Redactioneel Gedeelte LOONBN VROUWEN EN JEUGDIGE ARBEIDERS. VEREENIGINGSWEZEN. re- Artikel 10. AOOOORD-WEJRK Knechtswerk. Arbeiders, die gedlrrend'e 6 dagen (of gedeelten van dagen) met paarden of een tractor hebben gewerkt of ander knechtswerk hebben verricht, zullen over die periode betaald worden naar het loon van de knechts. V'oor de uren, die zij boven den voor de 'knechts geldenden arbeidsdag 'knechtswerk verrichten, zal 35 cent per uur betaald worden. LQONEN KNECHTS. Artikel 11. Geldloon. a. Het minimumloon der paarde/knechts van 21 jaar en ouder, alsmede van de met hen gelijk te stellen arbeiders, zal, voorzoover zij des morgens meer dan 1 uur eerder dan de gewone arbeiders met hun arbeid moeten beginnen, bedragen: van 1 Maart tot en met 30 November 20 per week; van 1 Dec. tot en met 28 Februari 17 per week. b. Het minimumloon der paardeknechts w\n 21 jaar en ouder, alsmede van de met hen gelijk te stellen arbeiders, die des morgens niet meer dan 1 uur eerder dun de gewone arbeiders met bun arbeid beginnen, zal bedragen: van 1 Maart tot en met 30 November 18,50 per week; van 1 Dec. tot en met 28 Febr. 15,50 per week. Artikel 12. Emolumenten. Indien de in artikel 10, onder a en b genoemde knechts en arbeiders een vrije woning van den werkgever ontvangen, mag het geldloon met ƒ1,50 per week worden verminderd. Voor 10 are zaaiiklaar opgeleverd aardappelland mag het geldloon met 0/50 per week worden ver minderd. De overigens gebruikelijke emolumenten blijven gehandhaafd zonder dat daarvoor korting op het geldloon mag worden toegepast. Artikel 13. Vrouwen. Het minimumloon van vrouwelijke arbeiders van 18 jaar en ouder zal 2/a van het minimumloon der mannen bedragen. Artikel 14. Jeugdige arbeiders. Het minimumloon der mannelijke jeugdige arbei ders zal bedragen: op 20-jarigen leeftijd 100 volgassen mannen; pp 19-jarigen leeftijd 90 wassen mannen; op 18-jarigen leeftijd 80 wassen mannen; op 17-jarigen leeftijd 70 wassen mannen; op 16-jarigen leeftijd 60 wassen mannen; op 15-jarigen. leertijd 50 wassen mannen; op 14-jarigen leeftijd 40 wassen mannen; Artikel 15. Jeugdige arbeidsters. Het minimumloon der vrouwelijke jeugdige arbeiders zal bedragen: op 18-jarigen leeftijd 100 van het loon der vrouwen van 18 jaar en ouder; op 17-jarigen leeftijd 90 van het loon der vrou wen van 18 jaar en ouder; op 16-jartgen leeftijd 80 van het loon der- vrouwen van 18 jaar en ouder; op 15-jarigen leeftijd 70 van het loon der vrouwen van 18 jaar en ouder; op 14-jarigen leeftijd 60 van het loon der- vrouwen van 18 jaar en ouder. Artikel. 16. Jeugdige knechts. Het minimumloon der jeugdige paardeknechts en daarmede gelijk te stellen arbeiders zal bedragen: op 21-jarigen leeftijd 100 van het loon der volwassen (knechts; op 20-jarigen leeftijd 90 van volwassen knechts; op 19-jarigen leeftijd 80 van volwassen knechts; op 18-jarigen leeftijd 70 van volwassen knechts; op 17-jarigen leeftijd 60 van volwassen .knechts; op 16-jarigen leeftijd 50 van volwassen knechts; op 15-jarigen leeftijd 40 9c van volwassen knechts. ARBEIDSTIJD. Artikel 17. Arbeidstijden knechts en arbeiders. De arbeidstijden van de 'knechts en de arbeiders worden districtsgewijze geregeld tusschen de par tijen, die deze overeenkomst sluiten, op de basis van de thans geldende regeling. Artikel 18. Tarieven apcoordwerk. a. Over de tarieven voor het accoordwerk wordt districtsgewijze overleg gepleegd tusschen de par tijen, die deze overeenkomst sluiten. b. Voorzoover over deze tarieven geen overeen stemming wordt bereikt, geldt de bepaling, dat de tarieven zoodanig moeten zijn, dat een normale arbeider 'bij behoorlijk werken minstens ,4 cent bovéh het geldende uurloon moet kunnen verdienen. GESCHILLEN EN ARBITRAGE. Artikel 19. Geschillen. v a. Ontstaat er een geschil tusschen de partijen, die deze overeenkomst sluiten, over den uitleg van de bepalingen dezer overeenkomst, dan zal dit ge schil worden onderworpen aan de uitspraak van het in artikel 20, onder a., genoemde provinciale scheidsgerecht. De uitspraak van het scheidsgerecht is voor beide partijen bindend. Op gelijke wijze zal worden gehandeld als partijen geen overeenstemming bereiken bij het in artikel 