medewerking of steun verleen en aan iets, dat op bovengenoemde dagen verricht of georganiseerd wordt. Artikel 6. Teneinde het in art. 3 van deze statuten ge noemde doel zoo volledig mogelijk te bereiken, wordt er naar gestreefd, alle organisaties en per sonen, die by de teelt van tuinbouwgewassen zijn betrokken, in zich te vereenigen, of te vertegen woordigen, of aan zich te binden. Artikel 7. De FiZ.T.O. kan bij Hoofdbestuursbesluit be paalde werkzaamheden, welke gericht zijn om het in artikel 3 van deze statuten genoemde doel te bereiken, opdragen aan de organisaties, die haar hebben gesticht of welke in haar zijn vertegen woordigd of aan haar zijn verbonden. Artikel 8. Leden van de F.Z.T.O. kunnen zijn: alle personen, die tuinbouwgewassen in bedrijf telen of bij deze teelt zeer nauw zijn betrokken en die een bewijs van lidmaatschap kunnen overleggen van een der in art. 2 lid a en b van deze statuten genoemde organisaties of hare afdeelingen of ver- eenigingen of die, zoo zij geen zelfstandig bedrijf hebben, een bewijs van lidmaatschap kunnen over leggen van de N. P. V.. afd. Zeeland. Zij, die lid van de F.Z.T.O. willen worden, wenden zich daartoe hetzij mondeling of schriftelijk, tot den Secretaris der F.Z.T.O. of tot den Secretaris der in art. 2 onder a, b en c genoemde vereeni- gingen. Personen, die niet aan de in dit artikel gestelde voorwaarden voldoen, kunnen een beroep doen op het Hoofdbestuur, hetwelk in alle gevallen, betref fende geschil over toelating, beslist. Artikel 9. Het lidmaatschap eindigt door: a. overlijden b. schriftelijke opzegging aan het Secretariaat der F.Z.T.O.; c. het niet meer voldoen aan de voor het lidmaat schap gestelde eischen; d. royement, waartoe het Hoofdbestuur met minstens 2/3 der ter vergadering aanwezige stemmen kan beslissen. Artikel 10. De geldmiddelen der F.Z.T.O. bestaan uit: a. een door de in art. 2 onder b genoemde orga nisatie vast te stellen bedrag voor elke ha door haar leden met tuinbouwgewassen beteelde oppervlakte, welk totaal bedrag jaar lijks door de in art. van deze statuten genoemde organisaties aan de F.Z.T.O. wordt uitbetaald; b. uit bijdragen van andere organisaties en personen; c. uit eventueel te innen contributies; d. andere baten. Artikel 11. Op de jaarvergadering van het Hoofdbestuur der F.Z.T.O. wordt aan elke afdeeling, waaruit de F.Z.T.O. is gevormd, een bepaald bedrag voor haar organisatie-arbeid toegewezen en wordt een begroo ting van de inkomsten en uitgaven vastgesteld. De concept-begrooting wordt door het Dagelijksch Bestuur opgesteld en minstens 14 dagen vóór de jaarvergadering aan de leden van het Hoofdbestuur toegezonden. Artikel 12. Het vereenigingsjaar, tevens boekjaar, loopt van 1 Januari tot en met 31 December, met dien ver stande,. dat het eerste vereenigingsjaar eindigt op 31 December 1941. Artikel 13. Elk afdeelingsbestuur dient binnen 1 maand, na het einde van elk boekjaar, feij het Hoofdbestuur een rekening en -verantwoording in, welke deze in handen stelt van een Commissie van minstens 3 leden, die belast is met het nazien van de rekenin gen en verantwoordingen der geheele organisatie. Deze commissie wordt benoemd door het Hoofd bestuur. Het Hoofdbestuur stelt jaarlijks binnen 3 maan den na afloop van het boekjaar een rekening en verantwoording op. Deze rekening en verantwoording moet, minstens 14 dagen vóór de vergadering, in handen gesteld worden van de commissie in dit artikel genoemd en moet een afschrift daarvan aan elke afdeeling der F.Z.T.O. worden toegezonden. Artikel 14. Het Hoofdbestuur van de F.Z.T.O. bestaat uit: I. a. van elk der in art. 2 van deze statuten genoemde organisaties 1 lid, aan te wijzen door deze organisaties, welke personen tuinbouwgewassen in bedrijf moeten telen; b. van elke niet in artikel 2 genoemde organi satie, die in federatief verband is opge nomen, zooals bedoeld in art. 6 van deze statuten, 1 lid aan te wijzen door deze organisaties, welke personen tuinbouw gewassen in bedrijf moeten telen; c. van elke afdeeling, die als bedrijfsgroep in de F.Z.T.O. is georganiseerd 1 lid, aan te wijzen door en uit deze afdeeling. II. Het Hoofdbestuur kie9t een Voorzitter, 2e Voorzitter, Secretaris, Penningmeester en 3 leden. Deze vormen het Dagelijksch Bestuur. Indien het Hoofdbestuur als Voorzitter een per soon wil kiezen, of als Secretaris en Penningmeester een persoon willen benoemen, die geen leden zijn