zin BoeAhoudbi/rpau KORTE BERICHTEN. Loonbelasting. weidehooi van eerste kwaliteit 53, tweede kwali teit ƒ49, derde kwaliteit ƒ45, lucerne- en klaver- hooi van eerste kwaliteit ƒ58, tweede kwaliteit 54, derde kwaliteit 50, binnenstroo 20,25, bui- tenstroo ƒ18,25, alles per 1000 kg. •De hooiprijzen gelden voor ongeperst hooi bij levering franco boord of wagon binnen 10 km van het bedrijf van den veckooper, terwijl dit voor stroo de maximumprijzen zjjn voor levering in ge- persten toestand franco boord of wagen binnen 6 km. Voor het stroo mogen bij levering na 31 Januari, 28 Februari en 31 Maart 1941 telkenmale de prij zen met 25 cent per 1000 kg worden verhoogd, zoodat het binnenstroo na 31 Maart door den ver bouwer zal mogen worden verkocht voor een prjj3, welke maximaal 21 bedcaagt en voor buitenstroo maximaal 19 bedraagt. De verbouwers worden erop gewezen, dat de hier gestelde prijzen onder geen enkele omstandigheid meer zullen worden verhoogd. Binnenkort zullen verdere gegevens omtrent maximale macges voor handel, vrachtkosten e.d. in de pers bekend gemaakt worden. In Mededeeling 14 van den Landbouwvoorlich- tingsdienst vinden we belangrijke en interessante veldproeven met peulvruchten in de jaren 1936 t/m 1939. Vooral van belang zijn voor den teler de soorten, de opbrengsten en de verhouding tot de grondsoorten, waarop ze groeien. Verder zijn ook behandeld rijenafstand, hoeveelheid, zaaizaad, be mesting enz. Reeds in 1906 luidde de uitspraak van de staats commissie voor den landbouw, dat gewaarschuwd moet worden tegen elke verhooging van grond lasten, als zijnde niet in het belang van den land bouw. In ,,De Barnevelder Courant" wijst de gemeente veearts M. H. Hoogland, op twee gevallen van ver giftiging met doodelijken afloop bij paarden, na het gebruik van cacaodoppen. Deze bevatten hoe genaamd geen verteerbaar eiwit en hebben slechts een zetmeelwaarde van 34. Zij bevatten een ver giftige stof, theobronine. Indien u circulaires bereiken, waarin bericht is gegeven, dat u verplicht zou worden van een be paalde organisatie lid te worden, doet u het beste, u tot uw eigen organisatie te wenden om inlich tingen. Bij voorgekiemde poters zijn er wel eens die geen kiemen maken. Ook zijn er brj die zeer lange, dunne uitloopers krijgen. Beide vormen zijn onge schikt en kunnen uitsluitend als veevoeder dienen. Door tijdige onderkenning bij het voorkiemen voor komt men het uitplanten hiervan; hetgeen een voordeel is voor het toekomstig gewas. In verband met het a.s. stikstofgebrek, zal het wel overweging verdienen om meer peulvruchten uit te zaaien. Vooral geldt dit voor gronden, waar op andere gewassen met weinig stikstof een ha'f gewas doen verwachten en vuil land zullen nalaten. De Werktuigen-commissie der Gronihgsche Mij van Landbouw kwam tot de conclusie, dat het om bouwen van landbouwtractoren op generatorgas of lichtgas, groote kosten met zich zou brengen en toch neg niet aan £et doel zou beantwoorden. De Zeeuwsche brouwgerst heeft dit jaar een aan merkelijk lager vochtgehalte dan de Noord-Holland- sche. Door stekbieten te zaaien op met bietenaaltje besmette gronden zal men bij het uitplanten deze besmetting over groote oppervlakten verspreiden. Het is dus gewenscht om met de mogelijkheid van aantasting bij het zaaien rekening te houden. In het „Tijdschrift over Plantenziekten" lezen we, dat volledig bemeste en vooral met voldoende stikstof en kali bemeste aardappelen minder van de aardappelziekte Rhizoctonia solani te lijden had den dan de onvoldoende bemeste perceelen. Het is voor een koe noodzakelijk, dat ze zooveel droogstand krijgt, dat ze bij het afkalven voldoen de in haar vleesch zit en kracht voor een nieuwe flinke melkproductie. Dit voorkomt veel ziekte verschijnselen. In Texel waren door een te eenzijdige voeding op de aloude schapenweiden, de schapen van een houder ziek geworden. Door ander gras en onkruid trad weer genezing op. Het biologisch evenwicht van bódom, gewas en dier was verbroken. Wie meent, dat een schaap in Zeeland het langen tijd met niets dan boonenstroo kan doen, zal in een sneeuwperiode ook ervaren, dat met een schaap niet alles is te doen. Behalve de