Landbouwers-Inspan B. V. G. Advertentiën OPENBARE VERKOOPING LANDBOUWONDERWIJS. UIT DE KRINGEN EN AFDEELINGEN. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. Donderdag 27 Februari 1941, Eenige WERKPAARDEN en eenig HOORNVEE. Landbouwwerktuigen en Gereedschappen, Bergplaats voor Rijwielen. Vraag 24. MOTORBRANDSTOF VOOR PER SEN VAN STROO. Gaarne zal Ik vernemen of geen petroleum voor het persen van bruine boocienstroo kan worden be schikbaar gesteld? Dit stroo kan naar Holland worden verkocht, doch alleen in gepersten toestand. D. te Z. Antwoord: Ja, alleen voor stroo voor Neder- landsche behoefte. Aanvragen op de gebruikelijke wijze in te zenden aan de P.V.C., Afd. Akkerbouw 2 Petroleum)A. Jf EINDLES CURSUS IN LANDBOUW- BOEKHOUDEN TE MIDDELBURG. Maandagavond 17 Februari, had in Café „De Eendracht", de eindles plaats van den cursus in Landbouwboekhouden, gegeven door den heer W. Spinnaay uit Middelburg. Behalve de vele cursisten waren aanwezig de heeren Hofstra, leeraar aan de Rijkslandbouw- winterschool te Goes; ook de Commissie van Toe zicht, bestaande uit de heeren M. Kleinepier en J. Overbeke, gaven blijk van hun belangstelling. Na de leerlingen de laatste les onderwezen te hebben, sprak de heer Hofstra een woord van lof tot den leeraar en cursisten. Het verheugde spre ker zeer, dat er in de laatste jaren zooveel animo bestaat voor cursussen en dat de heer Spinnaay altijd bereid is om zijn gaven en krachten, en niet minder zijn drukke winteravonden, aan de landbou wende jeugd te geven. Spreker wees er op, dat, in dien wij later bij het boekhouden voor een moeilijk heid komen te zitten, de heer Spinnaay altijd klaar staat om ons daarbij te helpen. Tot slot dankte spreker den heer Spinnaay en feliciteerde de cursisten met hun behaald succes. Hierna sprak de heer Kleinepier nog eenige woorden namens de Commissie van Toezicht, ook hij feliciteerde de cursisten en bracht dank aan den leeraar voor zijn medewerking aan dezen cursus, omdat hij altijd de Z. L. M. nabij staat. Spreker wees er op, dat het niet in woorden is uit te druk ken wat de heer Spinnaay voor de a.s. jonge boeren beteekent. Met luid applaus werden beide sprekers beloond. Vervolgens zegt de cursist W. Besuijen, namens alle cursisten, den leeraar, de Commissie van Toe zicht en den heer Hofstra voor de aanwezigheid op dezen avond, allen hartelijk dank. Ook hij wees op de groote beteekenis, die er van onzen leeraar uitgaat voor onze Jeugd-Landbouwers. Spreker biedt den leeraar namens allen twee mooie boek werken aan. Tot slot van dezen avond zegt de heer Spinnaay, zoowel de Commissie van Toezicht als den heer Hofstra hartelijk dank voor hunne woorden, die zij tot hem gericht hadden. Ook de cursisten zegt hij hartelijk dank voor de boekwerken, maar speciaal voor hunne belangstelling en trouw opkomen. Hierna werd de cursus geëindigd en reden we allen voldaan huiswaarts, beseffende, dat onze kennis weer zooveel rijker is geworden. EEN CURSIST. Thans willen we nagaan de gevolgen van te weinig arbeidskracht. Het bedrijf zal dan extensief worden gevoerd en een veel meer ruwe behandeling genieten. Verge lijken we B. met zijn collega C. De kosten voor B. bedroegen voor ploegen (zie art. vorige week) 17. C. ploegt echter met 2 paar den en minder diep. Hij heeft door den zeer zwaren grond 3 dagen werk. Kosten3 X 2 X 8 paardenuren 12, 3X1 dag arbeidsloon 2,50 7,50 19,50 Bij het rooien heeft hij weer onvoldoende arbeids kracht. Om voor den winter klaar te komen, moet hij: ruwer werken. 1 ha aardappels rooit hij in 1 dag met 22 arbei ders. Kosten 55. Meer arbeidsbesparing is niet te verkrijgen, daar de grond bij de na j aa rs be w erkin g onvoldoende diep is geploegd (gevolg van te weinig paardenarbeid) De opbrengst is maar 270 hl, daar er 10 hl in den grond is blijven zitten en de overige 20 hl lagere opbrengst te wijten is aan onvoldoende diepe grondbewerking. Terwijl het rooien aan B. (zie vorige artikel) 60 kost, kost dit aan C. 55. In totaal heeft C. dus een voordeel van 5 (rooien) min 2,50 (ploegen), dus in totaal maar 2,50. In procenten tegenover B. is dit op de totale arbeidskosten van B. (zie vorig artikel) per ha maar 2(4/112.50 2.2 waartegenover een nadeel staat van 30 hl aardappels a 3 90. Natuurlijk zijn ook dit weer maar willekeurige cijfers, maar ze demonstreeren o.i. voldoende duide lijk, welke groote nadeelen aan te weinig arbeids kracht zijn verbonden. Hier is het bedrijfseconomische nadeel tevens een groot sociaal-economisch nadeel. De onder nemer derft 90 en de gemeenschap 30 hl aard appels plus 2 arbeidsdagen (rooier). We meenen hiermee niet dit uiterst belangrijke vraagstuk te hebben uitgeput, maar wel zoodanig te hebben in het licht gesteld, dat onze B.V.G.