-7 Uit de Afdeelingen. KORTE BERICHTEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Siikhoek. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. werktuigen, die de gier zoo kort mogelijk boven den grond uitlaten, ia strikt noodig. Gier nooit by droog, schraal, winderig en zonnig weer, maar kies daarvoor een windstille dag, met bewolkte, vochtige lucht. Een beetje motregen is zeer bevorderlik voor het vastleggen van de vluchtige stikstofhoudende ammoniak. Een mestvaalt behoort een ondoorlatenden bodem, van beten of desnoods gestampte leem, te hebben, met afvoer naar den gierkelder en opstaande muurtjes. Indien die nog niet aanwezig is, overwege men, om die dit jaar te maken. Halfverrotte stalmest is te verkiezen boven ver- sche. Wlaar echter versche stalmest op zandgrond moet worden ondergeploegd, moet dit vroegtijdig geschieden, opdat de grond nog kan bezakken. c. H«t Fosforzuur. Om de geringe fosforzuur-toewgzing zoo goéd mogelijk te benutten, is grondonderzoek absoluut noodig. Zie de „Oproep", die ik in dit blad plaats en... handel ernaar. De Rgkslandbouwconsulent voor Westelijk Noord-Brabant, Ir. H. J. M. STEENBERGEN. Het blijkt thans, dat de stoppelwortelen, welke nog op het veld staan, niet geheel verloren zijn. Het loof is natuurlijk N weg. Toch hebben deze wor telen geleden door de vorst. Daarom moeten ze .zoo spoedig mogelijk vervoederd worden, om verdere ontleding te voorkomen. Een volgenden winter echter zorgen, dat ze eerder van het veld zijn, door een gedeelte in te kuilen. Denk er aan, dat bij veel sapryk ruwvoer tege lijkertijd voldoende droogvoer wordt gegeven. Dus bij voorkeur eerst een voertje hooi. Koeien, die dit niet gewend zijn, zullen mogelijk dat hooi niet al te vlot nemen. Maar men kan ze het makkelijk leeren. Dan ook nog wat kaf of haksel door de mangels mengen. In de kleistreken heeft men veel ingekuild pee- loof en pulp. Door de pulp kan heel goed kaf of haksel. Doch ook hiervoor dient wat hooi gegeven te worden. Het is niet hetzelfde, dit hooi op een ander tijdstip, b.v. midden op den dag of 's avonds laat (afvoeren) te geven. AJRXËNS. VER. VAN JONGE LAND- EN TUINBOUWERS „WERKENDAM EN OMSTREKEN". Verslag van de vergadering, gehouden op 14 Februari in de Sociteit van den heer W. de Waal. Omstreeks 8 uur opende de Voorzitter, de heer H. P. van Dongen, deze bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreker schetste in het kort dezen langen winter, welke, naar hij hoopte, nu voorbij zou zijn en dat we spoedig onze herfstwerkzaamheden kunnen beëindigen om onze voorjaarswerkzaamheden te beginnen. Hierna krijgt de waarnemend Secretaris gelegen heid de notulen der vorige vergadering voor te lezen, deze worden onveranderd vastgesteld. Dan volgt punt 3 van de agenda: mededeelingen. Aan de leden wordt medegedeeld, dat het bestuur beslag heeft weten te leggen op 'n perceeltje grond bij den weled. heer A. de Jager, polder „Keizers- guldenwaardt". Het perceel is gelegen achter het fort Steurgat, langs den Bandijk. Dan volgt een mededeeling over het enten van vlinderbloemige gewassen, in dit geval erwten, door twee leden, n.l. F. A. Konings en H. M. Groeneveld, zal dezen zomer een proef worden genomen. Dan volgt nog een mededeeling over de stikstof voorziening. In verband met de kleinere hoeveel heid N zullen dezen zomer proeven worden ge nomen met de gewassen Wintertarwe, Zomertarwe, Zomergerst, Aardappelen en Suikerbieten. Een 5-tal leden stelt zich hiervoor beschikbaar. Daarna volgt nog iets over silo's. Wanneer hier animo voor is, houdt de Voorzitter zich bereid