouworganisaties en Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, gehouden op 30 April 1941 te 's-Gravenhage. Vertegenwoordiging in de Coönim'ssie-Woltersom, In verband met de aanwijzing van den directeur van den Nationalen Coöperatieven Raad, Dr. H. J. Frietema, tot adviseur van de subsommissie voor den handel in agrarische producten, werd opge merkt dat hiermede geenszins aan de wenschen van den Landbouw is voldaan. Immers behalve bij den handel heeft de coöpera tie o.m. ook groote belangen bij de industrieele ver werking en het vervoer van deze producten. De vertegenwoordiger der coöperatie dient daarom in de gelegenheid' te worden gesteld om van al deze vraagstukken tijdig kennis te nemen, hetgeen bij de thans door hem bekleede positie niet mogelijk is. Besloten werd deze aangelegenheid te bespreken met den voorzitter der Commissie-Woltersom. Uitbetaling naar kwaliteit. 'Sedert eenige jaren wordt in deskundigen kring van gedachten gewisseld' over de vraag of een wet telijke regeling inzake de uitbetaling van de indus trie-melk naar kwaliteit gewenseht is. Ervaringen van recenten datum voeren tot de conclusie, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Indien de kwaliteitscontrole en de uitbetaling der melk naar kwaliteit wettelijk verplicht worden ge steld, dan zou een controle mogelijk moeten zijn op de toepassing van het kwaliteitsonderzoek aan de fabriek. Dit nu is met de thans bekende metho den van kwaüteitsbepaling niet het geval. Op dien grond kwam de vergadering tot de con clusie, dat niet op een wettelijke verplichting moet worden aangestuurd, doch dat wel een zoo inten sief mogelijke propaganda moet worden gevoerd voor het invoeren der kwaliteitscontrole en de uit betaling der melk naar kwaliteit. Tal van fabrie ken zijn daartoe reeds overgegaan, terwijl in de naaste toekomst nog een aanmerkelijke vooruitgang is te verwachten. Zoo hebben alle bij den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland aangesloten zui velfabrieken zich bereid verklaard de uitbetaling der melk naar kwaliteit volgens een door genoem den Bond uitgewerkt systeem uit te voeren. De vergadering was het er over eens, dat het in de toekomst zoo moet worden geregeld, dat alle zuivelfabrieken coöperatieve zoowel als speculatieve tot uitbetaling der melk naar kwaliteit overgaan. BESTRIJDING VAN MUSSCHEN. De heer A. Mol te Colijnsplaat schrijft ons: De bestrijding van musschen, vooral hier op Noord-Beveland. dient flink aangepakt te worden. Wanneer de mussciieirvaiigkooien hier eenmaal ge plaatst zijn, zal er toch eerst voldoende ervaring moeten zijn om er voldoende te vangen. Met het oog op de voedselvoorziening in ons land zou het aanbeveling verdienen, dat er voldoende geweren beschikbaar worden gesteld om, naast de vangkooien, ook langs anderen weg de musschen te verdelgen. Men moet niet denken, dat wij anders van de musschen verlost zullen worden, want er zijn hier zooveel musschen, als in geen jaren het geval was. HET GEBRUIK VAN BESTRIJDINGS MIDDELEN IN DEN LANDBOUW. Doordat vele bestrijdingsmiddelen niet of moei lijk meer verkrijgbaar zijn, zal meniigeen zich reeds afgevraagd hebben hoe nu gehandeld dient te wor den. Degene die nog over goede en vroeger reeds met goed succes beproefde bestrijdingsmiddelen .be schikt, kan aan deze middelen de voorkeur geven, en mochten deze middelen niet voorradig zijn, dan kan van verschillende vervangmiddelen gebruik ge maakt worden, waarvan we hieronder een beknopt overzicht geven. Bordeauxsche pap die wordt samengesteld uit kopersulfaat en kalk of Bourgondische pap be staande uit kopersulfaat en soda, kunnen vervan gen worden door koperoxychlooruurpreparaten, dus middelen die ook koper bevatten. Doordat er be trekkelijk weinig soda voorradig is, zal men dus ook geen Bourgondische pap kunnen bereiden. Deze koperoxychlooruurpreparaten kunnen dus o.a. gebruikt worden ter bestrijding van de aard appelziekte, maar