van het genoemde Bestuur, dan moet eerst een •kandidaatstelling plaats hebben in een Hoofd bestuursvergadering, waarna in de e.v. vergadering van het Hoofdbestuur de definitieve stemming plaats heeft. III. Met uitzondering van den Voorzitter, Secretaris en Penningmeester moeten alle personen tuinbouwgewassen in bedrijf telen om lid van het Hoofdbestuur te kunnen zijn. IV. Het Hoofdbestuur kan zich door adviseurs laten bijstaan. V. De Secretaris en Penningmeester hebben slechts een adviseerende stem, indien zij gekozen worden buiten de onder lid I van dit artikel genoemde personen. VI. De Secretaris van het Hoofdbestuur neemt ook het Secretariaat waar van alle afdeelingen, die in de F.Z.T.O. worden gevormd. Artikel 15. De leden van het Dagelijksch Bestuur hebben 2 jaar zitting, met dien verstande, dat aan het einde van het eerste jaar van elk tijdvak van 2 jaar de Voorzitter en in he daaropvolgende jaar de overige leden van het Dagelykscji Bestuur aftreden. De af tredenden zijn terstond herkiesbaar. Indien de Rijkstuinbouwconsulent tot Voorzitter wordt gekozen, dan zijn op hem de in dit artikel genoemde bepalingen omtrent periodieke aftreding niet van toepassing. De verkiezing van leden .voor het Dagelijksch Bestuur vindt plaats in de jaarvergadering. De stemming mag alleen plaats vinden, nadat deze op de agenda van de te houden vergadering is ver meld, welke agenda minstens 14 dagen vóór de vergadering aan de leden van het Hoofdbestuur moet zijn toegezonden. Voor iedere vacature in het Dagelijksch Bestuur kan het Dagelijksch Bestuur een aanbeveling doen en elk lid van het Hoofdbestuur heeft het° recht candidaten te stellen. In een tusschentijdsche vacature wordt zoo spoedig mogelijk voorzien. Artikel 16. Het Hoofdbestuur is belast met de handhaving van de statuten en de eventueel vast te stellen reglementen, behartigt het belang der vereeniging en bevordert de goede samenwerking tusschen de afdeelingen, die in de vereeniging gevormd worden, geeft, leiding aan het vereenigingswerk en is belast met de keuring van de reglementen, die door te vormen afdeelingen worden opgesteld. Het Hoofdbestuur vertegenwoordigt de vereeni ging in en buiten rechten met inachtneming van de in art. 14 van dezé' "statuten genoemde bepaling. Het Hoofdbestuur heeft het beheer over de eigen dommen en gelden der vereeniging. De Penningmeester is bevoegd kwitantie te verleenen voor bedragen de ƒ100 niet te boven gaande; voor hoogere bedragen is tevens de hand- teekening van den Voorzitter vereischt. Artikel 17. Het Hoofdbestuur vergadert zoo dikwijls de Voor zitter of de meerderheid van de leden van het bestuur dit noodig achten. Besluiten worden genomen bij meerderheid van stemmen. Over zaken wordt mondeling, over personen schriftelijk gestemd. Artikel 18. Het Dagelijksch Bestuur komt zoo dikwijls bijeen alsdat de Voorzitter meent, dat dit in het belan^ der Vereeniging noodig is. Het Dagelijksch Bestuur kan slechts besluiten nemen, indien het daartoe door het Hoofdbestuur is gemachtigd. Het Dagelijksch Bestuur doet bij monde van den Voorzitter in elke Hoofdbesuursvergadering ver antwoording van haar werk en beleid. In spoedeischende gevallen is het Dagelijksch Bestuur gemachtigd beslissingen te nemen, indien deze beslissingen geen hoogere financieele uitgaven tengevolge zullen of kunnen hebben dan 500. Artikel 19. Het Hoofdbestuur belegt zoo dikwijls het dit noodig acht, doch ministens 1 maal per jaar, een vergadering met alle leden ,en begunstigers der vereeniging. Artikel 20. Alle stemmingen over personen geschiedt schrif telijk, die over zaken mondeling. Er kunnen alleen besluiten genomen worden bij volstrekte meerderheid van stemmen. Indien na 2 maal stemmen over zaken geen meerderheid is verkregen, wordt de stemming gestaakt en het voorstel als verworpen beschouwd; wanneer het stemming tusschen personen betreft, dan wordt bij staking der stemmen de oudste in jaren gekozen verklaard. Artikel 21. In de F.Z.T.O. worden bedrijfsgroepen of afdee lingen gesticht, n.l.: a. voor fruitteelt; b. fruitteelt onder glas; c. aardbeienteelt en klein fruit; d. groenteteelt en andere groepen al naar dit noodzakelijk blijkt. Deze bedrijfsgroepen worden gevormd voor eiken door het Hoofdbestuur nader vast te stellen kring. I De Voorzitter der F.Z.T.O. leidt de oprichtings vergadering waarin het Bestuur voor die afdeeling gekozen wordt en het reglement wordt