NOORD-BRABANTSGHE MIJ VAN LANDBOUW CSEBBEHÜHHHHHRDRlHHHHHBDnB Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. iirr^—p-w"Lt|111 REGELING VOOR ZELFBAKKERS. AFHALEN VAN KUNSTMESTTOE WIJZINGEN. Het blijkt, dat ondanks bet schriftelijk verzoek van den P. Bh. de kunsttoewijzingen niet, of lang na den aangegeven tyd worden afgehaald. De reden hiervan schijnt te zijn, de hooge retributie voor de stikstofbonnen en de vrees, dat deze niet benut zul len kunnen worden. Wij herhalen, dat al het moge lijke zal worden gedaan om de noodige stikstof mest stoffen voor die bonnen beschikbaar te stellen, zoodat deze vrees ongegrond moet worden genoemd. Bij, niet of niet tijdig afhalen van de kunstmest- toewijzing loopt men gevaar, dat deze toewijzing door den P. Bh. wordt teruggezonden aan (5e Afd. Kunstmest van den Prov. Voedselcommissaris te Tilburg. CONTRACTEN WEIDEVEE. te .komen, moeten zich hiervoor wenden tot den plaatselijken bureauhouder voor hun district. Zij moeten daarbij kunnen aantoonen, dat zij vroeger steeds zelf brood gebakken hebben. Tevens moeten zij 0meebrengen de broodbonkaarten 4de serie van henzelf, hun gezinsleden en eventueel inwonend personeel. Indien het verzoek door den plaatselijken bureau houder wordt ingewilligd, wordt door hem in den k3p van de broodbonkaarten de aanduiding „Zelf- bakker" aangebracht alsmede zijn handtcekening. Op de bonnen van deze broodkaarten, dus met de aanteekening „Zelfbakker" kan door de houders uitsluitend bij bakkers bloem of meel worden ge kocht en wel per bon een hoeveelheid van 70 gram van de door bakkers gebruikte ,,regeeringsmelange". De aandacht zij er nog op gevestigd, dat deze regeling geheel los staat van de reeds bestaande regeling voor het bakken van brood van graan van eigen oogst. TOEWIJZING GEDENATUREERDE MELASSE VOOR INKUILEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant maakt bekend, dat door de Ned. Veeh. Centrale voor het gewest Noord-Brabant geen <^x£- tracten weidevee meer beschikbaar worden gesteld. Aanvragen voor dergelijke contracten kunnen der halve niet meer in behandeling worden genomen. MANGEL- OF VOEDERBIETEN VOQJi D£N VERKOOP. Degenen, die mangel- of voederbieten ten verkoop over hebben, waarvoor zij geen koopers weten, gelieven hiervan opgave te doen aan het bureau van den Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant, Spoorlaan 50 te Tilburg. Daarbij te vermelden: naam, juist adres, soort en hoeveelheid bieten. SCHETSING VAN NIET GEREGISTREERDE STIERKALVEREN. Het Bestuur van de L.C.O.N. brengt ter kennis van veehouders, dat met ingang van heden de gele genheid wordt geboden niet-geregistreerde stier kalveren te laten schetsen op de volgende voor waarden: 1. de aanvrager moet in minstens twee vooraf gaande jaren (vóór 1940) op de gewone toewijzing van vaarskalveren telkens minstens één niet- geregistreerd stierkalf hebben laten schetsen. Het uitgereikte identiteitsbewijs mag later niet tegen dat van een vaarskalf zijn ingewisseld. 2. na schetsing wordt de aanvrage op behoorlijk exterieur van het rund onderzocht, waarvoor aan kosten 2,50 tegelijk met de aanvrage gestort moet worden. 