Boekhoudbureau Z-LM- Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. Omzetbelasting. LANDB0UWWERKTU1GKUNDE. denvordering niet achter den rug is, zullen slechts iti zeer uitzonderlijke gevallen dergelijke vergun ningen worden verleend. BIJHOUDEN VEEBOEKJE EN VORDERING VAN RUNDVEE EN VARKENS. Eenigen tijd geleden hebben alle georganiseer- aen een vee boekje ontvangen, dat moei worden ingevuld en bijgehouden, zooais op de acnterzjjde in de „toelichting' staat vermeld. 'Nog eens woedt er de aandacht op gevestigd, dat het van groot belang is, dat dit veeboekje ge heel in orde is. Vanaf de tweede helft van deze maand zal van bedrijf tot bedrijf regelmatig het veeboekje wordeu gecontroleerd en tegen gecon stateerde overtredingen zal zeer stceng worden op getreden. iZoo steller! zich de autoriteiten voor, rundvee en varkens te vorderen, indien het door den veehou der voorhanden gehouden aantal varkens en run- der en niet in overeenstemming is met het aantal- hetwelk, in aanmerking genomen de door den vee houders aannemelijk gemaakte wijzigingen in zijn veestapel, ingevolge het veeboekje en de laatste registratiekaart voorbanden moet zijn. Verder zal tot vordering van runderen worden overgegaan, in dien de veehouder niet voldoet aan zijn leverings plicht. 6 Varkens hullen worden gevorderd, indien de hou der zich schuldig blijkt te maken aan het fraudu leus slachten van varkens of wanneer de houder minder varkens voorhanden heeft dan hij ingevolge het dcoc hem gesloten mestconbract voorhanden moet hebben, alsmede in die gevallen, waarin var kens worden aangetroffen met een gewicht van meer dan 110 kg, zonder dat hiertoe vergunning is verleend. Indien hiertoe aanleiding bestaat, kan bovendien de toewijzing varkens worden ingetrokken. In de plaats hiervan hebben we gekregen het Besluit op de Omzetbelasting 1940. Het kenmerkende verschil met de omzetbelasting 1933 is, dat terwijl deze wet de z.g. éénmalige hef- f.'ng als systeem huldigde in het vanaf 1 Januari 1941 geldende Besluit iedere overgang van het goed wordt belast. Wie willen één en an dec opmerken aangaande de voornaamste bepalingen van dit Besluit. In de eerste plaats worden belast leveringen van in het vrije verkeer zynde goederen door fabrikan ten en ondernemers binnen het kader hunner onder neming. In de tweede plaats worden belast de diensten, welke ondernemers binnen het kader hunner onder neming verrichten. In art. 2 van het Besluit worden enkele begrip pen nader omschreven. In de eerste plaats is van belang wat onder Goederen is te verst-aan. Het antwoord op deze vraag geeft art. 2. Goederen zijn koopwaren cn andere goederen, welke uit hun aard als roerende zaken worden aan gemerkt. De omschrijving is wel ruim genomen, goederen zijn koopwaren en andere goederen. Overduidelijk is het niet. 'Evenwel nadere aanvullingen en juris prudentie der nu vervallen wet O.B. zullen wel den weg wijzen. Duidelijk blijkt, dat alleen de oVergang van roe rende zaken belast is. Eigendomsovergang van onroerende zaken is dus niet belast. Wat onder levering van goederen moet worden verstaan, blijkt uit het tweede lid van art. 2. Dit artikel geeft een zestal' punten aan: 4. Kleinhandelaar: de ondernemer, die goederen van anderen betrekt en deze goederen aan de uiteindelijke gebruikers levert. De O.B. wordt in het algemeen berekend over den normalen verkoopprijs of aanneemsom en bij de diensten over de vergoeding. De verkoopprijs is het bedrag dat de kooper voor de goederen voldoet. ■De aanneaningssom is het totaal bedrag, dat de opdrachtgever voor de aflevering van het werk vol doet. Vergoeding i3 het totaal bedrag, dat degene am wien de dienst wordt bewezen, terzake van den ■dienst voldoet. het algemeen bedraagt het tarief der O.B. *72 Hierop zijn echter een aantal uitzonderingen, welke we in dit artikel niet kunnen behandelen De O.B. is verschuldigd door den ondernemer, die de levering of den dienst heeft verricht In een volgend artikel- willen we nog enkele an dere aangelegenheden der O.B. nader bespreken. GRASZADEN VOOR GEÏNUNDEERD WEILAND. Landbouwers in het Land van Altena en Heus- den, wier weiland door inundatie niet zooveel heeft geleden, dat het moet worden omgeploegd, doch door bijzaaien van graszaden weer geheel is te herstellen, kunnen hiervoor hun bestellingen inzen den vóór 9 Februari a.s., bij den Rijkslandbouw- Voorlichtingsdienst, per adres den heer H. P. van Dongen, Vijverplein te Sleeuwijk, die daarna de per- ceelen komt bezichtigen. Dit graszaad wordt gratis