Van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. PLUIMVEEHOUDERIJ. LANDBOUWONDERWIJS. GR OENBEMESTING MET KLAVER. In verband met een mogelijk te kort aan stik stof is het gewenscht, dat zooveel mogelijk klaver voor groenbemesting gezaaid wordt. Het schijnt in- tussehen, dat ook de beschikbare hoeveelheden kla verzaad niet groot zijn. In het bijzonder is er geen of weinig hopperups te verkrijgen, zoodat men thans voor groenbemesting practisch op roode- of witte klaver aangewezen is. Buitenlandsch klaver zaad aanknopenzonder dat de partij aan het Proefstation voor Zaadcontröle te Wageningen is onderzocht, kan tengevolge hebben, dat men op deze wijze zaad van warkruid een gevaarlijke woekerplant -op zijn bedrijf krijgt. Vorig jaar hebben eenige Zeeuwsche bedrijven dit tot hun schade ondervonden. GEBRUIK VAN KALIZOUT BIJ AARDAPPELS. Waar al het mogelijke moet gedaan worden om de productie op te voeren, is het wenschelijk, te wijzen op het gevaar van een late bemesting met chlcorhoudende kalizouten, zooals kalizout 40 op aardappels. De mogelijkheid bestaat, dat bij ge bruik daarvan kort voor het poten, de planten in den zomer te vroeg afsterven, wat door de prac- tijk wel eens aan andere oorzaken toegeschreven wordt, bijv. aan droogte. Men moet echter zorgen, dat in geen geval een lagere opbrengst wordt verkregen, door een min der juiste bemestingswijze. Wie thans nog kali voor aardappels moet geven, gebruike daarvoor patentkali. DE VENTILATIE VAN KIPPENHOKKEN. Hebben ramen in een kippenhok nog doel? Een goed jaar geleden is in dit blad een artikel van mijn hand geplaatst, waarin ik de legresultaten mededeelde van Ihet erkende fokbedrijf van J. v. d. Berg te Capelle >a/d IJsel, gedurende de vorst periode '39—'40 in hokken zonder ramen. Dit artikel heeft groote belangstelling getrokken en het heeft ook resultaten gehad, want in (mijn eigen ambtsgebied zijn op vele bedrijven de ramen in de zomermaanden verwijderd geweest en er zijn er ook, die den geheelen winter geen ramen hebben •gesloten, dag noch nacht. Ik heb thans gegevens over de legresultaten ge durende de maanden December '40 en Januari '41 ontvangen van 3 erkende fokbedrijven, waarvan ik zeker weet, dat er nimmer een raam is dichtgedaan. Fokkerij No. 802, J. v. d. Berg, Capelle a/d IJsel. aantal eieren gemiddeld Dec.-Jan. per hen. I. R. geb. '40 302 stuks 7130 23.3 L. geb. '40 251 stuks 4410 17.7 I. R. .geb. '39 '38, '37 197 stuks 1836 9,3 L. geb. '39, 38, '37 163 stuks 638 4.0 De heer v. d. Berg schrijft er bij, ik heb voor 1 Dec. 40 R. I. R. br. '40 en 19 W. L. hennen br. '40 voor de slacht verkocht, want het rantsoen van 2.8 kg was te kort. Gestorven is er geen enkele R. I. R. en 2 W. L. Van de overjarige hennen is er niet één gestorven of verwijderd, den gezond heidstoestand is uitstekend en de conditie is bui tengewoon goed. De leg was het vorige jaar beter, maar dat wijt ik aan het voertekort, ook heb ik een tijd lang 30 gekookte aardappelen bijge voerd. Nimmer zal ik een raam weer sluiten in mijn kippenhokken. Fokbedrijf No. 800, v. d. Heyden te Hillegersberg. aantal eieren gemiddeld Dec.-Jan. per hen. R. I. R. geb. '40 190 stuks 4460 23,4 W. L. geb. '40 249 stuks 4239 17,0 R. I. R. geb. '37, '38 '39 143 stuks 2363 16.5 W. L. geb. '39, '38, '37 133 stuks 1237 9,0 De gezondheidstoestand is best, de conditie prima. In deze twee maanden is 1. R. I. R. '40 ge storven en 1 R. I. R. oud en 6 W. L. '40 dood of verwijderd. Ik kan iederen pluimveehouder aanbevelen hok ken dag en nacht open te houden, voor de dieren is het goed en voor den baas ook. Alleen moet men zorgen, dat het niet insneeuwt, want het kost veel werk en veel strooisel. Ik hefe er dit op gevonden: Voor elk raam heb ik