Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. te kunnen komen, zullen per hen minstens een nader bekend te maken aantal eieren moeten zijn afgeleverd in het tijdvak van 3 Februari tot en met 29 Maart 1941. Het aantal geleverde eieren moet blijken uit de ingediende ontvangstbewijzen. Met nadruk worden er de pluimveehouders op gewezen tijdig een venzamel-ontvangstbewijs over de periode 3 Februari tot en met 29 Maart bij hun verzamelaar aan te vragen, opdat zij dit verzamel- ontvangstbewijs tegelijk met hun registratiekaart kunnen indienen. Wordt door de pluimveehouders dit verzamel-ontvangstbewijs niet op tijd ingele verd, dan wordt onherroepelijk hun pluimveevoeder toewijzing: ingehouden. ZEMELEN VOOR EMELTENBESTRIJDING. Voor de land- en tuinbouwers bestaat thans weer de gelegenheid om een toewijzing van zemelen te verkrijgen, welke noodig zijn ter vermenging met Farijsch groen voor de bestrijding van emelten. Aanvragen hiertoe zouden kunnen worden inge diend bij den plaatselijken bureauhouder. Per ha wordt hoogstens 25 kg toegewezen. De zemelen dienen te worden betrokken bij mengvoederfabri kanten, die zemelen, en dus geen zemelen/grint moeten leveren. HAVERTEELT OOGST 1941. Zooals reeds henhaaldelijk is gepubliceerd, is de teelt van haver voor elk bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1938 en 1939 gemiddeld met haver was beteeld, met dien verstande, dat in geen geval meer dan 15 van de oppervlakte bouwland met haver verbouwd mag worden; onder het bouwland is ook begrepen het gescheurde gras land. Alleen zij, die een speciale vergunning van de L.C.O.N. ontvangen, mogen van bovenstaande be perking afwijken. Van de voorgeschreven beperking, kan in zeer noodzakelijke gevallen bij de L.C.O.N ontheffing worden gevraagd; voor gewone gevallen tot 15 Februari; ter vervanging van uitgewinterde ge wassen tot 1 April en ter vervanging van mislukte gewassen tot 1 Juni 1941. Wanneer ongevraagd meer haver wordt gezaaid dan is toegestaan, zal tegen betrokkenen streng worden opgetreden Hoewel vorig jaar in deze groote soepelheid is toegepast, laten de buiten gewone omstandigheden dit niet meer toe en zal dit jaar strenge controle op den verbouw van haver gehouden worden. Ook op de zandbedrijven zal men de haverteelt zooveel mogelijk moeten ver vangen door gewassen, die voor menschelijke con- UIT'V OERING „TEELTPLAN AKKERBOUW 1941". Ofschoon het teeltplan Akkerbouw 1941 het tegendeel inhoudt, heeft blijkbaar toch bij velen de meening post gevat, dat de Prov. Voedselcommis- saris belast is met de uitvoering van dat teeltplan. Dit is evenwel niet waar. Voor Noord-Brabant, het Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen, berusten de uitvoering hiervan en de in dezen te nemen beslissingen bij de Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Noord-Brabant, Afd. Productie te Tilburg. Daar de heeren Productiecommissarissen slechts advies uitbrengen aan de Landbouw-Crisis-Organi- satie is beroep op hen niet mogelijk. Voor eiken teler blijft de mogelijkheid bestaan in beroep te gaan bij den Directeur-Generaal voor de Voedsel voorziening te 's-iGravenhage. MESTCONTRACT-VARKENS. Het afsluiten van mestcontracten is stopgezet. Er worden derhalve geen nieuwe mestcontracten meer afgesloten, zoodat aanvragen daartoe achter wege kunnen blijven. In de plaats van deze mestcontracten komen de leveringscontracten, waarover ook in dit blad een mededeeling voorkomt. Deze leveringscontracten zijn verplicht behou dens enkele uitzonderingen, voor huisslachtings- varkens en voor fokvarkens en moeten bij den plaatselijken bureauhouder aangevraagd worden vóór 1 Ajpril 1941 -voor alle varkens die de 60 kg bereikt hebben en na 1 April 1941 voor die varkens, die de 60 kg gaan bereiken. INLEVERING VAN WIKKEN EN LUPINEN. In de landbouwbladen, welke verschenen op 28 Februari en op 1 Maart 1941, is reeds bekend ge maakt, dat alle wikken en lupinen, zoowel zand- als zomerwikken en zoowel bittere als zoete lupi nen, vóór 15 Maart 1941 moesten worden ingeleverd aan de P.I.C.A. voor Noord-Brabant. Blijkens een algemeen ingesteld onderzoek, be treffende de voorraden wikken en lupinen, zouden er op de telersbedrijven nog belangrijke hoeveel heden van die producten aanwezig moeten zijn. In opdracht van de Nederlandsche Inkoop Cen trale van Akkerbouwproducten en mede namens