LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELATID. Maatregelen in verband toet de voedselvoorziening in Zeeland. Commissie Belastingwezen. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Siikhoek. In de week van 5 t/m 10 Mei wordt gekeurd: 5 Mei om 9 uur te Nieuwvliet, 10,30 uur te Zuid- zande, 2 uur te Sluis en 3',30 uur te Cadzand. 6 Mei om 9 uur te Eede, 11 uur te' Aardenburg en 2,30 uur te Biervliet. 7 Mei om 9 uur te Schoondijke, 10,30 uur te Oostburg en 4 uur te Grijpskerke. 8 Mei om 9 uur te Wolphaartsdijk, 11 uur te Kortgene, 2 uur te Kamperland en 4 uur te Wis- senkerke. iProv. Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland. STROOlVORDERING. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Zeeland vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat degenen die van de P.I.C.A te Goes een vorderingskaart voor graanstroo hebbe# ontvangen, verplicht zijn op éérst© aanzegging, welke geschiedt door middel van een door het districtskantoor uitgereikte aanze§gingskaart, te leveren en wel aan den handelaar wiens nanm op de aanzeggingskaart is vermeld. Afleveringen van graanstroo #op andere wijze kan slechts geschieden indien: a. Dit stroo vóór 21 Januari 1941 aan een hande laar is verkocht. b. Aan c^n betreffenden handelaar door ons toe stemming is verleend, dit stroo alsnog tê ver laden. c. Diaarentw)i*en nog^aan den leverfagsplicht» inge volge ontvangen vorHeringska^t kan worden voldaan. Telers, welke n^p" een kwanflim graanstroo voor levering beschikbaar hebbe# len* nog geen vorde ringskaart hebbei* ontvangdR, gelieven dit op te geven aan hun districtssecretaris, of wel aan ons kantoor te Goes. VERVOER VAN POOTGOED. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt be kend, dat het vervoer van pootgoed, zoowel goed gekeurd als ongekeurd, met ingang van 24 April 1941 verboden is. Met ingang van genoemden datum worden er dus noch bestelbonnen, noch ver voersbewijzen afgegeven. Voor telers, die beslist nog pootgoed voor eigen bedrijf noodig hebben, zal, na gebleken gegrondheid van het verzoek, een uitzondering worden ge maakt; dit verzoek moet de teler rechtstreeks tot het bureau van den Voedselcommissaris- te Goes richten. LEVERING VAN AARDAPPELEN. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt de telers van aardappelen er nogmaals op attent, dat zij hun restanten consumptie-aardappelen, hoe klein ook, moeten leveren aan de V.B.N.A. Opgave van zulke restanten dient onverwijld te geschieden, 'hetzij rechtstreeks aan het kantoor van de V.B.N.A. te Goes, of aan den dichtsbijwonen- den erkenden koopman of commissionnair. DE HANDEL EN DE PRIJZEN VAN PAARDEN. Het Rijkebureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscüierij is uitgevaardigd, hetwelk voor schriften bevat, ten aanzien van den handel en de prijzen van paarden. In bedoeld besluit is bepaald, dat het koopen van paarden slechts is toegestaan aan hem, aan wien door of vanwege een Landbouwcrisis-Organisatie een schriftelijke vergunning is verleend en aan een paardenhandelaar., mits deze laatste aan bepaalde voorwaarden voldoet. Deze voorwaarden zijn in hoofdzaak, dat de handelaar moet zijn georgani seerd bij de Nederlandsche Veehouderijcentrale, moet zijn ingedeeld in de groep Paardenhandelaren en een vergunning moet hebben ontvangen van de Nederlandsche Veefciouderijcentrale. 'Een erkend handelaar behoeft dus geen toestem ming te vragen voor eiken aankoop afzonderlijk (zooals ieder ander moet doen), maar ontvangt een doorloopende vergunning. De vergunningen voor het aankoopen van één paard hebben een geldig heidsduur van 3 maanden. Het is een ieder slechts toegestaan paarden te koopen, waarvoor een verkoopkaart is verstrekt en welke zijn getaxeerd. Ook het verkoopen van paar den, die aan deze voorwaarden niet voldoen, is ver boden. Een verkoopkaart kan worden aangevraagd bij de Plaatselijke Bureauhouders van de Landbouw- Crisis-Organisaties. Door de Nederlandsche Vee houderijcentrale worden Taxatie-commissies inge steld, die elk ten verkoop aan te bieden paard in- deelen in een bepaalde klasse en daarvoor een be paalden maximumprijs vaststellen. Deze maxi mumprijs zal nooit meer bedragen dan het voor de desbetreffende klasse hieronder genoemd bedrag. Het verkoopen tegen een prijs, welke den -vastgb- stelden maximumprijs te boven gaat, is verboden. De vastgestelde klassen en daarbij behoorende prijs- grenz£n zijn de navolgende: Ouderdomsklasse Kwaliteits- 3HO 10 jaar