VRAGENRUBRIEK. Voor en van onze Jongeren. het groote nut van dezen cursus en terugzagen op -den gezelligen, frisschen geest, die er altijd aan wezig was. EEN CURSIST. EINDLES LANDBOUWWINTERCÜRSUS KOUDEKERKE. Woensdagavond 20 Maart j.l. had de eindles plaats van den 2-jarigen landbouwwintercursus, die onder leiding stond van den heer W. Spinnaaij uit Middelburg. Nadat de cursisten ondervraagd waren, waarbij bleek uit de goede antwoorden, die ze gaven bij het vragen door hun leeraar, dat ze veel geleerd had den, werden door den heer Hofstra uit Goes de diploma's uitgereikt aan de volgende leerlingen: Piet Abrabamse, Piet Boogaard, Jan Davidse, Jan Jansen Jzn., allen te Middelburg; Jac. Besuijen, Ant. Besuijen, Jari Janse, Willem Kodde, allen te Souburg; Janus Dekker Pzn., Abraham Janse Azn., Cornelis Poppe Pzn., Adriaan Wielemaker Fzn., allen te Koudekerke; Adriaan Dekker te Ritthem; Jan Buijs, Jacob Gidionse, Daniël Borier Jz., Cor nells Willemsen, allen te St. Laurens; Krijn Groe- nenberg te Grjjpskerice. Daarna sprak de heer Hofstra de leerlingen en den leider toe en dankte in het bijzonder B. en W. der gemeente Koudekerke voor de medewerking ook bij dezen cursus weer betoond en den heer Spinnaaij voor de aangename manier, waarop hij altijd les geeft. Spr. spoorde de jongelui aan het op den cursus geleerde bij de houden en verder te bouwen op het fundament, dat nu gelegd is en niet te denken: nu zijn wij gediplomeerd. Nadat Burgemeester Dregmans waardeerende woorden gesproken had tot den heer Spinnaaij en de jongens had gefeliciteerd met het behaalde suc ces, sprak de heer A. de Lange namens de Com missie van Toezicht. De heer M. Kleinepier dankte namens den Kring Walcheren der Z. L. M. allen die hadden medege werkt tot het welslagen van dezen cursus. De leerling P. Abrahamse uit Middelburg, dankte namens alle leerlingen den heer Spinnaaij voor de vriendschap, die zjj in dezen 2-jarigen cursus van hem ondervonden hadden en verzekerde hem, dat er bljjvende banden gelegd waren en bood hem een aandenken aan. De heer Besuijen sprak namens de Z. J. L. en hoopte, dat velen lid zullen worden van deze zoo nuttige vereeniging. Tenslotte dankte de leider Burg. en Weth., den heer Hofstra, Commissie van Toezicht, den heer M. Kleinepier en zijn leerlingen en hoopte, dat hij nog dikwijls in de gelegenheid mag zijn om een cursus te geven. J. K. Vraag 34. OPZEGGEN HUUR VAN HUIS. 1. Ik heb in Januari een huis gekocht van mijn toekomstige schoonouders, en de huurder drie maanden vooraf opzegging gedaan (doch niet door middel van een deurwaarder). Kan ik nu verzekerd zjjn, dat die huurder met Mei het huis uit zal moeten 2. Zoo niet, is er dan een weg in welken vorm ook om ze er uit te laten zetten? 3. Indien ze er niet uitgezet kunnen worden, mag ik dan de huur opslaan, of de grond, die er aan ligt, zelf gaan bebouwen? Er ligt ongeveer 100 roeden bouwland aan? S. te W. Antwoord: In de eerste plaats moet bij de op zegging van huur in acht genomen worden de over eengekomen of gebruikelijken opzegtermijn tegen den overeengekomen dag of gebruikelijken dag, waartegen opgezegd kan worden. Is dat niet ge schied, dan is de opzegging waardeloos. Verder moet men, zoo de huurder er niet uit gaat, kunnen bewijzen, dat de huur opgezegd is met inachtneming van het hierbovengestelde. Ik kan niet beoondeelen of in het geval van vrager dit alles in orde is en kan dus hierover niets beslissends mededeelen. Is echter op wettige wijze opgezegd en gaat de huurder er niet uit, dan kan bij den rechter ont ruiming gevorderd worden en bij ontkenning der opzegging moet de verhuurder die opzegging bewijzen. Huuropslag is tegenwoordig verboden en als de grond medeverhuurd is, heeft de huurder recht op genot en gebruik van den grond en moet de ver huurder er af blijven. Mr. Z. VLAANDRENS POLDERS. Aan de boorden van onze Scheldestroomen, Zie ik Vlaandrens polders met haar rijke vrucht. Wieg'lend zie ik daar 't zware graan staan droom en, Onder 't grijsblauw kleursel van de zwoele lucht. Schoon is de natuur in deez' polderlanden, Al haar kleurenpracht ontrolt zij voor het oog, 'k Zie de hemeleinder 't schoon geheel ontspannen, En de blanke meeuwen cirk'len naar omhoog. 