3. Het schetsgeld bedraagt 0,75 boven de onder 2 genoemde kosten. Belanghebbenden worden verzocht hun aanvrage, waarin vermeld is in welke jaren niet-geregistreerde stierkalveren op hun gewone vaarskalverentoewij- zing geschetst werden, in te zenden aan het kantoor van de L.C.O.N., Afdeeling Stierkalveren, Spoorlaan 50 te Tilburg. OPGAVE VAN AARDAPPELVOORRADEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant brengt het volgende ter kennis van aard appeltelers. In een door de Ned. Inkoopcentrale van Akker bouwproducten genomen Bestuursbesluit is bepaald, dat alle telers die nog aardappelen in voorraad heb ben, dezen voorraad moeten opgeven aan den plaat selijken bureauhouder, onder wien zij ressorteeren. Deze opgave kan achterwege blijven, indien de voorraden reeds door hen zijn opgegeven bij den P. Bh. of de P.I.C.A. De opgave behoeft ook niet te geschieden, indien de voorraad bestemd is 'voor consumptie van het eigen gezin, mits de voorraad niet meer dan 200 kg bedraagt. Voor zoover groothandelaren en kleinhandelaren nog in het bezit zijn van voorraden, zonder dat zij deze hebben opgegeven aan de V.B.N.A., moeten zij deze voorraden opgeven aan de Provinciale Bureaux of Plaatselijke Verkoopkantoren van de V.B.N.A. Het bovenstaande geldt niet alleen voor voorraden consumptie-aardappelen, maar eveneens voor aard appelen, welke oorspronkelijk voor uitpoot waren bestemd en voor dit doel niet meer zullen worden gebruikt. De opgaven moeten vóór Donderdag 15 Mei a.s. bij de aangewezen instanties zijn ingediend. iZ&j, die de gevraagde gegevens niet, of niet juist verstrekken, zullen wegens overtreding van art. 3 van het Aardappelbesluit 1940 worden vervolgd. De Provinciale Voedselcommissaris maakt bekend, dat thans eene regeling is getroffen, waardoor degene, die zulks vroeger ook deden, wederom in de gelegenheid zijn hun brood zelf te bakken. Personen, die hiervoor in aanmerking wenschen Evenals vorig jaar wordt ook thans weer aan georganiseerden, die met melasse inkuilen, dit pro duct in beperkte mate beschikbaar gesteld. pë georganiseerden, die gedenatureerde melasse wenschen te betrekken, moeten zich hiertoe wen den tot den plaatselijken bureauhouder van hun district, waar zij voor dit doel een aanvraagformu lier kunnen verkrijgen. Zij moeten dit formulier volledig invullen en wederom inleveren bij den plaatselijken bureauhouder. Als norm voor deze toewijzing wordt aangenomen dat per 20.000 kg product een hoeveelheid van 800 a 1000 kg gedenatureerde melasse noodig is. Voor een silo met een inhoud van 40.000 kg product, dus een. silo van 5 meter doorsnede en 2 meter hoogte, zal dus hoogstens 2000 kg gedenatureerde melasse worden toegewezen. Bij accoord-bevinding van de ingediende aanvrage wordt door den plaatselijken bureauhouder den georganiseerde een bestelbon voor gedenatureerde melasse afgegeven, alsmede eene verklaring. Deze verklaring moet door den georganiseerde bij de aflevering van de melasse, volledig ingevuld en onderteekend aan den leverancier van de melasse worden afgegeven. Op de bestelbon voor melasse kan de georgani seerde gedenatureerde melasse betrekken bij een handelaar of mengvoederfabj'ikant VERLENGING VAN"TERMIJN VOOR AANVRAGEN VAN BINDTOUW. In tegenstelling met vorige perspublicaties wordt medegedeeld, dat de termijn voor het inzenden van aanvragen voor bindtouw voor graanmaaiers/zelf- binders wordt verlengd van 10 Mei tot 20 Mei a.s. De aanvragers worden in hun eigen belang ver zocht met dezen datum rekening te willen houden, daar voor behandeling van later ingekomen aan- vragen niet kan worden ingestaan. GELDIGHEIDSDUUR EN INLEVERING VAN KUNSTMESTZEGELS BEMESTINGJAAR 1940—1941. 