-leden de wijde beteekenis ervan hebben begrepen. Na het vraagstuk der optimale arbeidsverhou dingen, thans nog in het kort de productiefactor grond. Ook hiervan kan men in de agrarische onder neming zoowel teveel als te weinig hebben. We hebben hier te maken met het steeds zeer urgente vraagstuk der bedrijfsgrootte. Nu zijn hier geen wiskundig juiste grenzen te trekken. Een nauw keurige studie der landbouwstatistiek leert echter, dat ook hier theoretisch optimale verhoudingen be staan. De bedrijven kunnen zoowel te groot als te klein zijn. Veel hangt hier af van de bedrijfsleiding. Een zelfde bedrijf is voor den eenen bedrijfsleider te groot, terwijl de ander het zeer goed beheeren kan. Op de zeer groote bedrijven kan het toezicht niet in die mate worden uitgeoefend, als op die van matigen omvang. De bedrijfsvoering wordt daar door gedreven in zeer extensieve richting. Wel kan dan de totaalwinst voor den ondernemer nog stij gen, maar verhoudingsgewijze is er per ha van een daling sprake. Er wordt hier teveel van den onder nemer gevraagd. Zoo kunnen de bedrijven ook te klein zijn. De ondernemer moet dan zelf allen of een groot deel van den uitvoerenden arbeid verrichten en mist daardoor vaak den noodigen tijd voor den nood zakelijken leidenden arbeid. Onze lezers zullen uit de pi"actijk ook wel geval len kennen van boer Hardwerker, die geen tijd heeft om de wekelijksche markt of beurs te bezoe ken en die, daardoor, niet op de hoogte der markt verhoudingen zijner producten, deze te vroeg of te laat, maar in alle geval te goedkoop verkoopt. Met hard werken wordt mogelijk 2,5-0 gewonnen, maar door slecht verkoopen wordt misschien 25 of meer verspeeld. Dit is niet de schuld van boer Hardwerker, behoeft dit althans niet te zijn, maar ligt aan den te geringen omvang van het bedrijf. Dit is één zgde van het geval. Er is echter veel meer. A. heeft teveel grond voor 1 paard, maar te weinig voor twee. Gevolg, twee paarden houden met te hooge exploitatiekosten. Hier raakt het vraagstuk van den grond dat van kapitaal en arbeid. Twee paarden is teveel, één is te weinig, anderhalf gaat alleen spreekwoordelijk en dus te veel paarden met te veel ongebruikte resten paardekracht. Zoo zouden we voort kunnen gaan. Stellig zijn veel meer voorbeelden aan te dragen. We achten dit echter overbodig. Natuurlijk loopt de optimale bedrijfsgrootte zeer sterk uiteen met den aard van het bedrijf. Denk slechts aan de groote verschillen ten aanzien van akkerbouw en veeteelt, fruit- kweekerij en groenteteelt, om meerdere maar niet te noemen. Voor al deze bedrijven zrjn er theoreti sche bepaalde grenzen, welke, niet zonder nadeel kunnen worden overschreden. Dit nadeel is, zooals we in voorgaande artikeltjes reeds hebben aangetoond, lang niet alleen van 'bedrijfseconomischem aard. Veelal is het sociaal- economisch nadeel minstens even groot of grooter. Veel, zeer veel hangt dus af van de juiste ver houdingen. Dit vraagstuk wordt beheerscht door de z.g. wet der proportionaliteit, waarover we een volgende maal eens een en ander willen opmerken. AFD. OUDELAND E.O. DER Z. L. M. Algemeene Vergadering. De afdeeling Oudelande e.o. zal op Vrijdag 28 Februari a. s., des namiddags 3 uur (w.t.), in café „Gezusters Lous" een Algemeene Vergadering houden. Spreker de heer B. Meijers, leider van het Boekhoud- bureau der Z.L.M. Onderwerp „De nieuwe Belastingwetgeving". Groote opkomst gewenscht. Afdeeling Kunstmeststoffen. Het marktbericht van het Centraal Bureau geeft het volgende weer: Algemeene opmerking. De hier genoemde prijzen zijn de inkoopprijzen voor de vereenigingen, die aan de verbruikers deze prijizen berekenen, verhoogd