Redactioneel Gedeelte °/o Uit een geheim weekboek van Bram uit den Siikhoek. LANDBOUWONDERWIJS. VEREENIGINGSWEZEN. ECONOMIE. welke het gemiddelde zijn van 2 parallellen, De opbrengsten zijn tevens uitgedrukt in procenten van de bij de hoogste stikstofgift verkregen opbrengst. Adelaar: Zwavelz. Opbrengst korrel Opbrengst stroo ammoniak in kg per ha 125 3025 70,3 4925 81,7 200 3125 72,7 4950 82,2 275 3425 79,7 5575 92,5 350 4300 100 6025 100 Flamingsgold: Zwazelz. Opbrengst korrel Opbrengst stroo ammoniak in kg per ha 125 3475 80.8 4350 78,4 200 3450 80.2 4650 83,8 275 3725 86,6 5150 92,8 350 4300 100 5550 100 Bij geen van beide rassen werd de rentabiliteits- grens bereikt. Bij een prijs van zwavelzure ammo niak van ƒ6,50 per 100 kg (is /4,S7% per 75 kg) en een haverprijs van 9,50 is deze grens bereikt, wanneer de op een na hoogste N-gift een opbrengst geeft welke 50 kg (is ƒ4,75) lager is dan de opbrengst bij de hoogste N-gift. Tot welke hoogte de N-toediening had opgevoerd kunnen worden, zonder deze grens te overschrijden, kan uit de verkregen cijfers niet worden afgeleid. Echter blijkt uit het feit, dat Flamingsgold bij de hoogste N-trap aanmerkelijk legerde, terwijl ook Adelaar bij, de hoogste N-gift neiging ertoe ver toonde, dat de hoeveelheid zwavelzure ammoniak niet veel meer verhoogd had kunnen worden, zonder dat sterke legering opgetreden zou zijn. Dit proefveld toont dus duidelijk aan, dat de maximaal toe te dienen hoeveelheid N alleen be paald wordt door het gevaar voor legeren en de hoogste korrel-opbrengst dan bereikt wordt, wan neer zooveel N gegeven wordt, dat het gewas nog geen nadeel door legering ondervindt. De Rijkslandbouwconsulent voor Westelijk Noord-Brabant. 26 Maart2 April. Lang geleden zei me eens iemand, men is maar één keer blij, en dat gezegde bevat veel waarheid. We waren zoo blij, dat het werk zoo goed opschoot en ineens door een bres water van belang zitten we ineens werkeloos en wachten beter weer af. Het gezaaide liet er maar naar bij en 't geschoten zaad zal geen gemakkelijk werk hebben om er door te komen, misschien zullen we nog wel eens een hhndje moeten helpen. Deze week twee mooie prenten gezien van 2 verschillende teekenaars. Zij stelden allebei een zaaier voor, die met volle hand zijn koren zaaide. Het eene onderschrift luidde „iStaatsvriend N 1" en het andere „Eigen bodem voedt het volk". Zij brachten beide een lofrede uit op den boer en waardeering voor zijn werk. Alleen hebben beide teekenaars in levenden lijve zeker nooit een zaaier gezien, want hun zaaier zaaide op klompen, wat zeker bijna nooit voorkomt. Toch doet het ons goed, dat onze arbeid meer wordt gewaar deerd al worden wij door die lofprijzing niet over het paard getild, we staan te stevig met twee voe ten op den grond om dit te doen. We deden vroeger evengoed ons uiterste best om zooveel mogelijk uit Moeder Aarde te halen en houden veel te veel van ons vak om hierin te beunhazen. We hebben geen aanprijzing meer noodig, wij voelen onze groote taak en zullen deze vrijwillig volvoeren. We begrij pen ten volle de nooden van ons volk en zullen den naam van Staatsvriend N 1 blijven verdienen, daar kan men op rekenen. Niets zal ons te veel zijn in dezen moeilgken tijd. Het is nu weer al April, grasmaand, doch gras is er nog niet veel. De nachten waren nog te koud, we moeten zoel weer krijgen om wat vlug eten in de wei te krijgen. De kunstmest ligt er op, het is alleen nog maar wachten op den voorjaarsgroei. EINDLESSEN RIJKS LANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. De Commissie van Toezicht op de Rijks Land- bouwwinterschool te Goes, noodigt belangstellen den beleefd uit tot bijwonen van de openbare eind- lessen der 2e klasse, op Donderdag 10 April a.s. te 1.30 uur, in het Schoolgebouw. Programma 1,302,00 uur: Plantkunde en plantenziekten (de heer Hofstra). 2.002,30 uur: Kennis van den grond (de heer Mesu). 2,303.00 uur: Fruitteelt (de heer Bosma). 