1, Zaterdag 25 Januari 1941. No. 1721 j Geachte Lezer. RUBRIEK TUINBOUW Op veler verzoek, hebben wy een inhoudsopgave van de jaargangen 1939 en 1940 in ons blad op genomen. Dank zy onze medewerkers konden wij zeer veel waardevolle artikelen in ons blad publiceeren. Vooral door hen, die onderwijs geven en door die tuinders en fruitkweekers, welke doelbewust ei naar streven, hun kennis omtrent hun vak te ver- grooten, zal deze inhoudsopgave dikwijls geraad pleegd worden. Zy toch bewaren him Tuinbouwblad zorgvuldig, om' van tyd tot tijd bepaalde artikelen nog eens na te lezen. Den abonné, die deze inhoudsopgave samenstelde, zijn wij zeer erkentelijk, hij kan de voldoening smaken, dat zyn werk door velen gewaardeerd wordt. De inhoudsopgave doet ons ook zien, dat in „het kleine tuinbouwkrantje van de Z.L.M." zooveel artikelen hebben gestaan over onderwerpen, die voor alle tuinders en fruitkweekers van belang zijn. Van bijna alle artikelen geldt: „eeci stem uit de practijk". Ons blad wordt niet uitgegeven met de bedoeling winst te maken; ook niet om een groeps belang of een bepaalde organisatie te dienen, maar om den Zeeuwschen tuinbouw in den ruimsten zin des woords te bevorderen. Om deze reden is de abonnementsprijs zeer laag gesteld, ja wij kunnen zeggen, te laag. Wij meenen echter thans geen wijziging te moeten brengen in den abonnementsprijs en meenen ook in 1941 als maandblad te blijven verschijnen. De voornaamste reden tot dit besluit is, de con centratie op tuinbouworganisatiegebied, die thans in .Zeeland plaats heeft. Wy hopen, dat het hierdoor mogelijk zal worden, dat wekelyks bij alle Zeeuwsche Tuinders een tech nisch vakblad wordt thuisbezorgd. Zoolang echter het Zeeuwsch Tuinbouwblad blijft verschijnen, hopen wij op veler medewerking te mogen rekenen en tevens wekken wy onze lezers op, om elk een nieuwe abonné voor ons blad te winnen. Red. BETALING ABONNEMENTSGELD 1941. Voorzoover door de abonné's op. het „Zeeuwsch Tuinbouwblad" het abonnementsgeld voor het jaar 1941 nog niet is betaald, geven wij hiertoe nog de gelegenheid dit vóór 1 Februari a.s. te storten op postrekening no. 199365 ten name van Ir. J. D. Dorst te Goes. Door het abonnementsgeld op deze wyze te voldoen, bespaart U de incassokosten en ons het werk, dat aan inning op andere wyze is verbenden. De Secretarissen of Penningmeesters van Tuin bouwvereenigingen, welke niet bij de Afd. Tuin bouw der Z. L. M. zijn aangesloten en ons het be drag van hun leden-abonné's overmaken, zullen wij op hun verzoek de betreffende kwitanties zonder incassokosten (dus 0,79), wegens omzetbelas ting verhoogd, toezenden. Aan de Secretarissen van de Tuinbouwvereenigin gen, die bij de Afd. Tuinbouw der Z. L. M. zyn aan gesloten, zullen wy dezer dagen de betreffende ledenlijsten in duplo toezenden, waarna wij gaarne zoo spoedig mogelijk één exemplaar, voorzoover noodig aangevuld, terug ontvangen, met gelijk tijdige storting van contributie en abonnements gelden. Van abonné's die geen lid zijn van een bij de Aid. Tuinbouw der Z. L. M. aangesloten vereeni- gingen en op 1 Februari a.s. de betreffende stor ting niet in ons bezit is, zullen wij dit bedrag, ver hoogd' met 0,15 incassokosten, per postkwitantie incasseeren. Wy vertrouwen echter op Uwe volle medewer king en zien gaarne Uw storting ad 0,79 vóór 1 Februari a.s. iop