N00RD-BRA6ANTSCHE KHAN LANDBOUW Voedselvoorziening in oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. HAVERTEELT 1941. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op 18 Maart 1941 te Breda. De vergadering stond onder leiding van den heer P. M. Sneep te Dinteloord. De heer Ir. van Heusden, de nieuw benoemde Assistent-Secretaris, maakt voor het eerst de ver gadering mee. De volgende punten kwamen o.m. in bespreking; Paardenhandel. De huidige regeling werkt niet bevredigend. Besloten wordt, deze kwestie met den Directeur- Generaal van de voedselvoorziening te bespreken. Werkgevers-organisatie. Bij de tweede afdeeling van het Nederlandsch Landbouw-Comité, is een nieuwe groep, land- bouwwerkgeversaangelegenheden genaamd, inge steld, waarvan de gewestelijke werkgeversorgani saties in land- en tuinbouw, alsmede de Provin ciale landbouworganisaties als leden kunnen optre den. Besloten wordt, dat aan het Hoofdbestuur goed keuring zal worden gevraagd om de Noord-Bra bantsche Maatschappij van Landbouw te laten toetreden. Voorgesteld zal worden een afzonder lijke commissie te benoemen, die de werkgevers aangelegenheden zal behartigen. Brouwgerst. Door het Nederlandsch Landbouw-Comité wordt een actie gevoerd, om het prijsverschil tusschen brouw- en voeigerst van 0,50 tot I te verhoogen. De vergadering ondersteunt dit voorstel gaarne. De prijs van de brouwgerst heeft altijd teleur gesteld in verband met de eischen, die aan brouw gerst worden gesteld. Doordat er tevens een tekort aan pakhuisruimte bestaat, waardoor de vervoerkosten toenemen, was het prijsverschil niet evenredig aan de meerdere kosten. N oord-Oost-polder. De vergadering is van oordeel, dat ook de Noord- Brabantsche Mij van Landbouw, pogingen moet aanwenden, om boeren uit deze streken in den Noord-Oost-polder te werk te stellen. Besloten wordt met de Ned. Heide Mij, die in verband hier mede voorwerkerscursussen organiseert, in contact te treden. Levering van aardappelen aan de regeering. De distributiekosten op de aardappelen zijn te hoog. De boer krijgt minder en de consument betaalt meer dan het vorige jaar. Dit punt zal te bevoegder plaatse ter sprake worden gebracht. Veelevering. Hierbij doen zich vele bezwaren voor. O.a. werd op bezwaarschriften naar aanleiding van onjuiste aanslagen nog geen antwoord ontvangen. Thans worden dwangbevelen uitgegeven. Ook deze kwes tie zal worden onderzocht. Heffing op ongekeurde zaaigranen. Besloten wordt er op aan te dringen, dat de hef fing van ƒ2,50 op ongekeurde zaaigranen wordt afgeschaft, daar hierdoor de prijs van het goed gekeurde zaaizaad ook omhoog wordt getrokken. Zoodoende wordt meer zaaigoed uit eigen bedrijf gebruikt, en is het resultaat der heffing juist tegen overgesteld aan het geen men verwachtte. Ordening van den zaai /aa/dverkoop in het binnen land. Er is een regeling in wording, die beoogt den heelen zaaizaadhandel te reglementeeren. Er wordt op gewezen, dat het van belang is, dat de verkoop van boer tot boer vrij blijft. Hierop zal worden aangedrongen. Vrachten. De scheeps- en autovrachten zijn nog gestegen. Hierop zal bij hoogenhand de aandacht worden gevestigd. Hoofdbestuursvergadérijig. De datum der Hoofdbestuursvergadering werd vastgesteld op Dinsdag 29 April. Brug Stampersgat. Besloten wordt, dat de Maatschappij aan zal dringen op spoedig herstel van de brug, in verband met het bietenvervoer in den a.s. herfst. BRAAKLIGGENDE GRONDEN. Nogmaals vestig ik de aandacht van alle land bezitters op de Productiewet, die verbiedt, gronden braak te laten liggen. Omstreeks half April zullen de gronden gecon troleerd worden en tegen de grondeigenaren, die dan hun braakliggend land nog niet in cultuur hebben gebracht of hebben laten brengen, zal zon der verdere waarschuwing opgetreden worden. De Productiecommissaris voor N.