VEREENIGINGSWEZEN den arbeid kan houden, bestaat er geen werkloos heid. Schrijver is te nuchter om te denken, dat dit, zelfs in het meest volmaakte systeem van ordening van den national en arbeid en van de nationale pro- ductie, steeds het geval zou kunnen zijn. Als oorzaken van werkloosheid, ook in de toe komst, noemt schrijver de seizoenschommelingen, depressies, de oorlogsverhoudingen. Daarom zal men voorloopig rekening moeten houden met werkloosheid als voorwerp van zorg der Overheid. Het zwaartepunt moet ook hier gelegd worden bij het in den arbeid brengen en het in den arbeid houden van de menschen, ergo bij de arbeidsbemiddeling. Deze dient de hartader, ja, de ziel te zijn van de werkloozenzorg. Het geven van ontslag dient van Overheidswege geregeld en geordend te worden, waarbij ook weer de bureaux voor arbeidsbemiddeling ingescha keld dienen te worden. Eveneens noodzakelijk is een verplichte werk loosheidsverzekering. Uit een en ander volgt, dat de werkloozenonder- steuning in zijn tegenwoordigen vorm geheel zou verdwijnen, evenals de vrijwillige werkloosheids verzekering. De werkverschaffing in haar tegenwoordigen vorm, als ondersteuning in den vorm van arbeid, zou eveneens ophouden te bestaan. In haar plaats zou komen een echt werkverrui- mingsbedrijf van den Staat voor de uitvoering van cultuur-technische werken, waarheen de werklooze arbeiders worden' verwezen, als er geen werk voor ze is in het vrije bedrijf.. Ehxs geen aanwijzing van werkloozen meer bij de werkverschaffing, geen loo- nen in verband met steunnormen, allerlei toesla gen in den vorm van franje en wat dies meer zij, maar normalen arbeid, waaraan elk karakter van araienzorg is ontnomen. In dit plan wordt den omvang der cultuur-tech nische werken afgestemd op de reserve aan arbei ders, die geen plaats vindt in het vrije bedrijf hier of elders. Deze bemoeiingen behooren in een sociaal-econo misch stelsel als door schrijver geschetst, zooals vanzelf spreekt thuis bij den Staat. Zij moeten bovendien in één hand zijn, wil het systeem zijn volle rendement afwerpen en aan zijn doel beant woorden. (Wordt vervolgd.) v. U. VOORZIENING VAN ARBEIDSKRACHTEN TEN PLATTELANDE. Met voldoening hebben wij geconstateerd, dat het aantal landarbeiders, dat de boeren dezen winter in dienst hebben gehouden, grooter is dan in andere jaren het geval was. Nu zijn er op 't oogenblik wel een aantal land arbeiders werkloos, doen de werkloosheid van thans is voor een zeer groot deel te wijten aan de vorst en sneeuwperiode, welke we zoo juist achter den rug hebben, De verwachting is dan ook algemeen, dat deze werkloosheid spoedig zal afnemen, het geen ook noodig is om straks in het seizoen weer over voldoende arbeidskrachten te kunnen be schikken. Het verheugt ons, dat het Rijksax-beidsbureau al het «mogelijke doet, om de overschotten weg te werken en dus de arbeiders, die hier of daar werk loos mochten zijn, in het a.s. voorjaar te verplaat sen naar streken, waar men een tekort aan land arbeiders heeft. Dat kan echter beteekenen., dat degenen, die even te lang wachten met het aannemen van arbeiders hun voorjaarsuitbreiding van personeel niet op de gewenschte wijze tot stand zullen kunnen brengen. Eerstens bestaat dan de mogelijkheid, dat de beste arbeiders reeds elders zijn geplaatst en boven dien zal men liefst arbeiders uit de eigen streek hebben, want wanneer zij uit andere streken moe ten komen, zal dit veelal extxa kosten meebrengen. Wij «-aden dan ook een ieder aan om het benoo- digde pex'soneel zoo vroeg mogelijk aan te nemen en tot een zoo groot mogelijk aantal. Het belang van het bedrijf zal daarmede slechts gebaat zijn. Wij vernamen, dat men in