hierover een lezing te houden. Een en ander zal nog nader worden besproken. Tenslotte iets over de musschenplaag. Besloten wordt hierover uitvoerige inlichtingen in te win nen bij den Plantenziektenkueidigen Dienst te Wage- ningen, om deze inlichtingen dan op een volgende vergadering te bespreken. Hierna krijgt de heer A. Blok gelegenheid voor het uiteenzetten van zijn onderwerp: Voor jaars grondbewerking' Hieruit blijkt, dat de inleider hiervan een ernstige studie heeft gemaakt en met alle mogelijke factoren rekening heeft gehouden. Na de inleiding volgde een zeer levendige bespre king, o.a. over het rollen met de ringwals, het uit drogen van den grond, het ondergronds ploegen met den z.g. Moorploeg enz. enz. Aan het einde hiervan gekomen zjjnde, dankt de Voorzitter den heer Blok recht hartelijk voor zijn schitterende inleiding, waarvoor hij tijd noch moeite gespaard had. Een hartelijk woord van dank zij hier dan ook niet misplaatst. Op de volgende vergadering zal een onderwerp worden geleverd door den heer P. Kodde. Bij de rondvraag wordt een filmvertooning be sproken, voorgebracht door het lid den heer Groe neveld. Getracht zal worden met den Marofilm-Voorlich- tingsdienst in contact te komen. Tevens stelt de heer Groeneveld voor, wederom een gemeenschappelijk grondonderzoek in te stel len. Ook dit zal nader onderzocht worden en tevens prijsopgaaf worden aangevraagd. De heer Blok vraagt naar de bewerking van het proefveld. De Voorzitter zegt toe deze zaak op een volgende vergadering nader te zullen bespreken en dan een werkrooster in te stellen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzit ter deze prettige en leerzame vergadering met een woord van dank voor de groote opkomst. A. G. IP PEL, Secretaris. Doordat van sommige soorten aardappels de hoe veelheid plantmateriaal gering is, zullen meerderen er toe moeten overgaan om aardappelen te snijden. Dit kan geschieden eenige weken voor het planten. De aardappelen moeten dian voldoende gelegenheid hebben om op de snijvlakten wat op te drogen en een kurklaagje te krijgen. Voor dit opdrogen is het bewaren in een droge, luchtige ruimte nood zakelijk. Eersteling, Frühmülle, Furore, Alpha, Bintje, Ideaal en Thorbecke, verdragen het snijden minder goed dan vele andere rassen. Pootgoed, afkomstig uit het geheele keurings- gëbied Veenkoloniën, een klein deel van Groningen, enkele deelen van Drenthe en een deel van Over ijssel, komen buiten deze gebieden niet dan met een speciale toestemming van den N.A.K. voor keuring in aanmerking. Alhoewel een goedgekeurde aard appel uit de Veenkoloniën of van het zand als pootaardappel van even groote waarde is als één in de zelfde klasse goedgekeurde aardappel van de klei, is de oorzaak van dezen maatregel gelegen in het feit, dat het vorig jaar in bovengenoemde ge bieden op verschillende plaatsen wratziekte is voor gekomen. üBij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen is een geïllustreerd vlugschrift verschenen over bestrijding van ratten en muizen. Op aanvragen om nog voor 1 September popu lieren te vellen, zal geen toestemming meer wor den verleend. In Rusland zou men, naar de bladen melden, erin geslaagd zijn, een kruising tot stand te brengen tusschen wikken en rogge. Het is een heesterachtig gewas, dat zeer goed broodgraan levert. De opbrengstverhoudingen tusschen paarden-, duiven-, waalsehe- en wierdeboonen zijn niet steeds gelijk. Of de weersinvloeden zich hier doen gelden, is niet met zekerheid te zeggen. Het aangaan van een contract met de Neder- landsche Veehouderijcentrale, om de niet