WEEKOVERZICHT. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening in Zeeland. mum-gewiclitsgrens zou komen te vervallen. Voorts is het Dag. Bestuur van oordeel, dat het in hooge mate gewenscht is, dat maatregelen worden genomen om te bevorderen, dat vetweiders en tnesters zich tegen pry zen, welke in redelijk ver band staan tot de afzetprijzen, gust- en jongvee' kunnen aanschaffen, terwijl de verplichte levering van slachtvee zóó moet worden geregeld, dat de dieren gelegenheid krijgen de in de praktijk be schikbare rijpheidsgraad te halen voor ze weg moeten. Noord-Oostpolder. In verband met het feit, dat binnenkort veel werkkrachten noodig zijn voor de in-cultuur- brenging van den N.O.-polder besloot het Dag. Be stuur een kleine commissie te benoemen, welke ge regeld mededeelingen zal verzorgen, aangaande de vordering der werkzaamheden aan den N.O.-polder. S tikstofvoorziening Het Dag. Bestuur besloot de bevoegde instanties te adviseeren de bedrijven, welke procentueel veel hakvruchten, koolzaad en uien verbouwen dus in hoofdzaak de kleine bedrijven in de eerste plaats in aanmerking te doen komen voor een extra toe wijzing van stikstof. Het werk van den Delfstoffen-Opsporingsdienst te Ootmarsum is volgens een bericht in de N. R. Crt. in een nieuw stadium gekomen, doordat men met de exploiitatie van de fosforietlagen, welke zich in den Twentschen bodem bevinden, een aanvang zal gaan, maken. Zoodra de weersomstan digheden het toelaten, zal met de exploitatie worden begonnen. De reiniging der fosforietknollen ge schiedt te Ootmarsum, waarna men elders in het land zal trachten uit het fosfaat een voor den landbouw bruikbaar product te maken. iDe Hooge Raad heeft uitspraak gedaan inzake een beroep van den officier van Justitie te Gronin gen tegen een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een landbouwer te Bellingwolde van het te zijnen laste bewezen verklaarde n.l. overtreding van de ontslagverordening van rechtsvervolging is ontslagen1. De Hooge Raad heeft overwogen, dat, waar in het uitvoeringsbesluit het begrip „Gewerbebetriebe" niet nader omschreven wordt, dit moet worden op gevat in den gewonen zin, waarin het in het spraak gebruik wordt gebezigd. „Gewerbebetriebe" is een minder ruim begrip dan „ondernemingen", zoodat niet alle ondernemingen van landbouw naar haar aard daaronder vallen. Terecht is dan ook aange nomen, dat het bewezen verklaarde, waarin gespro ken wordt van een „landbouw-onderneming" niet onder het verbod valt, zoodat Voor den boer het verbod, dat hij geen arbeiders mag ontslaan zon der vengunning, en zoolang de betreffende ontslag verordening niet gewijzigd wordt, niet geldt. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal binnenkort de ontslagverordening worden ge wijzigd in dien zin, dat duidelijk komt vast te staan, dat de ontslagverordening ook van toepas sing is op land- en tuinbouw. Een van de veel besproken vraagstukken van de laatste jaren was ongetwijfeld het vraagstuk van den tusschenhandel of, om een zwevend begrip te gebruiken, het middenstandsprobleem. Men hoorde van overbezetting, moordende concurrentie, aller hande min of meer toelaatbare handelingen, e.d. Bij het huidige streven naar „ordening" bemerkt men, dat ook op het terrein van den tusschenhandel elke categorie een vaste plaats gegeven wordt, met zoo mogelijk een vaste winstmarge. Als voorbeel den kunnen b.v. dienen de regelingen ten aanzien van den aardappel-, rundvee- en stroohandel. In het algemeen zal wel niemand aanmerkingen maken op het principe van het straf regelen van den tus schenhandel. Een andere kwestie is de winst marge, welke aan den tusschenhandel wordt toe gekend en vooral de kwestie, hoe de berekening van de winstmarges tot stand komt. Men