NOTULEN De varkens worden bij levering levend gewogen door of ten overstaan van een door of vanwege de Centrale aangewezen ambtenaar dan wel van door de Centrale aan te wyzen erkende of beëedigde wegers. De kosten van weging, marktgeld en even tueel stalgeld komen voor rekening van contrac tant. Betaling der varkens geschiedt door de Centrale aan den handelaar, die namens den contractant het varken heeft geleverd. Ten aanzien van de con tracten, welke afgesloten zijn vóór 10 Mei 1941 zal de betaling geschieden aan den contractant. De geleverde varkens worden ter keuze van de Centrale uitbetaald hetzij naar levend gewicht, hetzij, naar geslacht gewicht. Bij uitbetaling naar levend ge wicht wordt op het vastgestelde gewicht een kor ting van 2 kg toegepast. Indien echter bij de leve ring mocht blijken, dat het varken niet nuchter wordt geleverd, zal door den ambtenaar, bij de leve ring aanwezig, de tarra nader kunnen worden vast gesteld. Deze hoogere korting moet op het weeg- briefje worden vermeld. Indien de uitbetaling plaats vindt naar geslacht gewicht, zal de vaststelling van het geslacht gewicht plaats vinden uiterlijk op den dag, volgende op dien, waarop de varkens zijn afgenomen. Zoo slach ting op een lateren datum plaats vindt, zal de prijs met 2 cent per ,kg worden verhoogd. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht. Indien de varkens warm wordeii gewogen, wordt het koud gewicht berekend door het warm gewicht met 2 te verminderen. De te leveren varkens moeten zijn gezond en zon der eenige gebreken. Worden varkens geleverd, die, naar het oordeel der Centrale niet in goede conditie verkeeren, dan worden deze uitsluitend afgenomen voor risico van contractant. Wanneer varkens vóór de slachting mochten doodgaan, of vóór of na de slachting geheel of gedeeltelijk worden afgekeurd, zoo komt de hieruit voortvloeiende schade voor rekening van contractant. De Centrale is gerechtigd de schade in mindering te brengen van hetgeen alsnog op eenigerlei wijze aan con tractant verschuldigd mocht zijn. Indien door contractant ten genoege van de Cen trale is aangetoond, dat wijziging van den leve ringstermijn noodzakelijk mocht zijn, kan aan con tractant hetzij uitstel van levering, hetzij ver vroegde levering worden toegestaan. Ben overeen komst zal op verzoek van contractant, die een zijner contractvarkens aan een vergunninghouder voor fokmateriaal verkoopt, door de Centrale worden geannuleerd, indien door dezen vergunninghouder, hetztf een nieuw contract voor zijn oude zeug met de Centrale wordt aangegaan, hetzij aan hem, in dien hij nog recht kan doen gelden op een vergun ning voor fokmateriaal op aanvrage een dergelijke vergunning wordt verleend. Hetzelfde zal ook gel den, indien een contractant, hetzij -een oude fokzeug door een jonge fokzeug uit eigen aanfok vervangt, hetzij hij voor een jonge fokzeug, indien hij nog recht kan doen gelden op een vergunning voor fok materiaal, deze vergunning op aanvrage verkrijgt. De contractant is verplicht om, tegen aflevering van een regu het met de Centrale gesloten contract bij de levering in te dienen 'bij, den kringzaakvoer der. De betaling zal plaatsvinden door of namens de Centrale binnen 14 (veertien) dagen na levering. De contractant zal door het enkel verloop van den in het contract gestelden leveringstermijn of doordien hij de andere leveringsvoorwaarden niet nakomt, in verzuim zijn zonder dat daartoe eenige ingebrekestelling noodig zal zijn. AAN- EN VERKOOP VAN PAARDEN. Het koopen van paarden is slechts toegestaan aan dengene, die een schriftelijke vergunning heeft ge kregen van de LandbouwnCrisis-Organisatie en aan den paardenhandelaar aan wien door de Nederland- sche Veehouderij Centrale een vergunning is ver leend. Aanvragen om een