UITSLAG Hengsten Premiekeuring. KORTE BERICHTEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. wezen om de boeken van den Penningmeester na te zien over het afgeloopen boekjaar en wel de heeren Snijders, Haanstra en Van Pas. Vervolgens werd nog een besluit genomen om een teeravond te houden en een avond voor het jaarfeest, waar de donateurs verzocht zullen wor den. Dit voorstel werd met meerderheid van stem men aangenomen. Hierna werd nog de contributie geïnd door den Penningmeester, waarna niemand meer gebruik maakte van de rondvraag en de Voorzitter deze vergadering sloot met dankzegging aan de leden voor hunne opkomst. Aanwezig waren 19 leden. Namens het Bestuur, K. MATTERS, Secretaris. O Z cö NAAM EN STAMBOEKNUMMER VAN DEN HENGST. EIGENAAR. WOONPLAATS PRIJS 237 235 233 238 240 236 266 267 264 261 214 141 215 132 123 222 122 224 258 114 257 125 146 143 145 229 131 142 221 112 137 140 218 254 118 147 217 220 230 260 Colosse v. Brandeneede 100165 Clairon v. Heiningen 97278 Martien v. Dinteloord 100174 Clairon v. Carline 96204 Maurits v. 't Westland 99075 Albion v. H. Molen 96212 Immo v. Mauritshoeve 97568 Herman v. 't Westland (58685 Clairon van M. 98389 IJsbrand v. Dinteloord 91084 Clairon v. Dijkzicht 91522 Jan K. 1903 Sjaak v. d. Frederiksp. Tweejarige Hengsten. Gebrs. de Lint Pelicaan A. W. v. Sprang Jz. Antj, de Schutter A. W. v. Sprang Jz. Gebrs. de Lint Pelicaan Ant. de Schutter J. B. de Schutter P. Koenraadt Westland J. C. A. Geluk Driejarige Hengsten. M. J. M. de Schutter Gebrs. de Lint Pelicaan Vierjarige Hengsten. Joh. Kuijpers Hz. C. >£kkermans Jz. t Oudere Hengsten. Groote maat. Dompteur v. d. Hees K. 1774 Herman g. Herseur K. 1749 Achiel v. Melo K. 1772® Dorus K. 17,11 Primera de P. E. K. 1509 Clairon's Zoon K. 1792 Avenir van Zita K. 1858 Florus v. Luntershoek K. 1905 Elfridus K. 1557 Dompteur v. Beckum K. 1706 Clairon v. Hengstdijk K. 1816 Monte Carlo v. d. Schaapshoeve K. 1501 Condor K. 1677 Ass.ie „Boxmeer" Ass.ie „Alphen" H. C. Meëus J. v. d. Elzen L. Vrolijk Az. Ass.ie „Ossendrecht" J. L. van Erp J. C. A. Geluk J. v. d. Elzen Ant. v. d. Heuvel Joh. Kuijpers Hz. P. v. d. Burgt C. Akkermans Jz. Max v. Reindershof K. 1772 Damiaan K. 1882 Lion K. 1824 Georges K. 1921 Vasko K. 1678 Ras Imroe K Clairon K. 1862 Imanus K. 1943 Lion v. Lida K. 1840 Jaap v. 't Kerkje K. 1644 Dorus K. 1890 Frederik v. Nassau K. 1781 Picolo v. Absdale K. 1719 Marnix v. Dinteloord K. 1783 Oudere Hengsten. Kleine maat. Jacques Martens S. F. Donkers C. van Looveren D. Foonen Gebr. Bens Fr. Donkers L. Vrolijk Az. iP. Vogelaar J. L. van Erp Joh. Kuijpers Hz. H. C. Meëus Gebr. v. Lier L. Vrolijk Az. J. C. A. Geluk Klundert Eerste Heiningen Tweede Klundert Heiningen Dinteloord Steenbergen Dinteloord Derde Dinteloord I Eerste Klundert Tweede St. Oedenrode I Eerste Zevenb. Hoek Tweede Boxmeer Eerste Alphen Zevenb. Hoèk Oss Fijnaart Ossendrecht Oss Tweede DintelooPd Oss Derde Hoogeloon St. Oedenrode^ Someren Vierde Zevenb. Hoek Groot Linden Eerste iSt. Oedenrode Achtmaal Maren Tweede Escharen-Beers Gemért Fijnaart Steenbergen Oss Derde .St. Oedenrode Zevenb. Hoek Hoeven Fijnaart Dinteloord WENKEN VOOR DE VEEVOEDING. Het geven van een langeren droogstand is in dezen tijd zeer noodig. Zonder krachtvoer maar met veel saprijkvoer zullen de koeien naar verhouding veel gegeven hebben, met het gevolg gedeeltelijke uit putting. Daarom moet een droogstand van twee maanden niet te lang geacht worden. Het droogzetten kan bevorderd worden door in enkele dagen tijds de koeien te brengen op een rantsoen van uitsluitend hooi, stroo en water. Na een week kan dan weer geleidelijk aan begonnen worden een geheel normaal rantsoen te verstrek ken. Bij het schrale rantsoen zal de drang naai melkgift sterk verminderen. Tenslotte kunnen de koeien