postrekening no. 199365 (van Ir. J. D. Dorst te Goes tegemoet met vermelding op het strookje; „Abonnementsgeld Z. Tuinbouwblad 1941". Dit is ook Uw voordeel. WAAROM BESLOOT DE AFD. TUINBOUW DER Z. L. M. MEDE TE WERKEN AAN DE OPRICHTING DER F. Z. T. O.? In een schrijven aan de by de. Afd. Tuinbouw der Z. L. M. aangesloten vereenigingen is op bovenge noemde vraag reeds een antwoord gegeven. Nu de F. Z. T. O. haar werk gaat aanvangen en Óen deel van ons organisatie-werk overneemt, willen wij daarover in ons blad nog een korte verklaring geven, teneinde een juist begrip van het organisa tie-werk te bevorderen. De afdeeling Tuinbouw der Z. L. M. is de groot ste organisatie op tuinbouwgebied in Zeeland. In haar zijn thans ruim 700 tuinders georganiseerd. Daarnaast zyn nog een groot aantal individueele Z. L. M.-ers leden, die in den tuinbouw belang heb- den gerekend, organiseerden zich in de Z. L. M. om gezamenlyk met de landbouwers hun belangen als bodemgebruikers te behartigen. Wat de Z. L. M. voor de tuinders-ibodemgebruikers doet, is over het algemeen slechts by enkelen bekend en dit werk wordt door velen onderschat. Naast de belangen als bodemgebruikers hebben de tuinders specifieke vakbelangen, welke verschil lend zijn met die van de landbouw Z. L. M.-leden. Men kan deze belangen onderscheiden in cultuur technische, commercieele en sociaal-maatschappe lijke belangen. Deze belangen worden in de Afd. Tuinbouw der Z. L. M. geheel zelfstandig, zonder dat de landbou wers daar invloed op kunnen uitoefenen, behartigd. 1 Bij de oprichting van de Afd. Tuinbouw Z. L. M. had onze Organisatie een groot programma. In de enkele jaren, welke onze organisatie bestaat, heb ben wij reeds vruchtbaar werk mogen verrichten. De moeilijkheden zijn ons niet bespaard gebleven, denk slechts aan de mobilisatie. De grootste moeilijkheid, waardoor ons organisa- tieprogram niet kan afgewerkt worden, is de ver deeldheid en lauwheid op tuinbouworganisatie- gebied. Dat bij velen lauwheid en zelfs onverschilligheid bestaat voor een tuinbouw vak-organisatie, dat Kunnen wij niet begrijpen. Dat is parasiteeren op de portemonnaie en werkkracht van personen, die hun tijd in dienst stellen van de belangen van den geheelen Zeeuwschen tuinbouw, terwijl anderen zich trachten te verrijken of eigen genoegens zoe ken te bevredigen. Wij kunnen het ons niet indenken, dat tuinders, die voormannen heeten te zyn en die, hetzij door een bestuursfunctie bij een veiling of wel, doordat zij op andere wijze zoo van nabij met het werk van een tuinbouw-vakorganisatie hebben kennis ge maakt, toch zich afzijdig blijven houden en niet medewerken om een grootsch geheel op te bouwen, een huis, waarin beschutting en bescherming ge vonden wordt. In de Afd. Tuinbouw is wel een groot gedeelte der Zeeuwsche tuinders georganiseerd, doch niet allen. Een andere groep meende zich om prin- cipieele redenen in andere organisaties te moeten organiseeren en weer een andere groep houdt zich afzijdig, doet geen keuze en laat het werk en de betaling van dat werk, aan anderen over. Er zijn op tuinbouwgebied zeer veel vragen, die op een antwoord wachten. De Zeeuwsche tuinbouw staat op een hoog peil, doch zal moeten werken om dit te behouden. Hoe hooger men klimt, hoe moei lijker het wordt om nog hooger te komen. In onze Organisatie is veel gesproken over