met haar onkosten/vrachten, verkoopskosten etc. Stikstofmeststoffen. De voornaamste scheep vaartwegen, ook in het Noorden des lands, zijn thans weer bevaarbaar. Slechts de kleinere kanalen, waar hoogstens 100 tons schepen kunnen komen, zijn nog door het ijs gesloten. Gezien de huidige weersomstandigheden zal het enkel een kwestie van eenige dagen zijn, of ook hier kan de expeditie per schip voortgang vinden. De schepen, die met stikstof naar onze overslagplaatsen onder weg waren en weken door het ijs zijn opgehouden, komen thans regelmatig binnen. In de verladingshaven van Stein in Limburg en in IJmuiden wordt thans onder hoogen druk ge werkt. Tallooze schepen worden bevracht, velen ziin de vorige week afgeladen. Dit is goed, want de verbruikstijd staat thans voor de deur. De stikstofproductie van de Nederlandsche wer ken »was de afgeloopen week tevredenstellend. Er is de vorige week ook een eerste partij kalksalpeter uit het buitenland binnengekomen. Het product is verpakt in papieren zakken van 75 kg. Aankomst van verdere partijen kalkammonsalpeter en van kalkstikstof kan nog niet worden gemeld. De door producenten voor grootkoopers vastge stelde prijzen, Februari/Maart-leveringen, voor ladingen franco voor wal, luiden als volgt: Kalkammonsolpeter, 20 (4 basis los, ƒ6,20; Kalksalpeter, 15% in papieren fust, ƒ6,20; Z'wav. Ammoniak, 20% basis los, ƒ6. Thomasmeel. Over het artikel Thomasmeel is ook ditmaal geen nieuws van eenige beteekenis te vermelden. De verladingen van de in België vrij gegeven partijen naar ons land vinden verderen voortgang. Er zijn thans nog geen nadere mede- deelingen te doen over de perspectieven in Tho masmeel voor het nieuwe seizoen. Kalizouten. Er valt een steeds toenemende vraag naar kalizouten te constateeren. Voorloopig kun nen wij nog geen fijngemalen kainiet voor onkruid- bestrijding aanbieden. De officieele prijzen voor prompte levering luiden, franco voor wal bij ladingen van minstens 250 tons, incl. vrachttoeslagen: Kaniet 14 ƒ1,76; Kalizout 20 </c ƒ2,23; Kalizout 40 r/r 4,50; Kalizout 50 ƒ5,68; Patentkali 26 ƒ4,92, alles per 100 kg, iosgeladen. Onze prijzen verstrekken wij op aan vraag. Kalk- en magnejsia/hmuleJide meststoffen. Ge- hluschte Poeder kalk. 70/80 fijn kalkhydraat. incl. papieren zakken. Voorraden zijn disponibel te Musselkanaal, Meppel en Zutphen. Ook kac ge leverd worden spoorvrij Maastricht in wagons van minimum 15 ton. Ralkmergel. 70 fijne koolzure kalk, Iosgeladen, boordvrij Canne/Maastrichf ƒ0,18; spoorvrij Val kenburg 0,21. Freyaimergel. 70 fijne koolzure kalk, in papie ren zakken spoorvrij werk Hoste of Lengerich, per 100 kg 0,75. Men vrage prijzen voor alle soorten kunstmest stoffen, voederartikelen, ontsmettingsmiddelen, zaaigranen en -zaden, landbouwwerktuigen, boeren wagens met luchtbanden, gasgeneratoren voor auto's, enz., aan bij de zaakvoerders der Coöpera tieve Aankoopvereenigingen. 27 Febr. Openbare Verkooping van een Landbouwers- inspan ten verzoeke van den heer A. Remejjn, op de Hofstede „Candia", aan den verkeersweg St. AnnalandOud-Vössemeer. Notaris A. J. Bierens. 28 Febr. Publieke Verkooping van een Landbouwers- inspan ten verzoeke van den heer J. C. Douw, op de Hofstede „Kogelhof" bij het Veer te Kam perland. Notaris J. J. W. Klop. 5 Maart. Publieke Verkooping van een Landbouwers- Inspan ten verzoeke van Mej. Wed. L. Kole— Zandee te 's-Heer Arendskerke op hare hofstede „Molenhof" aan het Eindewege. Notaris H. Jonkers. van Notaris A. J. BIERENS te St. Annaland, zal ten verzoeke van den heer A. REMEIJN, op de door hem bewoonde Hofstede „Candia", gelegen aan den ver keersweg St. Annaland—Oud- Vossemeer, op des voormiddags elf uur (w.t.) tegen contante betaling, in het openbaar verkoopen Voorts bestaande onder meer uitBoe renwagens, karren, rolwagens, veewagen, Lister motor, snij machine, wiedmachine, aard- appelploeg metaanaardscharren, bietenmolens, wendploegen, staartploeg, karwijploeg, culti vator, windmolen, verschillende eggen, ijzeren rolblok, houten rolblok, kruiwagen, zwingen, ladders, boterkarn, tolhouten, ruiters, draadpalen, brandhout en hetgeen meer zal worden geveild.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 9