INGEZONDEN. UIT DE KRINGEN EN AFDEELINGEN. gaat niet door. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. MARKT- EN HANDELSOVERZICKT. Er wordt zeer veel over de plaats der boeren ge schreven en gesproken. Veel van het -geschrevene gaat dwars tegen onze overtuiging in. De boer moet iets begrypen van de stedelingen en de stede ling moet iets begrijpen en waardeeren van de boeren. Want het platteland moet van de stad ieven. Maar daartegenover staat, dat de stad niet zonder het platteland kan bestaan. Het blijkt, dat ook de boer hoe langer hoe meer tot zelfbestuur bekwaam is. Ook het platteland heeft z'n organen, waar wij ieder persoonlijk een taak hebben. Denk slechts aan de Z. J. L. Tot de boerengemeenschap worden zij gerekend, die persoonlijk deel hebben aan de productie in den landbouw. Dus de dorps timmerman, sanid, enz. behooren niet tot die ge meenschap. Het beeld, dat de stedelijke bevolking van den boer heeft, is volkomen fout. De stedeling, die z'n vacaeitie op het platteland doorbrengt en den boer op een wagen ziet voorbij trekken om z'n oogst binnen te rijden, ziet het boerenleven wel van den makke- iijksten kant. Dit is ook gemakkelijk met de noo- dige romantiek te omkleederi en in dichterlijke oogstliedjes te bezingen. Verder bracht de inleider het belang en de voor- deelen van de mechanisatie voor den landbouw naar voren en de veel gemakkelijker werkwijze van de machine voor de boeren dan het veel kracht en tijd vergende eentonige handwerk. Vooral de zeer zware lichamelijke arbeid wordt door de machine vervangen. In 1930 waren in ons land 3.185.000 menschen in een of ander beroep werkzaam, waarvan 639.000 in den landbouw, 20 van de bevolking vindt een bestaan in den "andbouw. Ook .het nut van volkshoogescholen werd door den inleider uiteengezet. Verder werden nóg enkele andere punten, die de levenssfeer van het boeren volk in het volksleven uitmaken in dé inleiding be sproken. Op deze zeer goede inleiding volgde ook een geanimeerde bespreking. De Voorzitter dankte den inleider voor z'n ge leverd werk, waarna we een kwartiertje pauzeer den. Na de pauze gaf J. Ghristiaanse een stukje varia ten beste. Het volgende punt was bestuursverkiezing. Ook werd een afgevaardigde gekozen voor de contact commissie, benevens een plaatsvervangend afge vaardigde. Aan het eind van deze vergadering werd door personen een samenspraak voorgedragen getiteld: Pe Stroopers". ?e rondvraag leverde niets op. -jgiiddeis was het laat geworden en de Voorzit- H)t dan ook deze welgeslaagde 1ste jaarver- L. FRANOKE, Secretaris. pj- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) PRIJSVERHOUDING CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Geachte Redactie. Naar aanleiding van uw artikel in het Landbouw blad voor Zeeland en Noord-Brabant over prijsver houding consumptie-aardappelen, zou ik gaarne het volgende opmerken: Dat in dit artikel een lans wordt gebroken om verhooging van den aardappelprijs van de z.g. fijne soorten Zeeuwsche Blauwen, -Bonten en Roode Star, is m.i. geheel onjuist. -In den tijd, waarin we nu; leven, is het toch zeer zeker wel een eerste ver- eischte voor den boer, om kwantiteit te telen en dan zoo mogelijk van behoorlijke kwaliteit. Nu staat het toch wel vast, dat met genoemde soorten geen zeer groote ha-opbrengsten zijn te verkrijgen en zijn er toch verschillende behoorlijke soorten, die zeer veel meer opbrengen onder de zelfde omstandigheden. Dit alleen reeds maakt het economisch onver antwoord op verhooging voor deze soorten aan te dringen. We moeten voedsel hebben in groote hoeveel heden Ook met de door u aangevoerde motieven kan ik me niet geheel vereenigen. Door uitlatingen en prijszettingen door den Regeeringscommissaris is wel al reeds vroeger- ge bleken, dat op de teelt van fijne soorten geen bij zonderen prijs werd gesteld. Ook kon men toch reeds verschillende jaren een toenemend verbruik waar nemen van de grovere soorten, met name Bintje en Furore, Industrie en zelfs Alpha. Alle soorten, waarnaar de vraag steeds toenam. Dit alles moet den telers toch te denken hebben gegeven, alhoewel ik uit ondervinding weet, dat niet. gemakkelijk van een soort, die altijd goede geldelijk opbrengsten gaf, wordt afgestapt, maar als het getij verloopt, moeten de bakens verzet ein zoo is het nu toch zeker wel. Dat verschillende personen door pootgoedaankoop zouden werden gedupeerd, is