slacht- rype dieren later te leveren, heeft het groote voor deel, dat de afvalproducten eerst opgemaakt kun nen worden. Voor het weiland zal men zijn toe vlucht tot inkuilen moeten nemen. In „Eerste les" opleidingscursus voor melk en melkproductendistribuanten lezen we, dat de melk- opbrengst 4 a 5 maanden na het kalven het grootst is. Wij zijn van meening, dat de melkgift het grootst is twee k drie weken na het kalven. Alleen wanneer in de eerste periode een slechte herfst valt of in de lente bij overgang van slechte stal- voeding naar goede weide'voeding, dan is dit wel mogelijk. Is de voeding direct prima, dan neemt de productie, nadat de koe van het kalven goed op streek is, geleidelijk af. Met het droogleggen der Pcntynsche moorassen, een gebied van 77.000 ha in Noord-Italië, verdween ook de veelvuldig voorkomende malariamug. Deze drooglegging was dus van veelzijdige beteekenis. Ook in ons land zijn polders, waar vroeger malaria muggen voorkwamen, en die na een betere ont watering en een beter schoonhouden van de slooten totaal zijn verdwenen. Terwijl zoo goed als alle landbouwproducten wor den verhandeld naar kwaliteit, gehalte, smaak, houdbaarheid, kiemkracht, kook- of bakkwaliteit enz., wordt vlas nog altijd verhandeld naar waarde bepaling op het oog, hetgeen zeer misleidend kan zijn. Ook hier diende een ljntonderzoek de waarde meter te zijn. Om een beeld te geven hoe moeilijk het is, om gezond pootgoed te kweeken, zij vermeld, dat van Triumf 86.7 Thorbecke 81.1 Roode Ster 82.7 Souvenir 79.4 Zeeuwsche Bonte 77.4 en Gloria 74.6 is afgekeurd in 1940. In Roemenië komen 7 schapenrassen voor, maar het Texelsche ras heeft er nog geen plaats kunnen veroveren ondanks betere eigenschappen dan enkele der aanwezige rassen. Voor Nederlandsch vee, paarden en schapen, liggen nog vele mogelijkheden open. Het gebruik van carton neemt hand over hand toe bij de verzending van pootgoed en veevoeder. Deze doozen blijven het eigendom van den ontvan ger dezer producten. Dit biedt groote voordeelen bij de bestrijding van vee- en plantenziekten. Gersttelers, vermeldt den rasnaam als U zomer gerst inlevert. Gerst zonder naam wordt niet voor de brouwerij ingenomen, hetgeen voor U een schade post van ƒ0,50 per 100 kg betee^enen kan. Slakken vermenigvuldigen zich den ganschen zomer. Ze leggen 400 tot 500 eieren in hoopjes van 2030 stuks onder gras, mos, in bodemspleten enz., maar steeds op vochtige plaatsen. Ze zoeken bij voorkeur slooten, greppelkanten. Door drainage is slakkenschade zeer verminderd. Met een oplossing van indolylazijnzuur, indolyl- boterzuur of naphaleeiiazijnzuur en de daarvan af geleide kalium of natriumzouten is het gelukt om stekken tot grootere wortelvorming te krggen. Zelfs kunnen nu stekken worden uitgeplant, die anders geen wortels vormden zooals linde, iep, eik, pruim, appel, peer. Het is niet alleen voldoende, dat de boer zgn be drijf goed beheert, maar ook by den inkoop, verkoop en verwerking tot meer volwaardige producten moet de boer zijn invloed kunnen doen gelden door middel van zijn organisatie of coöperatie. Indivi dueel zgn de boeren bg in- en verkoop eikaars con currenten. 