het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, maken wjj nogmaals bekend, dat de telers van wikken en lupinen oogenblikkelijk him restan ten moeten afdorschen en de gedorschte producten moeten inleveren vóór 5 April 1941 aan de P.I.C.A. voor Noord-Brabant in een der erkende opslag plaatsen. Als opslagplaatsen, waarin deze produc ten geleverd kunnen wordên, gelden in het alge meen de opslagplaatsen, welke erkend zijn voor de ontvangst van rogge, gerst en haver. De regeling, voor wat betreft de wikken en lupi nen, alsmede de prijs, welke hiervoor wordt uitbe taald, is reeds bekend gemaakt. Verondersteld wordt, dat dit den telers voldoende bekend is Tevens is in dit persbericht bekend gemaakt, dat den handelaren in wikken en lupinen werd aange raden onverwijld opgave te doen van de nog aan wezige voorraden wikken en lupinen op 20 Februari 1941. Daarbij is voorts medegedeeld, dat de koopen, welke reeds met de telers van die produc ten waren afgesloten, moesten worden geannuleerd. Op instructie van de N.I.C.A. wordt nader bekend gemaakt, dat handelaren, die bovengenoemde ge wassen in koop hadden, doch deze door de regee- ringsmaatregelen niet konden ontvangen, hiervan vóór 1 April a.s. opgave moeten doen aan de P.I.C.A. voor Noord BrabantAfd. Zaaizaden, Sta tionstraat 19 te Tilburg. Het ligt dan in de bedoeling van de N.I.C.A. bij verkoop uit regeeringsvoorraden van wikken en lupinen voor zaaidoeleinden, eventueel die hande laren de voorkeur te geven, welke hun aankoopen van de telers, op grond van eerstgenoemde publi catie, hebben moeten annuleeren. VERBOUW VAN GEMENGD GEWAS, OOGST 1941 Door de N.I.C.A. is aan de P.I.C.A. voor Noord- Brabant opgedragen de volgende richtlijnen bekend te maken met betrekking tot den prijs en den ver bouw van voor oogst 1941 in te leveren gemengd gewas. il. De verbouw van gemengd gewas dient tot het uiterste te worden beperkt. Door de telers van akkerbouwproducten dient er zooveel mogelijk naar gestreeft te worden, dat zij enkelvoudige producten verbouwen. 2. Indien de stand van het gewas van dien aard is, dat het met een ander product moet worden doorgezaaid, waardoor gemengd gewas ontstaat, dan kan dit voor oogst 1941 ongetrieerd door de telers worden ingeleverd aan de P.I.C.A. voor N oordBrabant 3. De classificatie geschiedt op de normale wijze, zoodat wordt uitbetaald de waarde op basis van dé standaardmonsters, welke voor alle in de gemengde gewassen voorkomende producten zullen worden vastgesteld. ix voji iiwgcic waaruc uan ue nooiu- producten, welke in het mengsel voorkomen en waarvan naar schatting niet meer dan 10 aan wezig zijn, worden bij de gemiddelde waardebepa ling verwaarloosd, met dien verstande, dat voor producten, welke minder waarde hebben, ook al is in het mengsel minder dan 10 aanwezig, wel een korting zal worden toegepast. Op de aldus be rekenden prijs wondt een korting voor trieeren enz. toegepast van ƒ1 per 100 kg. Den telers van akkerbouwproducten wordt aan geraden van deze richtlijnen than* reeds zeer goede nota te nemen. INLEVERING VAN ZOMERROGGE. Blijkens toegekomen berichten is ei- bij de zaai zaadhandelaren een tekort aan zomerrogge. In opdracht van het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening verzoeken wij den telers van zomer- rogge aan de P.I.C.A. voor Noord-Brabant, Afdee- üng Zaaizaden op te geven, of zij nog de beschik king hebben over een hoeveelheid voor zaaizaad geschikte zomerrogge. In geval zij hierover nog kunnen beschikken, wordt van hen verwacht, dat zij die opgave zullen verstrekken uiterlijk 2 April 1941. De opgave dient te geschieden aan de P.I.C.A. voor Noord-Brabant, Afd. Zaaizaden, Stationsstraat 19 te Tilburg. AFDORSCHING EN INLEVERING VAN AKKERBOUWPRODUCTEN. Voor de goede orde wenschen wij nogmaals den nadruk te- leggen op de publicatie gedaan in de landbouwbladen v-an 14 Maart 1941. Hierin werd medegedeeld, dat door de N.I.C.A. te Den Haag is bepaald, dat voor peulvruchten van oogst 1940, met inbegrip van Wjaalsc'he boonen doch met uitzonde ring van alle soorten veldboonen, de wekelijksche bewaarvergoeding ad 3 cent per 100 kg eindigt op 1 April 1941. Dezelfde regeling geldt voor karwijzaad, zomer en zandwikken, bittere en zoete lupinen, mais, spelt, evene en boekweit. In geval bovengenoemde producten dus op 1 April 1941 of later worden in geleverd, wordt hiervoor uitbetaald