andere streken van ons land, waar een tekort aan personeel bestaat, reeds bezig is te trachten landarbeiders uit Zeeland te betrekken. Laat daarom de Zeeuwsche boer er voor zorgen, dat hij zijn behoefte aan arbeidskrachten tijdig dekt. 6 KORT VERSLAG VAN DE VERGADERING DER EERSTE AFDEELING VAN HET LANDBOUW-COMITÈ, welke op 15 en 16 Januari 1941, onder voorzitter schap van den heer H. D. Louwes, Nieuw Mid- huizen te Ulrum is gehouden. Omtrent de in deze vergadering gedane mede- deelingen en genomen besluiten, valt het navolgen de te vermelden. Nederlandsen Agrarisch Front. Ingekomen was een schrijven van Dr. F. E. Posthuma, waarin deze mededeeling deed van de tot standkomingen het doel van het Nederlandsch Agrarisch Front en verklaarde niets onbeproefd te willen laten om een samenwerking met deze orga nisatie te bevorderen. In verband hiermede wendde hjj zich tot het Landbouw-Comité om ernstig te overwegen in hoeverre en op welke wjjze deze samenwerking met het Nederlandsch Agrarisch Front mogelijk zou zijn. De vergadering herinnerde er aan, dat het Land bouw-Comité zich genoodzaakt heeft gezien, de samenwerking met den, inmiddels opgeheven, Nationalen Bond .Landbouw en Maatschappij" niet te bestendigen als gevolg van het besluit van deze organisatie tot samengaan met het Nederlandsch Boerenfront van den N.S.B. Op grond hiervan was de grootst mogelijke meerderheid van oordeel, dat een samenwerking met het uit de versmelting van den Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij en het Boerenfront ontstane Nederlandsch Agra risch Front niet kan worden verwezenlijkt. Beslo ten werd Dr. Posthuma in dien zin te antwoorden. Bestuurslid. Ontvangen was een schrijven van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, waarin werd medegedeeld, dat Mr. P. Dieleman, wegens zijn drukke werk zaamheden niet meer in staat is de vergaderingen der Eerste Afdeeling te bezoeken en dientengevolge ontslag heeft gevraagd als bestuurslid. In z\jn plaats heeft het Dag. Bestuur der Zeeuw sche Landbouw Maatschappij als vertegenwoordiger aangewezen, de heer A. I. Leenhouts te Retranche- ment, die voor het eerst als zoodanig de vergade ring bijwoonde. De voorzitter bracht Mr. Dieleman, die in een warm gestemd schrijven afscheid had genomen, dank voor hetgeen hij in zijn functie van bestuurs lid in bet belang van den Nederl. Landbouw heeftt gedaan. Nederl. Algesmeene Keuringsdienst (N.AR.). Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den N.A.K., met betrekking tot de ontwerp-statuten van dit lichaam, dat gereoi-ganiseerd wordt. Ten einde het contact tusschen den N.A.K. en de pro vinciale landbouworganisateis zooveel mogelijk in stand te houden, is alsnog in de ontwerp-statuten o.m. de bepaling opgenomen, dat het Dag. Bestuur zoo dikwijls het dit wenschelijk acht, doch ten minste éénmaal per jaar, overleg pleegt met de afgevaardigden der landbouworganisaties, die in de gewestelijke keuringsdiensten vertegenwoordigd De vergadering kon met deze aanvulling, welke ook door de C.L.O. reeds was goedgekeurd, accoord gaan. Bestrijding van emelten. Door een der aangesloten organisaties werd mede gedeeld, dat het gebruik van zemelen voor de be strijding van emelten is verboden. Gevreesd moet worden, dat als gevolg van het scheuren van grasland de door emelten veroor zaakte schade ^al toenemen. In verband I1 u-me dé zou het onttrekken van een zekere hoe-vee? ^d zemelen aan de voedselvoorzie ning om deze te, bestemmen voor de bestrijding van emelten, verantWöord zijn, omdat anderzijds de voedselvoorziening daarmede op grooter schaal zou worden gebaat. Besloten' werd deze aangelegenheid te bespreken met den Directeur-Generaal