moeten zoodanig verspoten wor den, dat de vloeistof overal zeer fijn over de plan ten verdeeld is. Deze producten zijn over het alge meen eenvoudig in het gebruik. Men dient er ech ter rekening mede te houden, dat deze middelen met korter tusschenpoozen verspoten dienen ti worden «Jan Bord. of Bourg. pap. De bespuitingen moeten dus eerder herhaald worden. Men houdt zich voor de eerste bespuitingen aan het percentage, dat door den leverancier wordt aangegeven, maar de laatste fo^spuitingen dienen minstens iy2 maal zoo sterk te worden uitgevoerd dan de eerste be spuitingen. Wanneer bovenstaande aanwijzingen voorden gevolgd, kan eenzelfde ïesultaat als met Bord. of Bourg. pap bereikt worden. Tegen vretende insecten kan gebruik gemaakt worden van een arsenioumhoudend maaggif, zooals Parijsch groen of Loodarsenaat., welke middelen beide met 1 kalk worden verspoten, waaraan een uitvloeier is toegevoegd. Zijn deze arsenicum- houdende middelen niet meer verkrijgbaar, dan kan gebruik gemaakt worden van kiezelfluoorbarium, waaraan ook 1 kalk en een uitvloeier kan wor den toegevoegd. (Men dient er echter rekening mede te houden, dat deze giftige middelen niet ge spoten worden op gewassen, die binnen enkele weken gegeten moeten worden, en ook niet tijdens den bloei van d'e gewassen, in verband met het ver giftigingsgevaar voor bijen. Voor de bestrijding van emelten wordt ook ge bruik gemaakt van Parijsch groen, waarvan 1 kg gemengd wordt met 25 kg zemelen, welke hoe veelheid voldoende is voor het uitstrooien op 1 ha. Mocht men geen Parijsch groen meer kunnen be komen, dan kan in de plaats hiervan gebruikt wor den kiezelfluoorbarium. Per '25 kg zemelen heeft men van dit middel 1 y2 kg noodig. Deze vergiftig de zemelen worden alleen dan uitgestrooid, wanneer verwacht kan worden, dat de emelten (boven der grond komen, en dit is alleen dan het geval, wan neer de temperatuur niet te laag is, dus 's avonds, na een zachten dag, en ook dan mag de grond niet te droog zijn. Derris is een product, dat evenals nicotine moei lijk meer verkrijgbaar is. Van beide middelen werd in land- en tuinbouw een groot gebruik gemaakt o.a. ter bestrijding van thrips in vlas. Beschikt men nog over Derris of nicotine dan worden deze mid delen in de eerste plaats gebruikt. Heeft men deze middelen niet meer dan zal ook van vervangmid delen gebruik gemaakt moeten worden. Er zijn verschillende nicotinebevattende middelen in den handel en ook middelen die nicotine of Derris ver vangen. Tot de nicotine-bevattende middelen kun nen gerekend worden: nicotinesulfaat, dat 40 nicotine bevat. Wil men met 0,2 nicotine spuiten, dan dient men per 100 1 water te gebruiken 2'y> maal 200 gr of 500 gr nicotinesulfaat. Aan dit mengsel wordt y2 kalk toegevoegd. Andere nicotinehoudende spuitmiddelen zijn nikopren, dat in 0,2 wordt verspoten en saponico, dat in 2 verspoten wordt. Beide middelen vervangen nicotine gemengd met zeep. Een nicotinestuifmiddel is Sinaphit. Om Derris te vervangen kan gebruik gemaakt worden van Pyrethrum-bevattende middelen. Als sproeimiddelen kunnen genoemd worden Chrysan- thol, dat in 1 </r en Parexan, dat in 0,1 verspoten wordt. Pyrethrum-bevattende stuifmiddelen zijn Dusturan en Duplin al. Verder kan tegen bepaalde insecten als b.v. thrips in vlas, ook gebruik gemaakt worden van pyridine, dat in 2 met een uitvloeier verspoten wordt. Verder worden nog verschillende andere vervangmiddelen beproefd, indien mogelijk, zal het resultaat hiervan nog dit seizoen bekend worden gemaakt. Borium en manigaansulfaat zullen dit jaar nor maal gebruikt kunnen worden. Verder kan hier nog gewezen worden op het groote "mit van zaadontsmetten, hiervoor zullen de normale hoe veelheden ontsmettingsmiddelen be schikbaar zijn. Ten slotte wordt hier nog gewezen op de machines, die voor het verstuiven of verspuiten gebruikt moe ten worden. Van belang is het, dat deze, voordat het spuitseizoen begint, in orde gebracht