3.00 uur: Uitreiking diploma's. HET NEDERL. LANDBOUWWEEKBLAD. Wij méenen nog eens de aandacht onzer lezers te mogen vestigen op het belang, dat zij hebben bij het nemen van een abonnement op het Nederlandsch Landbouwweekblad, het orgaan van het Neder landsch Landbouw-Comité onder redactie van Dr. H. Molhuysen en J. Nypels (voor het technisch gedeelte), dat is uitgegroeid tot een vakblad, dat aan hooge eischen voldoet. Het is de bedoeling met het N.L.W. een aanvul ling te leveren van den inhoud der provinciale organen. In dit rijk geïllustreerde weekblad immers ver schijnen geregeld voor den landbouwer zeer belang rijke artikelen en mededeelingen. De verschillende rubrieken, zoo wat betreft akkerbouw als veehouderij, fokkerij, landbouw economie, fruitteelt, kleinveeteelt, met bovendien nog een uitgebreide vraagbaak, waarvan gratis gebruik kan worden gemaakt, worden goed ver zorgd. Tal van medewerkers zorgen voor een zeer gevarieerden inhoud. Wie nu een abonnement neemt tot 1 October a.s. voor 2,63 (inclusief omzetbelasting) wende zich tot de Administratie in Den Haag, postbus 167, girono. 115785. CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. De Dag. Besturen der 3 C.L.O. en de vertegen woordigers van F.N.Z, en N.P.F. vergaderden op 26 Maart j.l. te 's-Gravehhage. C<mindssie-Posth,uiïija. De vergadering besprak het besluit van den Rijkscommissaris betreffende de samenwerking der landbouworganisaties in het belang van onze bodemproductie. Men was van meening, dat men in positieven geest moest staan tegenover deze voorgeschreven samenwerking, die zonder de> voorkennis van en dus ook zonder mede-verantwoordelijkheid der 3 C.L.O. is tot stand gebracht. Een zeer belangrijk deel van den arbeid der 3 C.L.O. stoad steeds en staat nog in dienst van de vergrooting der bodemopbrengst. Onze organisaties waren ;ich bewust de verant woordelijkheid voor een zoo,'groot mogelijke inspan ning van onzen boeren- en tuindersstand zoowel als voor de bereidheid de voortgebrachte producten volgens de voorgeschreven regelen in te leveren, te kunnen dragen. Nu de Rijkscommissaris heeft besloten, dat de 3 CjL.O. een deel van haar werk volgens bepaalde richtlijnen moeten verrichten, willen zij ook hier medewerken, zoolang zij constructieven arbeid ten bate van ons volk kunnen verrichten. Zij doen dit, omdat zij ook onder deze omstandigheden het wel zijn van het gemeenebest willen dienen. Op den eisch van tactvol optreden werd nog in het bijzonder gewezen; een hardwerkend paard verontrust men slechts door met de zweep te knallen en onze hard- en goed werkende boeren en tuinders zullen niet door goed bedoelde algemeen heden tot grooter inspanning worden gebracht, maar slechts door deskundigen raad en verbetering der bedrijfsomstandigheden. Besloten werd ook in dit nieuwe verband elke gelegenheid om boerenstand en volk te dienen, ten volle te benutten. Waar de werkzaamheid der commissie Posthuma tot het technisch terrein der bodemproductie is beperkt, spreekt het vanzelf, dat de overige arbeid onzer organisaties op cultureel, sociaal en econo misch terrein gewoon voortgang blijft vinden. Het vraagstuk der vaste lasten. a. Opnieuw werd over de oplossing van het vaste lasten-vraagstuk van gedachten gewisseld. Als gevolg van het vastleggen der pachtprijzen, de belemmeringen ten aanzien van den grondverkoop en de verhooging van de opcenten op de grond belasting is de positie van den zwaarbelasten eige naar aanzienlijk verslechterd. Medegedeeld werd, dat door de Directie van den Landbouw in samenwerking met de landbouwboek- houdbureaux o.m. een onderzoek is ingesteld naar de hypothecaire belasting der aangesloten land bouwbedrijven. Besloten werd de publicatie van resultaten van dat onderzoek af te wachten, alvorens verdere stappen te doen. b. In verband met het vaste-lasten-vraagstuK werd de aandacht gevestigd op den druk der wa terschapslasten voor den landbouw. Door Ir. D. R. Mansholt zijn een aantal rapporten samengesteld omtrent de hooge waterschapslasten in de ver schillende provincies. Daaruit