'k Zie dan aan den hemel donk're wolken kocmen, Donderkoppen zweven dreigend naderbij, Frissche winden spoeden ruischend door de boomen, Welke diep geworteld staan in de zware klei. Regendroppels zie ik 't droge land besprengen, 't Dorstig koren neigt zich nederig ter aard', Hebben zonnestralen 't graan haast doen verzengen, Nu duurt 't Leven voort door 't reddend vocht gespaard. Sterke boerenzonen zie ik 't land beploegen, Bij het went'len glinstert een kouter in het licht. 'k Zie de Vlaamsche paarden zwaar en zwetend zwoegen, 'Hun gebogen koppen naar den grond gericht. Tusschen 't groene loover staan de Vlaamsche hoeven, Daarbij ligt een boomgaard rijk met vrucht belaan. Arm toch zijn de menschen die dit schoons niet proeven, Al heeft hen er 't leven midden in doen staan. D. J. D. AFD. OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN DER Z. J. L. Algemeene vergadering op Vrijdag 4 April a.s., des avonds 8.30 uur, te Oostkapelle, in het nieuwe Vergaderlokaal. Agenda 1. Opening door den Voorzitter, den heer K. de Buck. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Inleiding door den heer Joos Dekker met als onderwerp: „Stalmest op grasland". ■4. Bespreking proefvelden. 5. Zingen Bondslied. 6. Sluiting. Belangstellenden welkom. Gaarne ontvangen wij nieuwe donateurs. Zoo ook toekomstige leden. JOOS OEVAAL, Secretaris. AFD. SOUBURG—RITTHEM DER Z. J. L. Algemeene vergadering te houden op Maandag 7 April a.s., des avonds 8 uur, in café „Dorpszicht" te Oost-Souburg. Agenda 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Inleiding door den heer Joost Bakker over: „Zaaizaadvoorziening". 5. Bespreking. 6. Pauze. 7. Voordracht door den heer W. Cevaal ge titeld: „Jan zonder land". 8. Vragenbus. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. J. STROO, Secretaris. AFD. MIDDELBURG DER Z. J. L. (GROEP B). Algemeene vergadering der Afd. Middelburg der Z.J.L. op Maandag 7 April, des avonds 8 uur, in het voormalig militair tehuis, Nieuwstraat, Middelburg. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Inleiding door den heer P. Dieleman over: „Het grasland op de Zeeuwsche boerderij". 5. Pauze. 6. Inleiding door den heer J, P. Geerse over „De Pachtwet". 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Trouwe opkomst zeer gewenscht. J. P. GEERSE, 2e Secretaris. AFD. NOORD-BEVELAND DER Z. J. L. In Februari kwam onze "vereeniging door de om standigheden niet bij elkaar. Thans hebben we weer vergaderd en wel in twee groepen op 14 Maart in „De Stadswijnkelder" te Kortgene met de leden uit Oostelijk Noord-OBeveland en 21 Maart in „De Kroon" te Wissenkerke met de leden uit de Weste lijke helft van ons eiland. De groote jaarvergade ring is dus op niets uitgeloopen, zoodat ook geen periodieke bestuursverkiezing is gehouden. Dit is echter ook niet meer noodig, daar er spoedig ver andering zal komen Op Vrijdag 14 Maart opende de Voorzitter, de heer P. J. Bom de bijeenkomst door allen harte lijk welkom te heeten en sprak het vermoeden uit, dat wel een ieder op de hoogte was, waarvoor thans zoo'n klein gezelschap aanwezig was. De notulen werden vervolgens voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat het boekjaar sloot met een klein batig saldo. Vervolgens kreeg de Secretaris weer het woord voor het voorlezen van zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat, ondanks den jeugdigen leeftijd, onze ver eeniging toch reeds sterk staat en veel belangstel ling geniet. Aan het einde sprak hij de hoop uit, dat 't volgend jaar onze vereeniging nog veel grooter en belangrijker mag zijn. Daarna werd het woord verleend aan den inlei der van dezen avond, n.l. den heer M. A. v. d. Weele W!zn, met het onderwerp „Het ontstaan en de