klasse 1 jaar 2 jaar jaar en ouder I ƒ825 ƒ1125 ƒ1350 ƒ1200 II „600 750 825 750 i In cte eerste kwaliteitsklasse zullen alleen worden ingedeeld paarden zonder gebreken en in staat tot Liet verrichten van een normale arbeidsprestatie of met slechts geringe afwijkingen in bouw, stand of gang, welke het prestatievermogen niet of niet noemenswaard beïnvloeden. Alle andere paarden zullen worden ingedeeld in de tweedy kwaliteits klasse. Voor het taxeeren van een paard door de Taxatie- Commissie is, ter vergoeding van de daaraan ver-1 bonden kosten, door hem, die het paard ter- taxatie aanbiedt, een bedrag verschuldigd van 10 per paard. De maximumprijs ^geldt bij verkoop door een %nder dan een paardenhandelaar. Bij verkoop door eep paardenhandelaar mag de prijs maximaal 10 meer bedragen dan den bij verkoop uit de eerste hand bedongen, op de verkoopkaart vermelden prijs. Indien het paard uit voorraad wordt geleverd en derhalve eerst de handelaar een verkoopkaart daar voor heeft aangevraagd, mag de prijs maximaal 10 meer bedragen dan den voor de Taxatie- Commissie vastgestelden maximumprijs. Het bovenstaande geldt onverschillig iaoêvele handelaren zijn .ingeschakeld geweest. De uiteinden lijke prijs voor den kooper-gebruiker kan dus nooit meer bedragen dan het door de Taxatie-Commissie vastgestelde bedrag* vermeerderd met" 10 Koóper en verkooper zijn verplicht zorg te dra gen, dat de tusschen hen ovlreengekomen prijs op de verkoopkaart wordt vermeld en door onderteeke- nj.Tg de juistheid dezer' vermelding» te staven. De verkooper dient*terstond va den verkoop de verkoopkaart aan den kooper af fe geven. Hij, die ingevolge een hem door of vanwege een Landbouw-Crisis-Organisatie verleende vergunning een paard heeft gekocht, is Verplicht binnen drie dagen na totstaftidkoming van den koop de vergun ning tezamen met de in zijn bezit gekomen verkoop kaart in te leveren bij de instantie, welke hem de vergunning heeft uitgfefeikt. Voorts is een ieder vellicht een in zijn bezit zijnde vergunning of verkoopkaart binnen drie dagen na afloop van Aargeldigheid in te leveren bij de instantie, welke haar Heeft uitgereikt. De bovenomschreven regeling heeft geen betrek king op voor slachting bestemde paarden, welke ter levering aan de Nederlandsche Veehouderij centrale zijn opgegeven, p&aHO'i, welke nog- >&t óéin jaar oud zijn en door de Nederlandsche Veehouderijcen trale als zoodanig erkende fokpaarden, renpaarden, harddravers en concourspaarden. Ter verkrijging van nadere inlichtingen en om te worden ingedeeld in de groep paardenhandelaren, wende men zich tot de Nederlandsche Veehouderij centrale. WERKPAARDEN. 'Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat een regeling is tot stand gekomen ten aanzien van den handel in en de prij zen voor werkpaarden. Deze regeling houdt o.m. in, dat alleen zij den handel als zoodanig zullen mo gen uitoefenen, die georganiseerd zijn bij de Neder landsche Veehouderijcentrale en ingedeeld in de groep „paardenhandelaren". De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat de aanvrage tot erkenning uitslui tend schriftelijk, zoo spoedig mogelijk, gericht dient te worden tot de Nederlandsche Veehouderijcentrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Bij deze aanvrage moeten tevens gegevens wor den overgelegd, door middel waarvan ten genoegen van de Nederlandsche Veelaouderijcentrale of een door haar aan te wijzen commissie wordt aange toond, dat de aanvrager, als handelaar, tot nu toe zijn beroepof bedrijf heeft gemaakt van den han del in werk- of gebruikspaarden (dus niet als com missionnair of anderszins als tusschenhandelaar). VERLAGING VERZEKERINGSPRE3IIE. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt de aandacht van de rundveehouders op het volgende Door de Veehouderij-Centrale is bepaald, dat met ingang van Maandag 28 April j.l. de verzekerings premie voor aan de Centrale geleverde vaarzen (dus alle vrouwelijke runderen, die nog niet gekalfd hebben) ossen en stieren in alle klassen is verlaagd tot 2 per dier. IVoorheen was de verzekeringspremie 3 per dier van de klassen AA, A en B en 4 voor de klassen C en D. INLEVERING VAN GRANEN EN PEULVRUCHTEN. De Provinciale Inikoopcentrale van Akkerbouw producten voor Zeeland maakt het volgende bekend: Reeds eenigen tijd geleden heeft de P.I.C.A. voor Zeeland bij bestuursbesluit, gepubliceerd in de Staatscourant van 17 April 1941, no. 74, bepaald, dat de telers vóór 22 April 1941 alle peulvruchten van den oogst 1940 met uitzondering van lupinen, wikken en veldboonen alsmede vóór 28 April 1941 alle granen en veldboonen van den oogst 1940 aan de P.I.C.A. moesten inleveren. 