(WORP-BBftBflWTSCttE M"MN lAHDBOUW Voedselvoorziening In oorlogstijd. (V. V. 0.) Noord-Brabant. Verordening betreffende het beperken van werk, de z.g. „Ontslagverordening". VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL IN NOORD-BRABANT. De schapenhouders, die hun wol nog niet hebben afgeleverd, worden alsnog hiertoe in de gelegenheid gesteld. Zij moeten deze franco zenden aan de Til- burgsche Wolwasscherij, Groenewoudstraat 2 Broek hoven te Tilburg, waar zij door onze Vereeniging zal worden overgenomen. Aan ondergeteekende moeten zij van deze verzending mededeeling doen. Hun duidelijk adres moet op een kaart in den zak en een kaart aan den zak worden vermeld, om abuizen te voorkomen. Bij degenen, die hun wol niet afleveren, zal deze worden gevorderd, terwijl ze de op de vordering vallende kosten moeten betalen. Het is dus in het belang van de schapenhouders, die hun wol nog hebben, direct na het lezen van dit bericht, hun wol op te zenden. De Secretaris, C. G. DE JONG, Almkerk. WENKEN VOOR DE VEEVOEDING. Te snelle doorgang van het voedsel door de dar men uit zich in te dunnen mest. Dit beteekent onvol ledige en onvoordeelige voeding, alsmede slechte kwaliteit van melk en boter. In het najaar, met het bijvoederen in de weide van stoppelgewassen, mangel-blad en peeloof, wordt de mest ook meestal te dun. Voer daarom in het laatst van den weide-tijd ook stroo bij. Vlak voor den staltijd moet op elk bedrijf een zoo nauwkeurig mogelijke inventarisatie van het eigen ruwvoer plaats vinden. Vraagt zoo noodig voor lichting aan de diverse adviseurs. Ook de Stalvoe- dercontróleurs der Zuivelfabrieken kunnen hierbij helpen. Denk vooral aan het bijvoeren van stroo in het laatst van den weidetijd. Dit .zal den mest vaster maken en geeft minder verlies en betere melk. Het jongvee blijft langer in de weide, ook als de kwaliteit en de hoeveelheid van hét gras minder ge worden zijn. Ook bij deze dieren moet dan zeker flink stroo gevoerd worden in de weide. Op meerdere bedrijven worden de koeien reeds 's nachts opgestald. Het bijvoeren van stoppelge wassen moet dan op stal geschieden, dan wordt min der vermorst. Echter ook weer eerst stroo voeren of nog beter een voertje hooi vooraf, dan het groen en daarna stroo. Ga zoo spoedig mogelijk na, hoeveel ruwvoer U op het eigen bedrijf hebt (hooi, stroo, mangels, stoppel knollen, -wortelen, mergkool, peeloof enz.). Bepaal dan welk deel van de stoppelknollen of ander groenvoer moet worden ingekuild. Wil men nog laat in den winter versch peeloof voeren, dan mag het blad niet te veel geleden heb ben. Daarvoor een gedeelte van het peeloof bij huis op latten, sparren of een weide dun uitspreiden. Dan blijft het beter droog en rot he$ blad niet zoo spoedig. Bij de laatste suikerbieten is het blad misschien al minder goed. Men kan dan beter dit blad afslaan en koppen snijden. Deze koppen kunnen langer versch bewaard worden. ARIËNS. AANVRAGEN VAN KUNSTMEST- TOEWIJZINGEN VOOR BEMESTINGSJAAR VAN 1 JULI 1940 TOT EN MET 30 JUNI 1941. Gewone toewijzingen: Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de aanvragen voor kunstme*ttoe wijzingen (bemes tingsjaar 19401941) voor land- en tuinbouwbedrij ven en voor hen die minstens 10 are grond bewer ken voor eigen genot of gebruik, vóór 1 Noveimber a.s. bij den Provincialen Voedsel commissaris voor Noord-Brabant, Afd. Kunstmest, te Tilburg moeten zijn ingediend. De hiervoor bestemde aanvraagfor mulieren zijn bij de plaatselijke bureauhouders ver krijgbaar gesteld. Degenen, die bedoelde aanvrage reeds hebben ingediend, mogen niet voor de tweede maal voor hetzelfde bedrijf een aanvrage doen. Aanvragen voor eventueele verhooging van toe- wijïzing in verband met uitbreiding van bedrjjf of anderszins, behooren per brief of per briefkaart te geschieden, met duidelijke opgaaf van redenen en dus niet op een aanvraagformulier. Particulieren: Verder kunnen particulieren, die minder dan 10 are cultuurgrond in gebruik hebben, daarvoor zon der kunstmestbonnen kunstmest betrekken van een handelaar of coöperatie, die in het bezit is van een daartoe strekkende detaillistenvergunning, tot hoe veelheden van ten hoogste 25 kg stikstof-, fosfor- zuur- of kalihoudende meststoffen. Detaillistenvergunningen Voor een detaillistenvergunning