vergunning van de Land- bouw-Crisis-Organisatie moeten worden ingediend bij den plaatselijken bureauhouder. Met de uitgereikte vergunning kan een paard gekocht worden waarvoor een verkoopkaart is uit gereikt, welke verkoopkaart aan den houder het recht geeft, gedurende 3 (drie) maanden na datum van afgifte, het daarop omschreven paard ten ver koop aan te bieden. Dergelijke verkoopkaarten zijn verkrijgbaar bij den plaartselijken bureauhouder tegen betaling van 10, Elk paard, dat ten verkoop wordt aangeboden, moet zijn getaxeerd door een taxatiecommissie en voorzien zijn van een genummerd merk. Het num mer, het signalement van het paard, de kwaliteits- en ouderdomsklasse alsmede de taxatiewaarde wor den door de taxatiecommissie op de verkoopkaart vermeld. Hieronder volgt het schema volgens hetwelk de taxatiecommissie de paarden, welke ten verkoop worden aangeboden, schat. De daarin vermelde prijzen zijn de maximum prijzen. Qualiteits- Ouderdomsklasse klasse 1 jaar 1 2 jaar 2 3-10 jaar 3 10 jaar en ouder 4 1 825 1125 1350 1200 II 600 750 825 750 Onder paarden van de eerste kwaliteitsklasse worden verstaan, paarden zonder gebreken en in staat tot het verrichten van een normale arbeids prestatie of met slechts geringe afwijkingen in bouw, stand of gang, waardoor het prestatie vermogen niet of niet noemenswaard wordt be- invloed. De overige paarden vallen onder de 2e kwaliteitsklasse. Hierbij zij opgemerkt, dat boven staande regeling geldt voor alle paarden met een leeftijd van tenminste 1 jaar met uitzondering van fokpaarden, renpaarden en harddravers, concours- paarden en slachtpaarden. Onder fokpaarden wor den verstaan hengsten en merries, welke zijn inge schreven in een der registers van een op grond van de Paardenwet 1939 erkende stamboekvereenigin- gen. Als slachtpaarden worden beschouwd, voor slacht bestemde paarden, welke ter levering aan de Nederl. Veehouderij centrale zijn opgegeven. Bij verkoop uit de eerste hand, waaronder wordt verstaan verkoop door den gebruiker van het te verkoopen paard, aan den kooper, welke laatste in het bezit moet zijn van een vergunning to<t aan koop, mag de tusschen verkooper cn kooper over een te komen prijs niet hooger zijn dan de taxat:e- waarde. Bij verkoop door een paardenhandeloar mag de prijs den tusschen verkooper en kooper, met in achtneming van hetgeen hierboven is vermeld bij verkoop uit de eerste hand, overeengekomen prijs met ten hoogste 10 te boven gaan. De tusschen kooper en verkooper overeengekomen prijs moet op de verkoopkaart worden vermeld en door onderteekening moet de juistheid hiervan wor den bekrachtigd. Na dèn verkoop moet de verkooper terstond de verkoopkaart aan den koopef afgeven, terwijl de kooper verplicht is binnen 3 (drie) (lagen na het tot stand komen van den koop, het eerste exemplaar van de koop-vergunning tegelijk met de ontvangen verkoopkaart in te leveren bij deN Land- bouw-Crisis-Organisatie. Een koopvergunning of verkoopkaart moet binnen 3 (drie) dagen na af loop van haar geldigheid worden ingeleverd bij de instantie, welke haar heeft uitgereikt, indien van een dergelijke vergunning of kaart geen gebruik is gemaakt. De markten, waar taxatie zal plaatsvinden, zullen in Noord-Brabant voor de eerstvolgende 3 maan den gehouden worden op de navolgende plaatsen en data: Oss 12 Juni 10 Juli 12 Mei 4 Juni 16 Juli Zevenbergen 'snBosch 14 Mei 5 Juni 3 Juli Bergen op Zoom 21 Mei 18 Juni 30 Juli Tilburg 26 Mei 23 Juni 14 Juli Helmond 30 Mei 27 Juni 25 Juli van de vergadering van het Hoofdlbestuur der Noord-Bcaibantscht-"Mij. van Landbouw, gehou den oip Dinsdag 6 Mei 1941, des namiddags om 2 uur, in café ,,De Beurs" te Breda. Voorzitter de heer P. M. Sneep te Dinteloord. Secretaris de heer C. G. de Jong te Almkerk. Aanwez'g zijn