verstrekt. Gelieve bij bestelling juist adres en huisnummer op te geven. WENKEN VOOR DE VEEVOEDING. Het rantsoen moet voldoende droeg ruwvoer be vatten. Naast hooi mogen de kafsoorten niet ver geten worden. Ik hoorde, dat het reggekaf vaker wordt weggegooid. Dit heeft de dubbele waarde van roggestroo. Hooi kan vooraf gegeven worden. Is dit er niet, dan moet men kaf of haksel met iets meel vooraf geven. Alleen stroo geven aan het einde van den maaltijd is niet voldoende. Bevat het rantsoen vrij veel mangels en kuilvoer, dan zullen de dieren aan het einde te weinig stroo opnemen. Daarom ook nog kaf of haksel door de gesneden mangels geven. Het voeren van kuilvoer is met vorst moeilijk. Toch moet naast mangels kuilvoer gegeven wor den. Dus de kuil maar open hakken en dagelijks een blok kuilvoer afsteken. Dit kuilvoer niet op stal bewaren, maar wel in de schuur en dan met flink stroo bedekken. De steekvlakte in den kuil telkens afdekken tegen de vorst. Bij de stalvoedercontröle bleek, dat op veel be drijven te weinig groenvoer en kuilvoergewonnen was. Laat toch volgend jaar geen stukje stoppel- land onbenut. Indien het eigen bedrijf niet meer geeft dan haverstroo en mangels, is melken in den winter vrywel onmogelijk. En dit laatste treft men nog vaker aan. Het zal een volgend Jaar gewenscht zijn, de kui len groenvoer bij invallenden vorst nog eens extra te bedekken met een flinke laag stroo of mest. Dan zal men steeds bij het kuilvoer kunnen. Vooral dezen winter heeft men daar groote moeilrjkhedèn mede. Zorg, dat de koeien, welke het meeste melk geven, ook naast elkaar staan en evenzoo die met minder melk en de droogstaande. Kalft een koe gedurende den winter, dan moet deze zoo noodig verplaatst worden. Alleen dan zal het mogelijk zijn ook de melkrijke dieren meer ruwvoer te geven. ARIËNS. De Omzetbelasting 1933 heeft een tamelijk be wogen leven geleid en is een betrekkelijk vroeg- tjjdigen dood gestorven. Na vele wijzigingen en aanvullingen Is deze wet met 1 Januari 1941 vervallen. a. eigendomsoverdracht van goederen ingevolge overeenkomst b. afgifte van goederen ingevolge huurkoopover eenkomst c. eigendomsoverdracht van goederen ingevolge vordering door de Overheid; d. oplevering van een werk in roerenden staat door den fabrikant van dat werk; e. beschikken over goederen ten behoeve van een onroerend goed, waarvan ze deel gaan uit maken, door den fabrikant van die goederen; f. het over zelf vervaard:,gde goederen voor be drijfsdoeleinden beschikken, alsmede het hier over beschikken voor den ondernemer persoon lijk of voor zijn eigen gezin. Uit dit tweede lid blijkt, dat de verkoop van (roerende goederen in het algemeen belast is. Hier op bestaan echter weer een groot aantal uitzonde- i ingen. In art. 12 van het Besluit wordt een gaci- sche reeks opgesomd, terwijl in de aanvullende Uit voeringsresoluties nog.-,meerdere worden genoemd. We willen hier mkele artikelen noemen: 'Suikerbieten, gra^p-, meel en bloem van granen, meststoffen, oliën vetten, veevoeder (w.o. gras hooi en stroo) wol, z<tden. Worden deze artikelen echter geleverd door een kleinhandelaar, dan geldt deze "vrijstelling weer niet. Verder blijkt, dat bij huurkoopovereenkomst de afgifte van de goederen belast is, wat o.i. hierop neerkomt, dat over liet volle bedrag der transactie veeds omzetbelasting verschuldigd is aan het begin van de reeks termijnbepalingen. Ook over goederen, welke door de Overheid wor den gevorderd, dus over de z.g. gedwongen eigen domsovergang is O.B. verschuldigd. Zoo ook over door een fabrikant afgeleverd roe rend goed. Laat dus een boer een ploeg maken, dan zal bij de levering van de ploeg O.B. verschuldigd zijn. Ook als een smid een dakgoot maakt voor zijn eigen gebcuw moet hiervan O.B. worden betaald cn o.i. ook als de smid een onderdeel van zijn stoom hamer uit eigen voorraad gebruikt. Tenslotte woedt ook genoemd privé verbruik van goederen voor den ondernemer en zijn gezin. In art. 11, derde lid, is echter bepaald, dat het Z-S- gebruik van den land-, tuin- en bosch- touwer, alsmede van de veehouders van O.B. is vrijgesteld, terwijl in art. 12, lid 23, de verstrek king van kost, inwoning en gebruikelijke beloonin gen in natura aan in dienst van een ondernemer zijnde personen, eveneens vrijgesteld zijn. In de derde plaats geeft art. 2 een nadere om schrijving -van het begrip diensten. Diensten zijn alle prestaties, uitgezonderd leve ringen van roerende en onroerende goederen, welke tegen vergoeding worden -verricht. 