vastgesteld. Artikel 22. De Algemeene Voorzitter der F.Z.T.O. kan niet tot Bestuurslid van een afdeeling gekozen worden. Artikel 23. Eik lid van de F.Z.T.O. kan tegelijk van meerdere afdeelingen of bedrijfsgroepen, die in en door de F.Z.T.O. zijn gevormd, lid zijn, mits hij als teler of bij de teelt van de gewassen, waarvoor de bedrijfsgroep is gevormd, nauw betrokken is, doch hij heeft als lid der F.Z.T.O. slechts één stem. Artikel 24. Het Bestuur van elke afdeeling bestaat uit een Voorzitter, 2en Voorzitter, Secretaris, Penning meester en 2 leden. Deze Bestuursleden zijn ook belast met de dagelijksche leiding der afdeeling. Artikel 25. a. De afdeelingen of bedrijfsgroepen, welke in de F.Z.T.O. worden gevormd, vergaderen afzon derlijk en zoo dikwijls zij dit noodig achten, doch zijn verplicht minstens 7 dagen voor dé te houden vergadering de agenda van deze vergadering aan het Hoofdbestuur en haar adviseurs toe te zenden. Alle Hoofdbestuurs leden hebben toegang tot elke algemeene ver gadering der afdeelingen; b. De afdeelingen nemen geheel zelfstandige beslissingen omtrent de technische en commer- ciëele belangen voor hun bedrijfsgroep. c. Elke afdeeling kan er aanspraak op maken, dat de persoon, die haar afdeeling in het Hoofd bestuur vertegenwoordigt, door het Hoofd bestuur wordt aangewezen als de vertegen woordiger van de F.Z.T.O. in die besturen, commissies of instanties, welke uitsluitend handelen over de belangen van zijn afdeeling. d. Het lid, dat een afdeeling in het Hoofdbestuur vertegenwoordigt, is verplicht in elke vergade ring van^ het Hoofdbestuur verslag uit te brengen omtrent het werk van zijn afdeeling. e. Elke afdeeling is verplicht zich neer te leggen bij besluiten van het Hoofdbestuur en deze besluiten uit te voeren, zoo deze besluiten niet in strijd zijn met het onder a, b en c van dit artikel genoemde recht der afdeelingen. f. Alle kosten, verbonden aan het organisatie- werk der afdeelingen, als vergaderingen, voort vloeiende uit genomen besluiten, enz., komen voor rekening der afdeeling, die de kosten maakt. g. Elke afdeeling kan zich laten bystaan door adviseurs. De benoeming van deze adviseurs behoeft echter de goedkeuring van het Hoofd bestuur. h. Elke afdeeling heeft het recht ten behoeve van haar kas een contributie of anderszins van haar leden te innen, mits de bepaling der grootte van het bedrag dezer contributie, bijdrage of heffing plaats vindt in een vergadering, waar van de agenda die het voorstel tot deze finan cieele bijdrage moet vermelden, minstens 14 dagen vóór de vergadering aan alle leden en adviseurs der betreffende afdeeling is toege zonden en het besluit genomen wordt bij volstrekte meerderheid van de ter vergadering aanwezige stemmen. L Elke afdeeling regelt haar organisatie-arbeid bij huishoudelijk reglement, welk reglement en alle wijzigingen daarin pas van kracht worden na goedkeuring door het Hoofdbestuur. Artikel 26. De F.Z.T.O. kan bij huishoudelijk reglement haar organisatiewerk nader regelen. Dit reglement mag geen bepalingen bevatten, die in strijd zijn met deze statuten. Artikel 27. a. Alle wijzigingen of aanvullingen van de statuten der F.Z.T.O., alsmede het opstellen van reglementen, aanvullingen of wijzigingen daarvan, geschieden door het Hoofdbestuur in een vergadering, waarvan de agenda, die tevens het concept moet vermelden van het in den aanhef van dit artikel bedoelde, min stens 14 dagen vóór de vergadering aan alle Hoofdbestuursleden en adviseurs en leden moet zijn toegezonden. b. Alle leden hebben recht voorstellen in te dienen bij het Hoofdbestuur voor aanvulling en/of wijziging der statuten of reglementen der vereeniging. In de vergadering van het Hoofdbestuur wordt beslist of deze voorstellen officieel op de agenda geplaatst zullen worden, zooals in lid a van dit artikel is bepaald. c. Een besluit tot ontbinding der vereeniging kan slechts genomen worden, nadat het voorstel daartoe op de in het onder a van dit artikel genoemde wijze ter kennis van de leden is gebracht en in een vergadering, waarin min stens van het aantal der Hoofdbestuurs leden tegenwoordig is en met een meerderheid van 2/3 van de uitgebrachte stemmen. Voor zoover het de ontbinding der vereeni ging betreft, wordt indien het vereischte aantal leden niet ter vergadering tegenwoordig is, binnen 14 dagen een 2e vergadering bijeen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 12