de prijs van deze producten geldende op 31 Maart 1941. Voor alle overige akkerbouwproducten houdt het be waarloon van 3 cent per 100 kg op per 1 Mei 1941. Dit is dus op den uitersten datum van in levering, d.w.z., dat alle akkerbouwproducten zon der uitzondering, aan de P.I.C.A. voor Noord-Bra bant geleverd moeten zijn. Wanneer mocht blijken, dat bepaalde telers van akkerbouwproducten zich niet aan .bovengenoemde regeling houden en er dus niet voor zorg dragen, dat hun akkerbouwproduc ten tijdig zijn afgedorscht en ingeleverd aan de P.I.C.A. voor Noord Brabant, zal onherroepelijk ge bruik worden gemaakt van de bevoegdheid, voor komende in het Landbouw-Inleveringsreglement 1940 II, waarin staat vermeld, dat de producten van de landbouwers, die niet voldoen aan het Be sluit van de P.I.C.A. voor Noord-Brabant tot tijdige inlevering van de akkerbouwproducten, op kosten van de betreffende telers zullen worden af gedorscht en ingeleverd, terwijl alle kosten, die daarvoor gemaakt moeten worden op den betref- fenden teler zullen worden verhaald, d.w.z. dat alle gemaakte kosten zullen worden ingehouden op den uit te betalen prijs van het betreffende product. TEELT VAN AKKERBOUW-PRODUCTEN IN PARTICULIERE TUINEN, VOLKSTUINTJES ENZ. Wij verwijzen hiervoor de lezers naar het betref fende artikel voorkomende in de rubriek „Voedsel voorziening in Oorlogstijd in Zeeland". UITPOOrVERBOD ROODE STAR. Wij verwijzen de lezers naar het betreffende arti kel voorkomende in de rubriek „Keuringsdienst Zeeland". JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING der Onderlinge Verzekeringsmaatschappij tegen 'Hagelschade vanwege de NoordBrabantsche Mij van Landbouw op Donderdag 3 April 1941, des namiddags 3.30 uur, in Café „De Beurs" te Breda. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening over het afgeloopen jaar. 6. Voorstel van het bestuur inzake verdeeling van het voordeelig saldo 1940 over Reserve fonds en Deelnemersrekening (art. 15 der Statuten). 6. Begrooting. 7. Verslag betreffende den toestand der Maat schappij. 8. Vaststelling van het bedrag bedoeld in art. 5 der Statuten. Jaarlijksche bijdrage of premie. 9. Verkiezing van een bestuurslid wegens perio dieke aftreding van den heer Ant. J. Korte- wpp- A 7.n te Zevenbergen 10. Verkiezing van twee commissarissen wegens periodieke aftreding van de heeren C. Tim- merg te Dinteloord en A. J. Konings te Wer kendam. 11. Benoeming van het college van schatters be staande uit minstens 10 personen. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. De Voorzitter, A. J. KQRTEWEG. P.S. Krachtens besluit der Algemeene Verga dering van 31 Mei 1928 wordt aan elk ter vergade ring aanwezig lid een presentiegeld van 2 uit gekeerd. 19<26 Maart. Maartsche buien, die beduien, Dat de zomer aan komt kruien. Zondag vlogen de sneeuwvlokken zoo vioolijk in het rond, of het nog midwinter was. Gelukkig is het maar van korten duur geweest en gaat het nu weer best met het weer. Het werk op den akker schiet goed op. Wlij zijn nu aan de aardappels toe. Het poten van aardappels heeft iieel wat om het lijf, al gaat het al veel snel ler dan vroeger met het inkappen, toch hangt aan het goed poten van aardappels heel wat af. De grond moet goed bewerkt worden, want aardappe len vragen een flink lossen bodem. De pootaard- appelen moeten ook met zorg gelegd worden. Wan neer we voorgekiemde zetten, dan voorzichtig be handelen, om de scheutjes niet te beschadigen. De afstanden moeten precies zijn. Wanneer we 40 cm in de rij willen, dan ook geen 35 of 45 cm afstan den er bij. Dat kunnen we alleen precies, wanneer we een markeur achter den vorentrekker laten loopen. Die markeurs geven zoo'n groote voldoe ning bij het gebruik, dat men ze niet meer wil mis sen na één keer proef genomen te hebben. Vooral bij verschillende grootte van pootgoed, b.v. 28/32 en 40/50, zijn ze zeer gemakkelijk, even verzetten bij 28/32, b.v. van 35 cm of 40 cm bij 40/50, en 't is weer in orde. Ook de soorten vragen soms verschil lende afstanden. Bintjes b.v. voor pootgoed bestemd, kan men gerust op 33 tot 35 cm zetten en Z. Blauwe voor consumptie op 50 cm. Heeft men de pootaard- appelen nu precies op maat gepoot, zoodat iedere knol evenveel ruimte en licht later heeft, dan moet men in de rijen, waardoor straks het paard of de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 16