komen in aan merking le. handelaren, die regelmatig aan genoemde particulieren kunstmest afleveren; 2e. stichtingen of vereenigingen, welke school- of volkstuintjes exploiteeren of in beheer hebben en in dat verband de kunstmeststoffen aan de gebrui kers van die gronden leveren. Deze vergunning moet bij den Provincialen Voed selcommissaris aangevraagd worden op een daar voor bestemd aanvraagformulier, dat bij den plaatselijken bureauhouder verkrijgbaar is. Bij het verstrekken van deze detaillistenvergunning ont vangt den detaillist een bepaald aantal kunstmest bonnen, waarvoor hij van de betreffende hoeveel heden kunstmest, uitsluitend aan bovengenoemde particulieren mag afleveren in hoeveelheden van ten hoogste 25 kg stikstof-, fosforzuur- of kalihou dende meststoffen, zonder daarvoor van hen kunst mestbonnen te ontvangen. Fijngemalen kainiet: Een aanvrage om toewijzing van fijngemalen kainiet moet geschieden via den leverancier. Coöpe raties en handelaren kunnen dan namens hun afnemers een verzamelaanvraagformulier indienen tot het betrekken van extra kalibonnen (gemerkt met F-K) voor fijngemalen kainiet. Deze aanvrage mag nooit hooger gaan dan de werkelijke behoefte van den afnemer. Het model-verzamel-aanvraag- formulier, dat gebruikt moet worden, is destijds (seizoen 19391940) aan den kaligroothandel ver strekt, welk model algemeen gebezigd moet worden. Verhoogde kalinorfti: De kalinorm is thans zoodanig verhoogd, dat deze in het algemeen wel bevredigend mag worden ge acht. Degenen, wier toewijzing reeds was uitge schreven volgens den vroegeren (lageren) kalinorm, krijgen te zijner tijd een aanvullende toewijzing volgens dien verhoogden kalinorm, voorzoover zij kali heoben aangevraagd. Hiervoor behoeft dus niet opnieuw te worden aangevraagd. Verder ontvangt men van alle toewijzingen, welke door den Provincialen Voedselcommissaris worden uitgegeven, schriftelijk kennis van den plaatselijken bureauhouder, waar en wanneer en tegen welk retributiebedrag de kunstmesttoewijzing met bon nen in ontvangst kan worden genomen. NIET GOEDGEKEURDE ZAAIROGGE ALS ZAAIZAAD. Daar de beschikbare hoeveelheid N.A.K. goedge keurde winterzaairogge niet toereikend blijkt te zijn, is het verhandelen van niet goedgekeurde zaai- rogge als zaaizaad toegestaan, met dien verstande, dat de handelaar voor het aankoopen van niet ge- gekeurde rogge overleg dient te plegen met den Provincialen Voedselcommissaris. De Provinciale Voedselcommissaris beslist, of aankoop noodig is en tot welke hoeveelheid. Het verhandelen van niet gekeurde winterrogge als zaaizaad is alleen toegestaan van handelaar naar handelaar (e.v. coöperatie) en van handelaar naar teler, dus niet tusschen telers onderling. ZITDAGEN PLAATSELIJKE BUREAUHOUDERS Vanaf heden zijn voor district 55 (Roosendaal) de zitdagen vastgesteld als volgt: Roosendaal: Burgerhoutschestraat 3, Maandag van 912 uur en van 13.3016 uur, overige werk dagen van 912 uur; Sprundel: W. Broeren, B 144, Maandag van 9'12 uur en van 13.30j16 uur, Woensdag van 912 uur en van 13.3016 uur. 'Schijf: A. Struys, D 24, 'Dinsdag van 9.3012 uur; Zegge: P. Jongeneelen, C 47, Dinsdag van 14 17 uur; Rucphen: Gemeentelijk distributiebureau, Donder dag van 912 uur en van 13.3016 uur. VAN INLEVERING VRIJGESTELDE PRODUCTEN OOGST 1941. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Brabant maakt bekend, dat van de producten van oogst 1941 vrijgesteld is van inlevering: 1. een gezamenlijke hoeveelheid granen, zaden of peulvruchten van elke soort, ter keuze van den teler, van 25 kg voor den teler en van 25 kg voor iederen persoon behoorend tot zijn gezin of in wonend personeel. 