Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. LANDB0UW-CRIS1SMEDEDEELINGEN ZEELAND. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening in Zeeland. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Siikhoek. Huisslachting. De paardenvordering, welke heeft plaats gehad, heeft in het algemeen in onze provincie niet tot ernstige klachten aanleiding gegeven. Het voorbereidend werk dat is verricht, teneinde zooveel als mogelijk was met het bedrijfs belang rekening te houden, heeft dan ook gunstig effect gehad. Niettemin zullen sommige bedrijven ernstig ge dupeerd zijn, terwijl andere van de levering zijn vrijgebleven. Dat is nu eenmaal niet te voorkomen en zou bij elke regeling, hoe men deze ook opstelt, hebben plaats gevonden. Sommigen zullen voor het te verrichten werk dus paarden tekort komen, anderen zullen hun paarden niet volledig noodig hebben. In verband hiermede doen wij een dringend beroep op den ge meenschapszin der boeren om collega's, die over te weinig paarden beschikken, zooveel mogelijk te helpen, door tegen redelijken prijs tijdelijk één of meerdere paarden af te staan, opdat ook zij met de voorjaarswerkzaamheden tijdig gereed kunnen komen. Wij twijfelen er niet aan, dat een ieder in dezen zijn volle medewerking zal verleenen. Reeds eerder hebben wij aangedrongen op het tijdig inzenden van aanvraagformulieren e.d. Wij herinneren er belanghebbenden nogmaals aan, dat de aanvraag formulieren voor de 2e stikstof toewij zing uiterlijk 25 Maart a.s. bij de L.C.O. afd. Akkerbouw II (kunstmest) moeten worden ingezonden. Na dien datum ontvangen formulieren komen niet meer in behandeling. Op 7 Maart is in werking getreden het Zuivel- besluit 1941. Dit besluit opent o.m. de mogelijk heid, dat in daarvoor in aanmerking komende ge vallen, door de L.C.O., op aanwijzing van den Pro vincialen Voedselcom^nissaris, regelend kan wor den opgetreden ten aanzien van de afleveringen van melk door veehouders en de ontvangst daarvan door daartoe aan te wijzen producenten van zuivel- en melkproducten. Door de Centrale kunnen tevens regelen worden gesteld ten aanzien van de door producenten aan hun melkleveranciers terug te leveren ondermelk. De reeds bestaande bepaling, dat de Centrale een producent van zuivel- en melkproducten kan ver plichten de door hem ontvangen melk niet te ver werken. doch aan bepaalde afnemers te leveren, is mede in het nieuwe besluit overgenomen. Dit besluit verplicht voorts degenen, die op grond van die bepaling zijn aangewezen om melk van produ centen van zuivel- en melkproducten te betrekken, die melk te koopen en in ontvangst te nemen en binnen een door de Centrale eventueel te bepalen termijn te betalen. In aansluiting op het bericht van Oct. '40 in zake de inzameling van bindtouw, waarbij, werd bekend gemaakt, dat de hoeveelheid bindtouw, welke ieder landbouwbedrijf voor den oogst 1941 kan ontvangen, afhankelijk gesteld zou worden van de hoeveelheid ingeleverd oud-bind touw, is thans het volgende bepaald. De landbou wers dienen het verzamelde oude materiaal in te leveren bij hun leverancier en ontvangen daarvoor 25 cent per kilo voor droog en schoon materiaal (dw.z. vrij van stroo, kaf e.d.). Zij ontvangen tevens een inleveringsbewijs, hetwelk bij de aan vrage voor een toewijzing voor den nieuwen oogst overgelegd moet worden. De leverancier dient het door hem in ontvangst genomen touw te zenden rechtstreeks aan den fabrikant van wien hij zijn touw betrekt en ontvangt hiervoor 30 cent per kilo. Aangezien de voorraad vezeltouw beperkt is, moet verwacht worden, dat op een gedeelte der aanvragen papier-touw moet worden verstrekt. Degenen, die oud materiaal hebben ingeleverd, komen echter in de eerste plaats voor toewijzing van vezeltouw in aanmerking. Sedert 3 Maart 1941 is de inlevering van bind touw bij den leverancier opengesteld, terwijl te ziiner tiid zal bekend gemaakt worden, wanneer de inleveringstermijn eindigt. Red. VEREENIGING „HET N EDE RL. TREKPAARD" Afdeel big Zeeland. Ondergeteekende maakt hierbij het volgende bekend: Stambotakkeuringen. De keuringen van merries voor opname in het Keurstamboek zullen, behoudens onvoorziene om standigheden, in Zeeland worden gehouden van 5 t/m 9 en van 13 t/m 15 Mei. De "aangiften, waarvoor een kaart werd gevoegd bij het orgaan ,,Ons Trekpaard" van 8 Februari 1.1., no. 39, moeten uiterlijk 8 April a.s. bij onderge teekende zijn binnengekomen. Na dien datum kunnen alleen nog aangiften tegen betaling van een