Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Maatregelen In verband met de voedselvoorziening in Zeeland. KORTE BERICHTEN. De aankoop van ongekeurd pootgoed, zelfs al komt dit uit goede gebieden, ontraadt Dr. Dordt dan ook ten sterkste. 'Van enkele rassen, welke voor bet binnenland algemeen gangbaar zijn, is thans in de meest ge vraagde maten, geen pootgoed meer verkrijgbaar. Men zal in dat geval verstandig doen, pootgoed van een grootere sorteering te nemen en door snijden en grooter standruimte kan men dan ©enigszins tege moet komen aan de hoogere kosten, door het groote aantal kilo's, dat men noodig heeft. Bij gebrek aan goedgekeurd pootgoed van soor ten, welke men vroeger algemeen teelde (en dit geldt speciaal voor de zandgronden) raadt Dr. Dorst aan goedgekeurd pootgoed te betrekken van een ras als Bintje, waarvan nog veel pootgoed beschik baar is. Dit ras kan ook op de zandgronden zeer hooge opbrengsten geven. De Nederlandsche samen leving aldus Dr. Dorst kan zich niet de luxe veroorloven, dat in 1941 op vele velden een mis oogst zal voorkomen door gebruik van waardeloos pootgoed. In ons vorig overzicht maakten wij melding van de door de Overheid getroffen regeling inzake molestver zeke r in g, waardoor de granen, peulvruchten en verschillende fijne zaden, zoolang ze nog niet gedorscht zijn of zoo dit wel het geval is, hoogstens 4 weken na het afdorschen, automatisch tegen oorlogsschade zrjn verzekerd. Het Gron. Landbouwblad merkt in verband hier mede op, dat het niet de bedoeling is, dat voor deze regeling van een verzekering kan men eigenlijk niet spreken een bepaalde premie zal worden ge vorderd of dat hiervoor een bepaald bedrag op den prijs zal worden gekort. Degenen, die reeds een molestverzekering hebben afgesloten, zullen ver standig doen te trachten deze zoo te regelen, dat het risico, dat nu van overheidswege wordt gedekt, uit deze verzekering wordt genomen. Zij moeten er om denken, dat het niet altijd mogelijk zal zijn de producten binnen 4 weken na het dorschen af te leveren, zoodat een gedeelte, dat na die periode in gedorsohten toestand aanwezig is, onder de ge wone verzekering moet blijven. Wij. meenden, dat deze toelichting belangwekkend genoeg is om deze hier te vermelden. Zooals reeds in het vorige nummer is gepubliceerd, biedt het onlangs opgerichte „Algemeen Plattelands Molest- verzekeringsfonds" gelegenheid zich tegen oorlogs- molest te verzekeren. Uit de gegadigden, die naar een bedrijf in de Wieringermeer hebben gedongen, zijn 50 personen gekozen aan wien ingaande 1 November 1940 een bedrijf in de Wieringermeer in pacht is toegewezen. De gelukkigen, die uit Zeeland zijn geplaatst, zijn: F. J. Ampt te Oud-Vossemeer, L. A. Cammaert te ÏJzendijke, M. Kallewaard te Wissenkerke, W. J. van Liere te Rilland-Bath, W. N. van Liere te Ovezande en F. J. Meulenberg te Wolfaartsdijk. Red. OOÖP. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL IN ZEELAND. Het Rijksbureau voor Wol en Lompen te Tilburg deelt ons mede, dat schapenhouders, die hun wol onlangs niet aan onze Vereeniging of aan een anderen erkenden handelaar leverden, deze ten spoe digste moeten zenden aan het volgende adres: Rijksbureau voor Wol en Lompen, p/a N/V. Tilburgsche Wolwasscherij Broekhoven Tilburg welk Bureau de wol zal overnemen. De wol moet franco verzonden worden. Voor dit vervoer is geen vervoerbewijs noodig. De afzenders van de wol moeten ervoor zorgdragen, dat zoowel aan als in eiken zak een label wordt aangebracht, waarop