wer king van den motor". Aan het einde van deze in teressante causerie volgde een zeer uitvoerige be spreking, waaruit wel bleek, dat ondanks de tegen woordige omstandigheden toch de belangstelling voor de motorische kracht niet achterwege blijft. De Voorzitter bracht den inleider daarna hartelijk dank voor zijn geleverd werk. Vervolgens werden nog diverse aangelegenheden besproken en sloot de 'Voorzitter de bijeenkomst dOor allen hartelijk dank te brengen voor hun opkomst. Daar op 21 Maart de Voorzitter verhinderd was de bijeenkomst te presideeren, werd deze taak waargenomen door den vice-voorzitter, den heer P. G. van Maldegem. In zijn openingswoord heette hij allen hartelijk welkom, ook den heer Van Uxem, die weer aanwezig was. Allereerst werd daarna het bondslied gezongen. De notulen werden goed bevonden en de jaarver slagen werden weer voorgelezen. Daarna werd ook weer de inleiding gehouden docr den heer v. d. Weele, waarop weer een uit voerige gedachtenwisseling volgde. Na een korte pauze kreeg de heer J. J. de Looff het woord, voor het houden van zijn inleiding over „De Elfstedentocht". Met groote belangstelling volgde de vergadering deze causerie, welke weer eens heel iets anders was. Op schitterende wijze wist de inleider ons de geschiedenis en het houden van deze tochten te vertellen, waarvoor de Vice- voorzitter hem een welgemeenden dank toebracht. Vervolgens werd de noodzakelijkheid besproken om onze Afdeeling in meerdere afdeelingen te splitsen. Een ieder was het hierover roerend eens. Besloten werd deze zaak aan het bestuur over te laten. Wfellicht zullen dan op Noord-Beveland drie afdeelingen ontstaan, hetwelk de Z. J. L. op ons eiland, vermoedelijk nog wel flink zal doen groeien! Daar het hoog tijd werd de vergadering te be ëindigen, hief de Vice-voorzitter nog het eerste couplet van het Zeeuwsche volkslied aan en gingen we weer snel huiswaarts. JAC. P. KLOMPE, Secretaris. AFD. SOUBURG—RITTHEM DER Z. J. L. Kort verslag der algemeene vergadering van 17 Maart, gehouden te Oost-ISouburg, in Café „Dorp- zicht". Alle leden waren aanwezig! De Voorzitter, de heer L. Geschiere, opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en las daarna de agenda voor. De notulen werden door den Secretaris voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken en mededeelingen bestonden o.a. uit een schrijven van de Landbouwvereeniging te Oost- en West-Souburg, dat op ons verzoek gunstig is be schikt om 5 subsidie te mogen ontvangen. Daarna gaf den Voorzitter het woord aan den heer C. de Visser voor zijn inleiding: „Wat wil een echte Z. J. L.'er." Spr. bracht vooral naar voren, dat door eenheid het hoogste doel wordt bereikt. Als jongeren moeten we dit tot uiting doen komen door lid te zijn van een Z. J. L.-vereeniging. Hier op volgde een geanimeerde bespreking. De Voor zitter dankte den heer De Visser voor zijn interes sante inleiding. Hierna werd gepauzeerd, één persoon gaf aacjh als lid op. Vervolgens gaf de heer Joost Bakker een stukje varia ten beste, getiteld: „Blè", waarvoor hem har telijk dank werd gebracht. Verder werd door den heer Bakker verslag uitgebracht van de vergade ring der contactcommissie, die gehouden is op 6 Maart 1.1. Nu werd overgegaan tot de verkiezing van het bestuur. De Voorzitter stelde zich niet meer her kiesbaar wegens Artikel 4b der Statuten. Na stem ming werd het bestuur als volgt samengesteld: Joost Bakker, Voorzitter; J. Stroo, Secretaris; Iz. Ovaa, Penningmeester, W. Cevaal, Vïce-Voorzitter; J. Joziasse, algemeen adjunct. De heer Geschiere werd dank gebracht voor het geen hij voor onze afdeeling heeft gedaan. Daarna werden de vragen uit de Vragenbus be handeld. Hoewel het de eerste keer was, was het resultaat goed te noemen. Enkele leden namen een vraag mee naar huis om ze verder uit te werken. Bij de rondvraag werd besloten de volgende ver gadering te doen plaats hebben op 7 April a.s.,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 18