1. Alle thans geldende kunstmestzegeis voor fosforzuur en kali, zoowel als voor stikstof, blijven slechts geldig tot 1 Juli 1941; echter zal er zooveel mogelijk voor worden zorg gedragen, dat de kunst meststoffen, welke voor 1 Juli op de bedrijven noo dig zijn, tijdig beschikbaar komen. 2. Teneinde de beschikbare stikstofmeststoffen zooveel mogelijk te kunnen benutten voor die be drijven, waarop zij thans het meest noodig zijn, worden de landbouwers, die nog in het bezit zijn van stikstofzegels en die de stikstofmeststof fen eerst na 1 Juli a.s. willen gebruiken, verzocht die stikstofzegels in te leveren bij den plaatselijken bureauhouder. Dit moet vóór 15 Mei a.s. geschieden. De plaatselijke bureauhouder zal hun dan een ont vangstbewijs afgeven, vermeldende de waarde der ingenomen stik stof bonnen, seizoen 1940/1941. Tegen teruggave van dit ontvangstbewijs worden dan na 1 Juli a.s. gratis nieuwe stikstofbonnen 1941/1942 verstrekt, tot eenzelfde aantal kilogrammen zuivere stikstof. 3. Voor het bemestingsjaar 1941/1942 moeten bij de aanvrage van kunstmeststoffen alle kunstmest stoffen worden opgegeven, welke op 1 Juli 1941 op de boerderij aanwezig zijn. 'Deze opgave zal worden gecontroleerd. De aanwezige voorraad wordt in mindering ge bracht op de toewijzingen in het bemestingsjaar 1941/1942. VERVOERBEWIJZEN VOOR VARKENS. Ten aanzien van vergunningen voor het vervoeren van varkens zijn de volgende regelingen vastgesteld. Voor het vervoeren van varkens van bedrijf tot bedrijf en van bedrijf naar en van de markt wordt een vergunning verleend voor: a. varkens, welke voor fokdoeleinden zijn bestemd; b. kennelijk dragende zeugen en zeugen by de biggen; een en ander onder de 'volgende voor waarden: A. bij levering van bedrijf tot bedrijf, al of niet met inschakeling van een handelaar; 1. de kooper van een varken dient by den plaat selijken bureauhouder of bij een ander door de Landbouw-Crisis-Organisatie aangewezen persoon een vervoerbewijs aan te vragen. 2. het vervoerbewijs met regu wordt in duplo uitgeschreven, terwijl de copie onder berusting van den P. Bh., die het bewijs heeft uitgeschreven, blyft. 3. het regu, aan het vervoerbewijs gehecht, wordt door den kodper ter hand gesteld aan den verkoo- per van het varken, die dit regu gedurende een tijd van tenminste 3 maanden moet bewaren. 4. de kooper van het varken is verplicht binnen 3 dagen na den dag van afgifte het vervoerbewijs in te leveren, bij den P. Bh., die het uitgeschreven heeft. B. Bij levering van een bedrijf via een markt naar een ander bedrijf, al of niet door tusschen- komst van een handelaar; 1. de eigenaar van het varken is verplicht oij den P. Bh. een vervoerbewijs aan te vragen. 2. het regu van het aan den eigenaar verstrekte vervoerbewijs blijft onder diens berusting en moet door hem tenminste gedurende 3 maanden worden bewaard. 3. Bij verkoop op de markt wordt door den ambtenaar, aangewezen door de Landbouw-Crisis- Organisatie, die aldaar zitting houdt, aan den nieu wen eigenaar van het varken een tweede vervoer bewijs afgegeven, zonder regu. Dit bewijs wordt niet afgegeven, tenzij het eerste vervoerbewijs, uit gereikt aan den oorspronkelijken eigen ar, is inge leverd. 4. het tweede vervoerbewijs, geldig voor het ver voer van de markt naar het 'bedrijf, wordt door voormelden ambtenaar in duplo uitgeschreven, ter wijl het origineele bewijs zonder recu aan den eigenaar wordt uitgereikt. 