MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. CENTRAAL BUREAU ROTTERDAM. AFDEELING THOL2N Z. J. L. Algemeene ledenvergadering op Donderdag 30 Januari, des avonds? 7 uur w.t., in Hotel Bijl te Scherpenisse. Agenda 1. Opening. 2. (Notulen en ingekomen stukken. 3. Inleiding, te houden door den heer A. J. Groenewege, over „het Eiland Tholen". 4. Inleiding, te houden door den heer M. Brooy- .nians, over het ondecwerp: „Ruilverkave ling". 5. Rondvraag. 6. Sluiting. De Secr., W. A. DE WILDE. MIDDELBURGSCHE KLANKEN. (Wijze: „Geen dierbaar plek voor ons op aard".) O, jongens van het Zeeuwsche land, Hoort toch dit lied van mijne hand' En komt dan op met grooten spoed, Met levenskracht en goeden moed. Het werk der "Z.J.L. is rijk, Wat ook uit de verslagen blijkt, Want wat de Z.J.L. benut, Is voor den beer van zeer veel nut. We kijken niet naar rang of stand', Gaan steeds vriendschap'lijk hand aan hand, Met stalen ijver werken wij, Om op 't gebied der Maatschappij Meer kennis te vergaren, Op 't land van onze vaderen. Zoo werken wij met groote lust, Op 't plekje aan Europa's kust. Ook worden wij, zing dit met klem, Geholpen door de Z. L. M. Die is voor ons een ruggegraat, Die op zeer vasten grondslag staat. Want wat die voor ons heeft gedaan, Daar zoudt U wel versteld van staan. Zij is voor ons een vaste bank, Daarvoor zeggen wij hart'lijk dank. En ouders, wordt toch donateur, Het stelt U gans'lijk niet teleur, Want wat uw nageslacht daar leert, Dat hebt U, ouders, steeds ontbeefrd. Geholpen dan door 'Hcoger Macht, Zoo gaan wij -voert, met groote kracht. Het hoofd omhoog, „Je Maintiendrai". Lang leev' de Z.J.L., Hoezee!! Middelburg. ADRIAAN MALJAARS. AFD. MELISKERKE EN OMSTR. DER Z. J. L. Kort Verslag der Algemeene Vergadering der Afd. Meliskerke en Omstr. der Z. J. L., welke werd gehouden op Maandag 13 Januari, in Café Jongepier. De Voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf hierna den Secretaris het woord om de notulen voor te lezen, welke ongewijzigd wer den vastgesteld. Hierna ingekomen stukken, welke inhielden enkele schetsen en de toezegging van het Veevoederbureau voor de aangevraagde subsidie van 25 voor de genomen kuilproeven, welk bedrag reeds is ontvangen. Verder deelde de Penningmees ter mede. dat van den Kring Walcheren der Z. L.*M. een subsidie van 5" was ontvangen, wat bij allen zeer in den smaak viel. Hierna kreeg de heer Boo gaard het woord voor zijn te houden inleiding over het onderwerp: „Geld", waarin spreker verschillen de dingen naar voren bracht en zeide, dat, hoewel het een zeer bekend en begeerd artikel was, er menigeen zoo weinig van af wist. Nadat nog enkele vragen werden gesteld en onderling werden be antwoord, dankte de Voorzitter den inleider voor zijn werk en diegenen die aan de bespreking had den deelgenomen voor hun medewerking. Hierna pauze, waarin ieder een briefje in de vra- genbus deponeerdè. Punt 5. Verkiezing bestuursleden. Daar de heer A. Melse zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer A. Krijger herkozen, die zijn benoeming aannam, waarna door stemming en herstemming de heer J. Geschiere gekozen werd, die zijn benoe ming aannam. Voor afgevaardigde voor een te vormen contactcommissie werd gekozen de heer W. de Voogd en voor plaatsvervanger de heer J. de Korte, die beiden die functie aanvaardden. Opening der vragenbus bracht weer verschillende dir.gen naar voren en leverde dan ook een zeer* leerzaam aandeel in de vergadering. Daar de rondvraag niets naar voren bracht, werd door allen neg het Z. J. L.