Maatregelen In verband met de voedselvoorziening in Zeeland. KORTE BERICHTEN. ten. aanzien .van de overige producten (waar-, onder ook wintergerst) staat het den teler vrij, goedgekeurd dan wel ander zaaizaad te koopen. Voor aankoop van zaaizaad dient de teler (ge bruiker) een bestelbon aan te vragen bij zijn Districtssecretaris. (Handelaren, coöperaties en agenten kunnen onder overlegging van een door de handteekening van de bestellers gewaarmerkte bestellijst, zelf de bestel bonnen bij den betreffenden Districtssecretaris aan vragen. Het vervoer van zaaigranen, zaaipeulvruehten en zaden moet steeds gedekt zijn door een vervoer- bewijs. I. Bij vervoer van zaaizaad van het bedrijf van den teler af. a. van niet door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurd zaaizaad, ook wan neer dit voor eigen gebruik naar een schoonings- of leesinrichting wordt vervoerd, dan wel wan neer de teler het zaad laat lezen in huisarbeid, alsmede voor door den Nederlandschen Alge meenen Keuringsdienst geplombeerd zaaizaad, wordt een vervoerbewijs aangevraagd bij den Districtssecretaris. Levert de teler rechtstreeks aan den uiteindelijken verbruiker, dan wordt een vervoerbewijs alleen afgegeven tegen overleg ging van een bestelbon. b. wanneer het betreft door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst te velde goedge keurd zaaizaad, dat naar een schooningsinrich- ting en eventueel terug naar het bedrijf van den teler wordt vervoerd, moet het vervoerbewijs worden aangevraagd bij den Gewestelijken Keu ringsdienst, of een controleur van dezen dienst. II. Bij vervoer van zaaizaad naar en van den handelaar. a. van den teler, respectievelijk schooningsinrich- ting, naar den handelaar is noodig een vervoer bewijs, af te geven door den Districtssecretaris; b. van handelaar naar handelaar of coöperatie of uiteindelijken verbruiker; in dit geval geeft de handelaar of coöperatie, die het zaad levert, het vervoerbewijs (iZ-Hj af. Voor partijen, bestemd voor den uiteindelijken verbruiker, mag de han delaar alleen dan vervoerbewijzen uitschrijven, nadat hij den betreffenden bestelbon heeft ont vangen. Op het vervoerbewijs wordt het num mer van den bestelbon ingevuld. Een copie van de door den handelaar uitge schreven vervoerbewijzen en ontvangen bestel bonnen moet tezamen wekelijks met een voor- raadstaat aan den provincialen voedselcommis- saris Worden ingezonden. Indien handelaren peulvruchten laten lezen in huisarbeid, kunnen zij hiervoor zelf vervoerbewyzen uitschrijven (aan te vragen bij den provincialen voedselcommissaris) Voor het verhandelen van de genoemde zaden moet de handel georganiseerd zijn bij de Nederland sche Akk erbouwcentrale te 's-Gravenhage. De con tracten, het vorige jaar met de Nederlandsche Akkerbouwcentrale aangegaan, zijn voor dit seizoen niet meer geldig. Voor het aangaan van nieuwe contracten dient de handel zich zoo spoedig moge lijk tot de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te wenden. In dit contract staan de verplichtingen nauwkeu rig omschreven. Het voorgaande geldt alleen voor georganiseerde telers, met andere woorden voor diegenen, van wie een stamkaart wordt gehouden. Voor houders van volkstuintjes en andere particulieren geldt het vol gende a. Houders van volkstuintjes. Het bestuur van de sticlfting, vereeniging e.d. moet namens de leden voor hen gezamenlijk een bestelbon bij den Districtssecretaris aanvragen. Het bestuur staat er voor in, dat de aange vraagde hoeveelheden uitsluitend voor den zaai bestemd zijn. b. Andere particulieren. Voor dezen en voor de houders van volkstuin tjes, welke niet onder de onder a. genoemde regeling vallen, geldt, dat zij- niet eerder in het bezit van hun zaaigoed kunnen komen dan 1 Maart 1941. te geven station. Uit den aard der zaak zal er reke- ning mee worden gehouden, dat de afstand zoo ge ring mogelijk is. De hennen zullen bij de levering aan het station door een Duitscbe instantie worden beoordeeld. Emballage wordt bij de levering terug gegeven; 3e. De dieren moeten zijn geënt tegen pokken en diphtherie 4e. De prijs bedraagt 1,45 per stuk, uit te be talen door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee; 5e. De dieren moeten zijn verkregen uit eieren, afkomstig van fok- of vermeerderingsbedrijven, terwijl de opfok van de dieren voorspoedig moet zijn verloopen, dus zonder ziekte en practisch zon der sterfte. Het ligt in de bedoeling, dat van den dag van op gave af, tot den dag, waarop de levering plaats vindt, voeder voor de dieren zal worden verstrekt. Er zullen geen hennen van 1939 of ouder worden gekocht. Opgave voor levering kan alsnog geschie den bij de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, Spelderholt 22 