wel juist, een bouw- vet bod zou dan ook radicaler zijn en de menschen gemakkelijker over hun moeilijkheden heemhelpen. Uw punt. waarin u zegt, dat juist die soorten moeten bewaard worden tot het laatst, klopt ook niet heelemaal met de praktijk. Soorten als Alpha, Furore enz., zijn zeer zeker langer goed te bewaren en hebben zeer zeker veel minder last vam blauw onder de schil, waardoor weer veel voedsel verloren gaat. Dan nog een stikstofpraatje. Zeer zeker hebben de grovere soorten voor hun maximum-opbrengst meer stikstof noodig dan de fijnere, maar het staat toch ook wel vast, dat bij gelijke stikstofgift de grovere soorten meer kg per ha zullen leveren. Hoe u de zaak ook draait of keert, de moeilijk heden om op andere soorten over te gaan zijn vele, maar ik voor mij geloof, dat u de telers grooter dienst bewijst ze in een andere richting voor te lichten dan te blijven zagen om verhooging van prijs voor Zeeuwsche Blauwen, -Bonten en Roode Star. Als u aandringt op verhooging van den prijs der grovere soorten en dit zou gelukken, dan zal de overgang nog gemakkelijker zijn, zeer ten voor- deele van de telers, en in de tegenwoordige om standigheden een groot volksbelang voor de voed selvoorziening. Maak het dus den telers niet moeilijker, maar gemakkelijker, om over te gaan op andere, meer- op'brengende soorten. Hoogachtend, J. A. STQLS, St. Philipsland. Onderschrift. Met de opmerking van inzender, dat wij- voedsel moeten hebben in groote hoeveelheden, m.a.w., dat kwantiteit thans boven kwaliteit gaat, zijn wij het geheel eens. Wij zijn echter vain meening en dit heeft ons het betreffende artikel in de pen gegeven dat het onbillijk is tegenover degenen, die steeds de betere consumptierassen hebben verbouwd, de prijs verhouding der aardappelen ten ongunste vam de betere soorten te wijzigen, zonder dat hiervan tijdig officieel mededeeling is gedaan. De Provinciale Voedselcommissaris is zoo wel willend geweest, dezer dagen men zie het bericht elders in dit blad eetn bericht te publiceeren, dat overgang van de betere consumptierassen op de meer grove soorten aanbeveling verdient. Alhoewel wij deze mededeeling op prijs hebben gesteld, be hooren o.i. mededeelingen betreffende de teeltrege ling door de Overheid te geschieden en dan voóral zoo vroeg mogelijk. Wij hebbeci reeds vr<fég in den zomer van het vorige jaar te bevoegder plaatse aangedrongen op een officieele bekendmaking van dit standpunt, doch men heeft dï\ nimmer willen publiceeren. Een ieder had daarmede dan rekening kunnen houden bij de aanschaffing van pootgoed. Nu deze publicatie geschiedt op een tijdstip, dat het poot goed reeds grootendeels is aangeschaft en vaak tegen hooge prijzen, zullen de verbouwers der betere soorten en o.i. terecht zich gedupeerd gevoelen door de te late bekendmaking van deze zienswijze. Men begrijpe ons dus goed. Niet de maatregel als zoodanig, dat men op de meer opbrengende soor ten moet overgaan, ontmoet bij ons bezwaren, doch wel de veel te late bekendmaking daarvan. Toen eertijds het bouw ver bod voor de Bravo werd ingevoeld, heeft men ook de telers eenige jaren vooraf van dit voornemen in kennis gesteld, zoodat de practijk er rekening mede kon houden. Bovendien is het zeer de vraag, of van de soor ten Alpha, Furore, Industrie e.d. voldoende goed gekeurd pootgoed aanwezig is, om inderdaad een aanzienlijke uitbreiding van den verbouwdezer soorten dit jaar te verkrijgen. Dat wij overigens in onze opvatting niet alleen staan, blijkt wel uit een ingezonden stuk in het Friescn Landbouwblad van 1 Februari j.l., waar dezelfde kwestie aan de orde werd gesteld met be trekking tot de Roode Star. De redactie van ge noemd blad wijst er in een naschrift zeer terecht op, dat eventueele wijzigingen in de prijsindeeling der aardappelen tijdig moeten worden bekend ge maakt. Als de aardappelen in den grond zitten of de poters klaar staan, kan men geen rekening meer houden met prijswijzigingen. REDACTIE. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN KRING NOORD-BEVELAND GAAT NIET DOOR. -7?oVer9aderin9 van den Krin9 Noord-Beveland der Z.L.M., welke was uitgeschreven op Vrijdag 21 Febr. a.s., De Procureur-Generaal heeft zijn toestemming om te vergaderen onthouden. PLOEGYVEDSTRIJD 1940 VAN DEN KRING WALCHEREN DER Z. L. 31. B S a re a '5. 