Boekhoudbureati ILM- Maatregelen in verband met de voedselvoorziening in Zeeland. Ontvangen wij bij de volgende post ook Uw brief? Met leedwezen werd vernomen, dat de heer De Milliano ontslag als toestuurslid heeft gevraagd. Medegedeeld werd, dat in het afgeloopen jaar belangrijk meer certificaten voor granen, peul vruchten, e.d. zijn afgegeven, doch .minder certifi caten voor aardappelen. De aangifte voor de gewassenkeuring, in het bijzonder die van aardappelen, is voor 1941 zeer toegenomen. In vertoand met het dringend tekort aan kan toorruimte heeft l\et Bestuur uitgezien naar een eigen (kantoorgebouw. Hiervoor is thans aange kocht een pand gelegen aan de Groote Markt te Goes, waar thans Café „Beurs" is gevestigd. HET SELECTEEREN VAN AARDAPPELEN TER VERKRIJGING VAN GOED POOTGOED. Het optreden ^an virusziekten als toladrol, mozaïek, stippelstreep, enz. in het aardappelgewas kan de opbrengst daarvan aanzienlijk verlagen. Vandaar., dat er alle reden is om het optreden dezer ziekten te voorkomen. Van genoemde ziekten nu is bekend, dat zij met het pootgoed worden over gebracht en dat zij gedurende het groeiseizoen o.a. door middel van bladluizen van plant op plant wor den overgebracht. Hieruit volgt, dat, wil imen poters oogsten, die een gezonde nateelt opleveren, het noodzakelijk is alleen pootgoed te nemen van gezonde planten. Waar echter ook besmetting van plant tot plant •kan plaats hebben, is het evenzeer noodig om de smetstofbronnen, dus de zieke planten, tijdig uit het gewas te verwijderen. Het resultaat, dat bij de toepassing van deze maatregelen, selectie genoemd, verkregen wordt, hangt in hooge mate af van de wijze, waarop wordt geselecteerd en niet minder van het tijdstip, waar op met de selectie wordt begonnen. Noodig is, dat de selectie met de grootst mogelijke nauwkeurig heid plaats heeft., dat dus alle zieke planten, waar onder ook die, welke slechts in geringe mate ziekte verschijnselen vertoonen, alsmede de verdachte planten, worden verwijderd. Deze planten, noch de moedcrknol, of reeds gevormde nieuwe knollen, mogen op het veld achterblijven, in de sloot gewor pen worden of op de slootwallen gedeponeerd. Dadelijk na het verwijderen der zieke planten wor den deze in een zak gedaan en ver van het perceel onschadelijk gemaakt. De selectie moet meermalen herhaald worden, terwijl in het laatst ook gelet moet worden op het optreden van nieuwe (primaire) besmetting. Een fout, die nog maar al te vaak wordt gemaakt, is het niet op tijd beginnen met de selectie, terwijl het toch duidelijk moet zijn, dat hoe vroeger de smetstoflbronnen worden weggenomen, hoe gerin ger de kans wordt op besmetting van de gezonde planten. Men beginne daarom met de selectie, zoodra de zieke (planten als zoodanig herkend kunnen worden en foerhale deze spoedig. Men bedenke hierbij ook, dat het verwijderen en vervoeren van kleine planten veel gemakkelijker is dan van groote. Alleen wanneer zeer vroeg met selecteeren wordt begonnen,, de selectie tot aan het eind wordt voort gezet en er nauwkeurig wordt gewerkt, kan goed resultaat verwacht worden en dit wordt nog in hooge mate bevorderd, wanneer dan ook nog het uitstekende hulpmiddel ter verkrijging van goed pootgoed, het vroeg rooien, wordt toegepast. Gegevens over de ziekten, waarop bij de selectie dient te worden gelet, zijn te vinden in Meaedeeling no. 6: „Ziekten en beschadigingen van het aard appelloof" van den Plantenziektenkundigen Dienst en aldaar voor den prijs van 0,30 verkrijgbaar. Nedere inlichtingen worden verstrekt door dezen Dienst te Wageningen, door de ambtenaren van dezen Dienst buiten Wageningen, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. MELASSE INKUILEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt belkend, dat aan Reorganiseerden, die met melasse inkuilen, een beperkte hoeveelheid beschik baar kan worden gesteld. Na vaststelling van het