hoort in dit verband wel de opmerking, als zou het er veel op lijken, dat men eerst allerlei marges gaat vaststel len ter verzekering van een rechtvaardige beloo ning der handelaren. Deze marges trekt men ver volgens af van de prijzen, die de consument ten hocgste kan betalen en wat er overschiet is voor den boer. Deze redeneering is echter vrij simpel en volgens ons ook onjuist. Wel is het een feit, dat bij de prijsbepaling rekening dient gehouden te worden met den uiteindelijk te betalen consumenten prijs, zoodat hieruit zou voortvloeien, dat, hoe hoo- ger de winstmarge vastgesteld wordt, hoe meer „aftrek" de boer van zijn prijzen aan den handel zou dienen af te staan. Doordat nu de concurrentie zoowat verdwenen is, is ook de prikkel, welke de manges naar beneden drukte, vervallen. Dit kan leiden tot in het algemeen hoogere manges dus tot een stijging van de distributie-kosten der produc ten, doch noodzakelijk is dit niet. Wij hebben hier ondertusschen één der vele problemen op econo misch gebied, waaruit blijken kan, dat men vrij vlug en goedkoop kan critiseeren, doch dat bij die per^ nadenken de kwesties zoo ingewikkeld zijn en zoo vele kanten hebben, dat ëen oplossing zeker niet in een handomdraai kan gevonden worden, laat staan dat men door gebruik van het woord „eenvoud" en dergelijke, de vele maatschappelijke en economische problemen kan oplossen. By beschikking van den Secretaris-Generaal van Landbouw en Visscherij zyn de Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening alsmede de Provinciale Voedselcommissarissen gemachtigd tot het zonder formaliteiten in bezit nemen van producten, als bedoeld in arti kel 9, lid 1, van het Voedselvoorzieningsbesluit, ten behoeve van het orgaan of lichaam, ter beschikking waarvan de producten hadden moeten worden in geleverd. Tevens hebben voornoemde personen de bevoegdheid, om de feiteiyke inbezitneming te doen geschieden door één of meer ambtenaren, die daar toe in elk afzonderlijk geval van een schriftelijke volmacht dienen te worden voorzien. Onder het vee, dat thans aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale wordt aangeboden, bevindt zich een aantal dieren, welke normaal voor mesterij of weiderij zouden worden afgezet. In verband hier mede is een regeling voor mest- en vveidevee ontworpen, welke zal bevorderen, dat dit vee in het vervolg zooveel mogelijk zijn natuurlijke bestem ming volgt, m.a.w. dat het, inplaats van direct ge slacht te worden, nog eenigen tijd bij mesters en weiders verblijft, om op deze wijze uiteindelijk zoo veel mogelgk vleesch en vet te leveren. Deze rege ling verleent eenerzijds uitstel van levering ten aanzien van de dieren, welke voor mesterij of wei derij in aanmerking komen, anderzijds bevordert zij dat de mesters en weiders in het bezit van deze dieren komen. Als voorwaarden worden o.a. genoemd, dat in het algemeen alleen diegenen, die reeds vroeger gewoon waren vee te mesten of te weiden, in aan merking komen. Aanvragen moeten gericht wor den tot den plaatselijken bureauhouder. In feite 'komt de regeling hierop neer, dat men pen contract aangaat (voor elk rund apart), waar bij de veehouder zich verplicht binnen een gegeven termijn een zeker aantal dieren van een bepaald minimum-gewicht en tenminste een bepaalde kwa liteit te zullen leveren. Daartegenover verplicht de Nederlandsche Veehouderijcentrale zich om de dieren te gelegener tyd tegen een bepaalden prijs over te -nemen, indien zij, wat gewicht en kwaliteit betreft, tenminste aan de gestelde eischen voldoen. Het minimum-gewicht, dat bij aflevering geldt, is 400 kg. Voorts geldt als eisch, dat het dier by levering tenminste als B geclassificeerd wordt. Door deze regeling wordt voorkomen, dat mager vee, hetwelk in andere bedrgven