duidelijk bovenstaand adres en het vol ledige adres (ook wijk- en huisnummer) van den afzender vermeld is, alsmede het netto-gewicht van de wol. Wanneer dit uitdrukkelijk wordt gevraagd, zal de zak ongefrankeerd teruggezonden worden. Wij geven den schapenhouders nadrukkelijk in overweging, eventueel nog in hun bezit zijnde wol ten spoedigste naar bovengenoemd adres te Tilburg op te zenden. Zegt het voort. AFLEVERING VAN AARDAPPELEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er nogeens de aandacht op, dat aardappel telers geen aardappelen mogen afleveren zonder ontvangst van een afleveringsbriefje. HUISSLACjHTING VAN VARKENS. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt op de volgende zeer bekuigryke punten nog de aandacht van de varkenshouders. Iedere varkenshouder, die daarvoor in aanmerking komt, heeft thans van ztfn Districtssecretaris een aanvrage (met rooden druk model III) ontvangen ter verkrijging van een machtiging voor huis- slachting. Alvorens die aanvrage in te 'zenden aan Uw Districtssecretaris dient belanghebbende: 1. zich ten gemeentehuize te vervoegen teneinde een slachtbriefje te verkrijgen, waarop de datum van slachten vermeld staat. Dit moet geschieden minstens 4 dagen vóórdat het slachten zal plaats hebben. Op de aanvrage model III wordt dan dezelfde slachtdatum ingevuld; 2. zich tot den plaatselijken Distributiedienst te wenden met de vleeschkaarten van het geheele ge zin en die aldaar in te leveren tegen ontvangst van een verklaring. Deze verklaring dient onder alle omstandigheden met de aanvrage model ID aan CJw Districtssecretaris te worden tmedegezonden, aan gezien anders geen machtiging om te slachten kan worden uitgereikt. Een waarschuwing, dat niet mag worden ge slacht alvorens de machtiging om te slachten in Uw bezit is, en dan nog alleen op den daarop vermelden datum is hier niet overbodig. Teneinde het ge slacht gewicht vast te stellen zal een controleur op dat tijdstip op het bedrijf aanwezig zijn. TEELT VAN TUIN- EN LANDBOUWZADEN. In het persbericht „Teeltplan akkerbouw oogst 1941" van 29 September 1940 wordt een onderscheid gemaakt tusschen gewenschte en niet gewenschte gewassen en wordt de teelt van deze laatste zonder meer verboden. Een absoluut verbod echter is dit niet, aangezien de Provinciale Productiecommis sarissen onder bepaalde bedrijfsomstandigheden van dit verbod vrijstelling kunnen verleenen. Nu slaat dit verbod, zooals ook uit de opsomming van enkele voorbeelden blijkt, op sommige onzer handelsgewassen, waarvan de zaden hetzij recht streeks, hetzij na een of andere bewerking te heb ben ondergaan, voor consumptie bestemd zijn. Er is echter ook een belangrijke groep van andere zaden, die men hier te lande gewoonlijk samenvat onder de aanduiding tuin- en landbouwzaden, om ze van de voorgaande te onderscheiden. Men be doelt daarmede n.l. die zaden, welke niet als zoo danig al of niet na een bewerking, voor consumptie dienen, maar die uitsluitend gebruikt worden als zaaizaad. Hiertoe behooren b.v. groentezaad, bloe- menzaad, suikerbietenzaad, voederbietenzaad, kool- raapzaad, knollenzaad, graszaad, klaverzaad en dergelijke. Het spreekt vanzelf, dat het geenszins de bedoe ling is de teelt hiervan geheel te verbieden; wel is het noodzakelijk haar binnen bepaalde grenzen te houden. Te zijner tijd zal een regeling worden bekend gemaakt, waarbij dw voorwaarden worden gesteld, waaronder de teelt van deze tuin- en landbouw zaden in 1941 kan worden toegestaan. VERKRIJGEN VAN