een gonjezak genomen, ik heb daar 2 lussen aangemaakt en als ik sneeuw verwacht of regen uit den zuidelijken hoek, hang ik die zakken aan 2 spijkers aan den buitenkant van de ramen, zoodat de zakken het gaas voor de helft bedekken, zoo komt er geen sneeuw binnen bij mij, ook vanwege de luifels. Die zakken gebruik ik dus alleen een enkelen keer, anders hangen ze aan een spijker binnen de hokken. bleven en bij lichte vorst in ieder geval 's nachts. Het is mij opgevallen, dat de hennen, zoowel als de hanen, veel levendiger zijn en zelfs bij het meest Goede oplossing om inrege nen te voorkomen; een paar bovenramen zijn ver wijderd en vervangen door ?las, bevestigd als in een glasjalouzie. Fokbedrijf 809, Hoenderpark „Vrijland" Wassenaar. aantal eieren gemiddeld Dec.-Jan. per hen. R. I. R. geb. '40 171 stuks 3899 22.8 W. L. geb. '40 160 stuks 4446 26.9 N. H. BI. geb. '40 25 stuks 742 29.7 R. I. R. oud 99 stuks 560 5.6 W. L. oud 123 stuks 762 6.2 N. H. BI. 49 stuks 507 10.3 De gezondheidstoestand was den geheelen winter uitstekend; het aantal gestorven dieren bedraagt slechts één, n.l. één jonge W. L. Verwijderd wer den: 3 W. L. jong, 3 W. L. overjarig, 3 R. I. R. jong, 2 R. I. R. oud, 1 N. H. BI. oud. Van deze hennen waren er slechts 3 ziek, de .andere waren alleen in conditie teruggeloopen. Naar ons oordeel is de gezondheidstoestand der dieren veel beter dan de beide vorige winters, toen bij strenge vorst de ramen nacht en dag gesloten sombere weer treft men overdag zelden kippen op de zitstokken aan. Tenslotte wijzen wij er nog op, dat wij niet alleen de ramen, doch ook de schuiven permanent open lieten, zoodat de dieren van licht tot donker naar believen en bij elke weersgesteldheid naar buiten konden, waarvan zij ruimschoots gebruik maakten. Alleen als er sneeuw ligt, ziet- men weinig kippen buiten. Een groot voordeel van open ramen is nog, dat mijn hokken veel en veel droger bleven, ik heb dan ook lang niet zooveel strooisel noodig gehad als vorige jaren. Opgevallen is mij verder, dat de been- kleur beter is gebleven en de oogkleur ook niet is teruggeloopen." Dit zijn dus de gegevens van 3 erkende fokbe- drijven, daar kan dus aan de juistheid geen twijfel bestaan en zij spreken voor zich zelf, ik hoef er dan ook niets aan toe te voegen. Alleen wil ik alle pluimveehouders, zonder uitzondering, den raad geven, deze voorbeelden na te volgen, de heer v. d. Heyden zegt terecht: ,,'t is niet alleen goed voor de kippen, maar ook voor den baas". Voor de kippen, omdat zij vóór alles frissche lucht noo dig hebben en voor den baas, omdat hij zoo meer aan zijn kippen verdient. B. VAN AlSPEREN VERVENNE. JAARVERGADERING DER V. P. Z. De Vereeniging tot Bevordering van de Pluim veehouderij in Zeeland (de V.P.Z.) vergaderde Vrijdag 14 Maart j.l. te Goes. Aanwezig met den heer Van Asperen Vervenne en den iSecretaris 6 Hoofdbestuursleden en de afge vaardigden der Afdeelingen SChouwen-Duiveland, Oostburg en Zuid-Beveland. Voorzitter is de vice- voorzitter der vereeniging, de heer Iz. van Cruij- ningen. Bij de opening spreekt hij een woord van welkom en legt er daarbij in het bijzonder den na druk op, dat de Voorzitter, de heer H. A. iHanken, door zijn gezondheidstoestand niet meer aanwezig kan zijn. De notulen worden daarna gelezen en goedge keurd, waarna de Voorzitter herdenkt het eenigen tijd geleden overleden Hoofdbestuurslid voor Noord- Beveland, den heef G. J. de Looff. Het jaarverslag over 1941, alsmede die der af deelingen Oostburg en Zuid-lBeveland worden door den Secretaris uitgebracht. De heer De Milliano (Oostburg) wijst naar aan leiding van het daarin vermelde over het selectee- ren, nog eens op het nut daarvan. De rekening en verantwoording van den Pen