van den Landbouw. Kuns tmestvoorzieniiig. a. Eenige ongerustheid is ontstaan met betrek king tot de stikstofvoorziening voor het komende oogstjaar. Als gevolg van de weersomstandigheden zal het vervoer moeilijkheden ondervinden, teiwijl ook om andere reden een vertraagde aflevering geenszins uitgesloten moet worden geacht. Echter zullen onderscheidene bedrijfstypen reeds in het vroege voorjaar over de toewijzing van 1941 moeten beschikken, zal de toegediende stikstofbe mesting volledig nut afwerpen. Besloten werd deze aangelegenheid bij het Kunst- mestdistributiebureau aanhangig te maken. b. Voorts werd een opmerking gemaakt aan gaande de kunstmestdistributie. De toewijzing aan de groothandelaren op basis van hun afname in het verleden, schijnt onvoldoende waarborgen te geven voor een goede verdeeling onder de gebrui kers. Naar verluidt zou den handel de mogelijk heid zijn gelaten, een verschuiving in zijn clientèle aan te brengen, waarbij de gegoedheid der afnemers of de concurrentie-mogelijkheid t.a.v. de plaatse lijke coöperaties richtsnoer zouden vormen. Met het oog op de wenschelijkheid eener billijke verdeeling der beschikbare voorraden, zal het dis tributiestelsel moeten worden verfijnd. Een en ander zal te bevoegder, plaatse worden besproken. Verplichte Rundveelevering. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over het door een commissie uit de 3 C.L.O. en F.N.Z. ingediende rapport, waarin eenige richtlijnen zijn vervat ten aanzien van de verplichte levering van nxndvee. Zoo werd het absoluut noodzakelijk geacht om een regeling te treffen voor het vetweidersbedrijf, dat onder de gegeven omstandigheden nu de magere voor de weiderij geschikte koeien in consumptie worden gebracht, practisch niet zal kunnen func- tioneeren. De productie van vleesch in deze bedrij ven is van groote beteekenis uit een oogpunt van volksvoeding. In verband hiermede werd er op aangedrongen, dat thans met het vleeschvefbruik de uiterste zuinigheid wordt betracht, om voor de toekomst een ruimer voorziening mogelijk te maken. Voorts werd nogmaals gepleit voor een reeds in het rapport vermeld punt n.L de overname van drachtig vee tegen bedryfswaarde inplaats van tegen slachtwaarde, welke aangelegenheid van groot belang wordt geacht. De vraag werd- gesteld of in bepaalde gevallen ook noodslachtingen als levering zouden kunnen worden beschouwd. Ook werd de wensch kenbaar gemaakt, dat reeds bij de eerste leveringsplicht tot 28 Februari a.s. eenige differentiatie zou worden toegepast in verband met de bedrijfsomstandigheden, al ont veinsde men zich niet, dat zulks moeilijk zal zijn. Daarna werd nog het pleit gevoerd voor het vrij laten van het aanhouden van stierkalveren in het belang der vleeschvoorziening tot den leeftijd van één jaar, waarbij de maximum-gewichtsgrens van 250 kg moet worden losgelaten. Nadat tenslotte de vergadering zich had uitge sproken tegen een toewijzing van een zeker aantal koeien per bedrijf, omdat zulks een bevriezing der bedrijven meebrengt, werd het rapport, nadat met de diverse opmerkingen rekening zal zijn gehouden, goedgekeurd. Besloten werd het rapport met de andere C.L.O. en de F.N.Z. te bespreken en dan nogmaals met de bevoegde autoriteit in overleg te treden. Intusschen is het voorloopig rapport reeds op 27 December 1940, ter kennis van den Directeur- Generaal van de Voedselvoorziening gebracht. Sedert zijn verschillende verzachtingen in dj ove rigens zoo stringente regeling aangebracht, bijv. .een verlaging van de gewichtsgrens van het slacht vee van 400 tot 350 kg; het megen leveren van goed bevleesd jongvee zonder breede tanden met een levend gewicht van 300 kg na 25 December 