VEEVOEDERBONNEN. De provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland" brengt hiermede ter kennis van de georganiseerde veehouders bij de LO.O. voor Zeeland, dat ter ver krijging van veevoederbonnen voor de periode van 11 November9 December 1940, in de week van 28 October2 November a.s., bij. de pl. bureau- houders opgave dient te worden gedaan van de samenstelling van den veestapel naar den toestand op 27 October 1940, 's avonds 12 uur. Wij dringen er op aan opgave te doen in een der eerste dagen van die week. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen bonnen verstrekt zullen worden. De blanco registratiekaarten dienen ten kantore van den bureauhouder te worden ingevuld. Wij ves tigen er Uw aandacht op, dat rundveehouders een voorschot rundveevoeder kunnen verkrijgen van circa 2535 kg per stuks rundvee boven 1 jaar, mestvee (inclusief ossen) uitgezonderd. Dit dient op de registratiekaart te worden ingevuld. Kippen- en eendenhouders die in de periode van 14 t/m 26 October eieren hebben afgeleverd aan ver zamelaars, dienen de door de verzamelaars uitge reikte ontvangstbewijzen aan den pl. bureauhouder te toonen. Op de registratiekaart wordt aangetee- kend het nummer van den verzamelaar, het nummer van het ontvangstbewijs en het aantal geleverde, eieren. INVENTARISATIE VAN AARDAPPEL- VOORRADEN. In de week van 21 tot 27 October worden alle aardappeltelers (d.z. zij die een aardappelteeltver gunning hebben aangevraagd)door twee personen bezocht, aan wie zij opgave moeten doen van hun aardappelvoorraden. De opgave wordt door meting geverifieerd. Onder de opgave vallen ook de reeds verkochte partijen voor zoover deze nog bij de telers liggen op geslagen. Zulke partijen worden geacht nog aan den teler te behooren en deze houdt derhalve ook de ver antwoording daarvan. Alles, wat na de inventarisatie door den teler wordt verbruikt of afgeleverd, moet hij verantwoor den; dit wordt op stamkaarten ten kantore van den Provincialen Voedselcommissaris bijgehouden. De hoeveelheden, welke de telers voor eigen ge bruik (consumptie en pootgoed) alsmede voor af levering aan vaste relaties (consumenten) wenscht te behouden, dienen bjj de inventarisatie aan de tellers te worden opgegeven. Dit houdt echter niet bjj voorbaat in, dat hem deze hoeveelheden ook zullen worden toegewezen; hoeveel hij uit dien hoofde toe gewezen krijgt, zal blijken uit een, hem na de in ventarisatie te zenden, schriftelijke toewijzing. Behalve het aantal kg, dat hij voor eigen gebruik en voor aflevering aan vaste relaties van zijn voor raad afneemt, mag hg niets afleveren dan tegen ont vangst van een afleveringsbriefje. Kan zijn kooper hem zoo'n afleveringsbriefje niet verschaffen, dan dient hij. zich te samen met zyn kooper tot den Districtsisecretaris der L.C.O. v. Zeeland te wenden. Bij de veelevering moet voor noodslachting even als voor gewone gevallen een groene kaart, ver kregen bij de zaakvoerders worden ingevuld. Deze dieren worden op alle dagen ingenomen. Op een wintergerstproefveld in Friesland gaf Vindicat de hoogste opbrengst, gevolgd door Hyl- kema 11 en Mahndorfer Victoria. De laatste gaf het stevigste stroo. De verwarming van aardappelhutten zal tijdig onder de oogen moeten worden gezien, als benzine en petroleumkachels niet meer in aanmerking zou den komen. Als de strenge vorst invalt, moet alles verzekerd zijn. In druivenkassen brandt men wel houtskool, overgoten met spiritus. Alleen door gehalte-onderzoek kan de prijs* van de aan te