-iied gezongen, waarna deVoor zitter dank bracht aan allen, die aan deze verga dering hadden meegewerkt, inzonderheid voor de trouwe opkomst en sloot hiermede de vergadering. Eén persoon gaf zich als lid op. W. DE VOOGD, Secretaris. AFD. OOSTKAPELLE EN OMSTR. DER Z. J. L. Met deze bericht ik, dat de jaarvergadering der bovengenoemde afdeeling tot nadere bekendmaking is uitgesteld wegens gebrek aan lokaliteit- Waarde Z. J. L.-ers en Z. L. M.-ers, indien Uw plan was deze vergadering te bezoeken, maakt dan van dit uitstel geen afstel om te komen. Wij reke nen zeker op U! Vermoedelyk zal het eind Febr. worden. Heeren Landbouwers geeft U nog even op als donateur en gij krijgt een persoonlijke uitnoodiging! Wacht ook hier niet mee, want ook dan kan het uitstel afstel worden. Wordt Donateur! JOOS CEVAAL, Secretaris. AFD. OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Z. J. L. Verslag van de algemeene ledenvergadering, ge houden op 10 Januari 1941 te Axel. Nadat de Voorzitter de 37 aanwezigen had ver welkomd, waaronder speciaal den heer Van Uxem en een tweetal Z.-Bevalandsche Z.J.L.-vrienden, werd de vergadering geopend met het zingen van het Zeeuwsche volkslied. Dit bracht er direct de bekende Z.J.L.-sfeér in. De 2e secretaris, die door, laten we zeggen, de weersomstandigheden niet aanwezig kon zijn, ver- ocizaakte, dat de notulen van de vorige vergade ring uitgesteld werden. We hebben dus, als ik het goed optel, de volgende vergadering tweemaal notulen. Vervolgens hoorden we vereenigingsnieuws. Allereerst een schrijven van ons bestuurslid, den neer D. J. Tollenaar. Hij deelde ons uaarrn ïiieué, te bedanken als bestuurslid, omdat hij niet meer in de gelegenheid was, om de vergaderingen geregeld bij te wonen. Hij dankte daarin de mede-bestuurs leden vcor de vriendschap en samenwerking en wenschte de Z.J.L. het beste voor haar verderen groei toe. EVen willen we stilstaan bij dit gebeuren en onzen ice-voorzitter Tollenaar dank zeggen voor zyn aoeite en werk, dat hij gedaan heeft voor de Z -7 T. Dan lieten we ons in gedachten meevoeren naar et Noorden, naar Scandinavië, dcor den heer H. W. Dekker, in zijn boekbespreking over het boek „Scandinavië, zooals niemand het kent". 'Hij vertelde ons' van het vele, dat zich daar in het hcoge Noorden afspeelt. De geweldige fabrie ken tot binding van de lucht-stikstof, de vlotvaart van boomstammen, het hout op de rivieren. Na de bespreking werden de vcagen, die er bij de leden gerezen waren, beantwoord. Nadat dit was afgehandeld keerden we tot meer nuchtere dingen terug, n.l. vaststellen contributie 1941. Aangezien de Z. J. L. nogal wat ter hand heeft genomen, leek het velen gewenscht de con tributie iets te vcchoogen. Onze jeugdleider bracht nog naar voren, deze niet te-hoog te stellen, maar ecu minimum-contributie vast te stellen. Toen het voorstel van ƒ1,50 per jaar/JL stemming kwam, werd dit met algemeens sfjPimen aangenomen. Hieruit bleek, dat de leden X^biepen, dat de ver- eenigiug innerlijk meer gepresteerd heeft dan vol» geus de bijdrage verwacht kon worden. Zoo was deze geldkwestie ook weer achter den rug en gin gen we even vertoeven bij ons schoone Zeeuwsche wapen. Uitbeeldende de eeuwige worsteling tegen de zee, van onze Zeeuwsche landen. Van de leeuw, altijd verzinkend, altijd zwemmende, toch altijd