worden, opdat zich tijdens het spuiten of stuiven geen moei lijkheden voordoen. In verband met het feit, dat er thans geen gewe ren meer beschikbaar zijn voor het verjagen van schadelijke vogels, wordt hier nog gewezen op het gebruik van knalapparaten, die werken door middel v; n calcium, carbid en water. p. WELKE MIDDELEN KUNNEN TER BESTRIJDING VAN DE AARDAPPELZIEKTE GEBRUIKT WORDEN? Ter bestrijding van de aardappelziekte wordt gebruik gemaakt van koperhoudende middelen. Tot neg toe werd wel het kapersulfaat het meest aan gewend. In de laatste jaren zijn echter ook andere, direct voor het 'gebruik gereed zijnde, koperhouden de middelen, meest koperoxychloriden, voor dit doel gebruik;. Waar het wel vaststaat, dat dit jaar kopersulfaat niet in voldoende mate aanwezig zal zijn, wordt de aandacht erop gevestigd, dat ook deze nieuwe koperhoudende middelen zeer zeker voor het besproeien van aardappelen kunnen wor den aangewend. De koperoxychloriden worden door sommige firma's onder dezen naam in den handel gebracht, door andere onder speciale handelsnamen, n.l. (in alphfbetische volgorde) Ouprosa, Fusikrimp, Koper Bayer geconc., Koper Centraal Bureau, Koperkalk Bordola, Koperkalk Jebo, Koperkalk Spiess, Koper- kalk Wacker, Koper Oud Beijerland, Kopersept en Uraniakoper. Bij het gebruik van deze middelen neme men 'het volgende ir£. acht. Er moet met zeer veel zorg gespoten worden; de vloeistof moet zeer fijn over de planten verdeeld voorden. Verder zijn er aanwijzingen, dat het ge wenseht is de bespuitingen met de nieuwe koper houdende middelen eerder te herhalen dan bij gebruik van Bordeauxsche of Bourgondische pap, terwijl de laatste bespuitingen in het seizoen met een oplossing van ten minste iy2 maal de normale sterkte moeten worden uitgevoerd. De werking van de nieuwe .koperhoudende mid delen staat over het geheel genomen, wel iets ten achter bij die van 'Bordeauxsche- en Bourgondische pap, maar wanneer .gewerkt wordt als boven aange geven, zal de werking ervan aan die van laatst genoemde gelijk kunnen zijn of deze althans zeer sterk benaderen. Nadere inlichtingen hierover worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen, de bij den Dienst werkzame ambtenaren buiten Wageningen, alsmede door de Rijksland- ^n Tuinbouwconsulenten. Thripsbestrijdingspropven op vlas bij den heer J. L. van Gastel te Sehiiddebéurs. (Z. 535.) Deze proeven werden genomen op een perceel, gelegen naast een akker, waarop 't vorig jaar even eens vlas was geteeld, dat in erge mate te lijden had van Thrips. De grootte der veldjes bedroeg 0.5 are, terwijl alles in 2-voud werd aangelegd. De volgende objecten kwamen voor: 1. 40 kg Derrisstuifmengsel 1 per ha om de 3 dagen. 2. 40 kg Derrisstuifmengsel 1 c/c per ha om de 6 dagen. 3. 40 kg Derrisstuifmengsel 1 per ha om de 9 dagen. 4. Onbehandeld. 5. 40 kg Derrisstuifmengsel 1 per ha om de 12 dagen. 6. 60 kg Derrisstuifmengsel 1 per ha om de 3 dagen. 7. 60 kg Derrisstuifmengsel 1 per ha om de 6 dagen. 8. 60 kg Derrisstuifmengsel 1 per ha om de 9 dagen. 9. 60 kg Derrisstuifmengsel 1 per ha om de 12 dagen. 10. 4 kg Derris 5 op 1000 1 water om de 3 dagen. 11. Onbehandeld. 12. 4 kg Derris 5 op 1000 1 water om de 6 dagen. 13. 4 .kg Derris 5 op 1000 1 water om de 6 dagen. 14. 4 kg Derris 5 op 1000 1 water om de 12 dagen. Het resultaat was, dat een bestuiving om de 3 tot 6 dagen het best voldeed'. Verdér bleek, dat de bestuiving zóó lang moet volgehouden worden, tot practisch alle Thrips zijn gedood. Ook trad duide lijk aan den dag, dat bestuiven beter werkte dan besproeien. De onbehandelde veldjes gaven een gemiddeld totaal vezelgehalte van 17,6 terwijl het hoogste gehalte n.l. 23 verkregen werd met 40 kg Derris stuifmengsel aangewend om de 12 dagen. Hierbij dient men echter niet uit het oog te verliezen, dat de kwaliteit ten zeerste beïnvloed werd door veel nagroei in de meeste veldjes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 8