met het daar aan wezige ruwvoer kan worden gemest, ontijdig ge slacht wordt, zoodat op deze manier de totale vleeschproductie belangrijk kan worden opgevoerd. Blijkens een mededeeling in „Economische Voor lichting", welke is ontleend aan een publicatie in „Obst und Gemüse" van 31 Januari j.l., zijn in Denemarken proeven genomen met het bereiden van een vervangingsmiddel voor thee uit peen. Deze proeven hebben een bevredigend resultaat opgeleverd. Het bedoelde product wordt thans voor een prijs van 18 Deensche kronen (ca. ƒ6,50) per kg in den handel gebracht; er bestaat reeds veel vraag naar dit artikel. Bij de bereiding van dit surrogaat blijft de vitamine A van de peen on aangetast; bovendien heeft dit vervangingsproduct het voordeel Van een hoog suikergehalte. De vereeniging van Oud-Leerlingen der R.L.W.S. organiseert a s. Dinsdag 25 Februari een z.g. praatmiddag in de Aula der Rgkslandbouwwinterschool. Deze praatmiddagen er zullen er nog meer volgen kunnen zender twijfel zeer nuttig en leerzaam zijn, mits de nadruk niet valt op de eerste lettergreep, alhoewel aan het woord praten tenminste meestal een zekere gezelligheid verbonden is. De opzet is alleszins degelijk, zoodat wij met be langstelling de ontwikkeling van deze praatmid dagen zullen volgen. Red. STIERENSOHETSEN. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zéeland brengt het volgende ter kennis van de rundvee houders Teneinde het mesten van stieren zooveel moge lijk te bevorderen, zal het met ingang van heden ook mogelijk zijn gewone stieren te laten schetsen tegen een bedrag van 0,75. Dit is echter uitslui tend mogelijk in die gevallen, waarin de veehou der kan aantoonen, dat de betreffende stieren enkel en alleen worden aangehouden om te mesten, hetwelk op het identiteitsbewijs wordt vermeld. Voor een stier die gebruikt wordt voor publieke dekking of voor dekking van eigen koeien, moet steeds een schetsgeld van ƒ5;betaald worden. Aanvragen, onder opgave van fokstier of mest- stier moeten gericht worden tot de Districtssecre tarissen der L.C.O. MOTORBRANDSTOF VOOR HET PERSEN VAN HOOI EN STROO. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat voor het persen van hooi en' stroo, voorzoover -dit voor Nederlandsche «behoefte is, motorbrandstof beschikbaar wordt gesteld. Aan vragen, op de gebruikelijke wgze, te richten tot de Afd. Akkerbouw 2 (Petroleum); hierbij over te leggen een lijst van de bedrijven, waar en hoeveel moet worden geperst. PRIJZENBESLUIT 1941 HOOI EN STROO. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt hierby de aandacht op het „Pryzenbesluit 1941 Hooi en Stroo" van 21 Januari 194JL, bij welk besluit de pryzen van hooi en stroo, zoowel voor den teler, den groothandelaar als den kleinhandelaar als volgt zgn vastgesteld: De prijs, waarvoor hooi ten hoogste mag worden gekocht, te koop aangeboden en verkocht, bedraagt: 1. bij verkoop door den verbouwer voor weidehooi van le kwaliteit 53 voor weidehooi van 2e kwaliteit 49 voor weidehooi van 3e kwaliteit 45 lucerne- en klaveriiooi van le kwaliteit 58 lucerne- en klaverhooi van 2e kwaliteit 54 lucerne- en klaverhooi van 3e kwaliteit 50 ongeperst hooi bg levering franco per 1000 kg boord of wagon binnen 10 km van bet bedrijf van den ver- kooper. 2. bij verkoop door den groothandelaar de onder 1 bedoelde bedragen, vermeerderd met de vracht kosten, ƒ5 per 1000 kg voor perskosten en 4 per 1000 kg voor winst, commissie, opladen, stuken, afdekken en alle andere onkosten bg levering franco ontvangstplaats. 