boven rijzend. De heer J. Dieleman droeg ons dir voor in het schoone gedicht „Luctor et Emergo". Vervolgens werd gestemd teneinde de leden te kiezen om. de rekening na te zién. Gekozen wer den de heeren D. J. Dees Az., P. Dekker Fz. ev A. de Jonge Jz. Ze namen deze benoeming aan. Nog ecus moest gestemd werden, (tussshen twee haakjes „een vervelend karwij dat stemmen", het duurt meestal erg lang). Deze stemming gold het benoemen van een lid ter vertegenwoordiging van onze vereeniging ia de Prov. contactcommissie der Z. J. L. Benoemd wend de heer Aam. de Jonge* en a.'s plaatsvervangend lid de heer D. J. Dees Az. De tweede inleiding van dezen avend was van de hand van den heer P. Dekker Pz.„ en getiteld .Leudb cu w-arbeidsleec' Dit is voor den landbouw van groot belang; ook in verband met den tegenwoordigen tijd, zooals b.v. de paardenvordering. Er werd levendig over heen en weer gepraat en gevraagd. Een onzer Zuid-Bevelandsche Z. J. L.-vrienden maakte zich verdienstelijk door verschillende ge gevens uit de praktijk toe te voegen en wel over de methode van Prof. Visser voor het reinigen van draihreeksen. Ock werd nog aangevoerd het feit, dat in den zomee het water „voor sommige gron den te veel wordt weggetrokken, zoodat verdro ging van de gewassen op deze gronden niet tot de zeldzaamheden behoort. Toen sloegen we het „Zecuwsch Landbouwblad" eens open. De Voorzitter verzocht onzen jeugd leider eens eenige dingen hieruit te willen bespre ken. Deze waarschuwde o.a. tegen de intimidatie, die ook in het lanabouw-vereenigingsleven wel ge bruikt weedt. Ook sprak hij over de vestigings- eischeci vcor- de kleine boeren, enz. Laten we altijd het Z. L. M.-blad lezen, en ook goed lezen, er staat zooveel in. De tijd-was iutusschen zoo-ver gevorderd, dat de behandeling van de vragenbus meest vervallen. (De Voorzitter dankte allen, die hadden meege werkt om deze vergadering te doen slagen. O.a. het feit, dat we zooveel moesten stemmen, was geloof ik deze vergadering niet zooals de vorige. Dit moet ons ecu aansporing zijn om het een volgende keer des te beter te doen. De Z. J. L. trekt belangstelling, overal. Men spreekt er over, dat is een teeken, dat daar wat leeft. Daar leeft een friss che geest en die wordt gevoeld. We sloten onze vergadering door het zingen van het Z. J. L.-lied. Na afloop gaven zich nog een paar vrienden als lid op. D. J. DEKKER, Secretaris. Afdeeling Kunstmeststoffen. Het marktbericht van het Centraal Bureau geeft het volgende weer: Algemeene opmerking. De hier genoemde prijzen zijn de ink-ooppryzen voor de vereenigingen, die aan de verbruikers deze ^ryizen berekenen, verhoogd met haar onkosten/vrachten, verkoopskosten etc. Stikstofmeststoffen. De expeditie van de stik stof meststoffen, welke op vervoer per schip zijn aangewezen is de laatste weken door de vorst ge heel stil komen te liggen. De productie van stik stof by de Nederlandsche werken heeft een nor maal verloop, doch afvoer kon niet plaats vinden. De fabrikanten doen hun best, maar ook zy kun nen geen yzer met handen breken. De achterstand is met dat al zeer groot geworden. Dit zal niet na laten op de stikstofvoorziening in de vroege voor jaarsmaanden een nadeeligen invloed uit te oefenen. Het is maar te hopen, dat de thans ingetreden dooi een van blijvenden aard zal zyn. Naar verder verluid zijn de eerste booten met buitenlandsche stikstof (kalkammonsalpeter en kalkstikstof) thans naar ons