ningmeester, nagezien door de afdeeling Schouwen- Duiveland, is door deze accoord bevonden, wes halve deze tot goedkeuring en decharge van den Penningmeester adviseert. Aldus besloten, na voorlezing daarvan. De uit gaaf is 283,95, de ontvangsten 244,25, alzoo een nadeelig saldo' van 39,70. De begrooting voor 1941 wordt onveranderd vastgesteld, zooals zij door het Dag. Bestuur is ont worpen in ontvang en uitgaaf op 380. Komt aan de orde de benoeming van een voor zitter, daar de heer Hanken, periodiek aan de beurt van aftreding, zich niet meer disponibel stelt. De Voorzitter wijst er op, dat de pluimveehouderij in Zeelan^ den heer Hanken zeer veel dank is ver schuld, 40 jaar lang, van af de oprichting der ver eeniging stond hij aan haar hoofd, niets was hem te veel, wanneer hij daarvoor iets doen kon. De heer Van Asperen VerVenne sluit zich namens den Voorlichtingsdienst volkomen daarbij aan, on geveer 30 jaar heeft hij met den heer Hanken op de meest prettige wijze in het belang der pluim veehouderij in Zeeland samengewerkt. Een voorstel uit de vergadering gedaan, den heer Hanken tot eere-voorzitter te benoemen, vindt al- gemeene instemming. Aldus besloten. Gekozen wordt de heer Van Cruijningen, vice- voorzitter, die na eenige aarzeling de benoeming accepteert. In vervand daarmede deelt hij mede, dat in de hedenmorgen gehouden iHoofdbestuurs- vergadering tot vice-voorzitter is aangewezen de heer M. den Boer te Haamstede. De Secretaris wordt wederom voor het jadr 1941 aangewezen als afgevaardigde der Vereeniging naar de vergaderingen der Nederlandsche Pluimvee federatie en de heer M. J. Rottier als zijn plaats vervanger. Bij de rondvraag wordt nog gewezen op het ver bod van broeden door kuikenbroeders in 1941 en gevraagd of daar niets aan te veranderen zou zijn. De heer Vervenne wijst er op, dat dit wel niet gaa.n zal, het is in de teeltregeling 1941 opge nomen. Daarna sluiting der vergadering. De Secretaris, J. M. SLEGT. EINDLES LANDBOI VWMNTERC URSUS TE MELISKERKE. Dinsdag 18 Maart had te Meliskerke de eindles plaats van den 3de jaars vervolgcursus, aanslui tende aan den 2jarigen landfeouwwintercursus, waarop o.a. behandeld werden boekhouden, bedrijfs leer, pachtwet, bemesting en veevoeding. Deze eind les werd bijgewoond door den Lieer Hofstra, de commissie van toezicht en den Burgemeester. Nadat de leerlingen over voornoemde onderwer pen vragen waren gesteld, sprak de heer Hofstra een woord van waaideering voor het gegeven onderwijs en spoorde de cursisten aan, nu niet stil te gaan zitten, maar voort te gaan met studeeren en theorie steeds met de praktijk samen te brengen en verheugde er zich over, dat er 12 personen aan dezen cursus hadden deelgenomen. De heer Jac. de Korte sprak namens de com missie van toezicht een woord van opwekking tot de cursisten, om het geleerde in de praktijk ten uitvoer te brengen. 'Hierna voerde burgemeester Huisman het wcord en zeide, het zeer aangenaam te vinden, dat in zijn gemeente zulk een cursus was gegeven, niet twijfelende aan de vrucht ervan, wan neer hij zoo de antwoorden van (hedenavond hoorde en sprak den wensch uit, het geleerde bij te hou den, ieder persoonlijk, maar ook in verenigings verband, waarna de heer Beukelman de aanteeke- ningen uitreikte, bijpassende aan het eertijds ver worven diploma en wees op de goede verstandhou ding en de gezelligheid van dezen cursus, hopende, dat wanneer iemand iets had, waar hij geen weg mee weet, aan zijn deur zou aankloppen. De heer P. de Korte sprak namens de cursisten een woord van dank en sympathie tot onzen leeraar en gaf als 'blijk van waardeering een geschenk, waarna we huiswaarts keerden en allen beseften

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 17