boete ad ƒ2,50 worden aange nomen. Premiekeuringen Z. L. M.N. Tr. S. De premiekeuringen voor merries zgn bepaald op 6 en 9 t/m 14 Juni. De aangiften, waarvoor een kaart werd gevoegd bij de agenda voor de op 28 Februari U. gehouden algemeene vergadering, moeten uiterlijk 1 Mei a.s., bij ondergeteekende zijn binnengekomen. Na dien datum kunnen voor deze keuringen geen merries meer worden aangegeven. De Administrateur der Keuringen, A. OAPPON, Corn. Eversdijkstraat 2, Goes. AARDAPPELEN. Het komt ons wenschelijk voor, de telers op merkzaam te maken, dat door hen bij het afleveren van aardappelen aain den foetreffenden commission- nair opdracht gegeven wordt het afleveringsbriefje per order te doen afteekenen. Deze handelwijze is evenwel geheel onjuist en mag onder geen voorwaarde worden toegestaan, daar teekening der afleveringsbriefjes persoonlijk moet plaats hebben. Per circulaire werden de commssionnairs en landkooplieden er ook op gewezen, dat zij ook met opdracht van een leverancier niet tot het teekenen, zij het ook per order, mogen overgaan en dit dan ook onder alle omstandigheden ontoelaatbaar is. Daar het evenwel niet mogelijk is voor de ver laders in kwestie alle telers, welke in een bepaald schip of wagon geleverd hebben, te bezoeken voor het stellen van de handt eekeoiing op de afleverings briefjes, wordt de volle medewerking der telers in geroepen. Indien deze bij aflevering van de laatste vracht bij' de plaats van inlading tegenwoordig zijn, kan direct teekening van het afleveringsbriefje vólgen, dan wel dat met den koopman een afspraak gemaakt wordt, dat teekening ten huize van den koopman of boer zal plaats hebben, op conditie evenwel, dat zulks denzelfden dag van levering plaats heeft. Indien niet alle afleveringsbriefjes zijn afgetee- kend, wordt tengevolge daarvan het vertrek van schip of wagon opgehouden, daar uitschrijving van het vervoerbewijs moet plaats hebben. Betaling PjI.C.A.-aardappelen. Daar gebleken is, dat er telers zijn, die nader be richt betreffende uitbetaling van voorschot van ver kochte aardappelen aan de P.I.C.A. verwachten, brengen wij onder Uw aandacht, dat uitbetaling op dezelfde wijze en op dezelfde plaatsen plaats heeft als de gewone afleveringsbriefjes door de V.B.N.A. afgegeven. Wanneer evenwel leveringen op P.I.C.A.-contrac- ten plaats hebben, ontvangt de teler daarvan wel nader bericht betreffende saldo van diens voor schot of eventueel aan hem uit- te betalen bedrag. -■*' INLEVERING VAN GRANEN EN PEULVRUCHTEN. De P.I.C.A. voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. De telers van granen en peulvruchten zijn ver plicht alle door hen in het oogstjaar 1940 ver bouwde peulvruchten vóór 1 April 1941 en alle door hen in het oogstjaar 1940 verbouwde granen, vóór 1 Mei 1941 bij een der opslaghouders van de P.I.C.A. voor Zeeland in te leveren. Van inlevering zijn vrijgesteld: 1. die hoeveelheden granen en peulvruchten, welke den teler voor eigen gezinsgebruik en/of vee voer zijn toegewezen; 2. die hoeveelheden granen en peulvruchten, die door den N. A. K. zijn goedgekeurd; 3. die hoeveelheden bruine boonen, waarvan aan nemelijk kan worden gemaakt, dat deze voor uitzaai in 1941 bestemd zijn, echter onder voor waarde, dat eventueele restanten van deze zaai- bru'ne boonen vóór 15 Juni 1941 zijn inge leverd. LEVERING VAN RUNDVEE VOOR EXPORT. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat de rundveehouders, die melk koeien voor export wenschen te verkoopen, daar van opgave kunnen doen op het kantoor te Goes, Groote Markt 28. Het aantal voor export geleverde dieren wordt in mindering gebracht op het aantal runderen, dat de betrokken veehouder volgens leve ringsplicht aan de Veehouderijcentrale moet leveren. Met nadruk zij de aandacht erop gevestigd, dat uitsluitend koeien voor levering in aanmerking komen, die 3 tot 6 maal hebben gekalfd en aan hooge eischen voldoen. LEVERING CONTRACTDIEREN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland wijst er de bezitters van een contract betreffende levering rundvee op, dat, zoodra een contract-dier geleverd wordt, het witte exemplaar van het con tract aan den handelaar moet overhandigd worden. Deze dient het contract op de leveringsplaats ter hand te stellen van den marktvertegenwoordiger of administrateur, aangezien deze anders onbekend blijven met het feit, of het al dan niet een contract- dier is. Wordt het contract niet overgelegd, dan wordt het als een gewone levering beschouwd en