- EEN JUBILEUM. Keuringsdienst ZEELAND. Maatregelen in verband met de voedselvoorziening in Zeeland. Soort Maat Klassen A B C Eerstelingen 28/35 242 225 219 35/55 215 199 192 Roode Eersteling 28/35 250 233 217 35/55 224 207 200 Bintje 28/35 242 225 219 45/60 200 184 177 Ideaal 30/40 232 215 209 Alpha 40/60 238 204 Furore 35/50 258 225 219 Eigenheimer 50/70 192 Industrie 30/40 242 234 40/60 238 204 De prijzen zijn uitgedrukt iin Belgische franken tegen een koers van circa 6 cent. Voor de tusschenliggende maten schommelen de prijzen tusschen het hoogste en laagste niveau. W/anineer we de prijzen, die de Belgische land bouwers voor het uit Nederland ingevoerde poot- goed moeten betalen, vergelijken met de prijzen, welke de Nederlandsche teler voor zijn product ontvangt dan is hier wel sprake van een aanzienlijk verschil. Het komt ons zeer geweinseht voor, dat eens wordt nagegaan waaraan dit groote prijsverschil is te wijten. Ook hier ligt voor den eertijds benoemden prijzen- commissaris een dankbaar object ter bestudeering in hoeverre deze marge kan worden verkleind. Waar wij thans een uitspraak hebben aangaande de richting, waarin de aardappelverbouw zich zal dienen te bewegen, is het ook gewenscht, dat een nadere mededeeling gedaan wordt over de prijsverhouding tusschen groene erwten en schokkers. In ons artikeltje van vorige week gaven wij een staatje, waaruit duidelijk de mindere opbrengst der schokkers in vergelijking met de groene erwten tot uitdrukking kwam. De prijs der schokkers, was dan ook de laatste jaren hooger dan van de groene. De schokkers waren echter in hoofdzaak een exportartikel en waar de beteekenis als zoodanig momenteel van geen belang is, terwijl de meer op brengende groene erwten voor de voedselvoorzie ning zeker van niet minder waarde zijn dan de schokkers, bestaat er ook in dit gevalaanleiding den verbouw van het meer opbrengende gewas door een andere prijsverhouding te stimuleeren. Waar de zaaitijd reeds zeer nabij is een spoedige uitspraak ook in dit geval dringend gewenscht. Aankoop van paarden. Sooals elders in dit blad is gepubliceerd, worden enteel uitsluitend aan paardenhouders, van wie e Duitsche Weermacht een of meer paarden vorderd, aankoopvergunningen voor hetzelfde paarden als hetgeen gevorderd is, verstrekt, aankoopvergunningen zijn verkrijgbaar ge- 4pr de districtss^fetarissen. In het bovenbedoelde persbericht werd tevens de nedewerking ingeroepen vain degenen, van wie geen paarden zijn gevorderd, dit teneinde te be- verkstelligen dat de meest gedupeerden tegen nor male prijzen wederom in het bezit van een of meer paarden kunnen geraken. Naar uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, worden in sommige gevallen de vraagprijzen van de te koop aangeboden paarden belangrijk hooger gesteld dan de door de Duitsche Weermacht be steede prijzen. In verband hiermede vestigt de Provinciale Voed selcommissaris voor Zeeland er de aandacht van de verkoopers op, dat de werkpaarden onder geen be ding tegen hoogere prijzen mogen worden verkocht, dan door de Duitsche aankoopcommissies zijn besteed. Mocht dit ondanks deze waarschuwing toch het geval zijn, dan zal van het recht tot navordering gebruik worden gemaakt, om zoodoende de gedu peerden tegen redelijken prijs aan een of meer paar den te helpen. Hetzelfde geldt, ingeval degenen, die paarden te veel hebben, hun paarden om een of andere reden niet tegen normalen prijs wenschen af te staan. Degenen, van wie paarden zijn gevorderd en in ver band hiermede andere paarden wenschen te koopen, worden dringend aangeraden ten spoedigste een aankoopvergunning bij hun districtssecretaris aan te vragen. Red. Op 16 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden "ijn, dat de heer A. J. Lako te Zuidzande benoemd werd tot Secretaris van de Afd. Zeeland van de Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard". Wij feliciteeren onzen medewerker aan de rubriek „Paardenfokkerij" hartelijk met dit jubileum en spreken de hoop uit, dat hij nog vele jaren de be langen van onze mooie paardenfokkerij, op de hem eigen, gewaardeerde wijze, zal mogen dienen. Red. „ZAAIZAAD EN POOTGOED", OFFICIEEL ORGAAN VAN DEN N.A.K. Het Februari-nummer van „Zaaizaad en Poot- goed", het officieel orgaan van den N.A.K., be vatte een officiëele mededeeling over de aan neming