vergelingsziekte treedt in bieten ook nog de zwarte houtvatenziekte op, welks in wezen veel op elkaar gelijken. Bij het doorsnijden der bieten zal men in het laatste geval een zwart- kleuring der houtvaten zien. Een direct werkend bestrijdingsmiddel is er niet En goede bodem bewerking voorkomt erger. PAARDENVORDERING VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. De Provinciale Voedselcommissaris voer Zee land maakt hierbij bekend, dat de op de voor- monsteringen ter definitieve vordering aangewezen paarden op onderstaande plaatsen en data voor de Duitsche Keuringscommissies dienen te worden voorgeleid, ter definitieve vordering. Donderdag 30 Januari 1941, 9.3/9 v.m. te Anna Jacobapolder; Donderdag 30 Januari 1941, 9.30 v.m. te Tholen; Donderdag 30 Januari 1941, 9.30 v.m. te Goes; Donderdag 30 Januari 1941, 9.30 v.m. te Wilhel- m'nadccp; Vrijdag 31 Januari 1941, 9.30 v.m. te Hulst; Vrijdag 31 Januari 1941, 9.30 v.m. te Clinge (Zeegat) Vrijdag 31 Januari 1941, 9.30 v.m. te Middelburg; Vrijdag 31 Januari 1941, 9.30 v.m. te Vlissingen; Maandag 3 Februari 1941, 9.30 v.m. te Axel; Maandag 3 Februari 1941, 9.30 v.m. te Sluiskil; Maandag 3 Februari 1941, 9.30 v.m. te Drie wegen; Dinsdag 4 Februari 1941, 9.30 v.m. te Aarden burg. Het is zeer wenschelijk de paarden in goede ccnditie voor te brengen. E.k paard dient van goed hoefbeslag en stevig halstertcuvv te z\jn voorzien. Voorzoover de betreffende paardenhouders op de voormonstering nog niet met de juiste vorderings- datum en -plaats op de hoogte zijn gebracht, volgt via de Burgemeester hunner gemeente nog een per soonlijke kennisgeving. VOLONTAIR LANDBOUWBEDRIJF. Oud-leerling Rijkslandbouwwinterschool Gronin gen, 25 jaar oud, zoekt plaatsing als volontair op bedrijf in Zuid-Beveland. Wil alle voorkomende werkzaamheden verrich ten in ruil voor kost en inwoning met hüizelijk verkeer. Brieven worden gaarne ingewacht aan het Secre tariaat der Z. L. M., Landbouwhuis Goes, alwaar nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. I .-.I .11 II I -B&W- AAN DE Z. M^-LEDEN. WELKE BELANG de TEELT VAN TXTNBOUWGEW ASSEN. Door middel van het Zeeuwsch Landbouwblad doen wij U een inschrijf-formulier toekomen voor de F.Z.T.O. Voorheen werden de cultuurtechnische en com- mercieele belangen op tuinbouwgebied voor de Z. L. M.-leden behartigd door de Afd. Tuinbouw onzee Organisatie. Dit zal in de toekomst plaats hebben door de F.Z.T.O., welke mede door de Z. L. M. wordt ge sticht. De Afd. Tuinbouw blijft echter de belangen be hartigen van haar leden, die zij hebben, als bodem- gebruiker en op sociaal-maatschappelijk terrein. De Z. L. M.-ers, die lid worden van de F.Z.T.O., blijven dus lid van de Z. L. M. Ook behoeven zij geen aparte contributie te be talen aan de F.Z.T.O., daar de Z. L. M. deze voor hen betaalt. Om lid te kurnen worden van de F.Z.T.O. moet men tuinbeuwgewassen in bedrijf telen, d.w.z. dat men deze gewassen teelt om die gewassen of de opbrengst daarvan, te verkoopen. Voor hen, die deze gewassen niet telen doch daarby zeer nauw zijn betrokken, b.v. tuinbouw- onderwijzecs, bedrijfsleiders en personen, die gaarne actief willen medewerken om den tuinbouw op een hooger peil te brengen, is een uitzondering op bovengenoemde bepaling gemaakt. Ook zij kun nen l:d worden. Onder tuinbouwgewassen worden verstaan: fruit, frambozen, aardbeien, groenten, woege aardappe len met nacultuur (geen pootgoed) groenten, wijn peen, groene boonen, kool, enz. Indien mogelijk, dan dient de antwoordkaart vóór 1 Februari te worden ingezonden. In de eerste plaats moet de werknemer zjjn werknemersverklaring in tweevoud invullen en aan zijn werkgever na onderteekening ter band stellen. Deze werknemersverklaringen zijn aan de meeste werkgevers in voldoend aantal gezonden en kunnen zoo noodig ter Inspectie der Belastingen worden gevraagd. Het bovenste gedeelte der verklaring moet de werknemer invullen, b.v. naam, geboortedatum, woonplaats, gehuwd of ongehuwd zijn, aantal min derjarige kinderen met van elk de geboortedatum, meerderjarige kinderen beneden 25 jaar, voor wie aanspraak op aftrek bestaat en eventueel verdere bijzonderheden. Het onderste gedeelte dezer