de vertegenwoordigers der Afdee- lingen Almkerk, Capelle, Dinteloord. Fijnaart, Hei ningen, Klundert, Lage Zwaluwe, Meeuwen, Nieu- wendijk, Steenbergen, Werkendam, Willemstad, Woudrichem, Wouw en Zevenbergen. Van de lid-vereenigingen waren vertegenwoor digd de Coöp. Vlasfabriek te Steenbergen, de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Dinteloord, de Coöp. Zuivelfabriek te Nieuwendijk, de Coöp. Zuivelfa briek te Capelle en de Coöp. Boerenleenbank te Almkerk. Voorts waren nog een aantal leden der Maat schappij aanwezig. De voorzitter heet allen welkom. Het verheugt hem, dat zoovelen ondanks de moeilijke reisgele genheid de vergadering bijwonen. Het doet hem genoegen, dat ook verschillende vereenigingen ver tegenwoordigd zijn. Als zoodanig begroet hij o.m. den heer C. Dane Gzn als vertegenwoordiger van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Dinteloord en den heer A. L. Korteweg, als voorzitter van den Keuringsdienst. Tevens verwelkomt hij den Rijkslandbouwconsu- lent Ir. Steenbergen. Later verschijnt nog Mr. W. van der Vleuten, assistent-schadecommissaris voor Noord-Brabant en Zuid-Holland, ter vergadering. Ook over diens aanwezigheid spreekt de Voorzitter zijn waardeering uit. Tenslotte heet hij nog welkom in deze vergade ring den nieuw benoemden assistent-Secretaris, Ir van Heusden. Hij hoopt, dat de Maatschappij in hem een goeden opvolger voor den heer De Jong heeft gevonden. Deze laatste heeft als secretaris bedankt, doch zal nog zoolang aanblijven, totdat overdracht van het secretariaat mogelijk is. Vervolgens spreekt de Voorzitter de volgende openingsrede uit: Mijne Heeren. Het was op Vrijdag 13 December 1940, dat wij 's voormiddags bij elkaar waren in een Hoofdbe stuursvergadering en 's namiddags op een alge meene vergadering der N. Br. M. v. L. Bij de ope ning dezer algemeene vergadering hebben wij toen een overzicht gegeven van de vele gebeurtenissen, welke in 1940 hadden plaats gehad, voorzoover deze voor de landbouwende bevolking belangrijk kon den worden geacht. In onze toen gedane mededeebngen gaven wij U een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen, werkzaamheden en besluiten van uw Dag. Bestuur, vanaf de dagen, dat de oorlog ook over ons land was gekomen. In de ongeveer 5 maanden, welke sindsdien ver streken zijn, hebben weer verschillende gebeurtenis sen plaats gehad, welke voor den landbouw en de landbouwende bevolking van grooten invloed kun nen zijn en waarvan wij er thans eenige willen memoreeren, terwijl wij de meer interne aangele genheden onzer Maatschappij en de werkzaamheden van uw Dagel. Bestuur bij onze mededeelingen zul len toelichten. De oorlog duurt nog steeds voort in al zijn hevig heid en hoewel deze in hoofdzaak thans buiten onze grenzen woedt, voorzoover ons bekend op het land zelfs ver van onze grenzen, n.l. in den Balkan en Afrika, toch gaan er weinig dagen voorbij, dat wij er niet aan worden herinnerd, dat wij midden tus schen de oorlogvoerende mogendheden wpnen, door dat wij niet alleen troepenbewegingen zien op het land, doch ook oorlogsvliegtuigen in de lucht zien en hooren en ook meermalen door het werpen van bommen en anderszins schade wordt toege bracht aan gebouwen en goederen, terwijl bovendien helaas ook nog regelmatig van onze burgerbevol king slachtoffers vallen door het oorlogsgeweld. Ook worden de moeilijkheden steeds grooter om ons volk te voorzien van het noodige voedsel en kleeding en andere benoodigdheden, welke als nood zakelijk levensonderhoud worden gerekend of wel wenschelijk zijn om den levensstandaard onzer be volking op hetzelfde peil te houden, zooals wij dat de laatste jaren gewoon waren. Wij zijn niet blind voor de vele fouten, die er ook vóór den oorlog bestonden op maatschappelijk ter