hetgeen zoo noodzakelijk gedaan moet worden. Daarbij werd menigmaal gewezen op hetgeen in het Zuid-Hol- landsch Glasdistrict op gebied van glas- en groen ten teelt werd bereikt. Dat moet ook in Zeeland mogelijk zijn, niet pre cies hetzelfde, doch naar de eischen van den Zeeuwschen tuinbouw. Ook Limburg strekt ons tot voorbeeld, waar door de veilingsorganisatie een krachtige daadwerkelijke steun verleend wordt, door het financieren van het opbouwwerk voor den Limburgschen tuinbouw. En zouden wij, Zeeuwen, dat dan niet kunnen? Datkan, als wij het eens zijn. Wij weten, dat ook onze collega's, die in andere organisaties zich vereenigd hebben, hetzelfde ideaal koesteren. Wy als Afd. Tuinbouw der Z. L. M. kunnen dit doel alleen niet bereiken. Indien wij dit alleen zouden kunnen en willen financieren, dan zouden die offers zwaar zijn en zij, die er niet aan mede gewerkt hebben, zouden er toch ook van profiteeren. Na onderling overleg werd een basis voor samen werking gelegd, deze basis is de F. Z. T. O. De idealen van de Afd. Tuinbouw der Z. L. M., welke ook de idealen waren van de anders georga- niseerden, worden nu gezamelijk nagestreefd. Door bemiddeling van de veilingen kunnen de kosten billyh verdeeld worden over allen, die van het F. Z. T. O.-werk zullen profiteeren. Een klein bedrijf zal minder betalen dan een groot bedrijf, een intensief meer dan een extensief, hij die meewerkt, betaalt niet meer dan iiegene, die niet wil medewerken, doch wel de vruchten wil plukken. Letten wij er thans nog op, welke de consequen ties zijn voor de Afd. Tuinbouw der Z. L. M. van het besluit om mede te werken aan de oprichting der F. Z. T. O. Ons werkprogram wordt aanmerkelyk verlicht, thans zullen wij meer aandacht kunnen besteden aan de belangen van de tuinders als bodemgebrui ker en de belangen op sociaal-maatschappelijk ge bied. Ook de jongeren-organisatie zal" onze aan dacht hebben, d.w.z. de voltooiing van de opleiding der jonge tuinders voor hun toekomstige taal-. Wij zullen trachten hun algemeene kennis omtrent zaken, waarmede zij later als zelfstandig tuinder te maken zullen krijgen, te verrijken. En nu de financieels consequenties- ben, welker tuinbouwbelangen docc de Afd. Tuin bouw worden behartigd. De tuinders, waaronder ook fruitkweekers wor- Zy, die persoonlyk lid zijn van de Z. L'. Mr. be talen als contributie o.a. 0,15 voor elke hectare die hun hedrijf groot is. De Z. L. M. zal voor die leden, welke lid worden van de F. Z. T. O. aan deze organisatie betalen, hetgeen zy zelf ontvangt voor elke hectare, die met tuinbouwgewassen wordt be- teeld. Heeft een Z. L. M.-lid b.v. een bedryf van 10 ha, waarvan 6 ha met landbouw en 4 ha met tuinbouw, dan moet hy 10 X 15 cent is ƒ1,50 be talen. De Z. L. M. behoudt dan voer zich de 6 maal 15 cent voor de met landbouwgewassen beteelde oppervlakte, en betaalt aan de F. Z. T. O. hetgeen zy voor de met tuinbouwgewassen beteelde 4 ha heeft ontvangen. De leden van de aangesloten tuinbouw-verceni- gingèn, welke niet persoonlyk lid zijn der Z. L. M. moeten dus, indien zij lid worden van de F. Z. T. O. ook 15 cent betalen voor elke hectare, die door heil met tuinbouwgewassen is beteeld. Deze betaling zal kunnen plaats hebben door middel van de tuinbouwvereenigingen, waarvan _\j lid zyn. De plaatselijke tuinbouwvereenigingen blijven hun taak behouden in het ocganisatiewerk. Zij zul len den plaatselijken tuinbouw blijven behartigen door het F. Z. T. O.