5. binnen drie dagen na de afgifte is de houder van het tweede vervoerbewijs verplicht dit ir. te leveren bij den plaatselijken bureauhouder, waar onder hij ressorteert. De in deze regeling vermelde vervoeroewijzen zijn slechts geldig: 1. indien zij worden aangewend voor de afleve ring, onderscheidenlijk het vervoer van een varken, hetwelk op het vervoerbewijs is vermeld; 2. indien zij met inachtneming van de daarop gestelde aanwijzingen, volledig zijn ingevuld en ondertéekend en daarop geen wijzigingen of door halingen voorkomen. 3. indien het vervoer plaats heeft in overeen stemming met de op het vervoerbewijs gestelde aanwijzingen en invullingen en binnen zoodanig tijdsverloop als voor het betreffende vervoer, gezien de wijze van vervoer en den af te leggen afstand, redelijk moet worden geacht, waarbij als tijdstip van den aanvang van het vervoer het als zoodanig op het biljet aan te geven tijdstip dient te worden beschouwd. N.V.C. CONDITIES VOOR LEVERING VAN CONTRA CTVARKENS 1941 Tenzij uitdrukkelijk anders is bepaald, geschieden de aankoopen van de varkens op termijn aan de Centrale te leveren, alleen bij schriftelijke overeen komst door de Centrale of namens de Centrale door de Landbouw-Crisis-Organisatie te sluiten. Door de enkele vermelding, dat de koop en levering plaats heeft op „algemeene voorwaarden voor het leveren van varkens" zullen deze geacht worden in de koopovereenkomst in haar geheel te zijn op genomen, tenzij op eenig punt nadrukkelijk van deze voorwaarden is afgeweken. Alleen aankoopen zullen geschieden tegen prijzen, vast te stellen door het dagelijksche bestuur der Centrale. Prijzen zullen tijdig worden "bekend ge maakt in de Landbouw- en Veehandelsvakbladen. Levering zal slechts mogen geschieden door tus- schenkomst van een handelaar. De handelaar geniet een provisie van ten hoogste 1% welke voor rekening is van contractant. Hij heeft de verplichting van de diensten van de ge bruikelijke tusschenpersonen gébruik te maken. De handelaar, die door den contractant is aangewezen om namens hem een varken te leveren, is mede aan sprakelijk voor de juiste nakoming van de leve ringsvoorwaarden. Levering zal geschieden op afroep door de Cen trale op een door haar vast te stellen plaats en tijd, nadat de gecontracteerde varkens door den aangewezen handelaar aan den kringzaakvoerder schriftelijk ter levering zijn opgegeven met gebruik making van daartoe door de Centrale beschikbaar te stellen kaarten. De Centrale heeft het recht levering op een vroegeren datum en tegen een lager gewicht dan in het contract zijn vermeld, te ver langen. Bij aldien contractant een varken levert boven het in het contract vermelde maximum gewicht, heeft de Centrale het recht voor elke kg waarmede het gecontracteerde maximumgewicht overschreden wordt, den gecontracteerden prijs voor de helft uit te betalen. De Centrale kan in door haar te bepalen gevallen van het bovenstaande af wijken, waarbij zij ten aanzien van het gewicht een speling van ten hoogste vijf procent (5 kan toepassen. Indien varkens als nood- of spoedgeval worden geleverd zonder dat de hierboven bedoelde voorafgaande schriftelijke opgaven ter levering hebben plaats gevonden, wordt de daarvoor uit te betalen prijs met 2 cent per kg verlaagd. De var kens dienen nuchter te worden geleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 3