3. bij verkoop door den kleinhandelaar den door hem met inachtneming van de voorschriften van dit besluit betaalden of verschuldigden prijs ver meerderd met 3,50 per 1000 kg, indien het betreft een boeveelheid van 1000 kg of meer en 4,75 per 100 kg, indien het betreft een hoeveelheid van min der dan 1000 kg voor winst, afladen en alle andere onkosten bij levering af ontvangstplaats en bij leve ring verder dan de ontvangstplaats vermeerderd met de daardoor ontstane werkelgke kosten. De prijs, waarvoor stroo, ten hoogste mag wor den gekocht, te koop aangeboden en verkocht, bedraagt: 1. bij verkoop door den verbouwer voor binnen- stroo 20,25 en voor buitenstroo 18,25 per 100 kg geperst stroo bij levering franco boord of wagon binnen 6 km van het bedrijf van den verkooper, welke bedragen bij levering na 31 Januari, 28 Fe bruari en 31 Maart 1941 telkenmale met 0,25 mogen worden verhoogd. 2. bij verkoop door den groothandelaar de onder 1 bedoelde bedragen, vermeerderd met de vracht kosten en 2,75 per 1000 kg voor winst, commissie, opladen, stuwen, afdekken en alle andere onkosten bij levering franco ontvangstplaats; 3. bij verkoop door den kleinhandelaar den door hem met inachtneming van de voorschriften van dit besluit betaalden of verschuldigden prijs ver meerderd met 3 per 1000 kg indien hét betreft een hoeveelheid van 1000 kg of meer en 4 per 100 kg, indien het betreft een hoeveelheid van minder dan 100 kg voor winst, afladen en alle andere on kosten bg levering af ontvangstplaats en bg leve ring verder dan de ontvangstplaats vermeerderd met de daardoor ontstane werkelijke kosten. gUNDVEELE VERING. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van de rundveehouders A. De veelevering is verplicht volgens de opge legde aanslagen. Uit dien hoofde zal bg veehouders die aiet aan hun leveringsplicht voldoen, t.z.t. wor den overgegaan tot het vorderen van vee. Indien alsdan geen geschikt slachtvee aanwezig is, zal eenzelfde aantal stuks ander vee gevorderd worden. Indien geen vee meer aanwezig is en b.v. de be trokkene zgn vee met de roode bon heeft ver kocht, ontslaat dit hem geenszins van leverings- pilcht. Indien geen roode bonnen worden ingeleverd, dienen deze veehouders er rekening mede te hou den, dat op hun kosten vee kan worden geleverd aaa de N. V. C. B. In aansluiting op den leveringsplicht tob 1 Maart a.s. zal begin Maart een tweede leverings plicht worden opgelegd, welke eindigt op 1 Juli a.s. Het door Zeeland te leveren aantal in die periode is zee^ aanzienlijk, waardoor practiscb alle mestvee en nog een aantal andere dieren (koeien en vaar zen) geleverd zullen moeten worden. C. Veehouders, die nog niet aan him leverings plicht hebben voldaan en vóór 1 Maart 1941 hieraan wellicht moeilijk kunnen voldoen, omdat niet vol doende slachtrijpe dieren aanwezig zijn, kunnen zich tot den Districtssecretaris wenden (dus niet tot den Bureauhouder) en aldaar een contract af sluiten. Men krijgt dan uitstel van levering, terwgl men zich contractueel verplicht de te weinig ge leverde dieren over eenige maanden te leveren. Een afschrift van het contract geldt dan als leve- ringsbewijs, hetwelk bij den bureauhouder moet worden ingeleverd. Ook mesters en weiders kunnen contracten af sluiten om vee over eenige maanden aan de Cen trale te leveren. Het vee kan bg anderen worden gekocht tegen overgave van afschrift contract, waardoor de verkooper een aantal stuks vee, over eenkomende met het aantal contracten, minder moet leveren. Ook hier de contracten direct bg den bureauhouder inleveren. Afsluiten van contracten moet zoo spoedig mo gelijk, doch in ieder geval vóór 15 Maart a,s. ge schieden. D'. Lever steeds Uw slachtvee aan de Centrale, en bréng de roode bonnen bij Uw bureauhouder binnen 14 dagen na levering, anders worden ze waardeloos. Nogimaals wordt er op gewezen, dat het onjuist is roode bonnen te verkoopen, daar U Üiertnede t.z.t. zeker in moeilijkheden komt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2