Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. Commissie Belastingwezen Z. L. M. Practische cursussen Landbouwwerktuigen. Collectieve arbeidsovereenkomst voor het landbouwbedrijf in de provincie Zeeland. Op foooge droogleggende gronden staat de tarwe, ondanks den schelpen Noordenwind, goed tot best. De gronden, welke dezen winter nat zijn geweest en waar de tarwe een aanmerkelijk: minder wortelstel sel heeft (kunnen vormen, hebben van de droogte te lijden en vertoonen geen mooie kleur en ontwik keling. De volle waarde van het nieuwe beweidings systeem staat of valt met de al of niet beschikbare hoeveelheid stikstof. Wordt er dus niet voldoende stikstof aangevoerd, dan zullen we lang niet aan een maximale opbrengst toekomen. Door de aanhoudende regens van Maart en April zijn van sommige perceelen de helft en meer der aardappelen die toen reeds dn den grond zaten, verrot. Het poten met de spade heeft voor kleine tuintjes het voordeel, dat de grond onder de aard appel diep los is en deze dus droger komt te liggen. Als de merries moeten werken, blijven de veulens vaak alleen in het weiland achter. Bij het verlaten of bij 't terugkeeren geeft dit wel eens ongelukken door puntdraad. Vastzetten is daarom zekerder en geeft gedresseerde veulens. Gezelschap van andere paarden in het weiland maakt, dat ze daar spoedig naar terug Ikeeren. Meerdere veulens bij elkaar zonder oudere paarden maken soms elkaar van streek. De verzekeringspremie is voor vaarzen, ossen en stieren van 3 en 4 op 2 gekomen. Het verdient wel overweging ook de AA- en A-koeien op 2 te brengen. Alleen de kruiskoeien hebben aan de ver zekering verlies gegeven. Dit moet dan ook door de betreffende koeienleveranciers zelf betaald wor den en niet door dengene, die zijn stal t.b.c.-vrij heeft gemaakt. De kruiskoeien zijn nu eenmaal voor het grootste gedeelte reageerende dieren. Tarwe, die ook maar een weinig gebroeid heeft, vertoont 'n mindere bakkwaliteit dan andere tarwe. Als zoodanig moet ook de mindere bakwaard'e van Fransche tarwe verklaard worden, omdat hiervan die korrel eerder rijpt dan het stroo, zoodat meer broei er het gevolg van kan zijn. Het vochtgehalte van de korrels van Fransche tarwe was niet hooger dan van andere tarwe. Sommigen vragen zich wel eens af waarom bie tenzaad zoo teer is en zoo ondiep gezaaid moet worden, daar de zaden toch] vrij groot zijn. Men vergeet echter, dat de zaden zeer klein zijn en zooals we ze oppervlakkig beschouwen gedroogde bloem- pakjes zijn, waarin zich meerdere, kleine zaden bevinden. Met maisverbouw bereikt men alleen op lichte gronden in het zuiden des lands gunstiger resul taten dan met andere gewassen, omdat men er ook nog een voorvrucht kan telen. Zonder voorvrucht is dat zelfs op lichte gronden nog niet mogelijk. Voor vruchtwisseling en vuil land is het een pracht gewas. Smeer de spenen na het melken met een zalfje wat in, want als de dieren er eenmaal met dezen kouden wind kloven in krijgen, worden ze lastig bij het melken. Zijn dé kloven er eenmaal in, dan ge neest dat vaak niet gemakkelijk. Men kan tarwe zoolang dooreggen tot ze mee geeft en mee buigt. Worden de stengels gebroken, dan blijven ze op den grond' zitten en geven niet voldoende opbrengst. In Duitschland verwerkt men aardappelloof tot vezelstoffen. Het ware te wenschen, dat ook in de toekomst het loof waarde kreeg, daar het toch in de meeste gevallen van het land verwijderd moet worden en als strooisel door zijn houtigheid weinig waarde heeft. Van de ijzersterke, temperamentvolle Zeeuwéche paarden is nog aanmerkelijk meer prestatievermo gen te eischen dan voorheen is geschied. In ver schillende deelen van Zuid-Holland en Groningen gaan de paarden na het werk in den herfst bij prima voeding mager den winter in. Ze hebben daar nog nooit eenig nadeel van ondervonden. 