-Brabant, Dr. Ir. J. H. F. DECKERS. St. Oedenrode, Maart 1941 By dezen vestig ik er nog eens nadrukkelijk de aandacht op, dat het aan alle landbouwers verboden is, meer dan het gemiddelde van 1938 en 1939 en m elk geval hoogstens 15 van hun bouwland, met inbegrip van het gescheurde grasland, met haver te betelen in 1941. Dit is dus slechts ruim ï/j. Beperking. In verband met deze beperking der haverteelt meen ik te moeten aanraden: a. het telen van een veel grootere oppervlakte aardappelen, ook op ontginningsgronden. Met geen enkel gewas kan voor zooveel geld van het land gehaald worden als met aardappelen. De prijs van de aardappelen is in het aanstaande najaar 3,30 per 100 kg voor zandaardappelen en ƒ3,50—ƒ3,75 per 100 kg voor kleiaardappelen af boerderij. Dus teel zooveel mogelijk aardappelen, maar zorg voor zoo goed mogelijk pootgoed want hierdoor wordt op de eerste plaats de grootte van den oogst bepaald. b. het telen van erwten. Ook op zandgrond kunnen uitstekende gewassen erwten geteeld wor den. Men kieze bij voorkeur middelhooge zand grond. Op de proefvelden der laatste jaren wer den de hoogste opbrengsten verkregen bij, 180 kg zaaizaad per ha en bij een rijenafstand van 25>30 cm. De rassen Unica en Manholts gekruiste extra kortstroo groene erwten voldeden zoowel op zand- als op kleigrond zeer goed. Zoo de grond nogal zuur is, wat kalk geven, 500 —1000 kg per ha en verder in het bijzonder aan de fosforzuurbemesting denken. Zaai zoo vroeg moge lijk en geef bij het zaaien 100 kg kalksalpeter per ha. De vastgestelde prijs voor groene gewassen, erwten, bedraagt ƒ15 per 100 kg, dus belangrijk hooger dan voor de graden, terwijl een goede erw- tenoogst heel wat kg meer opbrengt dan een goede roggeoogst. c. Op goede zandgronden kan de haver ook zeer goed vervangen worden door zomergerst of zomer- tarwe. Beide gewassen zaaie men bij voorkeur zoo vroeg mogelijk. Zonder vergunning mogen in 1941 niet meer mangelwortelen of koolrapen geteeld worden dan men in 1940 gehad heeft. Het aanleggen van grasland, al of niet onder dekvrucht, ook van kunstweiden, is zonder verlof op alle gronden verboden, tenzij men, zonder daar voor premie aangevraagd te hebben, een gelijke oppervlakte grasland scheurt. De graslanden wa Q nrnnr nv>c«niA ia n a en verkregen, mogen onder geen enkele voorwaarde door nieuw grasland vervangen worden. Daar dooi den Centralen Crisiscontröledienst dit jaar, zeker in het bijzonder de oppervlakte haver ernstig ge- contröleerd zal worden, geef ik den ernstigen raad goede aandacht aan het bovenstaande te schenken. De Productiecommissaris voor N.-Brabant, Dr. Ir. J. H. F. DECKERS, Rijkslandbouwconsulent. St. Oedenrode, Maart 1941. TER BESCHIKKINGSTELLING VAN PAARDEN. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-tBra- bant (maakt bekend, dat diegenen, Van wien één of meer paarden door de Duitsche Weermacht zijn gevorderd en die tot dusverre niet in staat waren tot vervanging van deze paaiden één of meer paar den terug te koopen, in de gelegenheid worden ge steld, middels bovengenoemden commissaris, zich een paard aan te schaffen. Hiertoe moeten zij zich wenden tot den plaatselijk bureauhouder van het district waaronder zij ressorteeren, teneinde een desbetreffende aanvraag in te dienen. Ten behoeve van deze personen zullen nog een aantal paarden gevorderd worden. Voor deze rege ling komen echter uitsluitend in aanmerking dege nen, die kunnen aantoonen, dat Zij voor de uit oefening van hun bedrijf nog dringend één of meer paarden noodig hebben. Aanvragen als bovenbedoeld moeten uiterlijk 31 Maart 1941 bij de plaatselijke bureauhouders zijn ingediend. AFLEVERING VAN GOEDGEKEURDE DOOR DEN N.A,K. GEPLOMBEERDE POOT AARDAPPELEN De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant brengt ter kennis van aardappeltelers, dat het afleveren van goedgekeurde (geplombeer de) pootaardappelen geheel vrij is. Ten behoeve van de administratie is het echter noodzakelijk, dat de daarvoor in aanmerking komende telers van iedere aflevering van geplom beerde pootaardappelen, als hiervoor bedoeld, ken nis geven aan het kantoor van den Prov. Voedsel commissaris voor Noord-Brabant, Afd. Aardappe len, Spoorlaan 50, Tilburg. Aan het bovenstaande werd tot heden niet steeds gevolg gegeven, weshalve deze bepalng nog eens uitdrukkelijk onder de aandacht wordt gebracht. MAXIMUM TELERSPRIJZEN AARDAPPELEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant brengt ter kennis van aardappeltelers, dat de maximum-telersprijzen voor aardappelen, die de vorige week gepubliceerd werden en ook in de Staatscourant waren opgenomen, niet juist zijn. Vanaf 1 April 1941 gelden de volgende prijzen: A. KI ei-iui rdappelm Zeeuwsche (Bonte en Blauwe, Roode Star, Bonte Roode (Star, Furore enz. (maat 40 mm opwaarts) 4,75; Eigenheimers, Bonte en Blauwe Eigen heimers, Bevelanders enz. ƒ4,25; Bintje (maat 35 mm opwaarts) ƒ3,75; Alpha, Industrie (maat 35 mm opwaarts) ƒ3,60. B. Zandaardappelen, (Maat 35 mm opwaarts) ƒ3,40 per 100 kg. UITPOOT AARDAPPELEN OOGST 1941. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant brengt ter kennis van aardappeltelers, dat de aan telers verstrekte toewijzing van pootaard appelen geen beperking oplegt ten aanzien van dé in het komende seizoen met aardappelen te beplan ten oppervlakte. Iedere teler is volkomen vry, deze oppervlakte zelf te bepalen en de daarvoor benoodigde poot aardappelen uit eigen voorraad te nemen of in te koopen, met uitzondering van het ras ongekeurde Roode Star-poters, waaromtrent de nadere regeling elders in dit blad gepubliceerd wordt. NIEUWE REGELING INZAKE MESTEN EN HUISSLACHTING VAN VARKENS. Op 25 Februari j.l. werd een „officieele publica tie" in de bladen opgenomen betreffende het afslui ten van contracten voor varkens boven de 60 kg. Nadien werd gepubliceerd, dat deze aangelegenheid tot nader datum was verschoven. Thans is door de Ned. Veehoudery' Centrale be paald geworden, dat de aanvragen voor het afslui ten van deze contracten vóór 1 April 1941 bij den plaatselijken bureauhouder moeten zijn ingediend. Voor varkens die in de eerste weken van April rijp zijn voor levering en reeds ter levering aan de zaakvoerders van de N.V.C. zijn aangeboden of alsnog vóór 1 April ter directe levering worden aangeboden, behoeft geen aanvrage voor een con tract te worden ingediend. Zij moeten dan uiterlijk op 12 April geleverd zijn. v ïïfemTï;KofgèK -&{ "ÖiWzéhgérf lsJ geen ?maxi- mum gewichtsgrens vastgesteld, doch zal als regel de normale maximum grens met hoogstens 50 kg overschreden mogen worden. Het afsluiten der contracten vindt ook na 1 April plaats voor elk varken, dat het gewicht van 60 kg bereikt. De varkenshandelaar die tevens mester is, moet voor zijn mestvarkens eveneens contracten afsluiten. Voor varkens binnen de gewichtsgrenzen van 95105 kg, wordt een prijs betaald van 90, 89 o± 88 cent per kg geslacht gewicht, naar gelang zij in de klasse A, B of C worden geclassificeerd. Uitzondering. Voor fokbeeren, sterzeugen, fokzeugen en jonge zeugen wordt een uitzondering toegelaten op boven staande verplichting. Voor deze varkens zal echter een vergunning moeten worden aangevraagd, welke eveneens vóór 1 April moet worden aangevraagd bij den plaatselijken bureauhouder. Varkens bestemd voor huisslaehting. In de periode van 1 April tot 1 November 1941 worden vergunningen uitgereikt voor het voorhan den en in voorraad hebben van een varken bestemd voor huisslachting. Deze vergunning dient eveneens te worden aangevraagd, voordat het varken een gewicht Van 60 kg heeft bereikt. Varkens voor huisslachting bestemd, mogen 'iet zwaarder gemest worden dan 150 kg. PRIJS LEVEND GEWICHT VAN EXPORTV ARKENS. Aan de houders van mestcontracten wordt langs dezen weg bekend gemaakt, dat door de Ned. Vee houderij Centrale is bepaald.,, dat de prys voor het levend gewicht der voor export geleverde mest- contractvarkens is vastgesteld op 70 cent per kg. Het levend gewicht wordt verminderd met ten minste 2 kg voor tarra. Indien bij ontvangst blijkt, dat meer aftrek voor tarra noodig is, wordt die tarra voor ieder geval afzonderlijk door of vanwege de Ned. Veehouderij Centrale toegepast. Dit besluit treedt in werking met ingang van 12 Maart 1941. EIERONTVANGSTBEWIJZEN. Bij de indiening van de registratiekaart medio April zullen de pluimveehouders de ontvangst bewijzen van de afgeleverde eieren van 3 Februari tot en met 29 Maart moeten inleveren. Om voor de volgende veevoeder-distributieperiode voor de volle voedertoewijzing voor het pluimvee in aanmerking

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 15