3 genoemde overleg. b. (Ontstaat er een geschil tusschen één of meer leden van partij ter eenre en één of meer leden van partij ter andere, dan zqjn zij verplicht daarvan zoo spoedig- mogelijk hun afdeelingsbestuur kennis te geven. De afdeelingsbesturen zullen alsdan trach ten een minnelijke schikking tot stand te brengen. Komt er geen minnelijke schikking tot stand, dan zullen de geschilvoerenden het geschilpunt onder werpen aan de uitspraak van het in artikel 20. onder b., genoemde scheidsgerecht. De uitspraak van het scheidsgerecht is voor beide partijen bindend. Artikel 20. Scheidsgerechten. a. Door partijen wordt voor de geheele provincie Zeeland een scheidsgerecht ingesteld. Partijen wijzen voor dit scheidsgerecht elk drie leden aan en benoemen een buiten de partijen staand voorzitter. Wordt over de keuzfe van den voorzitter- geen overeenstemming bereikt, dan zal aan het Gentraal Secretariaat voor Land- en Tuin bouw aanwijzing van den voorzitter verzocht wor den. Voor- de behandeling van geschillen dooi- dit scheidsgerecht wordt door partijen een afzonderlijk reglement vastgesteld. b. Door partijen worden voor de navolgende districten scheidsgerechten ingesteld: Schouwen en Duiveland; St. Philipsland; Tholen Walcheren; Noord-iBeveland Zuid-Beveland; Westelijk Zeeu wsch-Vlaanderen Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Partijen iwijzen voor deze scheidsgerechten elk drie leden aan en benoemen een buiten de partijen staand voorzitter. Wordt over de keuze van den voorzitter geen overeenstemming bereikt, dan zal aan het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuin bouw aanwijzing van den voorzitter verzocht wor den. Voor de behandeling van geschillen door deze scheidsgerechten wordt door partijen een afzonder lijk reglement vastgesteld. DUUR EN OPZEGGINGSTERMIJN VAN DEZE C.A.O. Artikel 21. Duur en opzeggingstermijn. a. Deze overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van' één jaar en wel van 1 April 1941 tot en met 30 April 1942. b. Wanneer geen der partijen den wensch tot beëindiging of wijziging dezer overeenkomst uiter lijk 2 maanden vóór den datum, waarop deze over eenkomst eindigt, dus uiterlijk vóór 1 Maart, schrif telijk aan de wederpartij heeft kenbaar gemaakt, wordt de overeenkomst geacht telkens met één jaar te zijn verlengd. c. In afwijking van het in het vorig lid bepaalde wordt met het oog op de onzekere omstandigheden ten gevolge van den oorlogstoestand in Europa het volgende overeengekomen Indien tijdens het contractjaar een belangrijke wijziging intreedt in den bedrijfstoestand en/of in de sociale positie der arbeidersgezinnen, heeft elk der partijen de bevoegdheid aan de wederpartij het voeren van tusschentijdsche onderhandelingen voor- te stellen. Partijen zullen trachten onderling tot overeen stemming te geraken. Wordt binnen 14 dagen na het voorstel om tusschentijdsche onderhandelingen te voeren geen overeenstemming bereikt, dan wordt het geschil voor bindende uitspraak voorgelegd aan de arbitrage-commissie voor het land- en tuinbouw bedrijf in de provincie Zeeland, ingesteld door het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuinbouw. Deze arbitrage-commissie bepaalt tevens den datum, waarop eventueel gewijzigde loonen en tarie ven zullen ingaan. Eventueele wijzigingen worden echter eerst van kracht na goedkeuring door het College van Rijks- bemiddelaars. Deze overeenkomst gaat met terugwerkende kracht in per 1 April 1941, met uitzondering van Oostelijk Zeeuwsch-iVlaanderen, waarvoor als datum van ingang 1 Mei 1941 is vastgesteld. KORT VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN HET CENTRAAL SECRETARIAAT VOOR LAND- EN TUINBOUW. Het Centraal Secretariaat voor land- en tuin bouw, waarin vertegenwoordigd de Dag. Besturen der C.L.O. en F.NJZ. eru N.P.F., vergaderde te 's-Gravenhage. Kunstmestdist ributie Aangaande de distributie van stikstof meststoffen over het bemestingsjaar 1940/41 luidt het oordeel van de practijk iniet onverdeeld gunstig. De ver gadering was van gevoelen, dat in de toekomst de toewijzing beter moet worden geregeld, zoodat de stiikstofmest in handen komt van degenen, die de?e gebruiken. Besloten