'Het is echter gebleken, dat thans nog niet alle telers hun granen en peulvruchten ter inneming hebben aangeboden. Voorzoover dit nog niet mocht zijn geschied.,' dienen de nog op de bedrijven aan wezige partijen zqo sp^pdig mogélijk, doch uiterlijk vóór 18 Mei a.s. te wordéh gemonsterd. Na dien datum zullen geen granen en peulvruch ten meer worden gekeurd. Van inlevering aan de P.I.C.A. zijn vrijgesteld: de noeveelheden tarwe, rogge, peulvruchten of haver, die de teler krachtens toewijzing voor eigen gezinsverbruik of voor veevoer mag be houden; evenwel moet alle toegewezen haver, die na 15 Juli a.s. nog op de bedrijven aanwezig is, na ge noemden datum aan de P.I.C.A. worden ingeleverd; b. die hoeveelheid bruine boonen, waarvan ten genoege van de P.I.C.A. voor Zeeland kan worden aangetoond, dat deze bestemd is voor zaaidoelein- den, echter met dien verstande dat bedoelde zaai- bruine boonen vóór 1 Juni a.s. aan de P.I.C.A. zijn ingeleverd; c. de hoeveelheden granen en peulvruchten, ten aanzien waarvan door den Directeur der P.I.C.A. ontheffing is verleend. Behoudens de onder a, b en c vermelde uitzonde ringen moeten de bedrijven na 17 Mei a.s. schoon zijn. Met nadruk zij er op gewezen, dat op de in levering een strenge controle zal worden uitge oefend. CONTROLE OP DE BODEMPRODUCTIE. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt be kend, dat er in den loop van den zomer controle zal Worden uitgeoefend op den verbouw van uien, haver, groenvoedergeavassen en voorts op alle ge wassen, waarvan de teelt verboden of aan 'het be zit van een teeltvergunning onderworpen is. Evenals horige jaren vergaderde deze commissie weer eenige malen, ter bepaling van de waarde van het onroerend goed per 1 Mei 1941. In verband met verdere besprekingen kunnen de conclusies pas in ons volgend nummer worden ^.gepubliceerd. Dit zal wel voor niemand een bezwaar zijn, daar hoogstwaarschijnlijk de aangiftebiljetten voor de Vermogensbelasting dit jaar wel iets later dan gewoonlijk zullen worden uitgereikt. 2330 April. Verleden week ben ik bijna uit mijn jas gewaaid en koud dat het was, het leek meer op December inplaats van tweede helft April. Gelukkig is de wind nu veel minder al komt hij nog uit den kouden hoek. Het graan ging gewoon achteruit eh de kleur was er zoo af. Doch gisterenmorgen heb ik voor 't eerst den koekoek gehoord en dan wordt het beter, zoo vast als Haarlem. We waren zoo fijn vroeg aan den gang, ook met het vlas, doch met 1 Mei was het verleden jaar nogal wat langer. Met het onkruid gaat het ook best, er is nog niet veel en met die droogte is het zoó dood na het afhakken. De bieten zijn er met al die kou toch doorgekomen, al zien ze er wat oude-wijf-achtig uit, doch ze zijn er en dat is al heel Nvat waard. In den grond groeit het harder dan boven, want de aardappels zijn al goed op Weg naar het licht en het is nu mooi tijd om de bedden wat gelijk te maken om het onkruid straks wat gemakkelijker te kunnen raken met de wiedmachine. Zondag verrast door het bericht distributie van aardappelen. We leven wel in een bijzonderen tijd, twintig dagen terug was alles zoo safe als de bank en nu ineens iy2 kg per hoofd. Ons landbouwers, leek het al vroeg; dat het mis zou loopen met het harde opruimen van 't voor jaar, doch ik ben maar een leek op dit gebied en onze voormannen zullen het zeer zeker beter weten, want het zou toch erg jammer zijn, dat onze stedelingen die onze medemenschen zijn, van dit product te weinig zouden krijgen. De verbou wers van vlas oogst 1940 en die nog niet afgeleverd hebben, zal dit houden van het vlas geen winstpost geven. De vastgestelde prijzen zijn n.l. heel wat lager dan de gebodene prijzen. De Belgen schijnen in het vlasvak pienterder te zijn dan onze vlassers, want die konden hun prijzen niet geven en nu zijn de prijzen heel wat lager gesteld. De verbouwers krijgen dus hier den last op hun rug geschoven, wat toch niet eerlijk is, zij moeten toch niet het hoofd van jut worden. Is de Belg met minder winst te vreden? Het vervoer is natuurlijk duurder ge worden doch voor y2 cent per kg wordt nog heel wat gedaan. Er moest veel vlas worden gezaaid 1941, doch met het bovenstaande ziet het er voor den vlasverbouw '41 niet rooskleurig uit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2