zal men Giet contractdier alsnog moeten leveren. Voor contract-dieren ontvangt men uiteraard geen roode bon, omdat het copie-I-contract reeds als leverkigsbewijs heeft gegolden. Men gelieve er goede nota van te nemen, dat de contract-dieren minstens 400 kg moeten wegen en minstens in klasse B geplaatst moeten worden, aangezien anders een korting van 50 per rund toegepast wordt. VERKOOP VAN PAARDEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er bij dezen nogmaals zeer nadrukkelijk de aandacht op, dat bij verkoop van een paard (zoo wel een jong als een ouder), de verkooper in het bezit moet worden gesteld van een gedeelte der aankoopvergunning, welk gedeelte hij van den koo- per moet ontvangen. Dit gedeelte der vergunning is genummerd met het cijfer 2. Verkoopt dus nim mer een paard, zonder dat men U in het bezit stelt van bovengenoemd gedeelte der aankoopvergun ning. Tevens zij medegedeeld, dat bij verkoop van paarden, welke rechtstreeks zijn bestemd voor andere provincies (dit kunnen slechts zijn paarden beneden 2 jaar en goedgekeurde hengsten), de ver- koopers in het bezit moeten worden gesteld van het bovengemeld gedeelte der aankoopvergunning, welk gedeelte moet zijn afgestempeld met het stem pel van den Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland. Aankoopvergunningen, welke afgegeven zijn in andere provincies, zijn im Zeeland slechts geldig, ingeval daarop het stempel van den Provincialen Voedselcommissaris voor Zeeland is aangebracht. Men gelieve met het bovenstaande wel rekening te houden. 12—19 Maart Van morgen stond de thermometer op 2 C., dat is lang niet mis. Overdag is het anders prach tig weer en het gaat met de zaaierij van een leien dakje. De grond is goed droog en werkt best. De zomertarwe, haver en gerst zijn reeds aan den uodem toevertrouwd en het vlas krijgt nu zijn be slag. Het is «ivel vroeg, doch wanneer de grond goed is, is het bijna nooit te vroeg. Vlas is een product, dat in het koude Rusland best groeit, dus kan het wel tegen wat koude. Het vlaszaad in Zeeland is van niet te mooie kwaliteit en het is zeker gewenscht, dat het zaad wordt ontsmet, daar er anders zeker veel Kiem- schimmelschade zal komen, dus van 't jaar opge let, al ons zaaizaad dient ontsmet. De tarwe en de weiden worden door de nachtvorsten nogal ge remd en schieten niet hard op, doch het is nog vroeg. Na den strengen winter in '30 was er 1 April geen tarwe te zien, doch alles is in orde ge komen. Wanneer men vee genoeg heeft om zijn weiden te voorzien, moet de N. mest zoo vroeg mogelijk dus nu gezaaid worden om vroeg wat eten te hebben, want de hooitassen zijn overal al laag geworden. Wie in Mei wat gras kuilen wil (wat voor de eiwitbehoefte van den winter zeker noodig zal zijn), dient zijn kalksalpeter hierop nu reeds te zaaien. Het is een best voer en een ieder melkveehcfhder moet hiermee eens een proef nemen en hij blijft het doen. Het voorjaar begint ook bij de vrouwen in haar hoofd te zitten, de schoon- maakkoorts heeft de meesten weer al te pakken. Ik had al hoop, met de weinige zeep, dat we van 't voorjaar er fijn vanaf zouden zijn, maar het wordt toch nog mis. Wanneer er één aan den gang gaat, is het net als bij ons, wanneer er één eg bui ten komt bij den buurman volgen er van ons ook. En uit ervaring spreek ik, men moet, wanneer iemand iets in zijn hoofd heeft en er 's nachts wakker van ligt, kalm uit laten werken en kalm laten schoonmaken, anders wordt het precies als bij den ouwen De Leeuw, wiens vrouw niet kon gaan schoonmaken en zoo kwaad was, zei De Leeuw: ,,je kunt ér nie bie kommen, je mot ze mie een lange vurke voeren". Naar wij vernemen is de geplaatste beschouwing over huisslachting in ons vorig nummer niet ge heel juist. Een paar maanden terug, toen de bezitter van een heele vleeschkaart, zonder toeslagkaart, 500 gram vleesch per week kon betrekken, had de huis- slachter recht op X 500 gram ofwel 750 gram per week. Ons bereikte vorige week van bevoegde zijde de mededeeling dat zulks voor den huisslachter ge handhaafd zou blijven. Blijkens de thans gegeven instructies mag de huisslachter 1'% X zooveel heb ben als de bezitter van een vleeschkaart. Deze heeft nu recht op 500 gram vleesch per 10 dagen. Het maximum toegestane vleesch verbruik voor den huisslachter is nu 750 gram per 10 dagen ofwel 7/io X 750 525 gram per week. Toeslagkaar ten voor zwaren en zeer zwaren arbeid blijven buiten beschouwing".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2