gerust met iets melk in den uier blijven staan. Bij velen zal het besluit niet makkelijk zijn de koeien wat langeren droogstand te geven nu'de melk zooveel opbrengt. Vijf- a tienmaal negen, cent per dag laat men niet gauw los. Toch is een langere droogstand een behoud voor de koeien en zal ze veel krachtiger de nieuwe lactatie-periode doen ingaan. Het is dan zelfs mogelijk later meer melk te win nen, dan men door tijdiger droogzetting verliest. Nu de paarden gedurende de vrij lange vorst periode weinig arbeid zullen hebben verricht, is er mogelijk wat haver overgeschoten. De gemalen haver zou groote diensten kunnen bewijzen bij den kalveropfok, als aanvulling op de ondermelk. In één gemeente bleek bij de stalvoedercontröle, dat van de 227 bedrijven er slechts 138 over kuil- voer beschikten. Eh dan nog maar ongeveer 10 kg per dag en per koe. Ook al zou er volgenden win ter weer meer krachtvoer zijn, dan nog zou elk bedrijf minstens 15 k 20 kg kuilvoer per koe moe ten hebben. Dus uitbreiding hiervan is zeer nood zakelijk. Laat de silo-Commissie hiervoor in actie komen. Het euvel van te weinig hooi komt bij, de stal voedercontröle telkens naar voren. Menig gemengd zandbedrijf zal goed doen een wat kleineren rund veestapel te houden en op het vrijkomende weiland ook gedeeltelijk hooi te winnen. Hooi is het meest natuurlijke en gezonde wintervoer dat er bestaat. ARIËNS. Ondanks te weinig paarden, benzine of personeel, zal het toch niet geraden zijn om met het oog op den beschikbaren tijd, te vroeg tot zaaien over te gaan. Het land moet nu eenmaal droog genoeg en zaaibaar zijn. Valsch geloopen land geeft zeker een slechten opbrengst. Op de Veluwe vallen de kraaien in grooten ge tale 's avonds bij het verlaten van dé boomen, op de boerenkoolvelden aan en richten daar enorme schade aan. Ook in den herfst en in de vroege lente kunnen ze groote schade aanrichten aan het zaailand. Al nestelen ze bijna uitsluitend in jiooge boomen, toch kunnen de kolonies best worden verdreven. Muskator en Caivé Delft hebben toestemming gekregen yoor het fabriceeren van amide '(ureum j kernvoeders, bestaande uit ureum, melasse en pulp. De amidekoekjes bevatten 50 eiwit meer dan het dezen winter gevoederde rijksmengvoeder L 4, terwijl de prijs ongeveer 75 cent per 100 kg duur der zal zijn. De koekjes moeten droog vervoederd worden, daar door bijmenging met water schade lijke stoffen kunnen ontstaan. Ook moet met de voedering als overgang zeer geleidelijk worden be gonnen. Op een proefveld te Nieuw Beerta was geen ver schil in opbrengst tusschen veldboonen, welke ge zaaid waren op 40 cm en op 50 cm, zoodat op vuii land, dat men duchtig met de schoffel onder han den wil nemen,, 50 cm de voorkeur zou geven. Dicht zaaien is wel mogelijk om het onkruid er meer on der te houden, maar vernietigen doet men het niet. Door het indijken van de Brabantsche Bies- bosch zal 9000 ha prima land in cultuur komen. In Frankrijk heeft men 7 melkveerassen en 3 vleeschrassen, die van belang zijn. Het Norman- dische ras neemt, wat aantal betreft, de voornaam ste plaats in. Daarna volgt het zwartbont Hol- landsch-Friesch ras. Het zwartblaarde vee en het Maas-Rijn-JJselvee komt in Frankrijk vrijwel niet voor. Voor vleesch of soberheid heeft Frankrijk geen vreemde rassen noodig, wel voor verlhooging van de melkproductie. Stukgoederen voor de A.T.O.