werd een commissie in t« stel len, welke zal hébben na te gaan volgens welk systeem de stikstofmeststoffen voor het berrier-tings- jaar 1941/42 moeten worden toegewezen. Samenwerking met „Het Grondbezit". Door de vereeniging „Het Grondbezit", optredend in volledige instemming met de andere grond- eigenaren-organisaties, werd tot de Centrale Land bouw Organisaties het voorstel gericht het overleg, dat tot nu toe tot enkele punten beperkt was, uit te breiden. De bedoeling is, dat de secretariaten elkaar op de hoogte zullen houden van zaken, welke van gemeenschappelijk belang zijn en dat over en weer gelegenheid zal worden gegeven besprekingen over zulke onderwerpen by te wonen. De vergadering kon zich met dezen vorm van samenwerking geheel vereenigen. Inname Nederlandsche scheerwol. Ingekomen was een schrijven van den Directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen, waarin deze als zijn oordeel te kennen gaf voor- de leve ring van de scheer 1941 van de boeren aan den handel een centrale instantie te moeten inschakelen. In verband hiermede richtte hij zich tot de Centrale Landbouw Organisaties met het verzoek de inname van de Nederlandsche scheerwol 'bij de boeren en den verkoop daarvan aan den handel te regelen. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel en besloot de Nederlandsche Federatie tot verbete ring van den wolhandel met de inname van de scheerwol te belasten. Inlevering jachtgeweren. Met het oog op de groote schade, welke door ver schillende vogels als houtduiven, Vlaamsche gaaien, kraaien en musschen wordt aangericht aan het pas gezaaide, zou het van groot belang zijn, dat de landbouwers hiun ingeleverde jachtgeweren terug kregen. In deze tijden, nu al het mogelijke wordt gedaan om de opbrengst van onzen bodem zoo hoog moge lijk op te voeren, is het zaak er voor zorg te dragen, dat er zoo weinig mogelijk verloren gaat. Vooral moet daarbij worden gedacht aan de schade, welke schadelijke vogels ook aan het rijpende gewas kun nen dóen. Besloten werd zich -met betrekking tot dit punt in verbinding te stellen met den Directeur-Generaal van den Landbouw. Bedrijfsvoorlichting. In het belang van een zoo groot mogelijke bodem productie verdient het aanbeveling de voorlichting der boeren zoo intensief mogelijk te maken. De er varing heeft 'geleerd, dat het zeer wenschelij-k is voor dat doel vereenigingen voor bedrijfsvoorlich ting in het leven te roepen. Met-het oog op de daaraan verbonden kosten stuit dat echter nog wel eens op moeilijkheden, welke echter kiunnen worden overwonnen, indien gedurende eenige jaren van rijkswege bedrijfsassistenten worden aangesteld, die •met de leiding der vereenigingen worden belast. Besloten werd zich dienaangaande te wenden tot den Directeur-Generaal van den Landbouw. Veevordering. Tegen de thans geldende regeling voor de ver plichte levering van vee bestaan zulke groote be zwaren, dat het niet noodig is daarover uit te wei den. Volstaan kan worden met te constateeren, dat vele zuivere veehoudersbedrijven zoo zwaar worden getroffen, dat zij nauwelijks aan den ondergang zullen kunnen ontkomen. Gelijk reeds is medegedeeld is een commissie uit de Centrale Landbouw Organisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond bezig met het samenstellen van een urgentieprogramma voor de veehouderij. Hoe wel deze commissie nog niet met haar taak gereed is, werd besloten te bevorderen, dat het gedeelte dat over de rundveehouderij handelt, zoo spoedig mogelijk wordt gepubliceerd. Rapport kostprijs melk 1941/'42. Opnieuw werd besproken het door het Landbouw Economisch Instituut uitgebrachte rapport inzake den kostprijs van de melk in 1941/'42. Besloten werd dit rapport, dat reeds ter kennis is gebracht van den Directeur-Generaal van de Voedselvoorzie ning, met diezen functionaris te behandelen. Inmid dels zal de voornaamste inhoud van het rapport worden gepubliceerd. van het loon der van het loon der vol- van het loon der vol- van het loon Ier vol- van het loon der vol van het loon der vol- van het loon der vol- het loon der het loon der- het loon der het loon dér het loon der 'het loon der

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 7