land, onderweg. Het ligt in de bedoeling van, het Kunstmest Distributie Bureau in Den Haag om binnen afzien- baren tyd voor speciale bedryven en cultures een verhooging wan de stikstofnormen toe te passen. Nadere byzonderheden zullen hieromtrent zoodra mogeiyk worden bekend gemaakt. De door producenten voor grootkoopers vastge stelde prijzen, Januari-levering, voor ladingen van minstens 200 tons franco voor wal, luiden als volgt: Kalkammonsalpeter, 20 Vz basis los, 6,20; Kalksalpeter, 15V2 in papieren fust, ƒ6,20; Zwav. Ammoniak, 20 Vz basis los, 6; Natron- salpeter, 16 100 kg, balen 10,50. Thomasmeel. Over de Thomasmeelmarkt is ook ditmaal geen nieuws van beteekends te vermelden. De eerste schepen van de voor ons land bestemde 20.000 ton zyn thans naar de overslagplaatsen onderweg. In de Thomasmeelproductie van België kwam geen wijziging. De afgeloopen week is allen leden per circulaire medegedeeld, dat wij tot een nieuwe to©wyzing in fosfo-r/_uur konden overgaan. Naast de uit België te importeeren hoeveelheden Thomasmeel, zal ook het nog op sommige overslagplaatsen aanwezige superfosfaat in de verdeeling worden gebracht. De toewyzing kon, gezien de geringe hoeveelheden die nu eenmaal ter beschikking staan, niet groot zyn. Het superfosfaat kan hetzij los, hetzij inclusief fust worden afgenomen. Thomasmeel mag door ons, in gevolge de voorschriften van het Kunstmest Distri butie Bureau uitsluitend in statiegeldzakken wor den afgeleverd overeenkomstig onze bekende cir culaire nr. 33 dd. 30 October 1940. Er zal worden getracht de vereenigingen zooveel mogelijk vanaf de meest gereede overslag te helpen. Men verzuime niet om vóór 25 Januari mede te deelen of men de toegewezen partijen wenscht op te nemen. De prij zen zullen nader worden bekend gemaakt. Superfosfaat. Over dit artikel is geen byzonders te melden. Kalizouten. De vraag naar kalizouten in het binnenland was de afgeloopen week goed. De offi- cieele prijzen voor prompte levering luiden, franco voor wal bij, ladingen van minstens 250 tons, incL vrachtoeslagen: Kainiet, 14 per 100 kg losge- laden, ƒ1,76; Kalizout, 20 idem, ƒ2,23; Kali- zout 40 idem, ƒ4,50; Kalizout 50 idem ƒ5,68; Patentkali 26 idem ƒ4,92. Onze prijzen ver strekken wy op aanvraag. A.S.F. Korrels. De samenstellingen 2 X 10 X 20 en 15 X 18 X 24 zyn nog beschikbaar. Prijzen worden op aanvraag verstrekt. Kalkmergel. 70 fijne koolzure kalk, losgeladen boordvrij Canne/Maastricht ƒ0,18; spoorvrij Valken burg 0,21. Freyamergel. 70 fijne koolzure kalk, in papie ren zakken spoorvrij werk Hoste of Lengerich,'per 100 kg 0,75. Men vrage prijzen voor alle soorten kunstmest stoffen, voederartikele/n, ontsmettingsmiddelen, zaaigranen en -zaden, landbouwwerktuigen, boeren wagens met luchtbanden, gasgeneratoren voor auto's, enz., aan by de zaakvoerders der Coöpera tieve Aankoopvereenigingen. 1. Het kantoorgebouw van het Centraal Bureau wordt met het naastgelegen hoekpand uitgebreid. Het heiwerk is inmiddels verricht en met den bouw zal spoedig worden aangevangen. 2. De uitbreiding van het fabriekscomplex aan de Rijnhaven vindt verderen voortgang. Nadat silo, veevoederfabriek en bedrijfsgebouw zyn gereed gekomen, wordt thans gewerkt aan den boifw ten behoeve van de afdeeling zaaizaden, bestrijdings- artikelen enz. en de uitbreiding voor de koekjes- fabricage. 3. Zoo juist verscheen een uitvoerige beschry-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 9