-stations in Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen weer worden aangenomen. De Stichting „Fonds Landbouw Export Bureau 19161918" heeft besloten, gelden uit te trekken voor een studie over den invloed van het grond water en open water op de temperaturen in en vlak boven den grond; voor een onderzoek aan gaande het inkuilen van gestoomde aardappelen en voor een literatuurstudie omtrent de vitamine gehalten in veevoedermiddelen. De aardappelwratziekte is in 1940 in Zwitserland opgemerkt in totaal 141 gemeenten. In de toe komst zullen voor export uit- Nederland alleen voor wratziekte onvatbare rassen in aanmerking komen. Hooi en stroo van behoorlijke kwaliteit zijn goede voedingsmiddelen. Om deze voedermiddelen echter als reserve een jaar te bewaren, zijn ze minder geschikt, omdat de voedingswaarde, maar vooral ook de smaak achteruit gaat. De invloed van de vochtige en mistige dagen doen zich in Nederland op deze gewassen zeker gelden, ook in schuren. Er moet dus verband zijn tusschen zomerwinning en winterverbruik. De hoogere belastingaanslagen, de loonbelasting, de verhoogde grondlasten en vooral ook de omzet belasting maken, dat de boer steeds meer bij de boekhoudbureaux van zijn eigen standsorganisatie terecht moeten komen, wil hij niet te veel betalen of in moeilijkheden geraken. Dé kosten zijn voor een goed geleid bedrijf onbeteekenend. In een landbouwblad ontfermde zich een lezer over de vogels in den winter en raadde aan ook de musschen wat brood te geven. Beter ware het voor den landbouw, om de musschen zoo intens mogelijk te bestrijden wegens de groote schade, die ze in de korenvelden dikwijls aanrichten. Wel verdiener5-? ook van boerenzijde de nuttige zangvogels als secteneters onze bescherming. De ziekten en £evr schadigingen der landbouwgewassen breiden v- in aantal uit en kosten duizenden gulde^JI bestrijding. Het nut der zangvogels verlig'VA nog te veel uit het oog. ISD Het ontsmetten van zaaizaad met een0 smettingsmiddel kan het best geschieden- ongeve veertien dagen voor het zaaien, daar dan vergif gingsverschijnselen door stuiven bij het zaaien mir der zijn. Men zaaie tegenwoordig natuurlijk ge-' zaad meer uit, dat niet ontsmet is, dus zeker geer tarwe, bieten of vlas. Wanneer stalmest voor bieten laat wordt onder- geploegd, b.v. Maart of April, verkrijgt men in perioden van droogte geen opbrengst. Verder geeft versche mest gemakkelijk aanleiding tot vertakte bieten. Er wordt ook wel beweerd, dat het meer schieters geeft, maar dit dient eerst door proef nemingen bewezen te worden. Ir. van Beekom uit Middelharnis, heeft proeven genomen om uien zoo vroeg mogelijk te kunnen oogsten, door deze tot een tweejarig gewas te maken. Er werden hiervoor genomen de Zittauer Riesen. Deze werden het 1ste jaar dik gezaaid, bewaard en 8 April uitgepoot. Ze konden reeds half Juli geoogst worden. Ook wat ziekten stand en opbrengst betrof, waren de resultaten zeer gun stig. Wortelen bewaart men het beste onder zand. Het zand moet er niet alleen over, maar ook tus schen zitten. De bedekking behoeft dan niet zwaar te zijn. 12—19 Febr. De vorst is weg en we hopen voorgoed. De dooi is nogal droog verloopen, het land is niet erg nat en wat het voornaamste is, met de tarwe zal het wel losloopen; ik geloof niet dat deze er van ge leden heeft, al is het nog voor geen volle 100 te zien, de kleur is reeds aardig graan geworden en ik heb alle hoop, dat deze vorst '41 geen noemens waardige schade heeft aangericht. Wanneer het zonnetje zoo schijnt als Maandag, begin je er al zin in te krijgen en loop je al eens rond de zaaimachine. Ja, 't bloed kruipt waar het niet gaan kan. Wé zouden weer dolgraag met de zaak naar buiten gaan en de laatste jaren hebben de vroegen altijd geboft. Vooral verleden jaar met vlas zaaien, dat eigenlijk nergens naar leek, heeft het vroege het beste resultaat gegeven. Het vlas kon wat meer verdragen dan het laat gezaaide, toen de thrips kwam, en is heel wat langer gewor den, en elke cm langer is meer lint en meer geld. We zitten met spanning te wachten op de richt prijzen oogst 1941. Het is nu tijd, dat we daar wat van weten, ook met het oog op ons zaaiplan, dat

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 5