-werk toe te passen en hun afgevaardigden komen in het bestuur van de Afd. Tuinbcuw der Z. L. M. byeen om de sociaal-maat schappelijke belangen van hun vak te bespreken. Wij zouden het zeer toejuichen, indien alle bodemgebruikers in één organisatie waren ver eenigd. Het is niet onze wil om zich apart te oc-ga- niseeren. Wij meenen ook, dat er, ondanks ver schil, toch nog zeer veel is, dat ons te zamen ver eenigen kan. Het is onze taak, die contact-punten te zoeken. Wy moeten er naar streven om, ondanks verschil in principe, toch éen zoo sterk mogelijke eenheid te vinden. M. WATTEL, Secretaris Afd. Tuinbouw Z. L. M. STATUTEN DER FEDERATIEVE ZEEUWSCHE TUINBOUW-ORGANISATIE. Artikel 1. De Vereeniging draagt den naam van Federa tieve Zeeuwsche Tuinbouw-Organisatie, bj verkor ting F. Z. T. O. genoeand, en is gevestigd te Goes. Het werkgebied dt» vereeniging omvat de pro vincie Zeeland. Artikel 2. De vereeniging wordt gesticht en mede in stand gehouden door: a. de Zeeuwsche Landhouw-Maatschappy (Z.L.M.)'; b. den Christelyken Boeren- en Tuindersbond, afd. Zeeland (C.B.T.B.); en wordt mede in stand gehouden door: c. Nederl. Pom. Ver. afd. Zeeland; d. Ver. „Zeelands Proeftuin"; e. Prov. Commissie der Veilings-Vereenigingen in Zeeland; teneinde door middel van de F.Z.T.O. de technische en commercieele belangen op tuinbouwgebied voor hare leden te doen behartigen. Artikel 3. De F.Z.T.O. stelt zich ten doel de technische en commerciëele belangen van haar leden, die zij op tuinbouwgebied hebben, te behartigen. Artikel 4. De F.Z.T.O. tracht dit doel te bereiken door: a. het geven van technische voorlichting en mede te werken en steup. te verleenen aan den Rijks- Voorlichtingsdienst en den Plantenziektenkun- digen Dienst, teneinde deze diensten zoo effec tief mogelijk te doen zijn, het uitgeven van een Zeeuwsch Tuinbouwblad, het organiseeren van tentoonstellingen of mede te werken daaraan, het organiseeren van lezingen, excursie's of het bevorderen, dat deze georganiseerd wor den, enz.; b. het verzamelen van gegevens, die noodig zijn voor het geven van commerciëele voorlichting, als het maken van prijsoverzichten, het op sporen en bestudeeren van de factoren, die de prijsvorming bepalen, instellen van een onder zoek naar de marktpositie van de Zeeuwsche tuinbouwproducten, enz.; c. het bevorderen van concentratie in het tuin- bouwonderwijs; <L het bevorderen van een vlotten handel in de Zeeuwsche tuinbouwproducten, door het voeren van reclame daarvoor, contact tot stand te brengen waar dit noodig is, het vervoer te be vorderen, te regelen en te perfectioneeren, enz. Alles in den ruimsten zin bedoeld. Artikel 5. By het streven om dit doel te bereiken, zal de F.Z.T.O. zich onthouden van die middelen, waar van de diverse besturen der F.Z.T.O. weten, dat zij in strijd zijn of zouden kunnen zijn met het pr'n- cipe van leden der vereeniging, of waartegen door middel van het Hoofdbestuurslid, dat de in art. 2 genoemde organisaties vertegenwoordigd, om prin- cipiëele redenen, bezwaar is gemaakt. Op Zondagen of algemeen erkende Christelijke feestdagen zal geen werk door of vóór de F.Z.T.O. verricht worden en de F.Z.T.O. zal ook geenerlei

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 11