is wel gebleken, dat een betere verdee ling van den druk der waterschapslasten gewenscht is. in dier voege, dat de gebouwde eigendommen daarin meer bijdragen dan thans het geval is. Voorts zou het billijk zfln, dat de kosten der zee- waterkeerende dijken niet meer uitsluitend door de oevereigenaren worden gedragen, doch mede door de gemeenschap. Opgemerkt werd, dat voor het onderzoek van deze materie indertijd een commis sie is ingesteld. Nagegaan zat worden wat onder de tegenwoordige omstandigheden in deze door de organisaties kan worden gedaan. Wolprys scheer 1941. Met het oog op de tijdsomstandigheden is het zeer gewenscht, dat de schapenhouderij belangr.jk wordt uitgebreid. Daarvoor is het noodig, dat de prijzen van de eindproducten wol en vleesch af te stemmen op een voor de producenten rendabel peil. Voor de wol zal de minimum-prijs niet lager mogen zijn dan 2,25 per kg. Besloten werd deze aange legenheid te bespreken met den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, wien tevens zaï wor den verzocht thans reeds den prijs van de blootwol overeenkomstig den nieuwen prijs van de scheerwol te verhoogen. Nauwere samenwerking der 3 C.L.O. Verschillende malen is reeds van gedachten ge wisseld over een nog nauvere samenwerking der 3 C.L.O. Zooals bekend, is thans het secretariaat van de vergadering van het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuinbouw jaarlijks wisselend. In dezen toestand zou verbetering kunnen worden gebracht, indien een vast secretariaat zou word.n gevormd met een eigen deskundige outillage. Be sloten werd, dat de secretarissen der 3 C.L.O. en F.N.Z. een commissie zullen vormen, welke de ver gadering concrete plannen zal voorleggen. Urgentieprogramma veehouderij. De vergadering besprak uitvoerig den zorgelyken toestand, waarin de veehouderij verkeert en in de toekomst zal komen te verkeeren. Voorgesteld werd de voor de verplichte rundvee levering bestaande commissie van advies te verzoe ken dit vraagstuk in studie te nemen en na te gaan wat er zal moeten gebeuren om voor dezen bedrijfs tak een beteren toestand te verkrijgen. VEREEN. OUD-LEERLINGEN R.L.W.S. GOES. Productiekosten Suikerbieten. Om tot de juiste berekening van de productie kosten per ha te komen, dient men de volgende punten na te gaan. a. De indirecte kosten: 1. stoppelen, 2. eggen, cultivatoren, enz.„ 3. wintervoren. 4. hoekenspitten en kanten schudden, 5. slooten schoonmaken en eventueel slooten delven, 6. fosforzuur-bemesting, 7. kali-bemesting, 8. uitstrooien van kali en superfosfaat, 9. organische-bemesting (stalmest en groen- bemesting) 10. stalmest naar het land rijden en uitspreiden, 11. contributies, marktbezoek, enz., 12. assuranties, 13. pacht of pachtwaarde (voor het gemak neemt men b.v. een pachtwaarde van ƒ120 aan), 14. diverse uitgaven. b. de directe kosten: 1. zaaiklaar maken, 2. stikstof strooien. 3. zaaien,, 4. inegygen van het zaad. 5. rollen, 6. dunnen en wieden. 7. rooien, 8. bieten naar de haven of station rijden, 9. bietenblad Pn/of koppen mennen, 10. zaaizaad, 11. stikstof-bemesting, 12. afschrijving -j- rente machines en werk tuigen, 13. onderhoud machines en werktuigen, 14. sociale lasten, 15. rente omloopend bedrijfskapitaal, 16. weeg- en havengelden. Aan de hand van bovenstaande punten is iedere belangstellende in staat een min of meer juiste berekening op touw te zetten. Het is de bedoeling om op den a.s. praatmiddag, op Dinsdag 22 April, des namiddags om 2,30 uar, in de „Aula" der school, van de Vereen, van oud leerlingen der R. L. W. S. te Goes,, over deze be rekening van gedachten te wisselen. Elk belangstellende wordt dan ook vriendelijk verzocht om het voor zijn bedrijf te becijferen en deze gegevens mede te brengen. Zierikzee. M. MURRE. HEDENDAAGSCHE PROBLEMEN IN DEN DETAILHANDEL Onder bovenstaanden titel schreef Dr. F. L. van Muiswinkel een tweetal artikelen in „Economisch- Statistische Berichten" van 8 Januari 1941 en 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 5