2 a r° m Categorie I Vlakploegen P. Rooze, St. Laurens Categorie II Wendploeg P. Verhage, Koudekerke A. de Lange. Koudekerke J. de Visser, Domburg S. Janse, Nieuwland W— c re re 9 8 8 51 9 9 9 54 9 9 9 54 9 9 9 54 9 9 9 54 9 9 9 54 9 8 8 51. „De uitreiking der prijzen vond Donderdag 6 Februari 11 uur in „De Eendracht", Giststraat, Middelburg plaats. Door bijzondere omstandigheden is dit wat laat geworden. De belangstelling voor dit werk begint te verflauwen. Wat is er de laatste jaren op het gebied van grond bewerking veel veranderd. Ook bij de betere bemaling in Walcheren, is de drainage veel verbeterd, zoodat ook de akkers (die voor een goede ploeger zorg vereischen) veelal zijn verdwenen. Toch is het nog van even groot belang dat ook met de Wendploegen goed gelet wordt op ligging en afwerking. Nog maar al te gemakkelijk wordt door velen te weinig aandacht besteed aan dit zoo belangrijke werk. C 19 Febr. O Openbare Verkooping van een Landbouw- Inspan ten verzoeke van den heer P. C. Scherpe- nisse te St. Maartensdijk op de Hofstede ,,Het Groenewoud" aldaar. Notaris A. J. Bierens. 27 Febr. 4 Openbare Verkooping van een Landbouwers- inspan ten verzoeke van den heer A. Remeijn, op de Hofstede ..Candóa", aan den verkeersweg St. AnnalandOud-Vossemeer. Notaris A. J. Bierens. 28 Febr. Publieke Verkooping van een Landbouwers- inspan ten verzoeke van den heer J. C. Douw, op de Hofstede „Kogelhof" bij het Veer te Kam perland. Notaris J. J. W. Klop. 3Iiddelharnis, 11 Febr. 1941. Gewone Uien ƒ5.67; 0Drielingen J*v,67; Picklers ƒ5,67; Stekuien ƒ.1,57, alles per 100 kg. Aanvoer 80.000 kg. Zwolle, 7 Febr. 1941. Koehuiden 13% cent; Pinkenvellen 14% cent; Stierenvellen 9% cent; vette Vellen 22 ct.; Gras- vellen 20 ct. per kg; Paardenhuiden 8,50 per stuk. Handel regelmatig. Afdeeling Kunstmeststoffen. Het marktbericht van het Centraal Bureau geeft het volgende weer: Algemeene opmerking. De hier genoemde prijzen zijn de inkoopprijzen voor de yereenigingen, die aan de - verbruikers deze prijizen berekenen, verhoogd met haar onkosten/vrachten, verkoopskosten etc. Stikstofmeststoffen. Verladingen van stikstof- meststo.ffen per schip hebben de afgeloopen week door de vorst nog niet kunnen plaats vinden. Pro ducenten trachten door expedities per spoor den ontstanen achterstand eenigszins in te (halen. Maar spoorwagons zijn niet naar believen beschikbaar. Er hebben ons nog geen berichten bereikt over de aankomt per zeeboot van verdere partijen bui- tenlandsche stikstof. De door producenten voor grootkoopers vastge stelde prijzen, Februari-levering, voor ladingen franco voor wal, luiden als volgt: Kalkaimmoiisalpeter 20% basis los, ƒ6,20; Kalksalpeter 15% in papieren fust, ƒ6,20; Zwavelzure Ammoniak 20% basis los, ƒ6; Na tronsalpeter 16 100 kg balen, ƒ10,50. Thomasmeel. Over dit artikel Thomasmeel is ditmaal geen nieuws van eenige beteekenis te ver melden. De verladingen van de in België vrijgegeven par tijen naar ons land vinden thans verderen voort gang. Er zijn thans nog geen nadere mededeelingen te doen over de perspectieven in Thomasmeel voor het nieuwe seizoen. Kalizouten. Het zal producenten voorloopig niet mogelijk blijken fijngemalen kainiet voor onkruid- bestrijding aan te bieden. Eerst zullen de leveran ties in hoogprocentige zouten verzorgd moeten worden. Over eenige weken zal definitief kunnen worden medegedeeld waar men aan toe is. De vraag naar kalizouten was de afgeloopen week goed. De officieele prijzen voor prompte levering luiden, franco voor wal bij ladingen van minstens 250 tons, incl. vrachttoeslagen: Kainiet 14 ƒ1,76; Kalizout 20 ƒ2,23; Kali- zout 40 4,50; Kalizout 50 5,68; Patent kali 4,92, alles per 100 kg losgeladen. Geblusehte Poederkalk. 70/80 fijn kalkhydraat, incl. papieren zakken. Prijzen op aanvraag. Voor raden zijn disponibel te Musselkanaal, Meppel en Zutphen. Ook kan geleverd worden spoorvrij Maastricht in wagons van minstens 15 ton. Kalkmergel. 70 fijne koolzure kalk, losgela den, boordvrij Canne-Maastricht ƒ0,18; spoorvrij Valkenburg 0,21. Freyamergel. 70 fijne koolzure kalk, in papie ren zakken spoorvrij werk Hoste of Lengerich per 100 kg 0.75. Men vrage prijzen voor alle soorten kunstmest stoffen, voederartikelen. ontsmettingsmiddelen, zaaigranen en -zaden, landbouwwerktuigen, boeren wagens met luchtbanden, gasgeneratoren voor auto s, enz., aan bij de zaakvoerders der Coöpera tieve Aankoopvereenigingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 10