1940, terwijl verder de mestbedrijven er rekening mee zullen moeten houden, dat zij 100 van hun vee zullen moeten leveren. Daartegenover zal het zaak zijn, zooals hierboven reeds is uiteengezet, deze bedrijven opnieuw in de gelegenheid te stellen guste koeien te koopen, waarbij zoodanige prijsver houdingen moeten worden gesteld, dat het loonend is deze dieren vet te weiden of te mesten. Tenslotte kunnen wrakke dieren, welke zonder aftrek •yan assurantie ƒ100 of meer opbrengen voor de levering worden meegeteld. Bi*an<lstofvoorziening ten plattelande. Mededeeling werd gedaan van de toezegging van het Centraal Distributiekantoor aan de 3 C.L.O., dat maatregelen worden overwogen om aan de na- deelen van de plattelandsbevolking t.a.v. de distri butie van vaste brandstoffen tegemoet te komen. Sedert is alweer eenigen tijd verloopen en nog steeds ondervinden tal van huisgezinnen ten platte lande, die niet over gas, of electriciteit beschikken, de grootste moeilijkheden bij het koken van hun eten. Het is noodzakelijk, dat aan de achterstelling van deze plattelandsbewoners zoó spoedig mogelijk een einde komt. Besloten werd deze zaak opnieuw bij het Centraal Distributiekantoor aanhangig te maken. Richtprijzen landbouwproducten. De aandacht werd gevestigd op de geruchten om trent verandeiïng in de huidigë prijsverhoudingen voor diverse landbouwproducten in verband met de eischen dér voedselvoorziening. Gedoeld wordt daarbij op uitbreiding van den verbouw van bepaal de zeer productieve aardappelrassen, ten koste van typische consumptie-aardappelrassen als Roode Ster en Zeeuwsche Bonte én Blauwe. Ook wordt vernomen, dat de overheid ae voor keur zou géven aan den verbouw van groene erw ten boven die van schokkers. Met het oog op den tijdigen aankoop van zaai en pootgoed van de meest gewenschte rassen, is het gewensebt, dat bekendmakingen zoo spoedig moge lijk geschieden. Besloten werd zich dienaangaande met den Directeur-Generaal van, de Voedselvoorziening te verstaan. Pry zen van krachtvoer. Als gevolg van de onlangs verhoogde prijzen van krachtvoeder, zijn de lasten die op het veehouders- bedrijf drukken, reeds aanzienlijk verzwaard. Bovendien is met ingang van 1 Januari 1941 om zetbelasting verschuldigd over afgeleverde produc ten n.l. 2 y2 van den prijs van het vee, 1 van den prijs van melk en eieren. De bedrijfsuitkomsten worden daardoor gedrukt en daar deze niet roos kleurig zijn te noemen, is een overeenkomstige verhooging van de prijzen der dierlijke producten billijk. Opgemerkt werd, dat degenen die varkens voor levering aan de regeering gecontracteerd heb ben, door de voerprijsverhooging in een minder aan gename positie komen. Besloten werd een en ander bij de bevoegde auto riteit aanhangig te maken. V oe Iselvo o rzien in g. In de vergadering werd de aandacht gevestigd op een uitlating van den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, volgens hetwelk ons volk slechts door de organisatie der voedselvoorziening van den honger is gescheiden. Vooral als men rekening houdt met de volgens persberichten ongunstigen stand der voedselvoor ziening in Frankrijk en België, springt de beteeke nis van deze woorden wel zeer in het oog. Intusschen moet onder „organisatie" niet alleen worden begrepen het regeeringsapparaat, doch be hooren daartoe ook de in de samenleving opge groeide organisaties op landbouwgebied te worden gerekend, aangezien ook zij een voor de voadsel- voorziening zeer nuttige taak hebben vervu'd. Een beroep werd gedaan op de aangesloten organisaties om ook in de toekomst haar werk ten dezen op zichte zoo goed mogelyk te verrichten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 6