koopen ruwe voedermiddelen worden be paald. In vergelijking met sommige andere voeder middelen is de prijs van voederbieten dan ook te hoog. Om te zorgen, dat de zaaimachine het zaad meer oppervlakkig in den grond brengt, kan iedere smid sleepvoetjes voor de vorentrekkers bevestigen. Door de Rud-Sack worden ze ook in den handel gebracht. iln Verslagen en Mede deelingen van de Directie van den Landbouw vindt men een samenvatting over de kosten van ploegen door paarden en door een tractor. Hier komt de tractor 10,45 per ha goedkooper. (Een paardenuur is op 28 cent gesteld, een tractoruur op ƒ1,22.) De afschrijving blijft hier buiten beschouwing, zoodat dit voor de praktijk van geen gaarde is, aangezien hier de tractor het zeker tegen de paarden moet afleggen. In den zomer legt men de ijzers zoo onder de hoeven, dat de4 einden eenigszins buiten de hoeven uitsteken (ruim leggen). Dan heeft de straal goede gelegenheid zich uit te veeren. In natte herfsten, op zware klei, ka® dit aanleiding zijn, dat de ijzers er af breken, zoodat nauw leggen aan te bevelen is. De straal mag echter nimmer op de ijzers drukken. Naar de voedingswaarde mag, volgens onderzoe kingen van „De Schothorst", de prijs van lucerne- meel voor varkens en kippen hooger zijn dan ander meel. De te verstrekken hoeveelheid mag echter de 10 niet overschrijden. Voor rattenbestrijding komen vooral die middelen in aanmerking, welke doodelijk zijn voor de ratten en onschadelijk voor den mensch en de huisdieren. Deze middelen zijn serum van de Ryksseruminrich- ting, andere bacterie-cultures of gelei- of pastei achtige producten, die men op brood kan smeren. Oh Zwitserland is het gelukt, miltvuurspóren uit een cultuur van Februari 1879 weer te doen uit groeien. Hier blgkt de levensduur dus langer dan 60 jaar. Het verbranden van cadavers blijkt ook hieruit van zeer groot nut. De landbouw klaagt veelal over den duren tus- schenhandef. Met de veelevering is echter 'n ieder, ook voor spoedgevallen, in de gelegenheid, zelf te leveren en den hoogsten prijs te ontvangen, maar ook hier wordt veelal via den tusschenhandel ge leverd. Volgens art. 27 van de Pachtwet is uitdrukkelijk bepaald, dat de bestemming van het gehuurde niet mag worden gewijzigd zonder toestemming van den eigenaar. Zonder diens toestemming mag dan ook niet tot scheuren worden overgegaan. Overleg is het aangewezen middel. De uienteelt in Zeeland bedroeg dit jaar 1426 ha, of, met Zuid^Holland tezamen, zeven-achtste van alle geteelde uien in Nederland. "Wanneer men gier in een open kuil moet bewa ren, kan men het stikstofverlies eenigszins beper ken, door overgieting met wat oude tractor- of motorolie. Verschillende polders in Z.-Holland hebben een onderzoek ingesteld, welke manier van wegenonder- houd de beste en de goedkoopste was. De teer- behandeling bleek bij' niet al te druk auto-verkeer het voordeeligst. Dit is van groot belang voor de polderlasten. Als de beste tijd voor het scheuren van grasland wordt genoemd Sept.Oct. Echter gaf een perceel, waarvan een gedeelte in Oct. was geploegd, groote beschadiging door ritnaalden en het gedeelte, dat in Maart was geploegd, gaf hoegenaamd geen schade. Hier bleven de ritnaalden waarschijnlijk meer in de oude zode. Bij verhuur van onroerend goed kan voor de in komstenbelasting de zuivere opbrengst worden aan gegeven, zijnde de huur, verminderd met onderhoud, verzekering, grond-, straat-,_ polder- en water schapslasten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2