ROODE STER PAARDENVOEDING EN PAARDENARBEID. PLUIMVEEHOUDERIJ. Voor en van onze Jongeren. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! moeten varieeren van pi.m. 7 (gehalte 10 tot ƒ10,50 (gehalte 15 naar «gelang van het droge stof gehalte. De eerstgenoemde prijs is dus veel te hoog. Wij raden den veehouders dan ook aan bij het koopen van voederbieten na te "gaan of de gevraagde prijs in een redelijke verhouding staat tot de voeder- waarde. Nog dezen herfst verschijnt de hier gepubliceerde studie over paardenvoeding en paardenarbeid in een beperkt aantal ex. op mooi papier met 9 photo's 225 blz.). Wie nu ƒ1,25 stort op Giro no. 69006 van den heer (Zwagerman ontvangt het boek onge veer October franco per post. ZWAGERMAN. HET HOUDEN VAN EENDEN. De nu geldende regeling voor de pluimveehouderij houdt in, dat het met den intensieven vorm van dezen tak van bedrijf, gelijk die in ons land werd beoefend, voorloopig althans zeker, gedaan is. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de extensieve vormen weer meer op den voorgrond zullen komen. .De eendenhouderij was nog meer intensief dan de kippenhouderijop kleine terreinen werden duizen den eenden gehouden; de groote eendenbedrijven in de buurt van Ermelo en in Noord-Holland zullen nu ontvolkt worden, omdat er geen voer meer voor hen beschikbaar gesteld kan worden en er zullen hoogstens nog een aantal kleine bedrijfjes, van een paar honderd eenden elk, over blijven. Nu zal ook voor de eenden de extensieve manier, die vroeger vooral in Noord-Holland veel werd be oefend, wel meer op den voorgrond komen. In de provincie Noord-Holland werden al van ouds her eenden in de polders gehouden en heel wat menschen hebben daar een heel aardige bijverdien ste mede kunnen behalen. Er bestaat daar zelfs een eendenras, dat daarvoor speciaal wordt gebruikt eft dat geheel is ingesteld op het zoeken van eigen voedsel, feitelijk vai hun eersten levensdag af. Toch is het een tamme eend, niettegenstaande zij het grootste deel van haar leven in volkomen vrij heid doorbrengt. Zij heet Spreeuwkopeend, men noemt haar ook wel NoordJHollandsch Witborst- eend vanwege de groote witte borstvjlek. De kleur is verder donker wildkleurig, er zijn eohter ook lichter en donkerder getinte. 'Een afwijking is de z.g. krombekeend, dat is een spreeuwkop met een min of meer naar beneden ge bogen snavel. Deze eenden zwerven overdag in de polderslooten rond, tegen den avond komen ze naar huis, aangelokt door wat graan, ze worden dan tot den volgenden morgen in het primitieve eendenhok vastgehouden en pas losgelaten, als ze hun eitje ge legd hebben, eieren leggen doen eenden als regel vroeg in den morgen. Door allerlei oorzaken is deze vorm van eenden houderij sterk ingekrompen in Noord-Holland, maar wie door deze provincie rijdt en ook eens rondkijkt, zal toch nog heel wat koppels van die witgeborste eendjes zien. Ook in de overige provincies van Nederland wor den op soortgelijke manier wel eenden gehouden, maar nergens wordt er die zorg aan besteed als in Noord-Holland, zoodat van bijverdienste ook wel weinig sprake zal zijn. Op vele boerderijen bijv. worden heel wat eenden gehouden, soms raseenden, loopeenden bijv. waren een 15, 20 jaar geleden erg gewild, maar heel vaak is er van ras geen sprake en is het een mengelmoesje of allegaartje van on bekenden leeftijd. 