2. Een gezamenlijke hoeveelheid tarwe of rogge voor eigen gebruik van den teler en zijn gezin oi inwonend personeel van ten hoogste 100 kg per per soon of 50 kg per kind beneden den leeftijd van 4 jaar. Deze vrijstelling wordt slechts verleend, indien de betrokkene aantoont, dat hij zijn broodbonboekje of half broodbonboekje aan het desbetreffende distri butiekantoor heeft ingeleverd en tot 20 October 1941 geen aanspraak maakt op nieuwe broodbon- boekjes. Van inlevering is tevens vrijgesteld een hoeveel heid granen, zaden of peulvruchten, waarvan de teler aantoont, dat deze bestemd is voor zaaidoel- einden. INNAME VAN GRANEN. In de landbouwbladen van 7 September 1940 zijn gepubliceerd de namen van de opzichters, welke be last zijn met de inname van granen, peulvruchten en zaden in de daarvoor aangewezen pakhuizen en bij wie tevens de kaarten „aanvrage vervoerbewijs" konden worden bekomen. In deze opgave komen enkele wijzigingen, welke in werking treden op Maandag 28 October a.s. en wel als volgt: a. Voor de pakhuizen, gelegen in district 1, kon den vervoerbewijzen worden aangevraagd bij op zichter J. W. van 'Houts te Deurne, doch met ingang van 28 October a.s. dient zulks te geschieden bij den opzichter P. F. v. d. Straaten, E 13, te Deurne. b. Voor de pakhuizen in district 55 (Roosendaal en Nispen), konden tot voorheen de vervoer bewij zen worden aangevraagd bij opzichter M. van Koulil te Sprundel, doch met ingang van 28 Octo ber a.s. dient zulks te geschieden bij opzichter J. Schoenmakers, Molenstraat 104 te Roosendaal. Wij verzoeken den landbouwers van het boven staande goede nota te nemen en in voorkomende gevallen hun vervoerbewijzen voor levering in de pakhuizen in de districten als 'bovengenoemd, aan te vragen bij de heeren v. d. Straaten te Deurne en Schoenmakers te Roosendaal. LEVERING VAN BROUWGERST. Aangezien op onverklaarbare wijze in de land bouwbladen van 7 September j.I. abusievelijk werd vermeld, dat brouwgerst ook kon worden geleverd bij de C. H. [V. te Steenbergen, deelen w,ij den telers van brouwgerst nogmaals mede, dat de levering van brouwgerst uitsluitend kan plaats hebben in de navolgende opslagplaatsen, t.w. Coöp. Handelsver. N.C.B., Nijmegen, Bottelstr. 10; Coöp. Handelsver. N.C.B., Roosendaal, O. Haven- dijk; Fa A. L. van Eek Zn, Moerdijk, C 63; Fa N. G. J. Schouten, Giessen, Burchtstraat 54; Fa Joh. Vogelaar, Dinteloord, B 83. Wij verzoeken den telers van brouwgerst hiervan wel goede nota te willen nemen en hun brouwgerst- partijen dus uitsluitend af te leveren in een der vijf bovenvermelde opslagplaatsen. HUISSLAOHTINGEN. Ten aanzien van de regeling betreffende het ver richten van huisslachtingen wordt nader mede gedeeld, dat onder geslacht gewicht wordt verstaan het warme geslachte gewicht van het geheele var ken, waaruit bij slachting de volgende deelen zijn verwijderdhart, long, darmen, darmvet en bloed. Op het aldus vastgestelde gewicht wordt 2 in mindering gebracht, zijnde gemiddeld het verschil tusschen warm en koud gewicht, welk laatste ge wicht bij de verrekening met den betreffenden distributiedienst in aanmerking wordt genomen. Voorts wordt nog onder de aandacht gebracht, dat voor huisslachting bestemde varkens, welke niet meer van een metalen oormerk zijn voorzien, niet opnieuw behoeven te worden gemerkt. Op de desbetreffende aanvullingsformulieren dient dan onder oormerknummer te worden inge vuld: ontbreekt. De bedoeling van de verordening is het tegengaan van het zonder meer en onnoodig ontslaan van per soneel, waardoor de steunverleening wordt overbe last, misbruik wordt gemaakt van de steunverlee ning en niet te vergeten het tegengaan van de werkloosheid. Paragraaf 1 is voor ons van belang en behandelt het verbod van leiders van ondernemingen of hun plaatsvervangers, om: le. het werk tijdelijk of voorgoed stop te zetten; 2e. den werktijd in te korten tot minder dan 36 uur per week; 3e. werknemers te ontslaan, tenzij dit ontslag goedgekeurd is door de Arbeidsinspectie en/of (ten zij) art. 1639 van het Burgerlijk Wetboek van toe passing is. Dit artikel slaat op ernstige misdragingen van den arbeider en ontslag kan dan ook gegeven wor den zonder daarvoor vergunning aan te vragen. Toch moet men hiermede niet te vlug werken. Het Burgerlijk Wetboek geeft 12 voorbeelden, maar het zijn alle dringende redenen. Paragraaf 2 is voor ons ook van belang en be handelt de kwestie van de toepassing der verorde ning, maar dat zullen we hier laten rusten, daar dit straks toch omschreven wordt. Paragraaf 3 behandelt de strafbepaling van de verordening, waarvoor bij overtreding ervan met een hechtenis van 3 maanden of een geldboete van ten hoogste 3000 gestraft kan worden. In deze verordening wordt gesproken van een onderneming en wat een onderneming is, zegt een arrest (uitspraak) van den Hoogen Raad (het hoog-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 3