te Beekbergen, op daar voor bestemde formulieren, welke op aanvraag door genoemde Centrale worden toegezonden. AFZET VAN OVERTOLLIGE HENNEN BROED 1940. OORLOGSSCHADEVERGOEDING VOOR DEN LANDBOUW. Naar aanleiding van het 10 October j.l. versche nen persbericht, inzake het aantal kippen, hetwelk de pluimveehouders ten hoogste mogen aanhouden, wordt nog eens de aandacht gevestigd op de moge lijkheid, dat jonge hennen broed 1940 (Wit Leg horn. Rhode Island Red, liefst laat broed van eerste helft Mei of anders broed tweede helft April), welke op de plufm vee bedrijven overtollig zijn, naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd. De voor naamste voorwaarden hiervoor zijn: le. De hennen moeten van goede kwaliteit zijn; de Wtit Leghorn moeten minstens het gewicht heb ben van 1000 gram, de Rhode Island Red van min stens 1200 gram; 2e. De hennen zullen zoo spoedig mogelijk wor den afgenomen, te leveren aan wagon op nader aan 'Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het molestrisioo, verbonden aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouw producten, te beperken. Ingevolge deze regeling zullen de telers worden gevrijwaard tegen oorlogsschade, w.elke direct of indirect wordt veroorzaakt door het vallen van mili taire vliegtuigen, door vliegtuigbommen, granaten en dergelijke voorwerpen, door projectielen van het afweergeschut, lichtkogels, beschieting, alsmede door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernietigingswerktuigen; de regeling zal voorts al leen betrekking hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de navolgende zaden, te weten koolzaad, karwijzaad, geel mosterd zaad en kanariezaad, terwijl tevens het stroo, be- hocrende bij de genoemde producten, zoolang deze in ongedorschten toestand verkeeren, onder de rege ling zal vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toege bracht gedurende den tijd, welke loopt van het tijd stip, waarop de producten zijn geoogst tot ten hoog ste vier weken, nadat zij zijn gedorscht, zal worden vergoed, terwijl bovendien de voor schadevergoe ding in aanmerking komende hoeveelheden den teler in eigendom moeten toebehooren, in 1940 door hem moeten zijn geteeld, zich op zijn landbouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen moeten bevinden; mede zal worden vergoed de schade, welke mocht worden toegebracht aan gedorschte producten tijdens het vervoer daarvan van de zetplaatsen naar de be drijfsgebouwen van den teler, dan wel van de be drijfsgebouwen of van de zetplaatsen ter inlevering bij den provincialen voedselcommissaris. Voorts worden de volgende voorwaarden gesteld om voor schadevergoeding in aanmerking te komen. De schade moet ten minste 50 bedragende teler dient van de toegebrachte schade zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 3 X 24 uur kennis te geven onder opgave van alle bijzonderheden; de teler mag niet in verzuim zijn met betrekking tot de nakoming van een eventueel verstrekte opdracht tot inlevering van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product, terwijl de beschadig de partij door den teler dient te worden ingeleverd, zonder dat hij aanspraak kan maken op den voor het betreffende product gestelden aankoopprijs. De schadevergoeding zal bedragen den gemiddel den prijs, waarvoor de akkerbouwproducten van de telers worden ingenomen, met dien verstande, dat, indien van het voor schadevergoeding in aanmer king komende product reeds een monster ter keu ring is aangeboden, het bedrag der schadevergoe ding aan de hand van dit monster op basis van den aankoopprijs zal worden vastgesteld. Voor producten, waarvoor geen aankoopprijs is vastgesteld, zal de prijs nader door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening worden bepaald. Voorts zal voor producten in ongedorschten toestand een korting op den aankoopprijs worden toegepast voor uitgespaarde kosten. Degene, die reeds tegen oorlogsschade verzekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schade vergoeding ingevolge bovenstaande regeling; wel bestaat de mogelijkheid, dat een bedrag te zijner beschikking #wordt gesteld gelijk aan de uit hoofde dier regeling uit te keeren vergoeding, mits de be trokkene de oorlogsschade by de betreffende ver zekeringsmaatschappij reclameert en zich verbindt het ter beschikking gestelde bedrag terstond te restitueeren, zoodra en voorzoover de schadepen- ningen hem zijn uitbetaald, alsmede voor de nako ming dezer verplichting zekerheid stelt. Zeeuwsch-Vlaanderen elk een apart productiegebied vormen. Consumptie-aardappelen Het vervoer in het eigen productiegebied is vrij, d.w.z. dat alle andere rassen dan Bevelander, Bonte, Blauwe, Red Star, Bonte Star en Furore, vervoerd