voor de keuringen, mqdedeelingen van den Kweekersbond over voederbieten- en grassen- kweekersdagen en het vervolg van het verslag van den kweekersdag op 13 December, op welken dag inleidingen werden gehouden over het onderzoek op koude-resistentie en over het onderzoek op resistentie voor stuifbrand en roest. Voorts een artikel van Hille Ris Lambers en Ir. Doeksen over bladluizen en aardappelselectie, van den keurings dienst Drenthe over het bewaken van vroeggerooide pootaardappelen, eenige mededeelingen over be smetting van groote en kleine knollen, het vervolg van een artikel over aardappelveredeling van Dr: De Haan, van denzelfden schrijver een artikel over selectiewedstrijden van voederbieten, een samen vatting van een artikel „Twintig jaar vlas verede ling", een overzicht der opbrengsten per ha van eenige gewassen in verschillende landen. Vervolgens zijn er de gewone rubrieken versche nen boekwerken, uit het buitenland en korte be richten. De abonnementsprijs van „Zaaizaad en Pootgoed" bedraagt 3,per jaar. De nieuwe jaargang vangt aan op 1 Maart. VERLADING VAN PARTIJEN POOTAARDAPPELEN. Nu de aflevering van pootaardappelen een aan vang neemt en verschillende partijen voor export bestemd zijn, verdient het aanbeveling, dat bij de opgave van certificaten wordt medegedeeld, of de partij voor het biniïenland of voor het buitenland bestemd is. Daar van af 1 Februari alle partijen, welke voor epxort bestemd zijn, los verladen moeten worden, behoeven déze niet van certificaten te worden voor-» zien, maar kan volstaan worden met een voorloopig plombe. Aanvraag tot plombeering moet echter steeds bij den, Keuringsdienst Zeeland, Landbouwhuis, worden ingediend. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er de aan&achfc op, dat het met het oog op de voedselpositie,van het grootste belang is, te trachten in 1941 een zoo groot mogelijke opbrengst te bereiken. Op de kwalite^zal niet in dezelfde mate worden gelet als dit in vorige jaren het geval was. Zoo wordt in dit verband b.v. ten sterkste aange raden om den verbouw van aardappelrassen als Bonte en Blauwe belangrijk in te krimpen en deze door rassen met- een grootere opbrengst te ver vangen. LEVERING VA^ HOOI VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. De Provinciale Voedselcommissaris brengt hier mede ter kennis van de betreffende georganiseer- den, dat het voor de Duitsche Weermacht gevorderd kwantum hooi,, o.m. in verband met de kwaliteits bepaling, zooveel mogelijk ongeperst moet worden aangevoerd. Voorzoover het hooi bij de telers eventueel reeds geperst aanwezig is, zal afname alsnog plaats vinden. De kwanta, welke na het bekendmaken van dit bericht nog geperst zouden worden, komen niet meer voor levering in aanmerking. In de plaats hiervan zal los hooi gevorderd worden. AANVRAAGFORMULIEREN VLAS. Aan allen, die in 1940 vlas geteeld hebben, zal een aanvraagformulier worden gezonden voor de teelt van vias in 1941. Zij, die op 10 Februari j.l. zoo'n' formulier niet hebben ontvangen, kunnen er op aanvraag een ver krijgen bij den Districtssecretaris. VEEVOEDERBONNEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de veehouders, dat ter verkrijging van veevoederbonnen voor de periode van 3 Maart tot 31 Maart 1941 in de week van 17 Febr.—22 Febr. a.s. bij de pl. bureauhouders opgave dient te worden gedaan van de samenstel ling van den veestapel naar den toestand op 16 Februari 1941 's avonds 12 uur. Wij dringen er op aan opgave te doen in een der eerste dagen van die week. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen bonnen verstrekt zullen worden. De blanco registratiekaarten die nen ten kantore van den bureauhouder te worden ingevuld, ook indien men wel vee heeft doch geen voeder kan betrekken. In deze periode kan weer een hoeveelheid rund- veevoeder worden afgenomen van ten hoogste één vierde gedeelte van de totaal toegewezen hoeveel heid. Het gewenschte kwantum dient aan den bureauhouder te worden opgegeven. Houders van een veeboekje moeten dat volledig ingevuld medebrengen. VERPLICHTE RUNDVEELEVERING. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland geeft de rundveehouders die dieren aan de Vee houderij Centrale moeten leveren in. overweging, om het niet volledig slachtrijp vee thans nog niet af te leveren. Er komt zeer binnenkort een regeling, waarbij uitstel van levering zal worden verleend, gedeelte lijk tot April, Mei en Juni 1941. Het slachtrijp vee moet echter vóór-1 Maart ge leverd worden. VERBOUW VAN VLAS OOGST 1941. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Zij, die voornemens zijn dit jaar vlas te telen, dienen \*>ór 15 Februari a.s. aan de Landbouw- Crisis-Organisalfe, binnen welker werkgebied hun bedrijf is gelegen, op te geven, welke oppervlakte zij dit jaar met vlas wenschen te bebouwen. De formulieren, waarop deze opgave dient te ge schieden, zijn op aanvrage verkrijgbaar bij de Districtssecretarissen van de Landbouw-Crisis- Organisaties. AFREKENING AARDAPPELEN OOGST 1939. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt be kend, dat zij, die in 1940 aardappelen van den oogst 1939 aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, door bemiddeling VUn den P.V.C. hebben geleverd of aardappelen van denzelfden oogst na Mei 1940 hebben laten denatureeren (terugkoop na denatu- ratie) en hiervan per 1 Maart aanstaande nog niet volledig zijn afgerekend, zich schriftelijk tot den Voedselcommissaris voornoemd dienen te wenden, onder opgave van uitvoerige gegevens. Men waöhte echter eerst den datum van 1 Maart af alvorens fe ^hrijven. AFLEVERING VERBODEN RASSEN AARDAPPELEN. Met ingang van 6 Februari iswhet afleverings verbod van aandappSlen behoorende tot de rassen Bonte, Blauwe, Bevelander, Bonte Star en Furore opgeheven. Voor Red Star en voor Bintjes van de klei be neden 60 mm vierkantsmaat, blijft het afleverings verbod bestaan. Bintjes van kleigrond boven 60 mm mogen dus worden afgeleverd. Telers, die daarvoor een toewijzing bezitten, kun nen thans ook, met inachtneming van het verbod voor Red Star en voor Bintjes beneden 60 mm, hun vaste particuliere afnemers van bovengenoemde soorten voorzien. Een vervoerbewijs is daarbij; al leen noodig, indien de bestemming buiten het pro ductiegebied ligt. De Districtssecretaris geeft op vertoon van de toewijzing een vervoerbewijs af. De toewijzingen voor aflevering aan vaste par ticuliere afnemers mogen slechts tot 2/3 van de toe gewezen hoeveelheid worden benut, terwijl deze afleveringen vóór 1 Maart aanstaande moeten zijn uitgevoerd. Ingaande 1 Maart is aflevering door telers aan particulieren dus niet meer toegestaan. Dit geldt woor alle rassen. PAARDENVORDERING. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend: Zooals bekend, blijven alle paarden, welke ter definitieve vordering werden aangewezen, doch niet door de Duitsche Weermacht werden aangekocht, ter beschikking van den Voedselcommissaris met de bedoeling hiermede degenen te helpen die door het vorderen van een of meer hunner paarden in moeilijkheden met hun bedrijf geraken. Om echter ieder, van wie een paard definitief werd gevorderd, in staat te stellen zelf, dus naar eigen keuze, een of meer werkpaarden aan te koopen, zullen uitsluitend aan hen en mits -zij kun nen aantoonen, dat het aanschaffen daarvan voor hun bedrijf dringend noodzakelijk is, aankoop machtigingen voor één of meer werkpaarden wor den verstrekt, met dien verstande, dat geen grooter aantal aankoopmachtigingen zal worden verstrekt dan paarden werden gevorderd. Een dringend beroep wordt gedaan op al dege nen die gelet op hun bedrijf één of meer paarden kunnen missen, in het bijzonder op degenen waar van een of meer paarden ter vordering werden aangewezen, doch niet werden aangekocht, deze te verkoopen aan iemand, die over een aankoopver gunning beschikt. Mocht dit vrijwillige beroep op de houders van paarden geen voldoende resultaat opleveren, zoo zal door den Provincialen Voedsel commissaris een navordering van werkpaarden in Zeeland worden gehouden, waarbij de door de Duitsche Aankoopcommissie gegeven prijzen als richtlijn zullen dienen. De aankoopmachtigingen zijn vanaf heden bij de districtssecretarissen der L.C.O. verkrijgbaar. VASTGESTELDE PRIJS LIJNZAAD. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. De d.d. 15 Januari vastgestelde prijs van 16,— per 100 kg voor lijnzaad, dat aan zaaizaadeischen voldoet, zal slechts worden uitbetaald voor partgen, welke vóór 22 Februari 1941 ter keuring zijn aan geboden. Alle lijnzaad, na dien datum ingenomen, wordt uitbetaald naar den normalen richtprijs van ƒ14, per 100 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2