verklaring moet de werkgever invullen en onderteekenen met vermel ding van zijn stamnummer. De eenige moeilijkheid, welke zich hierbij voor doen kan, is de keuze van het door te halen ge deelte. De werkgever moet n.l. vermeMen of hij voor den werknemer eenloonbelastingkaart heeft aange legd en volgens welke groep en met welke kinder aftrek (aantal) of dat hij wegens te gering loon geen loonbelastingkaart behoefde aan te leggen. We zullen ten gerieve van onze lezers een paar voorbeelden geven. I. Uit de werknemersverklaring van A. blijkt, dat hij is ongehuwd. Zijn loon bedraagt 15,per week. Het onderste deel van de werknemersverklaring ziet er nu als volgt uit: De ondergeteekende B. Jansen te Platland, adres B 56, verklaart, dat hij voor dezen werknemer een loon belastingkaart beeft aangelegd volgens groep met aftrek voor kinderen verklaart, dat hij voor dezen werknemer geen loon belastingkaart behoeft aan te leggen, omdat het loon bedraagt per Stamnummer van den werkgever: In verband met van verschillende zijde ontvangen vragen, willen we deze week ncgmaals aangeven wat een werkgever en een werknemer in verband met bovenstaande belasting te doen heeft. Platland, 25 Januari 1941. De werkgever. Daar A 15,per week verdient en ongehuwd is, moet voor hem een loonbelastingkaart worden aangelegd en belasting worden afgehouden in groep I met aftrek voor geen kinderen. De onder streepte woorden vult men op de verklaring, welke we hierboven afdrukken in en de regels 5 en 6 streept men door. Was nu A ongehuwd en verdiende hij maar ƒ9, per week. dan behoefde geen loonbelastingkaart te wprden aangelegd. Men streept dan de regels 3 cn 4 (in bovenstaand voorbeeld) door en vult in regel 6 9,per week in. Is A gehuwd of ongehuwd maar reeds 65 jaar oud, dan valt hij in groep II. Is zijn loon dan ook 15,per week, dan wordt in regel 4 het onder streepte ingevuld en worden de regels 5 en 6 door gehaald. Is A gehuwd, of ongehuwd, maar reeds 65 jaren of ouder en bedraagt zijn loon minder dan 10, per week, dan worden de regels 3 en 4 doorge streept en#vult men in regel 6 het weekloon in. Is A gehuwd of ongehuwd, terw'h hu kinder aftrek geniet, dan valt hij in groen IH. Heeft hij b.v. drie kinderen, dan worden de onde s?tre pte woorden ingevuld in regel 4 en de regels 5 en 6 doorgehaald. Het loon is 15.per week. We meenen hiermee wel voldoende d rdel'jk voor de werkgevers te hebben aangegeven boe de we~k- neme~sverklaringen door hen moeten worden afge werkt. 1 i Nu moeten we hier op een vrjj veel voorkomend misverstand wijzen. Uit de belastingtabellen bij kt b.v.. dat A bii f 15,weekloon en drie kindeken, waarvoor aftrek wordt genoten, geen belasting moet betalen. Zïin werkgever moet dus geen loon belasting afhouden. Dit beteekent nu echter niet, dat de werkgever nu ook geen administratie in de zin der loonbelasting moet voeren. Voor A moeten wel degelijk loonstaat en loon belastingkaart worden aangelegd, ook al valt hij buiten de belasting. Er zijn zelfs werkgevers die meenen, dat nu ook over A geen werknemersver klaring behoeft te worden ingezonden. Dit laatste is volkomen fout. Practisch komt het dus hierop neer. dat voor ieder werknemer een werknemersverklaring aan den Inspecteur moet worden gezonden. Voor hen. die minder verdienen (in geld en,'of natura) dan 43,per maand, 10,per week of 1,50 per dag behoeft echter geen loonbelastingkaart en loon- otaat te worden bijgehouden. Nu is er voor de werknemersverklaringen nog óén uitzondering, n.l.-deze, dat voor werknemers, die uitsluitend huisel<;ke dienst verrichten en wier loon lager is dan ƒ43,per maand, ƒ10per week of ƒ1,50 per dag, geen werknemersverklaring behoeft te worden ingezonden. Als nu de werknemersverklaring is ingevuld, worden de gegevens op de voorzijde der loonbelas tingkaart ingevuld. Deze kaart bewaart de werk gever. Verder wordt bij iedere loonbetaling hiervan aan- teekening gehouden op de loonstaat. Voor meewerkende kinderen zou dit er op neer komen, dat zakgeld en kleeding e.d. hierop moeten wo-den verantwoord. Wij vermoeden echter, dat ook hiervoor wel be paalde regels zullen worden gegeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 2