'Hieronder val len ook vestiging, overdracht en afstand van rech ten, andere dan onroecende alsmede aflevering van een werk in onroerenden staat. In art. 3 worden nog weer enkele andere begrip pen nader omschreven. We willen ook deze kort weergeven 1522 Jan. De sneeuw is gelukkig bijna verdwenen, 't Is anders raak geweest, je dacht jezelf soms in het barre Noorden van Heemskerk en Barendsz, vooral Zaterdagavond was het hier bar weer, gewoon een sneeuwstorm. De gladde wegen waren oorzaak van veel valpartijen en menige voetganger (maakte ken nis met de harde oppervlakte van Moeder Aarde en nog net als vroeger keken die gevallenen vlug in 't rond of het toch wel niemand zag. Paarden scherp zetten was verleden week sche ring en inslag. Gelukkig is nu dit leed weer gele den;. toch vlogen er vandaag nogal wat „vries ganzen'. 't Begint in de schuur koud te worden, dat is een teeken, dat de zaak zoetjesaan leeg wordt, het binnenwerk is hard opgeschoten met dit slechte weer. iVan de week hooi geperst voor de regeering, wat met dit dooi weer mooi gaat, bij harde vorst kan er bij lucërnehooi nogal bladverlies Plaats vinden, wat we niet graag zien. Gelezen dat de Staat een leening van 500.000.000 aangaat met de inwoners van ons land. Toen ik hef las heb ik het aan mijn vrouw laten lezen en gevraagd voor hoeveel zij moest inschrijven. Doch dit viel mis. mijn vrouw klaagde, dat alles zoo duur werd en al hebben we nu wel een prijzendictator, je kunt er niet veel van bemerken. Je kunt tegenwoordig veel geld krijgen, het is toch altijd nog tekort. Voor 1 Febr. moeten de textielkaarten leeg zijn, want dan krijgen we weer andere en 't is altijd maar zorgen voor de kinderen en Januari is een maand die altijd tegenvalt, 't is net of alles dan gelijkt komt. Ja, dat is waar in Januari most altijd veel betaald worden, daarin heeft mijn vrouw gelijk. Er zal naar ik zoo hoor niet veel van komen met d;e lee ning. Enfin de stok is achter de deur gezet, koent het geld niet vrijwillig dan met dwang en dan minder rente. Ja, je 'wordt tegenwoordig niet makkelijk oud. 1. Ondernemer: ieder, die hier te lande een bedrijf of beroep zelfstandig uitoefent. 2. Fabrikant: de ondernemer, die hier te lande goederen voortbrengt, vervaardigt, teelt, vangt, bereid, bewerkt of verweckt of deze handelingen door anderen doet verrichten. (Onder dit begrip vallen dus ook land- en tuinbouwers. 3. Groothandelaar: de ondernemer, die goederen van anderen betrekt en deze onverwerkt doorlevert aan endernemers, welke deze be trekken om weer al of niet bewerkt door te leveren. DE AARDAPPELLICHTER. Het beschadigen der aardappels bij' het rooien is een vraagstuk, dat reeds menigen verbouwer heeft bezig gehouden. Vooral bij het vroeg rooien, voor pootgoed, vraagt oplossing van deze kwestie ons aller aandacht. Zelfs wanneer de aardappels met de spa, de griep of den krabber worden gerooid wordt, naar meermalen is vastgesteld, altijd nog 5 k 10 van de knollen beschadigd. De gewone aardappelrooier is voor het groen rooien in 't geheel j niet te gebruiken, daar deze de teere huid der aard- appelknollen al te veel beschadigt. Bovendien is het werken met den rooier, in aardappels met veel loof, zooals Bintje en Industrie ten eenenmale onmogelijk. Het optrekken met de hand is de eenige methode om beschadiging der knollen geheel te vermijden. Bij sterke droogte is deze wijze van rooien echter meestal niet uitvoerbaar, omdat er dan te veel aardappels blijven zitten. Ongeveer zeven jaar geleden werd in Friesland een aard- appellichter gemaakt (de Weha) die het optrekken met de hand onder bijna alle omstandigheden moge lijk maakt. Dit was een lichte balansploeg- met verstelbaar voorwiel. In plaats van een ploeg- lichaam was echter een breed, plat mes in V vorm aangebracht van 1,20 m lengte en 15 cm breedte. Dit mes liep onder de rijen door en lichtte de aard- appelstammen los. Achter aan het mes waren kleine schuine tanden aangebracht die de aardappels wat boven den grond werkten. Deze lichter werkt in den lichten grond vrij goed en is in Friesland, waar de aardappels wat hooger in de bedden liggen dan in Zeeland, nog veel in gebruik. Op onze zware gronden is deze ploeg echter te licht en trekt niet genoeg. Bovendien is de besturing zeer moeilijk, omdat het mes zeer lastig horizontaal, te: houden is! Op de Zuid-Hollandsche eilanden heeft men, drie jaar geleden, een lichter gemaakt, die zwaarder- gebouwd was en uitstekend trok. De ploeg was éen -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 4