30 April7 Mei. De koekoek heeft geroepen, de zwaluwen zijn alle weer uit het Zuiden gearriveerd en nog is het wach ten op warmte, die van 't jaar even moeilijk te krijgen is als de middelen om haar kunstmatig te fabriceeren. Er is nog geen zoel lenteweer gekomen met de regenbuien, die we als voorboden van warm weer hebben begroet. Het groeit alles traag en wanneer we eiken dag gaan kijken, is er bijna geen vooruitgang te zien. Het staat er alles, maar 't groeit langzaam. Nu hoorde ik vandaag van eer- oude kennis, dat een droge Mei gevolgd wordt door een vruchtbaar jaar, doch met weinig hooi. Enfin we zullen maar moed houden, het zal wel komen. Vandaag heb ik het maar gewaagd en de eerste bruine boonen gelegd, we moeten wat avonturen, lukt het niet dan kunnen we het nog een keer pro- beeren. Het is maar een klein perceeltje dan kan je dat riskeeren. We zijn groote bloemen liefhebbers, doch van 't jaar hebben we den bloementuin wat ingekrompen en wat meer teerkost gezaaid. We moeten nu al voor den winterdag zorgen. Wij voe len tegenwoordig wel goed aan. dat we plattelan ders zijn, we halen maar sla uit den bak en aard appels hit den hoop en mo'gen heusch niet mopperen over het een of het ander, we zijn heel wa.t bevoor recht boven den stedeling. Er wordt dan wel eens gezegd, we werken er toch ook heele dagen in en voor, doch de stedeling is toch onze medemensch en zij houden evenveel van hun kinderen als wij van de onze. Tegenwoordig wordt er zooveel gekletst en ge klaagd, dat heelemaal geen steek houdt, het is alleen maar graag zichzelf hooren praten en dat is een kwaad verschijnsel en van een mug wordt vaak een olifant gemaakt. Van de week een doorn u:.t mijn vrouws voet, de schoonmaak komt klaar. Zon der ongelukken is het verloopen van 't jaar en de waarheid moet er uit, het is opgeknapt ook hoor, ja, dat is waar. Het is hier een nieuw kleedje, gor dijntje of papiertje en een mensch moet eens eeiV keer verandering zien, want Freek de Mee, had in de keuken een prent hangen waar een groot vet varken op stond, en daar heeft hij met zijn vrouw jaren lang op zitten kijken en 't is werkelijk waar, zij begonnen er alle twee op te gelijken en wij dachten dit niet alleen, want een vreemde mijn heer, vroeg eens aan den burgemeester wat voor ras dit was KI., Y. of Gr. Y. illlllipilllllllllilllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ In aansluiting op ons bericht van vorige week deelen wij mede, dat momenteel nog geen mede- deeling kan worden gedaan van de meening der commissie inzake de waarde der onroerende goede ren per 1 Mei 1941. Nu er geruchten gaan, dat ook de Vermogens belasting nog zal worden gewijzigd en er voorioo- pig wel geen aangiftebiljetten zullen worden uit gereikt, zoodat ook nielmand voorloopig aangifte voor de Vermogensbelasting zal moeten doen, meent de commissie haar meening over de waardeering te moeten uitstellen. Zij heeft echter in haar vergadering van 29 April haar standpunt, met de toen haar ten dienste staande gegevens, bepaald en zal dit, al of niet gewijzigd, te zijher tijd bekend maken. Het komt haar echter gewenscht voor, daarmee te wachten tot wat meer bekend is aangaande de wijzigingen der Vermogensbelasting, of tot de aan giftebiljetten zullen worden uitgereikt. i!llillllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllll!ll(IIIIIIIIIIIIII!lljlllllllllllllllllllHI!lllll!lllllllllllllllllllllllllllll De aanmelding voor de practische cursussen in landbouwwerktuigen, waarvoor wij naar het Land bouwblad van vorige week verwijzen, is bevredi gend. Voor sommige kringen is het vereischte aantal van 12 cursisten echter nog niet bereikt. Verzuimt deze gelegenheid niet om onderricht te krijgen in de constructie, het onderhoud en het afstellen der meest beken'de landbouwwerktuigen, in het bijzonder nu als cursisleiders ervaren practici optreden. De gelegenheid tot aanmelding is opengesteld tot Woensdag 14 Mei a.s. bij Lr. J. Versteeg, Landbouw- huis, Goes. Het lesgeld bedraagt 1 per deelnemer. Voor den Kring Tholen zal als cursusleider op treden de heer J. 'Hage, garagehouder, Molenstraat te St. Maartensdijk. Door den Rijksbemiddelaar is blijkens ontvangen bericht de hieronder vermelde Collectieve Arbeids overeenkomst 1941/1942 voor het Landbouwbedrijf in de provincie Zeeland (goedgekeurd en vastgesteld: I. a. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, gevestigd te Goes; b. De Provinciale Afdeeling Zeeland van den Ghristelijken Boeren- en Tuindersbond in Neder land. gevestigd te Middelburg; c. De Katholieke Land- en Tuinbouwbond, geves tigd te Haarlem; d. De Noord-iBrabantsche Christelijke Boeren bond, gevestigd te Tilburg; e. De Christelijke Boerenbond van Zeeuwsch- Vlaanderen (Westelijk deel), gevestigd te Oost burg. Partij ten eenre; II. a. de Nederlandsche Christelijke Landarbei der sbond, gevestigd te Utrecht; b. de Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, gevestigd te Utrecht; e. De Nederlandsche Roomsch-Kathalieke Land- arbeidersbond ,,St. Deu'Sdedit", gevestigd te Haar lem; partij ter andere; verklaren ten aanzien van de grondslagen, waarop arbeids overeenkomsten tusschen leden van de tot partij ter eenre behoorende werkgevers-organisaties en de arbeiders worden afgesloten, het navolgende te z\jn overeengekomen ALGEMEENE BEPALINGEN. Artikel 1. Toepasselijkheid. a. Behoudens het bepaalde in het tweede en derde lid van dit artikel is deze overeenkomst toe passelijk op alle arbeiders, die in de provincie Zee land werkzaam zijn in het landbouw-, veehouderij en tuinbouwbedrijf in dienst van de leden van de tea partij ter eenre behoorende organisaties. b. Deze overeenkomst is niet van toepassing op personeel, dat uitsluitend of in hoofdzaak werkzaam is in de huishouding of bij de administratie van den werkgever en evenmin op loonen van de inwonende knechts. c. Evenmin is deze overeenkomst van toepas sing op arbeiders of arbeidsters, die kennelijk niet in staat zijn, den arbeid, waarvoor zij iziijn aange nomen, op gewone wijze te verrichten. In zoodanig geval mag in onderling overleg tusschen werkgever en werknemer worden afgeweken van de in deze overeenkomst bepaalde loonenechter mag niet worden ^afgeweken van de overige bepalingen dezer overeenkomst. Artikel 2. Hoedanigheid van het werk. De arbeider is verplicht, den hem door of namens den werkgever in verband met diens bedrijf opge dragen arbeid met ijver en nauwgezetheid te ver richten. Artikel 3. - o Koppel- en krooiarbeid. De werkgever zal zijn werkzaamheden niet doen verrichten door zoogenaamde koppel- of krooi- bazen, tenzij: a. voor z werkzaamheden, welke in onderling overleg tusSchen de partijen, die deze overeenkomst sluiten, worden aangegeven; b. door koppel- of ikrooibazen, die in onderling overleg tusschen de partijen, die deze overeenkomst sluiten, worden aangewezen. De arbeider, die met inachtneming van het in dit artikel bepaalde in .krooien of koppels woi-dt tewerkgesteld, zal echter steeds in dienst ziijn van den werkgever, op wiens landerijen of aan wiens producten de arbeid wordt verricht. De koppelbaas kan niet als werkgever optreden. Artikel 4. Doorbetaling van loon op Christelijke feestdagen. Aan arbeiders, die langer dan drie maanden in dienst van denzelfden werkgever zijn. zal het loon worden doorbetaald op: Nieuwjaarsdag, voorzoover deze dag niet op een Zondag valt; Tweeden Paaschdag; Hemelvaartsdag Tweeden Pinksterdag; Eersten en Tweeden Kerstdag, voorzoover deze dagen niet op een Zondag vallen. Artikel 5. Vacantie. a. Aan alle arbeiders zal voor elke drie maanden welke zij bij1 denzelfden werkgever werkzaam zijn, één vrije dag met behoud van loon gegeven worden. b. Deze dag of dagen zal (zullen) in onderling overleg tusschen werkgever en arbeider worden vastgesteld'. LOONEN ARBEIDERS Artikel 6. Gewoon werk. a. Het minimumloon der arbeiders van 20 jaar en ouder zal voor gewoon werk bedragen: van 1 Mei tot en met 31 Octboer 32 cent per uur; van 1 Nov. tot en met 30 April 30 cent per uur; b. In afwijking van het onder a van dit artikel bepaalde zal het loon voor gewoon werk van de vaste arbeiders en van de arbeiders, die voor het tijdvak van 1 April tot en met 15 November zijn aangenomen, op het gedeelte van het eiland Wal cheren, dat niet behoort tot de gemeenten Arne- muiden en Nieuw- en St. Joosland, het geheele jaar bedragen 30 cent per uur. Artikel 7. Zwaar en bijzonder werk. a. Voor hooien, oogstwerkzaamheden en najaars- fruit plukken zal 3 cent per uur boven het voor gewoon werk geldende uurloon betaald worden. b. Voor dorschen zal 5 cent per uur boven het voor gewoon werk geldende uurloon betaald wor den, echter met uitzondering van de maanden December, Januari en Februari. c. Voor kunstna eststrooien zal 5 oent .per 100 kg boven het voor gewoon werk geldende uurloon 'be taald worden. Artikel 8. Overwerk. Voor overwerk zal 5 cent per uur extra worden betaald. Artikel 9. Zondagswerk. a. Arbeid op Zondag zal tot het allernoodzake lijkste worden beperkt. b. Voor arbeid op Zondag zal 10 cent per uur extra worden betaald, indien het anderen dan nor malen Zondagsarbeid betreft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 6