'In de omstandigheden, waarin wij nu zijn ge komen, kan echter, mits goede legeenden daarvoor worden gebruikt, aardig worden bijgedragen in de eiervoorziening van ons land. Ieder die dus reeds zoo eenden hield, moet thans probeeren daar zooveel mogelijk van te halen. Daarvoor is het in de eerste plaats noodig, dat jonge eenden worden aangeschaft; jonge Khaki Campbell eenden zijn er in overdaad te koop; in Purmerend komen ook wel Spreeuwkopeenden aan de markt. Verder is noodig een heel eenvoudig eendenhok, veel geld kan en mag dat niet kosten en dat hoeft ook niet, want voor 6, 8 a 10 eenden met een woerd kan men met allerlei materiaal een doelmatige huis vesting voor eenden maken. Eenden hebben noodig een afdak, waar ze bij slecht weer onder kunnen en een buitenren. Dat afdak kan men maken van afval hout, van rietmatten, van los riet tegen oud gaas bevestigd; van oude zakken kan men zelfs de wanden maken, mits men die zakken teert. Ik heb zelfs wel «gezien, dat men van takken en stokken in den grond gesto ken een eendenverblijf had gemaakt dat uitstekend voldeed; het dak moet natuurlijk dicht zijn, met wat oude pannen, een paar oude asbestplaten of ander materiaal kan men echter «gauw een paar vierkante meter, want grooter hoeft zoo'n hokje niet, af dekken. De ren hoeft niet hoog te zijn, hoogstens 70 cm, want vliegen doen die eenden niet. Men kan die ren, die ook niet «grooter hoeft te zijn dan enkele vierkante meters, aftuinen met gaas, ook met rietmatten; aan den binnenkant van de ren moet men daar oud gaas tegen aan brengen. In NoordnHolland gebruikt men als re«gel afval hout, z.g. schaaldeelen voor hok en ren, en daar maakt men de ren ook voor een klein deel in het water, zoodat men meteen de watervoorziening ook in orde heeft. Dit is echter alleen mogelijk als men regelmatig een hoog waterpeil heeft. De verzorging der eenden is uiterst eenvoudig. Nadat men de eenden eenige dagen in hun nieuwe verblijfplaats heeft vastgehouden, laat men ze op een morgen los, tegen den avond moet men wat graan in het voerbakje, dat in het eendenverblijf- staat, doen, en als de eenden binnen zijn, sluit men ze op. Aanvankelijk zal het misschien noodig zijn, de eenden binnen te drijven, maar al gauw zullen de dieren hun tijd wel kennen. Stipt moet men echter zijn, als de baas of de bazin zich niet aan orde en regel en tijd houdt, raakt ook het eendenhuishouden den koers kwijt en krijgt men last. Verder moet ge zorgd worden voor water, bij voorkeur plaatst men den bak met water buiten de ren, zoodat de eenden door tralies of wijdmazi«g gaas er alleen bij kunnen. Verder moeten hok en ren steeds flink gestrooid worden, als strooisel moet men bij voorkeur grof materiaal gebruiken, riet of hard stroo, in ieder ge- Val materiaal dat goed doorlaatbaar is; de groote eendenbedrijven gebruiken veel mosselschelpen, uit mesten is niet zoo vaak noodig, men kan 's winters zeker geregeld over strooien. Tegen een uur of zeven, acht 's morgens kunnen de eenden los; die een ei moeten leggen, hebben het dan wel gelegd, wie een beetje acht slaat op zijn eenden en wie zal dat, nu de eieren schaarsch en duur zullen worden, niet doeii, zal «gauw genoeg leeren, wanneer de eenden los kunnen 's morgens. Op deze manier zullen verschillende menschen heel wat eitjes rapen, want de Khaki Campbell is een geweldige legster, tweehonderd eieren per jaar leg gen is Voor deze eenden een peuleschilletje, de meeste eendenbedrijven haalden een gemiddelden leg van 225 of zelfs nog hooger, zoodat de productie van die eenden geweldig groot is, aanmerkelijk «grooter dan van kippen zelfs. Nu zullen eenden die los zwemmen in doorsnee minder leggen, maar daartegenover staat, dat ze ook niet veel aan voer kosten. B. VAN AS'FERBN VBRVENNE. Z. J. L.