benoodigde (kwantum wordt een bijzondere bestelbon afgegeven, waarop melasse kan worden betrokken bij één handelaar of mengvoederfabrikant. Nadere inlichtingen en aanvraagformulieren wor den verstrekt door het bureau VJV.O. te Goes. ZELF BROOD BAKKEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat personen, die zulks vroeger ook deden, weer in de gelegenheid worden gesteld him brood zelf te bakken. Deze regeling geldt voor hen, die in het bezit zijn van broodkaarten en staat ge heel los van de reeds bestaande regeling voor het bakken van brood van granen van eigen oogst. Zij, die zelf brood willen bakken, moeten zich met al hun broodkaarten vierde serie vervoegen bij den plaatselijken bureauhouder der V.V.O.. die de kaarten voorziet van de aanduiding „zelfbakker" en zijn handteekening. Op deze broodkaarten kan door den houder, uit sluitend 'bij bakkers bloem of meel worden gekocht (per bon 70 gram van de door baikkers gebruikte regeeringsmelange) EANDBOUWINVENTARISATIE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, brengt het volgende onder de aandacht van alle telers van akkerbouwproducten, met be trekking tot de van 26 Mei tot 7 Juni a.s. te houden landbouwinventarasatie. In het inventarisatieformulier zal zijn ingesloten een invulformulier voor de aanvrage tot organisatie bij de Provinciale Inkoopcentrale voor Akkerbouw producten (P.iI.iC.A.). Iedere teler van akkerbouwproducten dient dit aanvraagformulier in te vullen en te onderteekenen volgens de daarop gestelde aanwijzingen en het daarna op te zenden, tegelijk met het inventarisatie formulier. Deze aanvraag tot organisatie bij de Provinciale Inikoopcentrale voor Akkerbouwproduc ten heeft geen andere beteekenis, dan dat zij krach tens de desbetreffende wettelijke bepalingen als voorwaarde wordt gesteld voor het voorhanden hebben van akkerbouwproducten. Ten einde moei lijkheden te voorkomen, wordt den telers dehhalve aangeraden, deze formaliteit nauwkeurig te ver vullen. Uit het voorgaande volgt, dat houders van zuivere veehouderijbedrijven het formulier niet behoeven in te vullen. AANVRAGEN VOOR BINDTOUW VOOR GRAANMAAIERS/ZELFBINDERS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat eigenaars of beheer ders van bedrijven, voorzoover zij den oogst 1941 laten maaien door graanmaaiers/zelfbinders, hier voor vezelbindtouw kunnen aanvragen op formulie ren, die bij den Plaatselijken Bureauhouder beschik baar zijn gesteld. Ook wanneer zij niet over graan- maaiers/zelfbinders beschikken, doch dit werk in loondienst laten verrichten, moet toch de aanvraag geschieden door d'en eigentaar of beheerder van het bedrijf, vfaar gemaaid zal worden. Het beschikbaar gestelde vezelbindtouw mag uit sluitend voor dit doel, n.i. voor het binden bij zelf- binders, gebruikt worden, dus niet bij het dorschen of voor andere doeleinden. Men is verplicht bij d;e aanvraag den voorraad te vermelden, dien men nog ter beschikking heeft. Verder moeten bij de aanvragen worden ingele verd de afleveringsbewijzen voor ingezamelde eindjes oud bindtouw, waaromtrent de noodige bekendmakingen op 9 October 1940 en 5 Maart 1941 gegeven zijn. Bovenbedoelde afvragen moeten uiterlijk 10 Mei a.s. bij den Plq^M^jken Bureauhouder zijn inge leverd; later omende aanvragen kunnen niet in behandeling worden genomen. MOTORBRANDSTOF VOOR THRII'SBESTRIJDIN G. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat voor de aandrijving van motoren ten behoeve van de Derris-verstuiving, voor de be strijding van thrips in vlas, waarschijnlijk nog een geringe hoeveelheid benzine kan worden verstrekt. Aanvraagformulieren moeten, zoo spoedig mogelijk, op de gebruikelijke wijze worden ingezonden. In de aanvrage steeds te vermelden, welke oppervlakte moet worden bespoten, en c.q. op welke bedrijven. STIKSTOFZEGELS. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat de kunstmestzegels, bemestings jaar 1940/'41 per 30 Juni a.s. hun geldigheid ver liezen. Bij de aanvrage om kunstmeststoffen voor het bemestingsjaar 1941/'42, waarover t.z.t. nog nadere mededeelingen zullen volgen, moeten alle per 1 Juli 1941 op het bedrijf aanwezige meststoffen worden opgegeven. De aanwezige voorraad zal in minde ring worden gebracht op de toewijzingen voor het bemestingsjaar 1941/'42. Zij, die momenteel nog in het bezit zijn van stik stof-zegels 1940/'41 en deze niet meer vóór 1 Juli willen gebruiken, kunnen deze vóór 15 Mei inleve ren tegen ontvangstbewijs bij den plaatse lijken bureauhouder der V.V.O., en daarvoor nó. 1 Juli nieuwe stikstof zegels (1941/'42) ontvangen. Tenslotte wordt er nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat zij, die een tweede stikstof-toewijzing hebben ontvangen (dus alleen voor aardappelen, suikerbieten, suikerbietenzaad, koolzaad en inten sieve fruit- en groent en teelt) en een andere opper vlakte met deze producten betelen, dan aanvanke lijk op het aanvraagformulier werd vermeld, ver plicht zijn. onverwijld van elke wijziging schriftelijk kennis te geven. T.z.t. zal de op het aanvraag formulier vermelde oppervlakte worden gecontro leerd en bij afwijking, een vervolging worden inge steld. VARKENS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede: Contracten ©n vergunningen voor varkens. Reeds vroeger werd gepubliceerd, dat iedere var kenshouder, die varkens boven 60 kg dn voorraad had;, vóór 1 April een 'aanvraag voor een contract of een vergunning moest hebben ingediend voor dat aantal varkens. Thans is besloten, dit contract- en vergunningsstelsel uit te breiden tot varkens vanaf 40 kg levend. Aanvragen moeten worden ingediend bij de plaat selijke toureauhouders. dat de post ons iederen dag een stapel brieven bezorgt Dit is heel eenvoudig te verklaren Het zijn de brieven van onze deelnemersZelf zijn ze van de rompslomp bevrijd, omdat ze ons hun boekhouding en belastingzaken laten verzorgen. Bovendien weten zij, dat hun belangen in goede handen zijn Leveringscondities. In d'e N.V.C.-condities voor levering van contract varkens 1941 zijn eenige wijzigingen aangebracht. Ie. Het zal in de-toekomst niet onmogelijk zijn, dat de Centrale over varkens moet beschikken met een lager gewicht dan 95 kg. Dientengevolge zijn de leverings-condities aangevuld met de bepaling, dat de Centrale het recht heeft de contractvarkens over te nemen op een vroegeren datum dan in het con tract is vermeld en alsdan bij een lager gewicht. 2e. Is de bepaling in de condities opgenomen, dat van een varken, dat het gecontracteerde maximum- gewicht overschrijdt, de kg welke boven dit maxi mum-gewicht uitgaan, slechts voor de helft van den contractprijs worden uitbetaald. 3e. Zal voor de contracten na 10 Mei afgesloten de uitbetaling van de koopsom niet meer plaats hebben aan den contractant, maar aan den hande laar, die namens hem het varken heeft geleverd. Vervoerverbotl boven 25 kg. Tot dusver was het vervoeren van varkens met een gewicht van meer dan 40 kg, behoudens ver gunning verleend door of vanwege de N.V.C. of L.C.O., verboden. Hierin is verandering gebracht in dien zin, dat thans voor het vervoeren van var kens met een gewicht van meer dan 25 kg vergun ning- is vereischt. Vervoervergunningen. Tot dusver werden vergunningen verleend voor het vervoeren van kennelijk dragende zeugen en zeugen bij de biggen van bedrijf naar bedrijf. Aan deze regeling wordt uitbreiding gegeven. Thans kunnen vergunningen worden gegeven voor het vervoeren van kennelijk dragende zeugen en zeugen bij de biggen, zoowel als voor varkens bestemd voor fokdoeleinden, niet alleen van bedrijf tot bedrijf, maar ook van een bedrijf via de markt naar een ander bedrijf. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den Plaatselijken Bureauhouder. (Zie verder pagina 5, 2e kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2