mogen worden zonder vervoerbewijs, terwijl voor de genoemde rassen het vervoer, met uitzondering van Walcheren, overal verboden is. Gaan de aard appelen over de grens van het productiegebied, dan moet het vervoer gedekt zijn door een vervoerbewijs. Het afleveren (goed te onderscheiden van het ver voeren) mag alleen geschieden, indien den teler een origineel afleveringsbriefje wordt ter hand gesteld. Deze afleveringsbriefjes heeft de handel in zijn bezit. Telers, die aan een vaste relatie willen leveren, mogen dit blijven doen. Echter mogen zij voorloo- pig geen Bevelanders, Bonte, Blauwe, Red Star, Bonte Star en Furore afleveren. Alleen Walcheren maakt hierop een uitzondering, daar mogen dus (binnen dit productiegebied) alle rassen worden vervoerd en afgeleverd. Voor aflevering aan vaste relaties moet de teler zich in alle gevallen tot den Districtssecre^ris wen den voor: a. een afleveringsbriefje, indien de aardappelen bestemd zijn voor het eigen productiegebied; b. een afleveringsbriefje èn een vervoerbewijs, in dien de aardappelen over de grens van het productiegebied moeten worden vervoerd. Goedgekeurd pootgoed. Aflevering en vervoer van goedgekeurd pootgoed geplombeerd door den N.A.K. is vrij. Ongekeurd pootgoed. Het afleveren en vervoeren van ongekeurd poot goed is voorioopig slechts toegestaan voor zoover de aardappelen onder de maat 40 mm liggen. Overi gens geldt voor vervoeren en afleveren hetzelfde als hierboven is gezegd van consumptie-aardappe len, dus alleen afleveren tegen ontvangst van een afleveringsbriefje en alleen vrij vervoer in het eigen productiegebied. Een uitzondering voor bepaalde rassen wordt voor ongekeurd pootgoed niet gemaakt, men mag dus alle rassen als zoodanig afleveren. Levering van boer tot boer is toegestaan, vaste relaties behoeven dit niet te zijn. Wel moet men zich tot den Districtssecretaris wenden voor een af lev eringsbriefje Veevoeder. Het afleverèn van z.g. kriel als veevoeder, als mede het verwerken tot veevoeder, waaronder wordt verstaan inkuilen, stoomen enz. en het ver voederen zelf zonder vergunning toegestaan. Onder „kriel" wordt verstaan: aardappelen be neden de maat 30 mm van de rassen Bonte. Blauwe, Red Star, Bonte Star en Furore, en beneden 35 mm van alle andere rassen. Wlil men aardappelen boven de genoemde maten tot veevoeder bestemhien, dus vervoederen, verwer ken of afleveren, ook al zijn deze ongeschikt voor menschelijke consumptie, (zieke, groene, stukken, enz.) dan dient men in het bezit te zijn van een door of namens den Provincialen Voedselcommis saris afgegeven schriftelijke vergunning. (Voor afleveren en vervoeren geldt hetzelfde als gezegd is van ongekeurd pootgoed. V.B.N.A. Het aan'koopen van consumptie-aardappelen, be stemd voor gebieden buiten de provincie Zeeland, is in handen gesteld van de Vereeniging tot beharti ging van den Nederlandschen Aardappelhandel (V.B.N.A.) gevestigd te 's-Gravenhage. Deze geeft aan haar Provinciale Bureaux opdracht tot het koopen vaj zekere hoeveelheden van bepaalde ras sen, terwijl de Provinciale Voedselcommissaris be paalt in welke gebieden in zijn provincie de aard appelen zullen worden gekocht. De opzet daarbij is, de aardappelen zoo gelijk mogelijk over het land te verdeelen, terwijl eerst die rassen aan de beurt komen, die het minst houdbaar zijn. A ABDAPPELREGELING 1940. Voor de uitvoering van de aardappelregeling 1940 is ons land verdeeld in productie- en consumptie- gebieden. Onze provincie is geheel productiegebied, met dien verstande dat Schouwen, Tholen, Noord-Beve land, Zuid-Beveland, Walcheren en Oost en West De bieten, welke achter in het land liggen, moeten vooral eerst worden weggehaald, want de regen periode kan in den herfst elk oogenblik aanbreken. De hoopjes, die geheel bij den uitgang liggen, kun nen gebruikt worden om de wagens vol te maken, als geen volle vrachten meer gereden kunnen wor den. Landerijen met een uitpad aan beide einden zijn er niet zoo veel. 'Ook in België is de potermaat voor het verkrijgen van een goed gewas onderzocht. Op 30 proef velden gaf maat 28—35 33943 kg aardappelen 3040 35397 35—50 39155 (echter te veel kriel) Een blok wintertarwe mag gerust met grove kluiten liggen. Dat geeft beschutting aan de tarwe, de sneeuw blijft er gemakkelijker op liggen, de bodem slaat niet zoo spoedig dicht en in de lente is het land spoediger geschikt en droog om te rollen. Al is er voor het vee weinig krachtvoer, toch moeten de dieren verzadigd zijn, want eerst met een goede buikvullinig komen de voedingsstoffen vol ledig in den bloedstroom. Behoudt dus ook de ruwe producten voor uw vee. (Zie verder pagina 4, le kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1940 | | pagina 2