1219 Febr. De voorspelling van vorige week, dat de tarwe niet veel geleden zou hebben van de vorst, is ge lukkig goed uitgekomen en we zien de akkers met den dag groener worden. Ook in het koolzaad is al jong leven te zien en dit is een teeken voor ons om, nu we alleen nog maar Ammonsalpeter hebben (dus langzaam werkend), deze, wanneer het maar goed droog is, zoo vroeg mogelyk te geven, want de ervaring heeft ons geleerd, dat koolzaad niet gauw te veel en te vroeg N krijgt. Aan de vogels kun je het voorjaar ook al hooren. De lijsters en de merels hoort men zelfs al een enkelen keer zingen en de andere vogels zijn ook veel levendiger gewor den. Men ziet. de patrijzen al koppels vormen om straks hun familie weer te vergrooten, wanneer Mei in 't zicht komt. De bijlen die van dezen win ter allen hun roest zijn kwijtgeraakt, worden inge vet tot een volgende ijsperiode. Overal zie je de menschen de aardappelen draaien en zorgen voor hun pootgoed.. De dikke laag aarde wordt wat verdund om het „schot" wat tegen te gaan. De afname van de aardappels gaat hard en er is al heel wat ruimte in de putten gekomen. We zijn nu aangewezen op de grovere gele soorten. We moeten kwantiteit krijgen en op kwaliteit wordt niet zoo nauw meer gekeken. Dus de bakens verzet en geprobeerd om zulke groote te krijgen, dat wanneer men er drie op zyn bord heeft men den overbuur niet meer kan zien zitten. Een jaar of wat geleden hadden we een proef met Erdgold, een Duitsche fabrieksaardappel waarvan er enkele 1 kg wogen per stuk, daar moeten we naar toe. Het is jammer, dat die gele soorten meer N vra gen dan de fijne en daar zitten we van 't jaar nu niet zoo dik in. Toch wil ik nog wijzen op een feit, dat nu niet zoo algemeen bekend is en voor mij ook moeilijk te verklaren. Alle soorten hebben ongeveer dezelfde voedingswaarde op papier, maar het is een feit, dat men van goede fijne soorten minder op kan dan van grove soorten. Van den zomer een mooie proef gehoord van iemand die voor 10 per sonen (allen groote nog groeiende personen) per dag 12 kg Eerstelingen schilde en die totaal opge geten werden. Toen de Zeeuwsche Blauwe kwa men werden ook 12 kg geschild (de gebruikers waren niet ervan in kennis gesteld, dat er een ander soort werd opgediend) en er bleven 1% kg aard appels over. Later werden er geregeld 10 kg ge schild en het was 'genoeg. Dit was dus een mooie proef,- dat fijne soorten meer tegenhouden, doch we verlaten het terrein der Zeeuwsche Blauwen en Bonten, we helpen volop mede aan de voedselvoor ziening van ons volk, dat vraagt om veel van alles en vooral van aardappels. Wij, boeren, zijn een meegaand volk, we voegen ons naar de tijdsom standigheden en houden niet vast aan het voorbge, dat eens was en nu niet meer voldoet. Van de week de kippentoewijzing thuis gekregen. Mijn vro..w was er niet best over te spreken. Nu hebben we ze den geheelen winter terwijl ze bgna niet legden doorgehouden en nu ze net zullen beginnen moeten ze weg. Ja, zoo is het en mijn vrouw heeft gelijk (welke man durft thuis iets anders beweren!), doch het gaat nu eenmaal niet om ons graan, dat de menschen noodig hebben, eerst in eieren om te zetten, het zal wel noodig zijn, al houden we zoo veel van onze druk kakelende huisvrienden. EEN BELANGRIJK INSTITUUT VOOR DEN LANDBOUW. Een dezer dagen werd te 's-Gravenhage definitief opgericht het Landbouw-Economisch-Instituut. Reeds geruimen tgd geleden werd in vele kringen gevoeld, dat men slechts noode miste een centraal documentatiebureau waar practisch wetenschappe- lgke mannen voor den boer op grond van betrouw baar materiaal met feiten en cijfers uitwerken wat juist en onjuist is. Vooral ten aanzien der richt- prgzen der landbouwproducten moet een betere fundeering gelegd worden. Niet alleen moet reke ning gehouden worden met de productiekosten doch een redeiyke winstmarge moest den boer een aan vaardbaar bestaan verzekeren. Deze taak nu is gelegd op de schouders van het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4