rein en denken dan niet alleen aan de miskenning van het recht van de landbouwende bevolking, om een inkomen te mogen verdienen, waardoor zij in stapt zo^ zijn te leven op hetzelfde peil als andere met haar gelijk te stellen bevolkingsgroepen, doch denken tevens aan den geesel der werkloosheid, die sinds de laatste jaren ons land heeft geteisterd. Doch niettegenstaande wij het bestaan dezer fou ten constateeren, moeten wij toch erkennen, dat et- in ons land in den loop der jaren ook door boeren en arbeiders steeds op een hooger niveau kon wor den geleefd dan in alle andere landen van Europa en dat thans, tijdens den oorlog, veel moet worden ontbeerd, wat voorheen misschien niet voldoende werd gewaardeerd. Niettegenstaande wij zulks erkennen, meenen wij met recht te mogen aandringen op meer waardee ring voor den landbouw dain voorheen het geval was. Dat onze landbouw reeds gedurende jaren op een hoog peil staat, wordt ook door zeer deskundige buitenlanders erkend; geen land kan de opbreng sten per ha evenaren van ons land en ook de kwali teit onzer producten kan in het algemeen wedijve ren met die van andere landen. Onze landbouw-coöperaties, zoowel verwerkings als aankoop- en crediet-coöperaties, kunnen den toets der critiek weerstaan en hoewel op verschil lende terreinen nog uitbreiding en verbetering mo gelijk is, toch hebben deze reeds veel bijgedragen tot instandhouding en verbetering van onzen land bouw. Aan de totstandkoming en verbetering van dat alles hebben onze Centrale- en Provinciale Land bouworganisaties met hare afdeelingen veel bij gedragen en n'ettegenstaande wij het nog bejam meren, zooals wij dat steeds hebben gedaan, dat er op landbouw-organjisatorisch terrein zooveel ver deeldheid bestaat tengevolge van de godsdienstige- en politieke scheidingslijnen, welke de algemeene landbouworganisatie hebben gesplitst, waardoor gedurende jaren veel kracht is verloren gegaan en somtijds eensgez'mde samenwerking heeft ontbro ken, toch kunnen wij constateeren, dat daarin in den loop van den tijd veel verbetering is gekomen en de samenwerking, hoewel nog niet geheel zooals wij dit wenschen. steeds beter wordt. Deze samenwerking moet vrijwillig zijn en voort komen uit de overtuiging van alle belanghebbende partijen, dat zij gewenscht is, om bij voortduring vruchtdragende resultaten te mogen verwachten. Samenwerking kan er zijn tusschen bestaande organisaties in federatief verband, of wel door samensmelting of samenvoeging van de bestaande tot één nieuwe vereeniging. Dit laatste achten wij het meest gewenscht, mits het vrijwillig geschiedt, op basis van gelijkgerech tigdheid en geen bepaalde richting in de nieuwe organisatie toonaangevend zal zijn. D.d. 27 December 1940 ontving de N.-Br. M. v. L. en, zoo wij vernamen, alle Provinciale en Centrale Landbouworganisaties in Nederland, een schrijven van Dr. Posthuma. Wij werden verzocht, te over wegen, in hoeverre en op welke wijze onze vereeni ging met het Nederlandsch Agrarisch Front kan samenwerken. Voorop werd gesteld, dat van ieder, die met het Ned. Agrarisch Front medewerkt, wordt aange nomen, dat hij weet wat verstaan wordt onder bet werken in nationaal-socialistischen geest, ook zon der persoonlijk lid te zijn van de Nationaal Socialis tische Beweging. Uw Dag. Bestuur en geen der andere Provinciale of Centrale Landbouworganisaties, hebben zich be reid verklaard, gevolg te geven ahn deze uitnoodi- ging; wij op grond van het feit, dat onze Maat schappij wel bereid is samen te werken met een ieder, van welke godsdienstige of politieke -richting deze ook moge zijn, om de belangen te dienen van den landbouw en de landbouwende bevolking, doch niet wanneer als voorwaarde voor die sameuwer-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4