-LIED. Wij gaan aanééngesloten, Verbonden in een band, Van louter jonge loten Uit 't Zeeuwsche landbouwland. Den weg om te vertieffen, Ons eigen levenspeil, Omdat wij het beseffen, Dat zulks noodzak'lijk zij. Wij Z. J. L-ers streven Naar meer zelfstandigheid, Naar vreugdevoller leven, Ontwikkeld naar den tijd. Gegrond op zuiv're eenheid, Op vakverbondenheid, Zie daar onz' idealen Eens zijn zij werk'lijkheid. Deez' roep klinkt dan ééndrachtig Een ieder hoor haar aan, De Z. J. L. is krachtig, Durft in de branding staan. Zij wil voor 't landbouwleven Van nut zijn en tot vreugd, Dus zullen wij haar geven De sterke kracht der jeugd. D. J. DEKKER. AFD. THOEEN DER Z. J. L. Het Bestuur van de Afd. Tholen werd als volgt samengesteld A. J. Groenewege, Ravensoord, St. Maartensdijk, Voorzitter. M. Brooijmans, Mariapolder B 12, St. Annaland, Vice-Voorzitter. W. A .de Wilde, Woudhoek D 24, ,St. Maartens dijk, Secretaris. J. v. d. Slikke, Stoopstraat A 28, Poortvliet, Pen ningmeester. J. J. Hage, Reigerburg, St. Maartensdijk, Al«g.- Adjunct. Nieuwe Leden kunnen zich bij een der bestuurs leden aanmelden. W. A. DE WILDE, Secretaris. AFD. WEMELDINGE DER Z. J. L. Algemeene Ledenvergadering op '10 October 1940. Bij de opening heet de Voorzitter allen welkom, speciaal den heer Van Uxem. De- notulen worden door den Waarn. Secretaris voorgelezen, daar de Secretaris verhinderd is. Ze worden onveranderd vastgesteld. Vervolgens is het punt „ingekomen stukken" aan de orde. Ingekomen zijn o.a. de bestelde exemplaren van de Statuten en voor elk lid een boekje van den Cultuurtechnischen Dienst over Ruilverkaveling, waarin dit onderwerp op"1 zeer populaire wijze, be schreven wordt. SSSSSSSSSSS jS Er was eens een schilder in Laren Die de kunst aan 't plezier wilde paren. Roode Ster, zeldzaam zacht, Deed hem daaglijks de kracht Voor zijn kunstvollen arbeid vergaren. Verder zijn er verschillende schema's voor inleidin gen en een supplement van de catalogus van de bibliotheek der Z. L. M. Hierna wordt door den Voorzitter mededeeling gedaan van de samenstelling van het rooster van aftreden van het bestuur. Vervolgens wordt door stemming een commissie benoemd tot nazien der rekening. Dit deel der ver gadering werd in ijltempo afgewerkt, daar we vroeg zouden moeten sluiten. De Voorzitter geeft nu het woord aan den heer Glerum, die een verslag heeft samengesteld over den stand der fruitteeltgewassen in onze omgeving. De heer Glerum wordt door den Voorzitter gecom plimenteerd voor zijn uitgebreid verslag. Na een «geanimeerde bespreking volgt nu een korte inlei ding door den heer A. de Groene over het Bouw plan 1941, hetwelk op het oogenblik in het middel punt der belangstelling staat. Door den heer Wabeke wordt voorgesteld dezen winter een cursus te organiseeren, b.v. in land meten, daar eenige practische kennis hiervan voor den boer toch wel van belang is, vooral in onze om geving, daar de oppervlakte van de verschillende perceelen moeilijk is te meten door den dikwijls zeer onregelmatigen vorm. De mogelijkheid van het organiseeren van een cursus in landmeten of wanneer hiervoor meer be langstelling bestaat, in motörenkennis, zal door het bestuur worden onderzocht. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten, daar het tegen tien uur loopt. De Wnd. Secretaris, A. DE GROENE. AFD. SEROOSKERKE EN OMSTR. DER Z. J. L. Algemeene Vergadering op Vrijdag 25 October 1940, des avonds half acht uur, in het vergaderlokaal te Serooskerke. Agenda Opening. Notulen. Ingekomen Stukken. Inleiding „Beroepskeuze". Voordracht „De Betuwsche boer". (Rondvraag. /Sluiting. De Secretaris, L. FRANCKE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 7